Ubezpieczenie mieszkania czy domu mają za zadanie zapewnić Ci wsparcie finansowe podczas losowych zdarzeń. Zalanie podłogi, pożar czy włamanie z kradzieżą to tylko niektóre z niebezpieczeństw, które mogą Ci się przytrafić. Zastanawiasz się od czego zależy cena polisy? Tego właśnie dowiesz się z naszego artykułu.
Dlaczego ceny polis się różnią?
Posiadanie polisy mieszkaniowej jest niesamowicie ważne, niezależnie od tego czy masz kawalerkę czy duży dom z basenem. Zdarzenia losowe mogą zdarzyć się wszędzie, a ich skutek często jest bolesny finansowo. Mimo wszystko, ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe. Wyjątkiem jest staranie się o kredyt hipoteczny. Bank może wymagać od Ciebie zabezpieczenia w postaci takiej polisy. Z racji tego, że ubezpieczenie mieszkania jest dobrowolne, ceny polis znacznie różnią się w wielu firmach. Zanim zaczniesz szukać ofert, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy potrzebujesz standardowej polisy chroniącej mury czy może przyda Ci się dodatkowe zabezpieczenie w postaci ochrony wyposażenia? Towarzystwa ubezpieczeniowe dokładnie obliczają kwotę, która zależy przede wszystkim od tego, co chcesz ubezpieczyć.
Zakres ochrony ma wpływ na cenę
Polisę ubezpieczeniową możesz dopasować do swoich potrzeb. Im szerszy jest zakres, tym cena oczywiście wzrasta. Podstawowa wersja ubezpieczenia nieruchomości obejmuje wyłącznie mury. Najczęściej ochrona wiąże się również z elementami stałymi, które obejmują wyposażenie zamontowane na stałe w postaci podłóg, pomalowanych ścian czy mebli w zabudowie. To także wszelkiego rodzaju wanny, kabiny prysznicowe, kaloryfery oraz szafy, których nie można wynieść bez demontażu. Rozszerzona wersja ubezpieczenia nieruchomości obejmuje cenne wyposażenie w postaci aparatu fotograficznego, telewizora, konsoli czy dzieł sztuki. Sprawdź też Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), aby zobaczyć jak zakres ochrony odnosi się do konkretnego ryzyka. Przykładowo, nie każda polisa obejmuje przepięcia.
Im wyższa suma ubezpieczenia tym wyższa składka
Cena za składkę zależy także od wartości sumy ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą dostaniesz w ramach zadośćuczynienia. Musi odzwierciedlać realną wartość Twojej nieruchomości, zarówno jeśli chodzi o same mury, jak i wyposażenie. Nie warto podawać w umowie zbyt niskiej sumy ubezpieczenia, ponieważ kwota, którą dostaniesz, może nie wystarczyć na realne pokrycie szkód. W takim przypadku polisa mieszkaniowa okaże się bezużyteczna.
Raty czy jednorazowa wpłata?
Czasami towarzystwa ubezpieczeniowe godzą się na ratalny system opłacania polisy mieszkaniowej. Dzięki temu, nie musisz jednorazowo uiszczać wysokiej kwoty. Takie rozwiązanie może się wiązać bezpośrednio z wyższym kosztem za całą składkę, ponieważ doliczany jest dodatkowy procent za raty.
Z DORADCĄ
Cena ubezpieczenia mieszkania w zależności od typu nieruchomości
Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę wiele czynników dotyczących samej nieruchomości. Przykładowo, jeśli znajduje się w lokalizacji o zwiększonym ryzyku powodzi, cena składki może być wyższa. To jednak nie jedyny aspekt. Dla firmy ubezpieczeniowej liczy się także rodzaj zabezpieczenia antywłamaniowego i typ konstrukcji budynku. W przypadku mieszkania, musisz podać także informację o kondygnacji, na której się znajduje.
Właściciel mieszkania także jest istotny
Zanim firma przedstawi Ci konkretną ofertę, może sprawdzić Twoją historię ubezpieczeniową. Pod uwagę bierze się liczbę zlikwidowanych szkód w ostatnim roku. Jeśli podczas trwania ostatniej polisy doszło do jakiegoś zdarzenia i wypłaty odszkodowania, cena składki może być wyższa. Na zniżkę możesz liczyć, jeśli podpiszesz kolejną umowę z tym samym towarzystwem ubezpieczeniowym. Firma doceni Twoją lojalność.
Sprawdź cenę zanim podpiszesz umowę!
W naszym kalkulatorze online masz możliwość porównania cen za ubezpieczenie nieruchomości w wielu towarzystwach. Dzięki temu, z łatwością dopasujesz zakres ochrony, a następnie wybierzesz idealną opcję, wykupisz polisę i dokonasz płatności online. Wszystko to możesz zrobić błyskawicznie i to bez wychodzenia z domu. Może również zadzwonić na nasza infolinię lub odwiedzić placówkę CUK Ubezpieczenia.
Oceń artykuł