2022-09-13

Ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata – co warto wiedzieć przed zakupem polisy?

Jak ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie?

Ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata – co warto wiedzieć przed zakupem polisy?

Dom to azyl i miejsce odpoczynku, ale często także biuro, w którym pracujemy i przechowujemy wartościowe przedmioty. W celu zapewnienia lokatorom spokoju nieruchomość powinna być właściwie chroniona. Aby kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo lokum, a także posiadanych sprzętów, warto wykupić odpowiednio rozszerzoną polisę mieszkaniową. Powinna obejmować swoim zakresem także wszelkie ruchomości domowe. Istotne jest również to, na jaki okres zostanie wykupiona ochrona.

Rynek ubezpieczeniowy oferuje dziś bardzo wiele różnych ubezpieczeń nieruchomości. Choć tego typu polisy są z reguły kwestią dobrowolną, stanowią wymóg na przykład przy kredycie hipotecznym na dom lub mieszkanie. O tym, dlaczego i na ile warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości, a także, na co zwrócić uwagę, decydując się na określoną polisę, odpowiadamy w poniższym tekście.

Czym jest ubezpieczenie nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości na ogólnych warunkach gwarantuje ochronę domu lub mieszkania przed skutkami zdarzeń losowych, które spowodują utratę nieruchomości, posiadanego mienia bądź częściową stratę majątku. Przedmiotem ochrony w ramach ubezpieczenia nieruchomości może być nie tylko Twoje mieszkanie lub dom, ale także garaż, ogrodzenie i budynki gospodarcze.

Ubezpieczenie ruchomości domowych – ważne informacje

Ruchomości domowe to rzeczy będące własnością ubezpieczonego, które można wynieść z domu bez konieczności zastosowania demontażu. Dla ubezpieczycieli stanowią elementy wyposażenia domu lub mieszkania, które można swobodnie wynieść z nieruchomości, bez użycia narzędzi.

Ruchomościami nazywamy więc te rzeczy, które w żaden sposób nie są przytwierdzone do ścian czy podłogi, np.: urządzenia domowe, meble, sprzęt elektroniczny, muzyczny, komputerowy, fotograficzny, audiowizualny, odzież, przedmioty osobistego użytku, pieniądze, wózki inwalidzkie lub dziecięce, dzieła sztuki, antyki, sprzęt turystyczny i sportowy.

Rozszerzenie umowy podstawowego ubezpieczenia nieruchomości o ruchomości domowe pozwala zabezpieczyć wymienione przedmioty w razie zniszczenia lub kradzieży. Odrębnym dodatkiem jest natomiast ochrona ruchomości poza miejscem zamieszkania, np. w wyniku rabunku.

Wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu, warto wykonać listę cennych przedmiotów w domu, które chcemy chronić polisą. Dzięki temu łatwiej będzie dokonać wyceny ruchomości domowych, wskazując sumę ubezpieczenia, czyli maksymalnie wskazaną kwotę, którą można uzyskać za szkody. Powinna ona realnie odzwierciedlać wartość wyposażenia.

Na ile można zawrzeć polisę mieszkaniową?

Ubezpieczenie na dom lub mieszkanie może być zawarte nie tylko na rok, ale również na okres kilku lat. Najczęściej maksymalny i optymalny czas trwania polisy to trzy lata. Warto rozważyć zakup polisy właśnie na ten okres, ponieważ wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje przy tym zniżki, a ponadto zyskujemy spokój i bezpieczeństwo na dłużej. To, na jak długo i w jakim zakresie zawrzemy umowę ubezpieczenia mieszkania, zależy od oferty konkretnego towarzystwa – te warto śledzić na bieżąco, posługując się prostym w obsłudze kalkulatorem online.

Ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata – czym się wyróżnia?

Ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata może posiadać taki sam zakres ochrony, jak polisa na 12 miesięcy. Długość umowy nie ma większego znaczenia w kontekście mienia, jakie można objąć ochroną oraz zdarzeń, na wypadek których zabezpieczymy finansowo dom lub mieszkanie. Czemu warto ubezpieczyć dom na 3 lata? Przede wszystkim można otrzymać wyższe zniżki niż w przypadku polisy jednorocznej.

W przypadku wyboru ubezpieczenia nieruchomości na 3 lata istnieje możliwość wyboru 2 sposobów płatności za polisę – jednorazowo lub 3 raty co rok. Jeśli opłacona zostanie z góry cała suma za wszystkie 3 lata, można sporo zaoszczędzić, ponieważ za płatność ratalną niektóre z towarzystw naliczają sobie nawet do kilkudziesięciu złotych dodatkowej składki.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania na 3 lata?

Polisa mieszkaniowa na 3 lata finansowo wypada zazwyczaj bardzo korzystnie nie tylko na tle innych produktów ubezpieczeniowych, ale także w porównaniu z roczną polisą. Stanowi ona niejako zakup hurtowy, rozłożony na dłuższy czas, a towarzystwo ma gwarancję spłaty większej sumy pieniędzy niż w przypadku zakupu ubezpieczenia mieszkania lub domu jedynie na rok. Składki za ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata mogą być jednak bardzo zróżnicowane. Zależą od wielu czynników, takich jak:

 • 1
  wartość mieszkania/domu;
 • 2
  ryzyka podstawowe (podstawowa polisa chroni tylko mury i stałe elementy – będzie tańsza, lecz nie uwzględni wyposażenia);
 • 3
  ryzyka dodatkowe (np. kradzieże z włamaniem, powodzie, przepięcia, stłuczenie przedmiotów szklanych, ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych);
 • 4
  dodatkowa ochrona dla domowników (np. OC w życiu prywatnym, assistance domowy, NNW, pomoc prawna itp.);
 • 5
  zapewnienie zabezpieczeń własnych w mieszkaniu – umożliwiają otrzymanie zniżek (systemy antywłamaniowe, monitoring, alarmy itp.);
 • 6
  położenie mieszkania – np. tereny zagrożone powodzią obciążone są dodatkowymi kosztami ubezpieczeniowymi.

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania i na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenia nieruchomości najłatwiej kupować online. Można skorzystać wtedy z nowoczesnych porównywarek i kalkulatorów, które pozwolą porównać oferty i wybrać z nich nie tylko najtańszą, ale także najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb. Pozwoli to też uniknąć konieczności wychodzenia z domu i wielu zbędnych formalności.

Wybierając polisę mieszkaniową, warto przede wszystkim zastanowić się, jaki produkt nas interesuje i które rozszerzenia najlepiej ochronią nasz majątek. Dobrą praktyką będzie też porównanie cen u wielu ubezpieczycieli. W CUK można skorzystać z wyszukiwarki polis od wiodących towarzystw w jednym miejscu – sprawdź bieżące oferty ubezpieczenia mieszkania online!

Ubezpieczenie domu i mieszkania – co obejmuje?

Jedną z nadrzędnych kwestii, jaką należy kierować się, nabywając ubezpieczenie mieszkania, jest to, co obejmuje dana polisa. Ubezpieczyciele często oferują ubezpieczenie domu (wybudowanego lub też w budowie) oparte na zasadzie all risk. To najbardziej rozbudowana forma ubezpieczenie majątku, ponieważ ubezpieczyciel odpowiada także za dość nietypowe i trudne do przewidzenia zdarzenia. Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, które często pojawiają się także w wariantach all risk.

Co natomiast można ubezpieczyć w mieszkaniu? Polisa mieszkaniowa obejmuje kluczowe części składowe lokalu. Możemy je podzielić na nieruchomości z elementami stałymi (np. okna, piekarnik w zabudowie) oraz ruchomości (np. sprzęt elektroniczny). Pierwsza grupa to obiekty trwale związane z lokalem. Stałe elementy to takie, których bez pomocy narzędzi nie zdemontujemy. Elementy ruchome są bardziej narażone na kradzieże, ponieważ łatwo wynieść je z domu.

Nie ubezpieczyłeś jeszcze mieszkania lub domu? Zakup ubezpieczenia nieruchomości online w CUK pozwoli Ci nie tylko porównać najlepsze oferty, ale także zapewni opiekę doświadczonych doradców, którzy podpowiedzą w kwestiach związanych z umową.

To ważne!

Kto może ubezpieczyć budynek mieszkalny? Ubezpieczenie majątkowe (mieszkania/ domu) wykupić może każdy. Osoba zawierająca polisę mieszkaniową wcale nie musi być właścicielem nieruchomości ani być zameldowana w miejscu, którego dotyczy ubezpieczenie. Istotne jest wskazanie na polisie danych osoby, której majątek obejmujemy ochroną, ponieważ w razie szkody to ona otrzyma odszkodowanie.

Ubezpiecz swoją nieruchomość w CUK – oszczędź czas i pieniądze!

Ubezpiecz mieszkanie online, nie wychodząc z domu! Skorzystaj z naszej porównywarki, która ułatwi znalezienie najtańszego ubezpieczenia mieszkania lub domu w interesującym Cię zakresie! Wygodny kalkulator ubezpieczeń mieszkania i domu pozwoli Ci wybrać najlepszą, dostosowaną do Twoich potrzeb ofertę!

Gdzie ubezpieczyć dom lub mieszkanie? W CUK znajdziesz ochronę dla nieruchomości, które już istnieją, a także korzystną ofertę na ubezpieczenie domu w budowie. Możesz wybrać też polisę chroniącą obiekty małej architektury, wolnostojący garaż czy budynek gospodarczy na Twojej posesji, jeśli są one trwale związane z gruntem. Ubezpiecz dom lub mieszkanie online już dziś za pomocą formularza na stronie, odwiedź placówkę CUK stacjonarnie lub skontaktuj się z naszą infolinią!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku