2020-08-05

OC wynajmującego mieszkanie - jak i kogo chroni?

Dowiedz się, na czym polega OC wynajmującego oraz komu się przyda.

OC wynajmującego mieszkanie - jak i kogo chroni?

Ubezpieczenie właściciela mieszkania i najemcy powinno być tak naprawdę odrębnymi polisami dla każdego z nich. Wpływają na to różne potrzeby stron oraz formy zabezpieczenia się na przyszłość. Jak powinna wyglądać polisa wynajmującego mieszkanie? Na co powinien zwrócić uwagę lokator, wykupując ubezpieczenie mieszkania? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego - czy warto?

Na początku warto rozróżnić dwa pojęcia, a mianowicie wynajmującego oraz najemcy. Pierwszy z nich to właściciel lokalu, którego wiąże umowa z najemcą, czyli użytkownikiem danej nieruchomości. Warunki są wcześniej ustalone przez obydwie strony. Wynajmujący czerpie korzyści majątkowe z wynajmowanego mieszkania, tym samym najemca po uiszczeniu odpowiednich opłat, może korzystać z nieruchomości na ustalonych warunkach. Mimo wszystko, obydwie osoby przyjmują na siebie pewne ryzyko. Wynajmujący udostępnia swój lokal, w który zainwestował wiele pieniędzy, więc jeśli zostaną uszkodzone mury czy elementy stałe, straci on część swojego majątku. Jednocześnie, po jego stronie są wszelkie remonty i naprawy sprzętu, którego jest właścicielem. Z kolei najemca nie ma prawa własności do lokalu, ale może być właścicielem sprzętu elektronicznego czy innych elementów wyposażenia mieszkania. Kradzież laptopa czy konsoli na pewno obciąży jego budżet.

Zarówno dla właściciela nieruchomości, jak i najemcy, towarzystwa ubezpieczeniowe proponują elastyczne rozwiązania. Ochroną objęte mogą być nie tylko mury, zabudowa w kuchni, wanna czy armatura w łazience, ale także wszelkie wyposażenie. Istnieją jeszcze inne zagrożenia, takie jak stłuczenie szyby w mieszkaniu obok. W takich sytuacjach przyda się odrębny dodatek w postaci OC w życiu prywatnym. Z dalszej części artykułu, dowiesz się wszystkiego na temat OC wynajmującego oraz najemcy.

OC wynajmującego - jak chroni właściciela mieszkania?

Jako właściciel nieruchomości, powinieneś koniecznie zadbać o ubezpieczenie mieszkania. Do lokalu wprowadzą się obce osoby i nie będziesz mieć możliwości stałej kontroli. Zdarzyć może się wszystko, od drobnego zalania łazienki po włamanie i kradzież Twojego sprzętu elektronicznego. Ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego to zabezpieczenie Twojego majątku, które przyda się niezależnie od powierzchni czy wyposażenia.  

W polisie dla wynajmującego powinno znaleźć się zabezpieczenie murów, elementów stałych oraz ruchomości domowych (jeśli takie również udostępniasz swoim lokatorom). W zakresie ochrony uwzględnij pożar, huragan oraz inne zdarzenia losowe, na które nie masz wpływu ani Ty, ani najemca. W razie uszkodzeń Twojej nieruchomości, będziesz mógł liczyć na wypłatę odszkodowania, które przeznaczysz na remont. Poza tym, w polisie powinny znaleźć się takie ryzyka jak dewastacja i kradzież z włamaniem. Pierwsza z nich może obejmować zdarzenia spowodowane przez lokatorów, ale nie tylko. Podczas kradzieży z włamaniem także może zostać uszkodzone Twoje wyposażenie, co warto wziąć pod uwagę. Wybierając ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego, weź też pod uwagę ryzyko takie jak przepięcie. Brak kontroli nad użytkowanym sprzętem może skutkować rozległymi szkodami. 

Czy kaucja wystarczy wynajmującemu mieszkanie?

Jako właściciel mieszkania zastanawiasz się pewnie po co Ci ubezpieczenie wynajmującego, skoro możesz pobrać kaucję od najemcy. Poza tym, na pewno zabezpieczysz dodatkowo swoją nieruchomość o antywłamaniowe drzwi, dodatkowe zamki czy rolety. Owszem, dodatkowe zabezpieczenia są ważne, a kaucja jest dość często stosowanym zabiegiem, który ma na celu pokrycie szkód związanych z użytkowaniem mieszkania. Działa to także wtedy, kiedy lokator nie płaci wcześniej ustalonych opłat. Wyobraź sobie jednak, że pobierasz kaucję w wysokości miesięcznego czynszu. Kwota ta nie jest zbyt wysoka, dlatego może nie wystarczyć na naprawę szkód w Twojej nieruchomości. A jak powszechnie wiadomo, rekompensata powinna być wystarczająca.

Ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego nie jest obowiązkowe, jednak warto je wziąć pod uwagę. Możesz trafić na skrupulatnych i dbających o Twoje cztery ściany lokatorów, ale nigdy nie masz pewności, co się wydarzy i jakie jest ich podejście do użytkowania lokalu. Często ubezpieczenie mieszkania jest też wymagane od banku, jeśli właściciel stara się o kredyt na nieruchomość. 

OC najemcy - co powinno zawierać?

Jako lokator nieruchomości, powinieneś szczególnie zwrócić uwagę na ubezpieczenie nieruchomości pod względem kradzieży z włamaniem. Przechowywanie cennego sprzętu, a nawet gotówki powinno być nie tylko zabezpieczone fizycznie, ale także w odpowiedniej polisie. Poza tym, zwróć uwagę na OC w życiu prywatnym, które chroni Cię przed uszkodzeniami spowodowanymi przez Ciebie. Nawet małe zaniedbanie może przełożyć się na poważne skutki i koszty, za które ponosisz odpowiedzialność. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zalanie mieszkania przez najemcę - kto odpowiada?

Sytuacja zalania mieszkania jest dość specyficzna i wszystko zależy od bezpośredniej przyczyny. Tą z kolei trudno czasem ustalić. Czy to awaria instalacji? Niedopatrzenie najemcy? A może wina zarządcy, który odpowiada za stan całego pionu? Przykładowo, jeśli lokator odkręci wodę, zapomni o niej i zaleje zarówno mieszkanie właściciela, jak i sąsiada, on ponosi odpowiedzialność. Szkoda wyraźnie została wyrządzona z jego winy, dlatego poszkodowany ma prawo zgłosić się po zadośćuczynienie. Za zalanie mieszkania przez najemcę odpowiada on sam, jeśli była z jego winy. W takiej sytuacji może jednak zabezpieczyć się specjalną polisą OC najemcy.

Inną natomiast sytuacją jest, kiedy dojdzie do szkody w wyniku zaniedbania właściciela, np. zły stan techniczny instalacji czy awaria pralki. Jeśli zniszczeniu ulegnie sprzęt najemcy, może on zgłosić się do wynajmującego o odszkodowanie. Tak samo zrobi poszkodowany sąsiad. Jeśli właściciel będzie miał OC w życiu prywatnym, nie musi ponosić kosztów z własnej kieszeni. Gorzej jednak, kiedy nie zabezpieczył się w ten sposób... 

Warto zapoznać się z OWU każdej polisy, aby poznać szczegóły umowy z towarzystwem. Zarówno najemca, jak i wynajmujący, powinien bronić swoich interesów i w razie wyrządzonych szkód lub wyraźnych strat, móc liczyć na wsparcie finansowe ze strony ubezpieczyciela. 

Assistance - pomoc w nagłych wypadkach

Ubezpieczenie wynajmowanego lokalu niesie za sobą ryzyko także jeśli chodzi o uszkodzenia różnorodnego sprzętu - lodówki, pralki, telewizora, a nawet zamka w drzwiach. Wtedy przyda się także dodatkowe wsparcie w postaci assistance. Takie rozszerzenie do umowy może zapewnić sobie właściciel mieszkania. To duże ułatwienie, ponieważ kiedy najemca zgłosi problem, od razu wynajmujący może działać, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy, że zadzwoni do swojego ubezpieczyciela, a on wyśle fachowca (np. hydraulika, szklarza, elektryka) tak szybko jak to możliwe. Nie musi zatem szukać specjalistów na własną rękę.

Szukasz OC wynajmującego lub najemcy? Skontaktuj się!

Znajdziemy dla Ciebie optymalne rozwiązanie. Zadzwoń na naszą infolinię albo odwiedź placówkę CUK.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku