2024-05-24

Włamanie do mieszkania, domu – co robić?

Okradziono Twój dom? Oto co musisz zrobić po kolei.

Włamanie do mieszkania, domu – co robić?

Czasem nawet najbardziej skrupulatnie zabezpieczony dom padnie ofiarą włamywaczy. Jakie kroki podjąć, gdy to się stanie? Przede wszystkim zachowaj spokój i nie dotykaj niczego w domu, aby nie zacierać śladów! Powoli przejdź do wykonywania opisanych w tym artykule czynności. Pamiętaj też o zgłoszeniu szkody do towarzystwa ubezpieczeń, jeśli ubezpieczyłeś mieszkanie od kradzieży z włamaniem.

Najważniejsze informacje:

  • Jeśli po powrocie do domu odkryłeś, że w Twoim domu jest złodziej, schroń się w bezpiecznym miejscu, najlepiej u sąsiada. Wezwij policję i czekaj na dalsze instrukcje.
  • Zgłoś kradzież ważnych dokumentów (np. do banku zniknięcie karty bankomatowej).
  • Jeśli masz ubezpieczenie mieszkania od kradzieży, zgłoś szkodę ubezpieczycielowi.
  • Zabezpiecz się w razie włamania do mieszkania czy domu w przyszłości, stosując specjalne rolety, drzwi antywłamaniowe, systemy alarmowe.

Co zrobić, gdy w domu jest złodziej?

Jeśli odkryłeś włamanie do mieszkania lub domu po powrocie z urlopu, a dodatkowo zorientowałeś się, że złodziej nadal jest w środku, powinieneś przede wszystkim zachować zimną krew, by nie narazić siebie na niebezpieczeństwo. Oto, jakie kroki powinieneś podjąć:

  • ukryj się w bezpiecznym miejscu – może to być mieszkanie lub dom sąsiada, a jeśli nie ma takiej możliwości, pod żadnym pozorem nie wchodź do mieszkania, w którym jest złodziej – pozostań na zewnątrz i się oddal;
  • wezwij policję – gdy już się schronisz, koniecznie wybierz numer alarmowy i wezwij pomoc (pamiętaj, że możesz skorzystać z numeru 112 lub 997);
  • poczekaj na funkcjonariuszy w bezpiecznym miejscu. Do domu będziesz mógł wrócić, dopiero gdy pozwoli na to policja;
  • oceń straty, informując policjantów o skradzionych przedmiotach, sprzętach. Jeśli wcześniej sfotografowałeś cenne przedmioty wraz z paragonami, przekaż takie dokumenty funkcjonariuszom.

Ważne!

Ostrożnie poruszaj się po domu, by nie zatrzeć śladów. Zebrane przez policjantów np. odciski butów czy odcisków palców mogą pomóc w odnalezieniu sprawców. Jeśli Twoja posesja jest monitorowana, przekaż funkcjonariuszom nagrania z okresu, w którym doszło do włamania.

Co jeszcze zrobić po włamaniu do domu?

Gdy emocje już opadną i przekażesz policji wszystkie potrzebne informacje, powinieneś pomyśleć o ważnych dokumentach. Oto co trzeba jeszcze zrobić po włamaniu do domu:

  • jeśli zginęły karty kredytowe, zgłoś ten fakt swojemu bankowi,
  • kradzież telefonu komórkowego zgłoś odpowiedniemu operatorowi,
  • skradziony dowód tożsamości również zgłoś policji,
  • jeśli skradziony zostanie dowód rejestracyjny, pojazdu powiadom Wydział Komunikacji właściwy dla Twojego miejsca zameldowania.

Nie zapomnij też w przyszłości uchronić się przed kolejnymi włamaniami. Co odstrasza złodziei? Zastanów się nad systemem alarmowym, wymianą okien i drzwi na antywłamaniowe lub założeniem rolet. Jeśli mieszkasz w bloku na parterze i masz balkon, pomyśl o kratach.

Zgłoszenie włamania w ramach ubezpieczenia mieszkania od kradzieży – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jeden z ważnych kroków, które trzeba wykonać po włamaniu do mieszkania czy domu, to zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. 

Kiedy zgłosić włamanie ubezpieczycielowi?

Czas, jaki masz na zgłoszenie kradzieży, różni się w zależności od towarzystwa, w którym ubezpieczyłeś dom lub mieszkanie od kradzieży. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Sprawdź w OWU swojej polisy mieszkaniowej, do kiedy powinieneś uruchomić procedurę likwidacji szkody.

Gdzie zgłosić szkodę?

Masz wykupione assistance w ramach polisy majątkowej? Zadzwoń na numer alarmowy jak najszybciej. Ubezpieczyciel zorganizuje Ci niezbędną pomoc. Assistance docenisz np. wtedy, gdy potrzebne jest natychmiastowe zabezpieczenie zepsutego okna czy drzwi. 

Nawet jeśli Twoje ubezpieczenie od kradzieży nie przewiduje assistance, zadzwoń na infolinię, aby dowiedzieć się, jak zgłosić szkodę i uruchomić procedurę jej likwidacji.

Zgłosić włamanie możesz oczywiście również osobiście – w placówce towarzystwa. Jeśli wolisz samodzielnie zgłosić szkodę, sprawdź, czy towarzystwo umożliwia dokonanie tego za pośrednictwem formularza na stronie internetowej.

Jak udokumentować włamanie?

Prawdopodobnie zakład ubezpieczeń poprosi Cię o dokładne sfotografowanie uszkodzeń powstałych podczas włamania. Taką dokumentację będziesz musiał dołączyć do zgłoszenia. Oto co może się w niej znaleźć:

  • spis skradzionych, ale i uszkodzonych przedmiotów,
  • faktury, paragony, karty gwarancyjne, które potwierdzą fakt posiadania tych rzeczy,
  • zdjęcia wnętrz, czy poszczególnych sprzętów,
  • oświadczenia członków rodziny, sąsiadów itd.

Co zrobić po zgłoszeniu szkody?

Gdy zgłosisz włamanie i złożysz niezbędne dokumenty, zostaniesz poinformowany o terminie wizyty rzeczoznawcy. Zjawi się on w Twoim domu lub mieszkaniu, aby wycenić szkody.

Odszkodowanie za włamanie do mieszkania — kiedy otrzymasz?

Ubezpieczyciel na wypłatę świadczenia ma 30 dni, chyba że ustalenie jego wysokości lub ustalenia odpowiedzialności towarzystwa za szkodę nie jest chwilowo możliwe. Wtedy ten czas wydłuża się do 90 dni.

Jaką kwotę otrzymasz?

Wysokość odszkodowania zależy oczywiście od sumy gwarancyjnej, ale też m.in. od ważnego zapisu w umowie – czy ubezpieczenie obejmuje przedmioty o wartości nowej, czy rzeczywistej?

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania z polisy?

Czym jest kradzież z włamaniem? Według Kodeksu Karnego kradzież jest przestępstwem polegającym na zagrabieniu cudzego mienia. Jednak zanim do tego dojdzie, złodziej włamuje się do domu czy mieszkania, czyli niszczy zamek, drzwi, okno lub inne zabezpieczenie chroniące mienie przed osobami trzecimi. Taką definicję przyjmują również towarzystwa ubezpieczeniowe w OWU polisy majątkowej.

  • Przykłady

Zobaczmy na przykładach, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w ramach ubezpieczenia od kradzieży.

Przykład 1:

Do domu Adama włamał się złodziej, jednak nie pozostawił śladów włamania np. wybitego okna. Adam zgłosił fakt kradzieży do towarzystwa, jednak zakład ubezpieczeniowy odmówił wypłacenia odszkodowania.

Przykład 2:

Karol i Maria zostawili w mieszkaniu uchylone okno balkonowe, gdy wyjeżdżali do sklepu. Po powrocie okazało się, że wszedł przez nie złodziej. Gdy zgłosili ten fakt do ubezpieczyciela, licząc na odszkodowanie w ramach ubezpieczenia mieszkania od kradzieży, okazało się, że ubezpieczyciel potraktował pozostawienie otwartego okna pod ich nieobecność w domu jako rażące niedbalstwo i nie wypłacił odszkodowania.

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania?

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłacenia odszkodowania, możesz skierować sprawę na drogę sądową. W jednej ze spraw o tzw. białe włamanie (bez pozostawionych śladów) Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku właściciela okradzionego mieszkania i orzekł, że ubezpieczenie od kradzieży ma funkcję przede wszystkim ochronną. Ponadto złodzieje doskonalą techniki włamań i niejednokrotnie robią to bez pozostawienia śladów. To przez ten pryzmat ubezpieczyciele powinni rozpatrywać sprawy kradzieży z włamaniem.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpiecz mieszkanie od kradzieży w CUK

Nie masz odpowiedniej polisy mieszkaniowej, która przyda się w ramach kradzieży? Polisę możesz kupić online, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń domu i mieszkania.

Wolisz porozmawiać z doradcą? Zgłoś się do placówki CUK lub zadzwoń na infolinię. Doradcy ubezpieczeniowi CUK doradzą, jakie ubezpieczenie domu od kradzieży wybrać i podpowiedzą, co zrobić, aby zmniejszyć składkę polisy.

FAQ:

  • 1
    Gdzie zgłosić włamanie?

    W pierwszej kolejności zadzwoń na policję. Kolejnymi krokami będzie zgłoszenie do odpowiednich instytucji kradzieży dokumentów, takich jak karty bankomatowe, dowód tożsamości czy rejestracyjny auta. Jeśli masz ubezpieczenie mieszkania od kradzieży, trzeba zgłosić szkodę do towarzystwa.

  • 2
    Czy złodziej wraca w to samo miejsce?

    Tak. Zdarza się to. Złodziej wraca do mieszkania czy domu, do którego się już kiedyś włamał z kilku powodów. Po pierwsze zna już układ domu, a pierwszy sukces może go zachęcić do podjęcia kolejnej próby włamania. Zwłaszcza jeśli zauważy, że właściciel nie podjął żadnych kroków, by zabezpieczyć swoją nieruchomość, np. nie założył systemu alarmowego.

  • 3
    Kiedy dochodzi do włamania?

    Włamanie według przepisów prawa to sytuacja, kiedy złodziej wejdzie do domu lub mieszkania, dokonując zniszczeń, np. okna, drzwi czy inne zabezpieczenie.

  • 4
    Jak odstraszyć złodzieja w bloku?

    Podstawowym sposobem na zniechęcenie złodzieja do włamania, jest zamontowanie w mieszkaniu solidnych, antywłamaniowych drzwi czy okien wraz z roletami. Jeśli mieszkasz na parterze i masz balkon, warto zdecydować się na kraty. Zainwestuj także w system alarmowy.

  • 5
    Gdzie najczęściej są włamania?

    Dane statystyczne policji wskazują, że najczęściej do włamań dochodzi w mieszkaniach w bloku czy kamienicy, które znajdują się na parterze oraz domach jednorodzinnych.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku