Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2020-01-20

Ubezpieczenie dla kobiet na wypadek raka – które wybrać?

Porównujemy polisy zdrowotne dla kobiet.

Czy warto ubezpieczać się na wypadek choroby nowotworowej? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Takie dodatkowe ubezpieczenie jest dużym wsparciem, jeśli chodzi o leczenie np. raka piersi, które wyceniane jest nawet na 30 tys. zł i więcej. Ponieważ statystyki zachorowań na choroby nowotworowe rosną nieubłaganie, a na rynku dostępnych jest coraz więcej onkopolis, rośnie liczba osób, które decydują się na tę formę ubezpieczenia. Aby przybliżyć Wam zasady działania onkopolis, posłużymy się przykładami - ubezpieczeniem na raka w ramach polisy Compensa Rodzina (Onkopensa), OC rolnego i Warta Sposób na Raka (oddzielna polisa).

Ubezpieczenie od choroby nowotworowej zapewnia wypłatę środków w razie diagnozy onkologicznej.

Kto może kupić ubezpieczenie na raka?

Towarzystwa, w których można ubezpieczyć się na wypadek raka określają dokładnie m.in. wiek osób, które mogą kupić taką polisę. Pod uwagę brana jest również historia chorób nowotworowych. Towarzystwo może odmówić udzielenia ubezpieczenia osobie, która w przeszłości chorowała na raka.  

Jeśli chodzi o Onkopensę, czyli dodatkową klauzulę w ramach polisy na życie Compensa Rodzina oraz OC rolnego, ubezpieczyć może się osoba w wieku od 18 do 50 lat. Ponieważ to polisa rodzinna, musi obejmować przynajmniej dwie osoby - małżonków, partnerów lub niezamężne dzieci w wieku 18-26 lat, zamieszkujące w gospodarstwie domowym ubezpieczonego. Czy warto ubezpieczać się na raka w tym towarzystwie w wieku np. 49 lat? Górną granicą tej polisy w przypadku nieprzerwanej kontynuacji ubezpieczenia jest wiek 55 lat

W przypadku polisy Warta Sposób na Raka, która w odróżnieniu do wcześniej omawianej funkcjonuje jako odrębna polisa, wiek ubezpieczonego musi mieścić się w przedziale 18-60 lat, a umowę podpisuje się na 5-letni okres z możliwością przedłużenia.

Ubezpieczenie na raka a karencja

Firmy ubezpieczeniowe w przypadku onkopolis zastrzegają sobie z reguły 6-miesięczny okres karencji. Gdy nowotwór zostanie zdiagnozowany w tym okresie, świadczenie pomimo uregulowanej składki nie zostanie wypłacone. Karencja nie obowiązuje zaś w przypadku polis przedłużeniowych. 

Są jednak wyjątki, kiedy karencja nie obowiązuje. Jeśli chodzi o polisę Sposób na Raka w Warcie, ochrona obowiązuje w przypadku konkretnych chorób. Wprawdzie świadczenie po wykryciu nowotworu złośliwego oka, pęcherzyka żółciowego czy serca wynosi tylko 10% sumy ubezpieczenia, jednak zawsze jest to pomoc w ramach leczenia.

Również w ramach Onkopensy przewidziane są sytuacje, w których nie obowiązuje karencja. To nowotwór kanału odbytu, serca i oka.

Zakres ochrony

Polisa na wypadek choroby onkologicznej obejmuje wypłatę świadczenia po wykryciu u ubezpieczonego raka. Warunkiem jest złożenie odpowiednich dokumentów. Ponieważ, jeśli chodzi o leczenie raka czas ma ogromne znaczenie, pieniądze szybko przelewane są na konto - w Warcie na przykład jest to maksymalnie 21 dni. 

Wysokość świadczenia zależy oczywiście od składki - im wyższa, tym większa będzie kwota  odszkodowania. W ramach polisy Sposób na Raka może to być nawet 200 000 zł. Ponieważ leczenie choroby nowotworowej może trwać latami, niektóre towarzystwa oferują w ramach opcji rozszerzonych ochronę nawet do kilkunastu lat od diagnozy, bez potrzeby opłacania składki. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe dokładnie określają w przypadku diagnozy jakiej choroby zostanie wypłacone świadczenie. Dlatego ważne jest wnikliwe przestudiowanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach świadczenie wypłaci Compensa i Warta. 

W OWU polisy Sposób na Raka w Warcie zaznaczone jest, że świadczenie wypłacane jest w przypadku rozpoznania łagodnego nowotworu mózgu, nowotworu złośliwego w stadium przedinwazyjnym (bez przerzutów), a także inwazyjnym (takim, który powoduje m.in. przerzuty do tkanek odległych). W przypadku śmierci ubezpieczonego, wypłacane jest świadczenie uposażonemu. 

Jeśli chodzi o ubezpieczenie Onkopensa, odszkodowanie wypłaca się ubezpieczonemu w przypadku zdiagnozowania nowotworu złośliwego w stadium inwazyjnym. Oznacza to, że gdy u ubezpieczonego zostanie zdiagnozowany rak nieinwazyjny lub zmiana przedrakowa, świadczenie nie zostanie wypłacone.

Wykluczenia od odpowiedzialności

W OWU każdej onkopolisy określona jest także lista chorób, na których leczenie świadczenie nie zostanie wypłacone. Z reguły świadczenia nie są wypłacane w przypadku zachorowania na nowotwór skóry, białaczki czy też chorób nowotworowych współistniejących z infekcją HIV. Wyłączenia odpowiedzialności towarzystw występują również, gdy przyczyną powstania raka jest np. skażenie jądrowe, chemiczne, biologiczne czy napromieniowanie.

Ubezpieczenie na raka w CUK Ubezpieczenia

Masz pytania na temat ubezpieczenie następstw zachorowania na raka? Zapraszamy do rozmowy z agentami ubezpieczeniowymi CUK, którzy nie tylko rozwieją wszelkie wątpliwości, ale również wystawią polisę. Wybierz się do najbliżej placówki CUK lub zadzwoń na infolinię. Ubezpieczenie od towarzystwa Warta kupisz w placówce, a polisę od Compensy także przez telefon.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia na życie, kliknij tutaj.

Oceń artykuł

0
(0)