Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-02-12

Odszkodowanie za zalanie mieszkania – jak to wygląda w praktyce

Zalanie mieszkania może przydarzyć się każdemu z nas. Takie zdarzenia mają miejsce najczęściej w blokach.

Takie zdarzenia mają miejsce najczęściej w blokach i przeważnie winni są sąsiedzi, którzy mieszkają na wyższych piętrach. Zalane mieszkanie niesie ze sobą stosunkowo wysokie koszty remontu, często związane z wymianą przemokniętej podłogi, ścian i stropów, a do tego pogorszenie relacji z sąsiadami i sporo nerwów.

Czy zawsze tak musi być? Jak dochodzić odszkodowania za zalanie? Czy wypłacone odszkodowanie wystarczy na pokrycie kosztów? Kto odpowiada za szkody? Co zrobić, kiedy winny nie poczuwa się do odpowiedzialności? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym nowym artykule.

odszkodowanie z oc za zalanie mieszkania jest łatwe do wykupienia
odszkodowanie z oc za zalanie mieszkania jest łatwe do wykupienia

Zalane mieszkanie - z czyjej winy?

Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie jest banalnie proste. To osoba, która wyrządziła krzywdę drugiej osobie jest winna i to ona ponosi koszty związane z naprawą szkód, w tym przypadku koszt remontu zalanego mieszkania.

W praktyce bywa jednak różnie, ponieważ nie każdy winny poczuwa się do odpowiedzialności. Nie zawsze też wina leży po stronie sąsiada z góry, tak jak mogłoby się to nam wydawać na początku.

Czasami wina leży po stronie zarządcy nieruchomości, który nie dopełnił swoich obowiązków lub po stronie producenta sprzętu, który zawinił (pralka, kran).

Z czyjej polisy OC zostaną ściągnięte pieniądze?

Teoretycznie odszkodowania można dochodzić od sąsiada mieszkającego nad nami (lub jego ubezpieczyciela), od producenta wadliwego sprzętu, od zarządcy nieruchomości oraz od ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy polisę mieszkaniową. Jednak w praktyce obarczenie winą producenta rury czy kranu może okazać się bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.

W przypadku zalania zastosowanie mają najczęściej trzy opcje: skorzystanie z OC sąsiada, z OC zarządcy nieruchomości lub własnego ubezpieczenia mieszkania. Co będzie korzystniejsze? Zdecydowanie najkorzystniejsze będzie skorzystanie z OC sąsiada lub zarządcy nieruchomości - w zależności, który z nich zawinił. Wybranie własnej polisy mieszkaniowej jest kuszące, ponieważ pieniądze można dostać bez wchodzenia w konflikt z sąsiadem.

Minusów jest jednak bardzo dużo, ubezpieczyciel wyliczy wartość materiałów uwzględniając ich zużycie, co może skutkować tym, że dostaniemy tylko połowę pieniędzy na wymianę parkietu i malowanie. Dodatkowo przy odnowieniu polisy czeka nas większa składka

Czy wykupione ubezpieczenie nieruchomości gwarantuje wypłatę w przypadku zalania?

Nie zawsze jest też tak, że nasze ubezpieczenie mieszkania chroni nas również przed poniesieniem kosztów, które powstaną jeśli zalejemy mieszkanie sąsiada. Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli zalejesz mieszkanie swoje oraz mieszkanie sąsiada i posiadasz ubezpieczenie mieszkania, to otrzymasz odszkodowanie jedynie za szkody powstałe w Twoim mieszkaniu. Aby otrzymać odszkodowanie również za szkody powstałe w mieszkaniu sąsiada, potrzebne jest ubezpieczenie rozszerzone o OC w życiu prywatnym.

Kiedy ubezpieczyciel wypłaci pieniądze?

Wypadki chodzą po ludziach – wystarczy pęknięta rura lub nieszczelna uszczelka w kranie i sąsiad z dołu zostaje zalany. Remont nie będzie należał do tanich, ponieważ przemoczone ściany i podłogi trzeba doszczętnie wymienić, aby pozbyć się wilgoci. Z pomocą przychodzi ubezpieczenie OC w życiu prywatnym osoby, która wyrządziła szkodę.
Z ubezpieczenia można otrzymać kwotę, która pokryje koszty remontu. Jak otrzymać odszkodowanie? To prostsze niż może się wydawać - wystarczy wykonać poniższe kroki: 

- Udokumentuj szkody. Oceną zniszczeń zajmie się rzeczoznawca, ale już wcześniej warto wykonać zdjęcia bądź filmy, na których widać mieszkanie przed uprzątnięciem zalegającej wody oraz zniszczone elementy mieszkania i zacieki.
- Konieczne będzie też szczegółowe opisanie przebiegu zdarzenia. Możesz skorzystać z odpowiedniego formularza ze strony ubezpieczyciela.
- Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela. Zrobisz to przez telefon, wiadomością e-mail czy wysyłając komplet dokumentów pocztą.
- Czekaj na kontakt ze strony ubezpieczyciela.

Zalanie mieszkania to kosztowne zdarzenie

Warto pomyśleć o tym ryzyku podczas kupowania ubezpieczenia mieszkania.

Porównaj ofertę kilkunastu towarzystw w jednym miejscu - skorzystaj z naszego kalkulatora online.

Masz dodatkowe pytania? Nasi agenci chętnie Ci pomogą! Zadzwoń do nas (22 33 00 300) lub odwiedź jedną z naszych placówek.
 

keyboard_arrow_up