2020-01-14

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę, czytając OWU?

O tym warto pamiętać przy ubezpieczaniu mieszkania!

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę, czytając OWU?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia to księga, która określa prawa i obowiązki wynikające z umowy między ubezpieczycielem, a ubezpieczonym. To na jej podstawie określana jest ewentualna wypłata za szkody. Podpisując umowę, warto dokładnie przeanalizować OWU, aby być w pełni świadomym w jakim zakresie jesteś bezpieczny.

Czym jest OWU?

Przy podpisywaniu umowy na polisę ubezpieczeniową, ubezpieczyciel zawsze dołącza tzw. OWU – obszerny dokument, który jest podzielony na rozdziały i paragrafy. To w nim wyczytasz swoje obowiązki i prawa. Na jego podstawie będziesz mógł ubiegać się o ewentualne odszkodowanie, gdy zajdzie taka potrzeba. Niekiedy jednak okazuje się, że kruczki prawne są tak opisane, że ciężko je poprawnie zinterpretować. Dlatego podpowiemy, na co zwrócić uwagę.

Sprawdź, czym jest „przedmiot ubezpieczenia”

Od tego powinno się wychodzić. Przedmiot ubezpieczenia może być opisany na wiele sposobów. Przy niskiej składce można się spodziewać, że będzie określać same mury domu. Dlatego dokładnie doczytaj, czy polisa obejmuje także wyposażenie i rzeczy ruchome – jak np. komputer czy inne urządzenia. Możesz na własny użytek przygotować spis majątku wraz z jego szacunkową wyceną. Zwróć uwagę, żeby suma ubezpieczenia odpowiadała wartości nieruchomości.

Jaki jest zakres ubezpieczenia?

Kolejnym ważnym elementem w OWU jest zakres ubezpieczenia mieszkania, czyli doprecyzowanie, w jakich sytuacjach będzie przysługiwać wypłata odszkodowania. Do najczęstszych zaliczamy: pożary i zalania (głównie w budynkach wielorodzinnych) czyli ryzyka nazwane, które mieszczą się w zakresie podstawowym ubezpieczenia mieszkania. Problem pojawi się, gdy dojdzie do niespodziewanych wydarzeń takich jak trzęsienie ziemi czy następstwa działań wojennych, choć są to mało prawdopodobne sytuacje w przypadku naszego kraju.

Możesz też sprawdzić polisy, w których zakres ochrony będzie zdecydowanie szerszy – chodzi o opcję all risk, która za dodatkową opłatą chroni od wszystkich ryzyk. Część towarzystw wypłaca odszkodowania nawet w razie wyrządzenia szkód przez niektóre dzikie zwierzęta np. gdy kuny uszkodzą wełnę w Twoim dachu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Dokładnie zapoznaj się z wykluczeniami

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jest także punkt dotyczący wykluczeń. Zawiera działania, których nie obejmie polisa. Wśród nich można znaleźć zapis dotyczący niedbalstwa ze strony właściciela. Przykłady? Jeżeli pożar wynikał z braku przeglądu komina czy doszło do awarii pieca elektrycznego, który spowodował zwarcie w domu, a nie był serwisowany. 

Opisane wykluczenia mogą stanowić sporą część OWU, ale większość z nich jest dość intuicyjna. Możesz wybrać polisę, której katalog wykluczeń będzie węższy, jednak cena za ubezpieczenie mieszkania nieznacznie wzrośnie.

Obowiązki właściciela i ubezpieczyciela

Każdy dokument łączący dwie strony ma przewidziany punkt dotyczący obowiązków. Twoim, jako osoby ubezpieczonej jest terminowa zapłata za polisę, ale nie tylko! Zachowanie ostrożności, regularne przeglądy oraz minimalizowanie szkód. Na czym to polega? Na przykład, gdy w bloku dochodzi do pożaru, nie wystarczy, że przyjmiesz to do wiadomości. Zobowiązujesz się do powiadomienia służb ratowniczych i pomocy (np. poprzez nieprzeszkadzanie) w akcji. Zastanawiasz się, jaki obowiązek ma TU? Wypłata odszkodowania w ustalonych terminach i na ustalonych zasadach.
 

Znajdziemy ubezpieczenie dla Twojego mieszkania

Chcesz kupić ubezpieczenie mieszkania online? Wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeniowego i porównać ceny polis! Możesz także zadzwonić na infolinię lub przyjść do placówki.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku