W tym artykule:
Wynajmując mieszkanie, wiele osób skupia się raczej na zyskach niż konieczności dodatkowych opłat. Jednak gdy pozwalasz użytkować mieszkanie innym osobom, nie masz możliwości stałej kontroli lokalu i znajdujących się w nim sprzętów. Przez to ryzyko ich uszkodzenia, a także np. zalania sąsiadów jest bardzo wysokie. Dlatego jest jedna kwestia, którą trzeba rozważyć – ubezpieczenie mieszkania na wynajem. Dowiedz się więcej.
Wynajmujesz lokal lokatorom? Zabezpiecz swoja nieruchomość i koniecznie wykup dobrą polisę. Zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy lub długoterminowy? Zdecydowanie tak! Tylko dobre ubezpieczenie mieszkania zapewni Ci spokojny sen, a w razie usterki lub zdarzenia losowego – stosowne odszkodowanie. Polisa majątkowa też może okazać się dobrą inwestycją.
Wynajem mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Oddanie mieszkania na wynajem wiąże się ze sporym ryzykiem. Nigdy nie wiesz, na jakich najemców trafisz – czy będą oni rzetelnie wywiązywać się z umowy, czy wyprowadzą się zgodnie z terminem i czy oddadzą lokal w takim samym stanie, w jakim go przejęli.
Dlatego zazwyczaj od najemców mieszkania pobierana jest kaucja na poczet ewentualnych zniszczeń oraz sporządza się szczegółowy wykaz elementów wyposażenia lokalu mieszkalnego. Dzięki temu można ubiegać się o zwrot wszystkich mebli i sprzętów po zakończeniu umowy, a kaucja może pokryć koszt ich zakupu, jeśli zostały zniszczone. Niestety, nie działa ona w przypadku zdarzeń losowych lub szkód, które powstały w wyniku zaniedbania właściciela lokalu. W takim wypadku wszelkie zniszczenia wynajmujący musi ponieść z własnej kieszeni.
Jednak kaucja i wykaz wyposażenia to nie wszystko. Aby zabezpieczyć się przed nagłymi wypadkami, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania, które obejmie zarówno sytuacje losowe, jak i włamanie z kradzieżą. Ale zanim podpiszesz umowę, warto dokładnie przeanalizować zapisy w umowie oraz uwzględnić w niej także szkody wyrządzone na rzecz osób trzecich, np. sąsiadów oraz wobec najemcy. Więcej informacji o tym, jak skonstruować umowę najmu znajdziesz w artykule: Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?.
Wynajem mieszkania – formalności
Zastanawiasz się, czy trzeba zgłaszać dochód uzyskiwany w ramach udostępniania lokalu osobom trzecim? W świetle prawa każda osoba, która zarabia na wynajmie mieszkania, powinna zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego, wybrać właściwą formę opodatkowania i odprowadzić należną kwotę do skarbu państwa.
Pozostaje zatem pytanie, czy najem mieszkania można odliczyć od podatku, aby zmniejszyć jego wysokość? Jest to możliwe, jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych. Wtedy przychody z najmu możesz zredukować o wydatki związane, np. z remontem danego lokalu, czy wyposażeniem go.
Odprowadzenie podatku od wynajmu mieszkania to nie wszystko. Trzeba również pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości.
Kto kupuje ubezpieczenie – właściciel mieszkania czy lokatorzy?
Polisa mieszkaniowa to dobrowolny produkt ubezpieczeniowy, który oferuje niemal każde towarzystwo. Zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom, a w razie wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia pozwala ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Jednak kto powinien ją wykupić?
Ten obowiązek należy do właściciela mieszkania. To on ma prawo ubezpieczyć mury i elementy stałe. Dodatkowo może rozszerzyć ochronę o elementy wyposażenia, ale tylko te, które znajdowały się w wykazie dołączonym do umowy. Dzięki temu można otrzymać pieniądze, które pozwolą na pokrycie kosztów remontu lub zakupu nowego wyposażenia. Co więcej, ubezpieczenie mieszkania rozszerzone o OC w życiu prywatnym gwarantuje wsparcie, kiedy na skutek zdarzenia dojdzie do wyrządzenia szkód osobom trzecim, np. gdy w wyniku rozszczelnienia rury zalało się mieszkanie sąsiadów.
Natomiast warto pamiętać, że właściciel nie ma prawa ubezpieczyć przedmiotów, które są własnością najemcy. Zatem jeśli zamierzasz przechowywać w wynajmowanym mieszkaniu drogocenne urządzenia, kup polisę obejmującą ruchomości domowe. Dodatkowo warto pomyśleć o OC w życiu prywatnym, które pozwoli uniknąć płacenia odszkodowania, jeśli np. do zalania mieszkania doszło z Twojej winy.
Z DORADCĄ
Jakie ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego wybrać?
Polisa ubezpieczeniowa dla wynajmującego powinna obejmować ochroną mury, elementy stałe oraz ruchomości domowe. Jeszcze przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdź:
- Co ubezpieczasz – w umowie powinien znajdować się dokładny adres nieruchomości. Jeden błąd może sprawić, że po zdarzeniu nie otrzymasz należnego odszkodowania.
- Na jaką kwotę ubezpieczasz nieruchomość – powinna zgadzać się z rzeczywistą wartością mieszkania. Dzięki temu po szkodzie otrzymasz rekompensatę odpowiadającą wartości danych rzeczy. Jeśli zaniżysz kwotę ubezpieczenia, obniżysz składkę, ale też zapewnisz sobie małe odszkodowanie. Natomiast w przypadku wysokiej kwoty polisy zapłacisz wysoką cenę za ochronę, lecz rekompensata nie będzie większa – otrzymasz odszkodowanie zgodne z rzeczywistą wartością nieruchomości.
- Od jakich zdarzeń chroni umowa – najważniejszy zakres ubezpieczenia to ochrona mienia od zdarzeń losowych, czyli np. pożaru, zalania, silnego wiatru czy powodzi oraz przepięć elektrycznych. Wszystkie szkody mogą wydarzyć się niespodziewanie i niezależnie od działania lokatorów. Podobnie jest z kradzieżą z włamaniem, rabunkiem i dewastacją lokalu. Nawet jeśli wynajmujący nie przechowuje w mieszkaniu swoich rzeczy osobistych, to podczas włamania uszkodzone zostaną drzwi lub okna, a często także meble. W takim przypadku lokal nie będzie nadawał się do ponownego wynajmu, zanim nie zostanie przeprowadzony remont i nie nastąpi naprawa uszkodzonych elementów wyposażenia.
Dla wielu osób duże znaczenie ma także wysokość składki. Jeśli nie chcesz przepłacać za ochronę mieszkania, porównaj dostępne oferty np. w naszym kalkulatorze ubezpieczeń. Dzięki temu znajdziesz korzystną polisę, która zapewni Ci szerokie zabezpieczenie.
Dlaczego warto wykupić OC w życiu prywatnym, gdy wynajmuje się mieszkanie?
Zastanawiasz się, kto odpowiada za zalanie mieszkania – najemca czy właściciel? I choć odpowiedź wydaje się prosta (odpowiada ten, kto ponosi winę, czyli np. najemca, jeżeli nieumyślnie nie dokręci kranu i zaleje sąsiada, a właściciel w przypadku gdy w jego pralce pęknie wężyk i zaleje sąsiada), to ta kwestia może wywołać u obu stron poważny konflikt, który często kończy się nieprzyjemnym zerwaniem umowy.To nie będzie problemem, jeśli rozszerzysz polisę o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które chroni ubezpieczonego w przypadku szkody na osobie trzeciej.
Zalane mieszkanie i powstałe w jego skutek zawilgocenia wymagają remontu, którego nie chcesz finansować z własnych środków. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się wspomniane wcześniej ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Dzięki tej polisie zyskasz ochronę na wypadek szkód rzeczowych i osobowych wyrządzonych osobom trzecim: w razie zdarzenia losowego, z winy Twojej i Twoich bliskich, a także zwierząt.
OC to doskonałe zabezpieczenie również w przypadku szkody na rzecz najemcy. Pęknięta rura, która uległa usterce z powodu niedopatrzenia wynajmującego, może zalać i zniszczyć rzeczy osobiste lokatora. Wtedy ma on prawo ubiegać się o rekompensatę pieniężną. W przypadku polisy OC wszelkie kwestie zostaną rozwiązane przez ubezpieczyciela.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego i jego bliskich, ale nie przez lokatorów wynajmowanego mieszkania. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, które zabezpieczy interesy obu stron, będzie wykupienie polisy OC także przez najemcę. Dzięki temu wszelkie szkody, które z jego winy powstaną, pokryje ubezpieczyciel. W innym przypadku to lokatorzy zapłacą za spowodowane przez siebie straty. Szczegółowe informacje o polisie od odpowiedzialności cywilnej znajdziesz w artykule: OC wynajmującego mieszkanie - jak i kogo chroni?
To ważne!
W niektórych towarzystwach można rozszerzyć OC w życiu prywatnym właściciela o OC lokatora. W przypadku takich rozwiązań odpowiedzialność z tytułu polis właściciela będzie również obejmować szkody wyrządzone przez najemcę osobom trzecim.
Kwestię ubezpieczenia warto przemyśleć nie tylko w przypadku lokalu udostępnianego osobom trzecim na dłużej, ale także mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Do nieszczęśliwego zdarzenia może dojść w najmniej spodziewanym momencie w każdym momencie i za każdym razem może być ono tak samo dotkliwe finansowo.
Ubezpiecz mieszkanie pod wynajem
Nie czekaj, aż przez nieszczęśliwe zdarzenie narazisz się na poważne straty finansowe! Poznaj wysokość składki na ubezpieczenie mieszkania na wynajem dzięki naszej porównywarce polis majątkowych. System oceni ryzyko objęcia ochroną Twojego lokalu i przedstawi Ci listę kilkunastu najkorzystniejszych ofert, które są aktualnie dostępne.
Co więcej, znajdziesz tam również szeroki wybór ubezpieczeń OC w życiu prywatnym. Aby otrzymać więcej szczegółów, skontaktuj się z nami! Nasi doradcy czekają na Ciebie w placówkach CUK Ubezpieczenia w całej Polsce i na infolinii. Sprawdź.
Oceń artykuł