2020-04-16

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym - co to jest? Czy należy je posiadać?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o polisie OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym - co to jest? Czy należy je posiadać?

Nawet w najmniej odpowiednim momencie może wydarzyć się coś, co nadszarpnie Twoje oszczędności. Zalanie sąsiada, porysowanie auta sąsiadowi czy stłuczenie szyby w sklepie to tylko niektóre sytuacje, w których za szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Chyba, że... posiadasz OC w życiu prywatnym. Sprawdź, czym się wyróżnia oraz w jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc.

Czym jest OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym to rodzaj ubezpieczenia osobowego, który chroni w momencie wyrządzonej szkody osobie trzeciej. Dotyczy ona zarówno szkody związanej z majątkiem, jak i zdrowiem, np. w momencie uszczerbku na zdrowiu. Najczęściej jest to dodatek do ubezpieczenia mieszkania lub domu, a także do polisy podróżnej. Warunkiem do starania się o odszkodowanie w ramach OC w życiu prywatnym jest działanie nieumyślne. Właśnie dlatego ta polisa obejmuje wszelkie zdarzenia, do których doszło przez przypadek. Tego typu polisa daje pełne wsparcie, komfort oraz poczucie bezpieczeństwa na co dzień.

Czy OC w życiu prywatnym obejmuje Twoją rodzinę?

Najczęściej polisy w towarzystwach ubezpieczeniowych są skonstruowane w taki sposób, że działają nie tylko wtedy, kiedy Ty wyrządzisz krzywdę trzeciej osobie, ale także wtedy, gdy zrobi to ktoś z Twoich domowników. Ważne jest, aby było to działanie nieumyślne.

OC w życiu prywatnym a szkody wyrządzone przez dziecko

Do 13. roku życia to rodzic lub opiekun odpowiada za czyny swojego dziecka. Jeśli znajduje się ono pod Twoją opieką i wyrządzi szkodę osobie trzeciej, będziesz musiał ponieść koszty związane z zadośćuczynieniem poszkodowanemu. W takich sytuacjach chroni Cię OC w życiu prywatnym. Przykładowo, dotyczy to sytuacji na boisku sportowym. Jeśli w wyniku działania Twojego dziecka, drugi zawodnik przewróci się i np. złamie nogę, konieczna będzie pomoc finansowa przekazana na leczenie czy rehabilitację. Polisa działa także w momencie, kiedy Twoja pociecha wybije szybę w centrum handlowym. Wtedy także możesz starać się o odszkodowanie w ramach OC w życiu prywatnym.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy przyda Ci się OC w życiu prywatnym?

Wiele może się wydarzyć zarówno podczas pobytu w domu, krótkiego spaceru, jak i wyjazdu za granicę. W sytuacji, kiedy wyrządzisz komuś nieumyślnie szkodę, z OC w życiu prywatnym będziesz mógł liczyć na wsparcie finansowe ze strony ubezpieczyciela. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczy to sytuacji, które dzieją się podczas czynności wykonywanych poza działalnością zawodową. Jeśli zalejesz sąsiada w domu, będziesz mógł starać się o odszkodowanie. Kiedy wyjedziesz i przez przypadek kogoś popchniesz, a w związku z tym utraci on smartfona lub aparat fotograficzny, także ubezpieczyciel pokryje koszty szkody. Jeździsz często rowerem? Jeśli wyrządzisz komuś krzywdę, także będziesz mógł liczyć na wsparcie ze strony towarzystwa.

Na co zwrócić uwagę kupując OC w życiu prywatnym?

Przede wszystkim, sprawdź dokładnie zakres ochrony polisy OC w życiu prywatnym. Zobacz, jakie zdarzenia są ujęte w umowie i czy na pewno będziesz mógł liczyć na odszkodowanie w momencie, kiedy ktoś z Twoich domowników lub dziecko wyrządzi szkodę. Poza tym elementem, niezwykle istotna jest suma ubezpieczenia. To maksymalna kwota, która może być Ci wypłacona w momencie wyrządzenia szkody. Warto zwrócić uwagę także na to czy towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność za zdarzenie, niezależnie od rozmiaru szkody. Dlaczego to takie ważne? Może okazać się, że mała szkoda nie jest uwzględniana przez ubezpieczyciela i wtedy to Ty będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Zwróć także uwagę na to czy OC w życiu prywatnym działa wyłącznie w kraju czy także za granicą.

OC w życiu prywatnym - niezbędne podczas wyjazdu

Lubisz spędzać zimą czas na stoku? A może dużo zwiedzasz latem? Jeśli nieumyślnie potrącisz innego narciarza lub w wyniku Twoich działań inny turysta złamie rękę czy nogę, poszkodowany będzie mógł liczyć na odszkodowanie w ramach OC w życiu prywatnym. Poszkodowany może przeznaczyć je na rehabilitację czy leki. To dodatek, który jest często proponowany do polisy podróżnej. Pomoże Ci także zarówno w momencie uszkodzenia, jak i zniszczenia przedmiotów osoby trzeciej. Dotyczy to sytuacji, kiedy zalejesz kogoś telefon czy nadepniesz na markowe okulary przeciwsłoneczne na plaży. Pozbycie się szkody z własnej kieszeni może okazać się kosztowne, szczególnie, że będzie liczone np. w euro.

OC w życiu prywatnym - Twoja superochrona

Sprawdź, ile będzie kosztować Cię OC w życiu prywatnym jako dodatek do ubezpieczenia mieszkania. Zobacz nasz kalkulator online. Możesz też skontaktować się z infolinią, aby poznać cenę OC w życiu prywatnym do polisy podróżnej. Odwiedź też naszą placówkę.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku