Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela – tego zdania nie chce usłyszeć nikt, kogo spotkała szkoda w ubezpieczonej nieruchomości. To sytuacja, w której towarzystwo może nie wypłacić odszkodowania z polisy.
Przeczytaj, co może mieć istotne znaczenie przy likwidacji szkody w przypadku ubezpieczenia nieruchomości. Radzimy jak postępować krok po korku i o czym powinieneś pamiętać.
Potwierdzenie szkody
Podstawową czynnością jest ocena szkód i ich wycena – oczywiście, o ile jest to możliwe. Towarzystwo ubezpieczeniowe, które otrzyma zgłoszenie o szkodzie, będzie wymagało dokumentów w formie zdjęć, zeznań świadków, protokołu policyjnego lub pisemnego przebiegu zdarzenia, które doprowadziło do tragedii.
Każdy dowód działa na Twoją korzyść i może ułatwić uzyskanie odszkodowania. Postępowanie ubezpieczyciela zawsze wygląda podobnie w takich przypadkach – na miejscu zjawia się rzeczoznawca, który zweryfikuje rozmiar szkód oraz wyceni ich wartość.
Odpowiedzialność za szkodę a szkoda firmy budowlanej lub dewelopera
Bardzo istotne jest odróżnienie dwóch pojęć – szkoda i odpowiedzialność za szkodę. Dzięki temu będziemy wiedzieć, z jakiego tytułu ubiegać się odszkodowania oraz za co ponosi winę wykonawca (deweloper lub firma budowlana, który wykonuje remont).
Podpisując umowę z firmą budowlaną, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące ubezpieczenia i odpowiedzialności za efekty pracy. Jeśli dzieło zostanie wykonane wadliwie, z opóźnieniem lub działania wykonawcy doprowadzą do powstania większych szkód – będziesz mógł się wnioskować o zadośćuczynienie. Pamiętaj jednak, że nie można mówić o odszkodowaniu, jeśli nie było szkody, dlatego definicja tego pojęcia i zakres powinny zostać ujęte w umowie.
Kto wypłaci odszkodowanie?
Odszkodowanie za szkodę w nieruchomości może być wypłacone z różnych polis. Świadczenie możesz otrzymać z:
- własnego ubezpieczenia mieszkania lub domu,
- ubezpieczenia budynków rolnych — jeśli szkoda wystąpiła w budynkach gospodarczych objętych polisą,
- OC w życiu prywatnym sprawcy zniszczenia — jeśli do uszkodzenia, np. zalania domu lub mieszkania doprowadziło działanie osób trzecich. W takim wypadku masz szansę zdobycia zadośćuczynienia od ubezpieczyciela winowajcy. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule “Odszkodowanie za zalanie mieszkania – jak to wygląda w praktyce?”.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule “Odszkodowanie za zalanie mieszkania – jak to wygląda w praktyce?”.
Z DORADCĄ
Obowiązki pokrzywdzonego
Czy do obowiązków osoby, u której wystąpiła szkoda, należy jedynie zawiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego? Nie, poszkodowany musi pamiętać jeszcze o kilku kwestiach. Koniecznie trzeba pamiętać, że pokrzywdzony ma obowiązek utrzymania stanu rzeczywistego, powstałego po szkodzie na czas potrzebny do rozpoczęcia procedury odszkodowawczej.
Można to zobrazować prostym przykładem – gdy Twoje mieszkanie zostało zalane przez sąsiadów, nie możesz usuwać szkody (więc np. malować zalanego stropu) do momentu pojawienia się komisji z towarzystwa ubezpieczeniowego.
Pamiętajmy jednak, by zachować zdrowy rozsądek.
W sytuacji, w której brak interwencji oznacza powiększenie szkody, należy interweniować. Innymi słowy, trzeba podjąć odpowiednie kroki na przykład w razie pożaru (wezwanie odpowiednich służb, gaszenie) lub zalania nieruchomości (zamknięcie dopływu wody), ale po wszystkim nie należy usuwać szkód przed przyjazdem rzeczoznawcy.
Nie masz aktualnej polisy na swoją nieruchomość?
W naszej porównywarce polis online sprawdzisz cenę z kilku towarzystw. Ofertę możesz poznać też w naszych placówkach lub podczas rozmowy telefonicznej z doradcą.
Oceń artykuł