2019-12-18

Włamanie do mieszkania, domu — co robić?

Okradziono Twój dom? Oto, co musisz zrobić po kolei.

Włamanie do mieszkania, domu — co robić?

Czasem nawet najbardziej skrupulatnie zabezpieczony dom padnie ofiarą włamywaczy. Jakie kroki podjąć, gdy to się stanie? Przede wszystkim zachowaj spokój i nie dotykaj niczego w domu, aby nie zacierać śladów! Powoli przejdź do wykonywania opisanych w tym artykule czynności. Pamiętaj też o zgłoszeniu szkody do towarzystwa ubezpieczeń, jeśli ubezpieczyłeś mieszkanie od kradzieży z włamaniem.

Zadzwoń na policję

Gdy zorientujesz się, że Twój dom został okradziony, niezwłocznie zadzwoń na policję. Koniecznie zaniechaj innych działań. Nie poruszaj się po domu, bo może to zatrzeć ślady. Zebrane przez policjantów np. odciski butów czy odcisków palców mogą pomóc w odnalezieniu sprawców. Jeśli Twoja posesja jest monitorowana, przekaż funkcjonariuszom nagrania z okresu, w którym doszło do włamania. 

Funkcjonariusz, który przyjedzie zbadać okoliczności włamania, zapyta o spis przedmiotów, które zostały skradzione. To dobry moment na rozejrzenie się, co zginęło z domu czy mieszkaniu. Jeśli wcześniej sfotografowałeś cenne przedmioty wraz z paragonami, przekaż takie dokumenty funkcjonariuszom.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży — gdzie zgłosić włamanie?

Masz wykupione assistance w ramach polisy majątkowej? Zadzwoń na numer alarmowy jak najszybciej. Ubezpieczyciel zorganizuje Ci niezbędną pomoc. Assistance docenisz np. wtedy, gdy potrzebne jest natychmiastowe zabezpieczenie zepsutego okna czy drzwi.  

Nawet, jeśli Twoje ubezpieczenie od kradzieży nie przewiduje assistance, zadzwoń na infolinię, aby dowiedzieć się, jak zgłosić szkodę i uruchomić procedurę jej likwidacji. Prawdopodobnie zostaniesz poproszony o dokładne sfotografowanie uszkodzeń powstałych podczas włamania. Taką dokumentację będziesz musiał dołączyć do zgłoszenia. 

Zgłosić włamanie możesz oczywiście również osobiście - w placówce towarzystwa. Jeśli wolisz samodzielnie zgłosić szkodę, sprawdź, czy towarzystwo umożliwia dokonanie tego za pośrednictwem formularza na stronie internetowej.

Co jeszcze warto zrobić, gdy okradli Ci dom?

W zależności od sytuacji, pamiętaj o tych czynnościach:

  • jeśli zginęły karty kredytowe, zgłoś ten fakt swojemu bankowi
  • kradzież telefonu komórkowego zgłoś odpowiedniemu operatorowi
  • skradziony dowód tożsamości również zgłoś policji
  • jeśli skradziony zostanie dowód rejestracyjny pojazdu powiadom Wydział Komunikacji właściwy dla Twojego miejsca zameldowania.

Kiedy zgłosić włamanie ubezpieczycielowi?

Czas, jaki masz na zgłoszenie kradzieży różni się w zależności od towarzystwa, w którym ubezpieczyłeś dom lub mieszkanie od kradzieży. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Sprawdź w OWU swojej polisy mieszkaniowej, do kiedy powinieneś uruchomić procedurę likwidacji szkody.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży — procedura

Gdy zgłosisz włamanie i złożysz niezbędne dokumenty, zostaniesz poinformowany o terminie wizyty rzeczoznawcy. Zjawi się on w Twoim domu lub mieszkaniu, aby wycenić szkody. 

Wysokość odszkodowania zależy oczywiście od sumy gwarancyjnej, ale też m.in. od ważnego zapisu w umowie - czy ubezpieczenie obejmuje przedmioty o wartości nowej czy rzeczywistej?

Odszkodowanie za włamanie do mieszkania — kiedy otrzymasz?

Ubezpieczyciel na wypłatę świadczenia ma 30 dni, chyba że ustalenie jego wysokości lub ustalenia odpowiedzialności towarzystwa za szkodę nie jest chwilowo możliwe. Wtedy ten czas wydłuża się do 90 dni.

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania?

Czym jest kradzież z włamaniem? Według Kodeksu Karnego kradzież jest przestępstwem polegającym na zagrabieniu cudzego mienia. Jednak zanim do tego dojdzie, złodziej włamuje się do domu czy mieszkania, czyli niszczy zamek, drzwi, okno lub inne zabezpieczenie chroniące mienie przed osobami trzecimi. 

Taką definicję przyjmują również towarzystwa ubezpieczeniowe w OWU polisy majątkowej. Jeśli do Twojego domu lub mieszkania włamał się złodziej, jednak nie pozostawił śladów włamania np. wybitego okna, zakład ubezpieczeniowy może odmówić wypłacenia odszkodowania. Kiedy jeszcze? Gdy złodziej dostanie się do Twojego domu np. przez uchylone okno. Ubezpieczyciel potraktuje taką sytuację jako rażące niedbalstwo.

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłacenia odszkodowania, możesz skierować sprawę na drogę sądową. W jednej ze spraw o tzw. “białe włamanie” (bez pozostawionych śladów) Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku właściciela okradzionego mieszkania i orzekł, że ubezpieczenie od kradzieży ma funkcję przede wszystkim ochronną. Ponadto, złodzieje doskonalą techniki włamań i niejednokrotnie robią to bez pozostawienia śladów. To przez ten pryzmat ubezpieczyciele powinni rozpatrywać sprawy kradzieży z włamaniem.

Ubezpiecz mieszkanie od kradzieży w CUK

Nie masz odpowiedniej polisy mieszkaniowej, która przyda się w ramach kradzieży? Polisę możesz kupić online. Wolisz porozmawiać z doradcą? Zgłoś się do placówki CUK lub zadzwoń na infolinię. Doradcy ubezpieczeniowi CUK doradzą, jakie ubezpieczenie domu od kradzieży wybrać i podpowiedzą, co zrobić, aby zmniejszyć składkę polisy. 

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku