2023-06-23

Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu mieszkania

Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie mieszkania oraz kiedy warto kupić taką polisę.

Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu mieszkania

Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie mieszkania czy domu należy do grupy ubezpieczeń majątkowych. Jakie znaczenie dla nas ma własne mieszkanie lub dom? Jest ono najczęściej realizacją marzeń, azylem i miejscem, w którym czujemy się dobrze. Decydując się na taki zakup warto pamiętać o tym, jak ważne jest ubezpieczenie mieszkania, które w razie nieprzewidzianych sytuacji zabezpieczy Twoje mienie.

Polisa mieszkaniowa na ogólnych warunkach gwarantuje ochronę przed skutkami zdarzeń losowych, które spowodują utratę nieruchomości, posiadanego mienia bądź częściową stratę majątku, która obniży standard życia (powodzie, które co roku nawiedzają Polskę, wichury, itp.). Ubezpieczenie mieszkania gwarantuje Ci wypłatę odszkodowania, które pozwoli na naprawę szkód lub odkupienie zniszczonego mienia.

Przedmiot ubezpieczenia

Myśląc o ubezpieczeniu mieszkania czy innego budynku mieszkalnego (m.in. domu w budowie), należy wyodrębnić dwie płaszczyzny stanowiące przedmiot ubezpieczenia: mury wraz ze stałymi elementami oraz ruchomości domowe.

Pierwsze z nich to elementy znajdujące się w budynku lub na zewnątrz, które są na stałe przytwierdzone. Do tej kategorii zalicza się m.in.: podłogi, panele, pomalowane ściany, zabudowane kuchnie, zabudowane szafy, kaloryfery, itp. Wielu klientów zastanawia się, gdzie się ubezpieczyć i czemu służy ubezpieczenie murów. Wyobraźmy sobie sytuację, w której dochodzi do pożaru domu. Z budynku nic nie zostało. Wypłata z ubezpieczenia stałych elementów zapewni nam środki na wyremontowanie wnętrza domu, tj. wyposażenie instalacji wodno-kanalizacyjnej (umywalki, zlewy, krany, wanna), elektrycznej i grzewczej (piece, pompy ciepła, kuchnie elektryczne), gazowej (kuchnie i grzejniki gazowe), wentylacyjnej.

Problem w tym, że w takiej sytuacji nie mamy do czego ich przytwierdzić. Aby na nowo postawić dom, potrzebujemy objąć ochroną mury (konstrukcję) budynku mieszkalnego. Pozwoli to nam na odtworzenie lub zakup nowego domu/mieszkania.

Z kolei ruchomości domowe to nasza własność znajdująca się w mieszkaniu/domu, którą w każdym momencie możemy przenieść, np. meble, sprzęt RTV, sprzęt AGD, stół czy rzeczy osobiste.

Potocznie mówimy o budynkach mieszkalnych, ale mieszkanie czy dom to nie jedyne mienie, które możesz objąć ochroną. Polisa mieszkaniowa może obejmować także inne nieruchomości, np. budynki i pomieszczenia gospodarcze, dom w budowie, domek letniskowy, ogrodzenia, garaż, posągi, baseny, fontanny, altany ogrodowe.

Zakres ubezpieczenia mieszkania oraz wysokość składki

Ubezpieczenie mieszkania lub domu posiada bardzo szeroki zakres. Możemy samodzielnie wybrać rodzaj ubezpieczenia, który nas interesuje, czyli m.in.:

 • Ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych: pożar, huragan, powódź, upadek drzew, przepięcie.
 • Ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem i rozboju, przykłady: skradziony sprzęt elektroniczny, uszkodzone drzwi przy próbie włamania, starsza osoba wchodząc do mieszkania została zaatakowana i skradziono jej biżuterię oraz telefon.
 • Ochronę szyb i innych przedmiotów od stłuczenia, przykład: przez okno w nocy został wrzucony kamień, garnek spadł na szklaną płytę grzewczą i została ona rozbita.
 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, np. zalanie sąsiada, nasz pies pogryzł kogoś na spacerze
 • Zabezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, przykład: złamana noga na schodach.
 • Assistance domowy, przykład: otwarcie drzwi wejściowych przez ślusarza, gdy zagubiliśmy klucz.
 • Assistance medyczny – wezwanie lekarza do domu, gdy zdarzył się wypadek.

Zakres ochrony mieszkania może być bardzo szeroki

Ubezpieczyciele coraz częściej oferują ubezpieczenie mieszkania (wybudowanego czy też w budowie) oparte na zasadzie all risks. Popularna staje się też możliwość zawarcia polisy online. Ubezpieczenie mieszkania w opcji od wszystkich ryzyk to najbardziej rozbudowana forma ubezpieczenie majątku, ponieważ towarzystwo odpowiada także za dość nietypowe i trudne do przewidzenia zdarzenia. Ochroną w ramach takiej polisy na mieszkanie objęte są wszystkie szkody oprócz tych, które zostały wyłączone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przed zawarciem takiej polisy koniecznie zwróć uwagę na te zapisy w OWU.

Porównanie wariantów polisy mieszkaniowej

Jak już wspominaliśmy wcześniej, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego polisa mieszkaniowa może być zawarta w wariancie od ryzyk nazwanych lub w formule all risks. Poniżej prezentujemy opcje dostępne w różnych towarzystwach.

Towarzystwa ubezpieczenioweAll risksRyzyka nazwaneMożliwy okres ubezpieczenia

Agro Ubezpieczenia    

TAK

TAK

1 rok lub 3 lata

Allianz

NIE

TAK

1 rok, 2 lata, 3 lata

Balcia

TAK

TAK

1 rok

Compensa

TAK

TAK

1 rok, 2 lata, 3 lata

Generali

TAK

TAK

1 rok lub 3 lata

Hestia Ergo 7

TAK

TAK

1 rok

Hestia Ergo 1

NIE

TAK

1 rok

Hestia Mój Dom

NIE

TAK

1 rok lub 3 lata

InterRisk Bezpieczny Dom

NIE

TAK

1 rok, 2 lata, 3 lata

InterRisk Dom Max

TAK

NIE

1 rok, 2 lata, 3 lata

Link4

NIE

TAK

1 rok

Proama

TAK

TAK

1 rok lub 3 lata

PZU

TAK

TAK

1 rok

TUW

TAK

TAK

1 rok, 2 lata, 3 lata

TUZ

TAK

TAK

1 rok lub 3 lata

Uniqa

TAK

NIE

1 rok lub 3 lata

Warta Dom

NIE

TAK

1 rok

Warta Dom Komfort

TAK

NIE

1 rok

Wiener

TAK

TAK

1 rok lub 2 lata

W zależności od wybranego zakresu ubezpieczenia mieszkania składka będzie się różnić. Twoja polisa mieszkaniowa w ramach ryzyk nazwanych, w zależności od wybranego zakresu ochrony może obejmować m.in.:

 • ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych,
 • ubezpieczenie mieszkania od kradzieży,
 • ubezpieczenie mieszkania przed zalaniem.

Każde towarzystwo proponuje również dodatkowe rozszerzenia ochrony, które możesz dokupić w ramach swojej polisy na mieszkanie. 

Jak działa ubezpieczenie mieszkania?

Załóżmy, że kuny zadomowiły się na dachu domku jednorodzinnego. Wyrządziły duże szkody w postaci dziur w pokryciu dachu. Posiadając standardową polisę, jeżeli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia domu nie byłoby napisane, że ubezpieczyciel odpowiada za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta, klient nie otrzymałby odszkodowania.

W polisie all risks kierujemy się zasadą, że ubezpieczyciel chroni nas od wszystkich ryzyk, które nie są wyłączone – w Ogólnych Warunkach nie musi zatem być sformułowania, że ubezpieczyciel odpowiada za szkody wyrządzone przez kuny, wystarczy, że takiego zastrzeżenia nie będzie w wyłączeniach.

Przykład 1:

Tomasz ubezpieczył mieszkanie w ramach polisy all risks, która oferowała szeroki zakres ochrony przed różnymi ryzykami. Pewnego wieczoru, gdy był w pracy, w jego mieszkaniu wybuchł pożar, spowodowany zwarciami w instalacji elektrycznej. Pożar wyrządził znaczne szkody w mieszkaniu, niszcząc meble, sprzęt elektroniczny i elementy konstrukcyjne.

Tomasz natychmiast zgłosił szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Dzięki polisie all risks ubezpieczyciel był zobowiązany do wypłaty odszkodowania za szkody spowodowane przez pożar, nawet jeśli nie było bezpośredniego wskazania w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, że pożar jest objęty ochroną. Zasada działania polisy all risks polegała na tym, że ubezpieczyciel chronił klienta przed wszystkimi ryzykami, które nie były wyłączone w wyłączeniach polisy.

Dzięki otrzymanemu odszkodowaniu Tomasz mógł pokryć koszty remontu i odbudowy mieszkania. Ubezpieczenie mieszkania zapewniło mu finansową ochronę w trudnej sytuacji, umożliwiając szybki powrót do normalnego funkcjonowania.

Pamiętajmy, że wysokość składki zawsze jest różna i zależna od wielu elementów: sumy ubezpieczenia, wybranego wariantu, palnej lub niepalnej konstrukcji budynku, przeznaczenia czy jego lokalizacji. Można sprawdzić to za pomoc kalkulatora czy porównywarki cen dostępnej na naszej stronie internetowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe często dają dodatkowe rabaty na ubezpieczenie mieszkania, jeżeli posiadasz u nich również ubezpieczenie na swoje auto.

Na uwagę zasługuje fakt, że ubezpieczenie chroni nas także wtedy, gdy do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie po części z naszej winy. Mowa tutaj chociażby o odkręconym kranie, który spowodował zalanie, czy też pożarze, gdy prowadzimy rewolucje kuchenne. Z każdym rokiem widzimy, jak rozwija się rynek ubezpieczeń – i to z korzyścią dla klienta. O ile jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć miejsce, gdzie można ubezpieczyć się od rabunku na ulicy, tak teraz bez problemu towarzystwo wypłaci odszkodowanie za laptopy czy telefony skradzione poza miejscem zamieszkania. Osoby posiadające drogi sprzęt elektroniczny nie muszą obawiać się, że jego dzieci zaleją telefon, bo polisa chroni też w takim przypadku. Rzeczy znajdujące się w piwnicy (np. rower) też są objęte ubezpieczeniem.  Dopasuj ochronę do swoich indywidualnych potrzeb i porównaj ceny ubezpieczenia mieszkania w naszym precyzyjnym kalkulatorze mieszkaniowym. Ubezpieczenie mieszkania online jest bardzo proste. Wystarczy, że uzupełnisz podstawowe dane Twojej nieruchomości i w kilka minut zawrzesz polisę na mieszkanie.

Ubezpieczenie mieszkania – kto powinien je kupić?

Ubezpieczenie mieszkania wykupić może każdy. Osoba zawierająca polisę mieszkaniową wcale nie musi być właścicielem mieszkania/domu ani być zameldowana, w miejscu, którego dotyczy ubezpieczenie.

Istotne jest wskazanie na polisie danych osoby, której majątek obejmujemy ochroną, ponieważ w razie szkody to ona otrzyma odszkodowanie. Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych, czy ubezpieczenie mieszkania od kradzieży powinien wykupić każdy, kto posiada swoje mienie. Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania, koniecznie ubezpiecz zarówno mury, jak i ruchomości domowe. Nawet jeśli tylko wynajmujesz mieszkanie, możesz chronić swoje ruchomości. Polisa mieszkaniowa pozwoli Ci spać spokojnie, ponieważ w razie zajścia nieprzewidzianego zdarzenia towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z naprawą szkód.

Warto rozpatrzyć kilka sytuacji

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie mieszkania? Warto rozpatrzeć kilka sytuacji, w których polisa może być Ci potrzebna:

 • Właściciel mieszkania zamieszkujący w nim – to w jego interesie jest zabezpieczenie swojej własności, czyli murów, elementów stałych i ruchomości domowych. To on będzie ponosił odpowiedzialność za wyrządzenie szkody sąsiadom, gdy kogoś zaleje, dlatego warto rozszerzyć polisę również o OC w życiu prywatnym.
 • Właściciel mieszkania wynajmujący mieszkanie osobie trzeciej powinien także ubezpieczyć mury, elementy stałe i ruchomości, chyba że mieszkanie było odnawiane/remontowane przez najemcę i było puste, tj. bez mebli – wówczas właściciel same mury. Oprócz tego bardzo ważne jest rozszerzenie ochrony OC o szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z użytkowaniem mieszkania przez najemcę.
 • Osoba najmująca mieszkanie od właściciela – własne ruchomości domowe, jeżeli przeprowadzał remont, np. wymiana paneli podłogowych także stałe elementy oraz OC najemcy, które zadziała, gdy najemca wyrządzi szkody właścicielowi mieszkania (zniszczone meble, stłuczenie kuchenki elektrycznej).

Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt

Każda osoba korzystająca z kredytu hipotecznego zgodnie z wymogami banku musi posiadać ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank. Jest to umowa przelewu wierzytelności, na podstawie której bank nabywa przyszłą wierzytelność – w tym przypadku odszkodowanie z polisy na mieszkanie. Ubezpieczenie mieszkania może być zawarte w celu zabezpieczenia kredytu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakres ubezpieczenia chronił także majątek klienta (kredytobiorcy).

Dla banku najistotniejsze jest ubezpieczenie konstrukcji, czyli murów, bo tego dotyczy kredyt. W interesie właściciela jest objąć ochroną stałe elementy, wyposażenie nieruchomości czy chociażby odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Jeżeli dla przykładu dojdzie do pożaru całego domu, bank otrzyma odszkodowanie za mury budynku, a klient za poniesione straty stałych elementów oraz wyposażenia.

Przykład 2:

Anna i Piotr zdecydowali się na zakup mieszkania, finansowanego przez kredyt hipoteczny. Zgodnie z wymogami banku musieli zawrzeć ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank, aby zabezpieczyć kredyt. Przyszłe odszkodowanie z polisy na mieszkanie miało być przekazane bezpośrednio na spłatę kredytu w przypadku wystąpienia szkody.

Niedługo po wprowadzeniu się do nowego mieszkania, doszło do poważnego zalania spowodowanego awarią wodociągów. Woda zalała podłogi, meble i elektronikę, powodując znaczne straty. Anna i Piotr natychmiast zgłosili szkodę swojemu ubezpieczycielowi.

Dzięki ubezpieczeniu nieruchomości, którego zakres obejmował zniszczenie zarówno konstrukcji budynku, jak i wyposażenia, Anna i Piotr otrzymali odszkodowanie. Bank, jako beneficjent cesji, otrzymał część odszkodowania, która została przeznaczona na spłatę kredytu, natomiast pozostała część odszkodowania przysługiwała Annie i Piotrowi, aby pokryć straty w wyposażeniu mieszkania.

Dzięki temu ubezpieczeniu nieruchomości pod kredyt Anna i Piotr nie tylko zabezpieczyli swoje zobowiązania wobec banku, ale również otrzymali wsparcie finansowe w przypadku wystąpienia szkody, co umożliwiło im naprawę i odbudowę mieszkania.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania

 • 1
  Ile płaci się za ubezpieczenie mieszkania?

Składka za ubezpieczenie mieszkania zależy od kilku podstawowych czynników, czyli przede wszystkim od wartości mieszkania oraz wybranego zakresu ubezpieczenia. Najtańsze ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank możesz kupić za mniej niż 100 zł. Jeżeli chcesz mieć jednak kompleksową ochronę, warto nieco dopłacić i kupić zdecydowanie szerszy zakres polisy.

 • 2
  Gdzie najtaniej ubezpieczyć mieszkanie?

Najtańszą polisę mieszkaniową znajdziesz porównując kilka ofert dostępnych na rynku. Sprawdź ceny w naszym kalkulatorze online i nie przepłacaj za ubezpieczenie mieszkania.

 • 3
  Co wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie mieszkania?

Na składkę za ubezpieczenie mieszkania ma wpływ lokalizacja, wartość nieruchomości, jej konstrukcja oraz zakres polisy. Poza tym również zabezpieczenia przeciwkradzieżowe oraz historia szkodowości mogą mieć wpływ na cenę polisy na mieszkanie.

 • 4
  Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Aby mieć pewność, że polisa zadziała w sytuacji, której najbardziej się obawiamy, przed zawarciem umowy z towarzystwem warto porównać kilka ofert, zapoznać się z proponowanymi zakresami ochrony oraz zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

 • 4
  Ubezpieczenie mieszkania przeznaczonego na wynajem – jaka polisa mieszkaniowa jest najlepsza?

Wynajmując swoje mieszkanie poza ubezpieczeniem murów warto zainwestować w OC w życiu prywatnym, które ochroni Cię w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim oraz home assistance, czyli pomoc m.in. hydraulika czy ślusarza.

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie mieszkania możesz kupić w jednej z placówek CUK, skontaktować się z naszą infolinią i zapytać doradców o szczegóły oferty lub policzyć składkę w kalkulatorze online, gdzie porównasz oferty kilku towarzystw. Nie czekaj i już dziś odwiedź CUK Ubezpieczenia i kup polisę na mieszkanie w kilka minut.

Oceń artykuł

3.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku