2022-08-09

Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej mieszkania lub domu na bank

Dowiedz się, czym jest cesja ubezpieczenia polisy mieszkaniowej i jak działa.

Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej mieszkania lub domu na bank

W obecnych czasach tylko nielicznych stać na kupno mieszkania za gotówkę. Większość z nas już posiada kredyt hipoteczny lub w przyszłości planuje kupić swoje własne cztery kąty na kredyt. Większość banków wymaga w takiej sytuacji ubezpieczenia mieszkania z cesją na rzecz banku. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest cesja ubezpieczenia, dlaczego bank jej wymaga oraz kto otrzyma odszkodowanie.
 

Czym jest cesja polisy mieszkania lub domu i jak działa?

Cesja ubezpieczenia jest to dobrowolne przeniesienie praw do odszkodowania na bank, w którym zawarty został kredyt hipoteczny na ubezpieczaną nieruchomość. Cesja ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym jest umową cywilno-prawną zawieraną pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Stronami umowy jest cedent, czyli właściciel domu lub mieszkania oraz cesjonariusz, czyli w tym przypadku bank.

W przypadku zajścia szkody, towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym została zawarta polisa, wypłaci odszkodowanie nie kredytobiorcy a cesjonariuszowi, którym jest bank. Pamiętaj, że cesja na rzecz banku dotyczy ubezpieczenia murów. W razie szkody bank otrzyma odszkodowanie do wysokości kredytu.

Cesja praw z polisy — pobierz wzór dokumentu pdf lub doc

Poniżej znajdziesz wzór umowy cesji praw z polisy. Udostępniamy go w formacie pdf i doc. Pobierz właściwy wzór umowy, wydrukuj i wypełnij.

Cesja praw z polisy — pobierz wzór

Czy cesja na rzecz banku jest obowiązkowa?

Co do zasady ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, natomiast kupując dom lub mieszkanie na kredyt, bank będzie wymagał od Ciebie dostarczenia takiego dokumentu.Biorąc kredyt hipoteczny, zobowiązujesz się do regularnej spłaty rat. Jeśli w związku z różnego rodzaju sytuacjami losowymi przestaniesz spłacać kredyt, bank potraktuje Twój dom lub mieszkanie jako zabezpieczenie kredytu.

W przypadku wystąpienia szkody ubezpieczenie z cesją na rzecz banku gwarantuje ochronę majątku i tym samym pokryje koszty ewentualnych strat. Cesja praw z polisy stanowi zatem dla banku gwarancję pokrycia kosztów kredytu na wypadek zdarzeń losowych, które mogą mieć miejsce. Właśnie z tego powodu banki wymagają dostarczenia takiego dokumentu, a ubezpieczenie domu czy mieszkania z cesją na bank jest obowiązkowe przy kredycie. W zależności od banku – albo będziesz mógł dostarczyć swoją polisę, albo bank doliczy koszt ubezpieczenia przy podpisywaniu umowy kredytowej. Jeżeli nie zgodzisz się na ubezpieczenie mieszkania z cesją na polisie, najprawdopodobniej nie dostaniesz kredytu.

Cesja ubezpieczenia na bank a wypłata odszkodowania?

Ubezpieczenie z cesją na rzecz banku jest nie tylko dodatkowym zabezpieczeniem dla kredytodawcy, ale przede wszystkim dla Ciebie jako właściciela mieszkania. Jeżeli Twoja nieruchomość ulegnie zniszczeniu w wyniku powodzi czy pożaru, pozostajesz bez domu czy mieszkania, za to z ogromnym kredytem do spłacenia. Cesja ubezpieczenia zapewnia spłatę kredytu z polisy ubezpieczeniowej.

Cesja praw z polisy nie oznacza oczywiście, że zawsze całość odszkodowania zostanie przekazana kredytobiorcy. Jeżeli spłaciłeś już połowę kredytu, a twoje mienie w całości uległo zniszczeniu np. w wyniku pożaru, bank otrzyma część odszkodowania w wysokości pozostałej kwoty pożyczki.Reszta odszkodowania zostanie przelana na Twoje konto.

Co w przypadku wystąpienia drobnych szkód?

Przy niewielkich zniszczeniach bank nie rości sobie praw do odszkodowania. Najczęściej to Ty jako właściciel mieszkania otrzymasz odszkodowanie, abyś mógł naprawić drobne szkody z pieniędzy wypłaconych z polisy ubezpieczeniowej.
 

Jak ustanowić cesję praw z polisy?

Polisa z cesją ubezpieczenia niewiele różni się od zwykłej polisy mieszkaniowej. Dodatkowym elementem, który pojawia się na takim dokumencie, jest wskazany cesjonariusz, którym w przypadku umów pod kredyt jest bank.

Poza Twoimi danymi i danymi Twojej nieruchomości na takiej polisie powinny znaleźć się pełne dane banku. Po spłacie pełnego zobowiązania w banku, prawo do odszkodowania przechodzi na właściciela nieruchomości. W wyjątkowych sytuacjach bank może wyrazić zgodę na wcześniejsze anulowanie cesji polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenia mieszkania z cesją na bank?

Składka za ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank zależy przede wszystkim od wybranego zakresu oraz wskazanych na polisie sum ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to nic innego, jak wskazana przez nas wartość nieruchomości. W większości przypadków jest ona zbliżona do wysokości branego kredytu.

Zakres ubezpieczenia oraz składki za polisę mogą różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego zawsze przed wyborem polisy warto porównać dostępne na rynku oferty i wybrać tą, która spełnia nasze oczekiwania.

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie z cesją na bank. Na potrzeby kalkulacji przyjęliśmy dane nieruchomości, której wartość rynkową szacuje się na 400 000 zł. 50-metrowe mieszkanie w Toruniu, które nie znajduje się na terenach zalewowych. Przeprowadziliśmy dwie symulacje, żeby sprawdzić jak duża będzie różnica w cenie polisy podstawowej i rozszerzonej.

 • 1
  Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt hipotecznypodstawowa polisa obejmująca ubezpieczenie murów i stałych elementów od zdarzeń losowych
 • 2
  Ubezpieczenie nieruchomości ze znacznie szerszym zakresem ubezpieczenia – obejmującym ubezpieczenie murów i stałych elementów, rozszerzonym dodatkowo o ubezpieczenie ruchomości domowych (30 000 zł) przed zdarzeniami losowymi oraz kradzieżą z włamaniem i OC w życiu prywatnym na sumę ubezpieczenia w wysokości 100 000 zł.

Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

TowarzystwoPodstawowa polisaRozszerzona polisa

Allianz    

185 zł    

324 zł

Generali        

194 zł

262 zł

Uniqa

238 zł

417 zł

Warta

158 zł

801 zł

Wiener

271 zł

276 zł

Średnia składka za 
12 miesięcy ochrony

209 zł

416 zł

Powyższe wartość udowadniają, że warto jest kalkulować wysokość składki w więcej niż jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, gdyż można dzięki temu sporo zaoszczędzić. Nasz kalkulator ubezpieczenia nieruchomości online ułatwia to zadanie. W jednym miejscu, podczas jednej kalkulacji poznasz składki od wielu towarzystw.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego chroni ubezpieczenie domu lub mieszkania z cesją na rzecz banku?

Polisa ubezpieczeniowa z cesją na rzecz banku najczęściej zawiera minimalny zakres ubezpieczenia wymagany przez bank. Dla banku najważniejsza jest ochrona murów, okien, podłóg oraz wszelkich instalacji. Podstawowa polisa ubezpieczeniowa swoim zakresem ubezpieczenia obejmuje przede wszystkim zdarzenia losowe. Bank nie wymaga od Ciebie ubezpieczenia ruchomości domowych. W przypadku ubezpieczenia z nałożoną cesją najważniejsze jest ubezpieczenie murów.

Podstawowa ochrona ubezpieczeniowa z cesją chroni zatem od takich zdarzeń jak m.in.:

 • pożar,
 • powódź,
 • przepięcie,
 • zalanie,
 • uderzenie pioruna,
 • huragan/silny wiatr,
 • upadek statku powietrznego.

Rzeczy znajdujące się w Twoim mieszkaniu (takie jak meble wolnostojące czy sprzęty RTV i AGD) nie są przedmiotem ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym.

Jeżeli chcesz ubezpieczyć swoje ruchomości od zdarzeń losowych czy od kradzieży oczywiście masz taką możliwość. Wystarczy rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o odpowiednie ryzyko ubezpieczeniowe – ruchomości domowych od kradzieży oraz od zdarzeń losowych. Cesja praw do ubezpieczenia dotyczy tylko ubezpieczenia murów.

Pamiętaj!

Typowa polisa pod cesję spełnia tylko minimalne wymogi banku i nie zawiera żadnych dodatkowych rozszerzeń. Do swojej polisy, możesz dokupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy Home Assistance. Rozszerzenie polisy o ubezpieczenie ruchomości domowych czy wcześniej wspomnianego OC w życiu prywatnym wiąże się ze wzrostem składki ubezpieczeniowej. Im szerszy zakres polisy, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.

Gdzie kupić ubezpieczenie domu lub mieszkania z cesją na rzecz banku?

Polisę mieszkaniową, która spełni wymagania banku, możemy kupić za pośrednictwem banku przy zawieraniu kredytu hipotecznego, za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń lub u doradcy ubezpieczeniowego.

Banki bardzo często oferują swoim klientom polisę ubezpieczeniową przy podpisywaniu umowy kredytowej. Taka propozycja może okazać się korzystna, ale nie musi. Warto porównać oferty, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę w najlepszej cenie.Sprawdź, o czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny.

W jaki sposób zgłosić szkodę z polisy z cesją na bank?

Szkodę zawsze należy zgłosić towarzystwu ubezpieczeniowemu. Takie zgłoszenie można przekazać w wybrany sposób – telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz online. Ważne jest to, aby zgłoszenie szkody nastąpiło w terminie wskazanym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – najczęściej jest to termin od 3 do 7 dni od momentu zaistnienia szkody.

Nie czekaj! Już dziś porównaj ceny ubezpieczeń mieszkania!

Porównaj oferty w naszym kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości i poznaj najkorzystniejszą cenę za polisę na Twoje mieszkania. Zapraszamy również do placówek CUK Ubezpieczenia. Nasi doradcy przedstawią Ci najlepsze propozycje ubezpieczenia, które spełnią warunki wskazane przez bank, w którym chcesz wziąć kredyt. Takie ubezpieczenie możesz kupić również na naszej infolinii , gdzie doradcy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i chętnie pomogą w wyborze najlepszej polisy.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku