2022-11-03

Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych

Zabezpiecz swoje mieszkanie

Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych

Pożar, kradzież lub zalanie to jedne z najgorszych scenariuszy, jakie mogą spotkać lokatorów w mieszkaniu. Stanowią one nie tylko zagrożenie dla naszego dobytku, ale często także dla zdrowia, a nawet życia. Polisa na dom nie zawsze obejmuje jednak wszystkie tego typu zdarzenia. W jaki sposób zadbać więc o swoje bezpieczeństwo? Warto zawczasu wykupić odpowiednią ochronę ubezpieczeniową.

Na jakie rozszerzenia w polisie mieszkaniowej należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Które ubezpieczenie domu od pożaru lub innych zdarzeń losowych zapewni nam optymalną ochronę? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Czy ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe?

Polisa mieszkaniowa nie jest obowiązkowa. Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych jest dobrowolną decyzją właściciela nieruchomości. Istnieją jednak pewne wyjątki. Często wykupienie polisy mieszkaniowej jest obowiązkiem klienta banku przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Jeśli więc w takiej sytuacji nie ubezpieczymy nieruchomości, nie otrzymamy tego typu pożyczki.

Polisa mieszkaniowa jest więc wymaganą formalnością bankową w przypadku kupna domu lub mieszkania na kredyt. W ten sposób instytucja zabezpiecza się na wypadek np. pożaru, huraganu czy innego zdarzenia losowego. Do dyspozycji klientów są zwykle gotowe pakiety ubezpieczeniowe oferowane przez kredytodawcę (bank). Ubezpieczenie domu lub mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych można też wykupić na własną rękę. Kwestią wyboru klienta pozostaje np. zabezpieczenie ruchomości domowych oraz zakres ochrony.

Czym są zdarzenia losowe w ubezpieczeniu mieszkania?

Zastanawiasz się, co tak naprawdę oznaczają zdarzenia losowe? Obejmują one sytuacje, których nie da się przewidzieć, dzieją się w określonym czasie i miejscu i dochodzi do nich niezależnie od naszej woli. Wywołują też konkretne skutki, np. ogromne straty materialne. Zdarzenia losowe powodowane są zwykle przez żywioły, czyli wiatr, ziemię oraz wodę. Najczęściej są to więc takie zagrożenia, jak: pożar, huragan, wichura lub powódź.

Dla ubezpieczyciela zdarzenie losowe oznacza sytuację nieprzewidywalną, która jednak jest możliwa. Szczegóły na ten temat znajdziesz oczywiście w OWU, gdzie opisane będą dokładne definicje konkretnych działań sił przyrody. Podpisując umowę, zwróć także uwagę na wyłączenia w ubezpieczeniu domu i mieszkania. Dzięki temu będziesz miał pewność, że ochrona ma taki zakres, jakiego potrzebujesz.

Co obejmuje ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych?

Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych obejmuje zazwyczaj około 20 ryzyk, z czego najczęstsze to: pożar, eksplozja, dym i sadza, implozja, uderzenie lub upadek statku powietrznego (samolotu), upadek drzew i masztów, silny wiatr, uderzenie pojazdu mechanicznego, zalanie, grad, deszcz nawalny, śnieg i lód, pękanie mrozowe, trzęsienie ziemi, zapadanie i osuwanie się ziemi, lawina, fala dźwiękowa. Warto jednak wiedzieć, że zakres i liczba zdarzeń jest zależna od oferty danego towarzystwa.

Dzięki ubezpieczeniu nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych masz gwarancję, że w obliczu skutków pożaru, zalania lub kradzieży uzyskasz stosowne odszkodowanie. To, w jakim zakresie jesteśmy ubezpieczeni w przypadku pożaru  lub innych zdarzeń losowych zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń majątku online i otrzymaj wycenę najlepszych polis na rynku w 2 minuty!

Co obejmuje podstawowa, a co rozszerzona polisa na dom?

Podczas zakupu polisy mieszkaniowej, masz do wyboru trzy główne elementy, które podlegają zabezpieczeniu. Wśród nich są: mury, elementy stałe oraz ruchomości domowe. Te pierwsze to np. fundamenty domu czy ściany. Do elementów stałych zalicza się wszystko to, czego nie można wynieść z domu bez demontażu, czyli np. podłogi, meble w zabudowie, tapety, wannę lub kabinę prysznicową.

Z kolei ruchomości domowe to całe Twoje wyposażenie, które możesz objąć ubezpieczeniem mieszkania od zdarzeń losowych, w tym także od pożaru. Taki rodzaj zabezpieczenia występuje w rozszerzonej wersji polisy mieszkaniowej. Ruchomości domowe nie są przedmiotem ubezpieczenia np. przy kredycie hipotecznym. Warto jednak zwrócić uwagę na takie rozszerzenie polisy, ponieważ sprzęt RTV czy AGD bywa bardzo kosztowny!

Przeczytaj też: Od czego chroni ubezpieczenie domu lub mieszkania z cesją na rzecz banku?

Dlaczego warto wykupić polisę mieszkaniową w wersji all risk?

Szeroki zakres ochrony Twojego majątku jest bardzo istotny. Dzięki temu będziesz mógł spać spokojnie, wiedząc, że w razie zdarzenia losowego, otrzymasz odszkodowanie. Szkody wywołane niezależnymi czynnikami są często bardzo dotkliwe i mogą opiewać na kwoty dochodzące do kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Ponieważ nie wszystkie zdarzenia można precyzyjnie zdefiniować, najlepiej postawić na ubezpieczenie mieszkania lub domu od wszystkich ryzyk (all risk). Taka polisa zapewni nieruchomości szeroką ochronę, a nam – najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jej główną zaletą jest możliwość ubezpieczenia od ryzyk, których nie znajdziemy w standardowej umowie ubezpieczeniowej z tzw. ryzykami nazwanymi.

Świadczenie wypłacone przez ubezpieczyciela, będziesz mógł przeznaczyć np. na remont uszkodzonych pomieszczeń oraz zakup nowych sprzętów. Koszt ubezpieczenia nieruchomości nie jest wygórowany w odniesieniu do tego, ile możesz zyskać dzięki wypłacie odszkodowania w razie wystąpienia poważnego zdarzenia, na które nie masz wpływu. Właśnie dlatego warto optymalnie zabezpieczyć swój majątek – sprawdź oferty polisy mieszkaniowej w kalkulatorze CUK!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie domu od pożaru – dlaczego warto je mieć?

Pożar to jedno z ryzyk, które obejmuje każda elementarna umowa ubezpieczenia nieruchomości. Statystyki Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej nie pozostawiają złudzeń – tysiące osób traci każdego roku dach nad głową właśnie z powodu niszczycielskiego działania ognia. Tylko w 2017 roku odnotowano w Polsce 125 871 przypadków pożarów gospodarstw domowych.

Ubezpieczenie mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych jest więc niezwykle ważne, ponieważ pozwala na pokrycie wszelkich szkód po katastrofie, a te w przypadku działania ognia często są ogromne. Wielu ludzi traci w ten sposób cały swój dobytek. Ratunkiem w tej sytuacji pozostaje jedynie uzyskanie odpowiednio wysokiego odszkodowania do pokrycia strat. Właśnie dlatego ubezpieczenie od ognia jest podstawowym elementem każdej polisy mieszkaniowej.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia nieruchomości?

Ostateczna kwota, którą zapłacisz za polisę mieszkaniową, zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście wartość nieruchomości, którą określa się na podstawie miejsca zamieszkania, roku budowy czy rodzaju budynku. Drugim ważnym elementem jest zakres ochrony. Tak jak wspominaliśmy, ubezpieczenie domu chroniące mury i inne elementy stałe od ognia i innych zdarzeń losowych to podstawa, na która powinien się zdecydować każdy właściciel nieruchomości. Cena ubezpieczenia nieruchomości zależy od oferty towarzystwa.

Jeśli rozszerzysz pakiet polisy mieszkaniowej o kradzież z włamaniem czy OC w życiu prywatnym, koszt za składkę wzrośnie. Na cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania wpływa również powierzchnia użytkowa oraz lokalizacja nieruchomości. Istnieją miejsca, w których mamy np. do czynienia z wyższym ryzykiem powstania powodzi, co stanowi ważny aspekt dla ubezpieczyciela – z pewnością wpłynie to na cenę składki. W momencie zakupu ubezpieczenia musisz podać także informacje na temat zabezpieczeń domu, takich jak np. krata antywłamaniowa czy monitoring.

Więcej informacji o zwyżkach i zniżkach w składce za ubezpieczenie nieruchomości znajdziesz w tej poradzie — sprawdź, co wpływa na cenę polisy mieszkaniowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od ognia?

Cena ubezpieczenia nieruchomości od pożaru nie jest wygórowana. Stanowi zwykle roczny wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Biorąc pod uwagę potencjalne korzyści związane z otrzymaniem świadczeń od ubezpieczyciela po zdarzeniu, jest to naprawdę niewielki koszt. Polisę uwzględniającą ochronę od ognia może wykupić każdy właściciel domu lub mieszkania, ale też osoba trzecia.

Trudno jednoznacznie określić wysokość składki, ponieważ zawsze jest to kwestia indywidualna, uzależniona od oferty towarzystwa oraz danych wprowadzonych do formularza (o tych czynnikach pisaliśmy w poprzednim akapicie). Warto jednak wiedzieć, co może wpływać na cenę końcową ubezpieczenia mieszkania od ognia. W dużej mierze jest to:

  • położenie nieruchomości,
  • liczba mieszkańców,
  • rodzaj budulca (drewno jest bardziej narażone na pożary niż cegły itp.),
  • rodzaj pokrycia dachowego,
  • liczba palaczy w mieszkaniu,
  • rok budowy,
  • wartość nieruchomości,
  • przynależne pomieszczenia dodatkowe.

Jak można zauważyć, wiele rozmaitych czynników ma wpływ na ustalenie wysokości raty za ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych, takich jak pożar. Od czego jeszcze może zależeć cena polisy? Dowiesz się tego, czytając naszą poprzednią poradę: Sprawdź, co dokładnie wpływa na wysokość składki w ubezpieczeniu mieszkania.

Pożar domu a polisa – o czym należy pamiętać przy podpisywaniu umowy?

Kupując ubezpieczenie domu od ognia, warto pamiętać, aby suma ubezpieczenia była odpowiednio wysoka i odpowiadała realnej wartości domu.

Dodatkowo kwota ubezpieczenia wypłacana jest często na podstawie utraconego mienia. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wartość będzie ustalana w oparciu o średnie ceny rynkowe za nowe materiały, czy ceny rzeczywiste, które uwzględniają ich zużycie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w umowie? Aby w pełni zabezpieczyć nieruchomość, warto do podstawowego ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych dokupić stosowne rozszerzenia, obejmujące m.in. elementy wyposażenia mieszkania. Wówczas, zabezpieczone zostanie niemal wszystko, co posiadamy w swoim domu: od komputerów, telewizorów i sprzętu audio, poprzez meble, dywany, książki, biżuterię czy kosmetyki, a na zwierzętach domowych skończywszy.

Kiedy za pożar w nieruchomości nie będzie odszkodowania?

Ubezpieczyciel może nam odmówić odszkodowania po zaistnieniu pożaru na podstawie wyłączeń w OWU lub w przypadku rażącego niedbalstwa, a także, gdy doszło do celowego stwarzania ryzyka (niedopałki papierosów, niewłaściwe użytkowanie sprzętów). Nie otrzymamy pieniędzy z polisy również wtedy, gdy np. nie opłacaliśmy składek; zatailiśmy informacje o ważnych okolicznościach zdarzenia, w przypadku braku czujników dymu, gaśnic przeciwpożarowych, gdy takie były wymagane.

Jak zgłosić i wycenić szkody po pożarze nieruchomości?

Wycena szkody po pożarze dokonywana jest przez zakład ubezpieczeń, natomiast jej zgłoszenie spoczywa uprzednio na osobie poszkodowanej. Decyzję w kwestii wyceny szkody dokonanej przez towarzystwo zawsze możemy zakwestionować. W tym celu najlepiej skorzystać z wykonania niezależnego kosztorysu naprawy, w którym stawki robocizny i ceny materiałów będą odpowiadać stawkom rynkowym.

Jak zgłosić szkodę po pożarze nieruchomości? Obecnie można zrobić to na kilka sposobów:

  • odwiedzając placówkę stacjonarną ubezpieczyciela,
  • telefonicznie (infolinia towarzystwa),
  • za pośrednictwem e-maila,
  • SMS-owo,
  • poprzez e-formularz (dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela).

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych?

Z ubezpieczeniem nieruchomości w postaci gotowych umów w banku jest podobnie jak z pakietem OC/AC u dealera samochodowego. Zaletą takiego rozwiązania jest komfort, ponieważ możesz uzupełnić formalności w jednym miejscu. Jednak są to gotowe umowy do podpisania, które niestety nie są elastyczne. Nie dopasujesz ich więc do swoich potrzeb. Często są to propozycje z wąskim zakresem ochrony i nieproporcjonalnie wysoką ceną.

Warto zatem porównywać ceny oraz zakres ochrony polisy samodzielnie, aby wybrać najbardziej opłacalną opcję. Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych? Kalkulator polis online na stronie CUK może okazać się w tym wypadku niezwykle pomocnym narzędziem! Dzięki niemu zyskasz dostęp do wielu ofert od wiodących towarzystw ubezpieczeniowych – to Ty zdecydujesz, która z nich będzie dla Ciebie najkorzystniejsza! Wszelkie formalności związane z zakupem polisy załatwisz przez internet!

Szukasz ubezpieczenia nieruchomości? – Sprawdź ofertę CUK już dziś!

Istnieje kilka sposobów na to, aby kupić ubezpieczenie nieruchomości z szerokim zakresem ochrony w korzystnej cenie! Najprostszym będzie skorzystanie z naszego intuicyjnego kalkulatora polis online. Dzięki wprowadzeniu kilku danych do formularza wybierzesz ubezpieczenie, które spełni Twoje oczekiwania.

Wolisz zapytać o polisę mieszkaniową osobiście? Przyjdź do najbliższej placówki stacjonarnej CUK lub zadzwoń na naszą infolinię – doświadczeni doradcy pomogą Ci w doborze i zakupie odpowiedniego ubezpieczenia. Zachęcamy do kontaktu!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku