Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-11-07

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie pod wynajem?

Polisa majątkowa też może okazać się dobrą inwestycją.

Wynajmując komuś mieszkanie skupiamy się raczej na zyskach niż konieczności dodatkowych opłat. Jest jednak jedna kwestia, którą powinniśmy rozważyć – ubezpieczenie.

Wynajmujesz mieszkanie lokatorom? Zabezpiecz swoja nieruchomość i koniecznie wykup dobrą polisę dla mieszkania.

Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Gdy pozwalamy użytkować mieszkanie innym osobom, nie mamy możliwości stałej kontroli lokalu i znajdujących się w nim sprzętów. Niewskazana jest także stała kontrola lokatorów, dlatego ubezpieczenie mieszkania zapewni Ci spokojny sen, a w razie usterki lub zdarzenia losowego – stosowne odszkodowanie.

Kaucja to nie wszystko

Zazwyczaj od najemców mieszkania pobierana jest kaucja na poczet ewentualnych zniszczeń. Niestety, nie działa ona w przypadku zdarzeń losowych lub szkód, które powstały w wyniku zaniedbania właściciela lokalu. W takim wypadku wszelkie zniszczenia wynajmujący musi ponieść z własnej kieszeni. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie polisa mieszkaniowa, która obejmie zarówno sytuacje losowe, jak i włamanie z kradzieżą. Warto dokładnie przeanalizować zapisy w umowie oraz uwzględnić w niej także szkody wyrządzone na rzecz osób trzecich, np. sąsiadów oraz wobec najemcy.

Jaką polisę wybrać?

Polisa ubezpieczeniowa dla wynajmującego powinna obejmować ochroną mury, elementy stałe oraz ruchomości domowe. Jeszcze przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdź, co ubezpieczasz, na jaką kwotę i od jakich zdarzeń. Najważniejszy zakres ubezpieczenia to ochrona mienia od zdarzeń losowych, czyli np. pożaru, zalania, silnego wiatru czy powodzi oraz przepięć elektrycznych. Wszystkie szkody mogą wydarzyć się niespodziewanie i niezależnie od działania lokatorów. Podobnie jest z kradzieżą z włamaniem, rabunkiem i dewastacją lokalu. Nawet jeśli wynajmujący nie przechowuje w mieszkaniu swoich rzeczy osobistych to podczas włamania uszkodzone zostaną drzwi lub okna, a często także meble. W takim przypadku lokal nie będzie nadawał się do ponownego wynajmu zanim nie zostanie przeprowadzony remont i nie nastąpi naprawa uszkodzonych elementów wyposażenia.

Dlaczego warto wykupić OC?

Do polisy warto też dodać odszkodowanie w przypadku szkody wyrządzonej na rzecz sąsiada. Zalane mieszkanie i powstałe w jego skutek zawilgocenia wymagają remontu, którego nie chcesz finansować z własnych środków. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Dzięki tej polisie zyskasz ochronę na wypadek szkód rzeczowych i osobowych wyrządzonych osobom trzecim: w razie zdarzenia losowego, z winy lokatorów, a także zwierząt. OC to doskonałe zabezpieczenie również w przypadku szkody na rzecz najemcy. Pęknięta rura, która uległa usterce z powodu niedopatrzenia wynajmującego, może zalać i zniszczyć rzeczy osobiste lokatora. Wtedy ma on prawo ubiegać się o rekompensatę pieniężną. W przypadku polisy OC wszelkie kwestie zostaną rozwiązane przez ubezpieczyciela.

A co z najemcami?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego i jego bliskich, ale nie przez lokatorów wynajmowanego mieszkania. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, które zabezpieczy interesy obu stron będzie wykupienie polisy OC także przez najemcę. Dzięki temu wszelkie szkody, które z jego winy powstaną, pokryje ubezpieczyciel.  W innym przypadku to lokatorzy zapłacą za spowodowane przez siebie straty.

Ubezpiecz mieszkanie pod wynajem

Poznaj wysokość składki dzięki naszej porównywarce ubezpieczeń majątkowych. Nasi doradcy czekają na Ciebie w placówkach CUK Ubezpieczenia w całej Polsce i na infolinii.