Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2020-02-19

Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych - co warto wiedzieć?

Zabezpiecz swoje mieszkanie

Podstawowy zakres ochrony ubezpieczenia nieruchomości obejmuje ogień i inne zdarzenia losowe. Wśród rozszerzeń znajdziesz także zabezpieczenie ruchomości domowych, czyli Twojego wyposażenia domu, np. przed kradzieżą. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, jeszcze przed podpisaniem umowy.

Sprawdź wszystkie informacje na temat ubezpieczenia nieruchomości.

Czy ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe?

Polisa mieszkaniowa nie jest obowiązkowa. Jednak jest to wymagana formalność od banku, w przypadku kupna nieruchomości na kredyt. W ten sposób, instytucja zabezpiecza się na wypadek np. pożaru, huraganu czy innego zdarzenia losowego. Do dyspozycji masz zarówno gotowe pakiety ubezpieczeniowe w banku, który udziela w danym momencie kredytu lub wybór polisy na własną rękę. Z reguły, nie musisz wybierać szerokiego zakresu ochrony, dlatego możesz pominąć np. zabezpieczenie ruchomości domowych. Którą opcję wybrać?

Gdzie kupić polisę nieruchomości?

Z ubezpieczeniem nieruchomości w postaci gotowych umów w banku jest podobnie jak z pakietem OC/AC u dealera samochodowego. Zaletą takiego rozwiązania jest komfort, ponieważ możesz uzupełnić formalności w jednym miejscu. Jednak są to gotowe umowy do podpisania, które niestety nie są elastyczne. Nie dopasujesz ich zatem do swoich potrzeb. Może zdarzyć się tak, że dostaniesz propozycję z wąskim zakresem ochrony i jednocześnie wysoką ceną. Warto porównać ceny oraz zakres ochrony samodzielnie, aby wybrać najbardziej opłacalną opcję. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń online, dzięki któremu dostaniesz wiele ofert, z których możesz wybrać taką, która będzie dla Ciebie najlepsza. Wszelkie formalności oraz płatności załatwisz przez Internet.

Dlaczego warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

Zabezpieczenie Twojego majątku jest bardzo istotne. Dzięki temu, będziesz mógł spać spokojnie, wiedząc, że w razie zdarzenia losowego, dostaniesz odszkodowanie. Szkody wyrządzone przez powódź czy huragan są często bardzo wysokie i mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki wypłacie świadczenia przez ubezpieczyciela, możesz przeznaczyć je np. na remont uszkodzonych pomieszczeń. Koszt ubezpieczenia domu i mieszkania na cały rok nie jest wygórowany, dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek szkody losowej.

Czym są zdarzenia losowe?

Zastanawiasz się, co tak naprawdę oznaczają zdarzenia losowe? Obejmują one sytuacje, których nie da się przewidzieć i wywołują one konkretne skutki, np. szkody finansowe. Zdarzenia losowe wywołane są najczęściej przez żywioły, czyli wiatr, ziemię oraz wodę. Szczegóły na ten temat znajdziesz oczywiście w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy), gdzie opisane będą dokładne definicje konkretnych działań sił przyrody. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że ochrona ma taki zakres, jakiego potrzebujesz. Najczęściej jednak do zdarzeń losowych zalicza się pożar, huragan, wichurę lub powódź. 

Co obejmuje podstawowa, a co rozszerzona polisa?

Podczas zakupu polisy mieszkaniowej, masz do wyboru trzy główne elementy, które podlegają zabezpieczeniu. Wśród nich są mury, elementy stałe oraz ruchomości domowe. Te pierwsze to np. fundamenty domu czy ściany. Do elementów stałych zalicza się wszystko to, czego nie można wynieść z domu bez demontażu, czyli np. podłogi, meble w zabudowie, tapety, wannę lub kabinę prysznicową. Z kolei ruchomości to całe Twoje wyposażenie, które możesz ubezpieczyć nie tylko od zdarzeń losowych, ale także od włamania z kradzieżą. Taki rodzaj zabezpieczenia występuje w rozszerzonej wersji polisy mieszkaniowej. Warto jednak zwrócić na nią uwagę, ponieważ sprzęt elektroniczny czy AGD są dość kosztowne.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia nieruchomości?

Ostateczna kwota, którą zapłacisz za polisęmieszkaniową, zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to oczywiście wartość nieruchomości, którą określa się na podstawie miejsca zamieszkania, roku budowy czy rodzaju budynku. Drugim ważnym elementem jest zakres ochrony. Tak jak wspominaliśmy, podstawowa polisa chroni mury oraz elementy stałe od zdarzeńlosowych. Jeśli rozszerzysz pakiet o kradzież z włamaniem czy OC w życiu prywatnym, koszt za składkę wzrośnie. Na cenę polisy wpływa również powierzchnia użytkowa oraz lokalizacja nieruchomości. Istnieją miejsca, w których np. jest większe ryzyko powstania powodzi i stanowi to istotny aspekt dla ubezpieczyciela. W momencie zakupu ubezpieczenia, musisz podać także informację na temat zabezpieczeń domu, np. krata antywłamaniowych czy monitoringu.

Postaw na dobrą polisę

Wybierz ubezpieczenie, które będzie spełniać Twoje oczekiwania. Możesz zadzwonić bezpośrednio na infolinię lub odwiedzić jedną z naszych placówek.
 

Oceń artykuł

0
(0)