2019-04-25

Co ubezpieczyć razem z nieruchomością?

Chronisz swój dom i dlatego go ubezpieczasz. Czy wiesz, że oprócz murów możesz ubezpieczyć nawet antenę satelitarną?

Co ubezpieczyć razem z nieruchomością?

Z roku na rok coraz więcej Polaków ubezpiecza swoje domy i mieszkania. W wielu przypadkach ubezpieczenie nieruchomości jest warunkiem udzielenia przez bank kredytu na zakup lub budowę domu. Jednak coraz częściej wybieramy ubezpieczenie świadomie, nie tylko w celu uzyskania kredytu. Sprawdź, co możesz ubezpieczyć razem z mieszkaniem lub domem!

Ubezpieczenia dodatkowe

Dla większości z nas dom jest miejscem, gdzie chcemy czuć się bezpiecznie. Obojętnie czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy w mieszkaniu w bloku, urządzamy naszą przestrzeń zgodnie z naszymi potrzebami i gustem. Mamy w domu przedmioty, które są dla nas cenne. Często jest to wartość nie tylko sentymentalna, ale również znaczna wartość materialna. Dlatego ubezpieczając dom i mieszkanie, warto zastanowić się nad rozszerzeniem polisy o odpowiednie dodatki.

Razem z domem możesz ubezpieczyć jego wyposażenie

Ubezpieczenie nieruchomości nie obejmuje jej wyposażenia. Dlatego decydując się na zakup polisy, warto zastanowić się również nad ubezpieczeniem wyposażenia nieruchomości. Przecież wyposażenie domu i rzeczy osobiste są w równym stopniu narażone na zniszczenie w wyniku zdarzeń losowych. Padają one też łupem złodziei w przypadku włamania.

Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom różne pakiety ubezpieczeń mienia zawieranych razem z ubezpieczeniem nieruchomości. Zapewniają one dodatkową ochronę, a ich koszt zależy od sumy, na jaką chcemy ubezpieczyć wyposażenie.

O co mogę rozszerzyć ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Przed wybraniem konkretnej oferty ubezpieczenia nieruchomości, warto spisać przedmioty, które chcielibyśmy ubezpieczyć wraz z nią. A może oprócz przedmiotów chcesz też ubezpieczyć zwierzęta domowe lub ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym? To możliwe!

Sprawdź najpopularniejsze warianty rozszerzenia ubezpieczenia nieruchomości i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze:

 • ubezpieczenie na wypadek zniszczenia lub kradzieży elementów stałych.

Stałe elementy to wyposażenie zamontowane lub wbudowane na stałe, w sposób uniemożliwiający odłączenie ich bez użycia narzędzi. Zaliczamy do nich na przykład kuchnie w zabudowie, drzwi i okna, schody, parapety, meble w zabudowie, pompy ciepła, piece, kominki czy armaturę łazienkową;

 • ubezpieczenie na wypadek zniszczenia lub kradzieży ruchomości domowych.

Elementy ruchome to przedmioty, które można wynieść z nieruchomości bez potrzeby użycia narzędzi. To m.in. meble wolnostojące, wolnostojący sprzęt AGD/RTV, wózki inwalidzkie, wózki dziecięce, sprzęt turystyczny i sportowy, sprzęt elektroniczny czy ubrania. Należy pamiętać, że w większości przypadków polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje kradzieży kart kredytowych i płatniczych, dokumentów, rękopisów, zwierząt niedomowych i roślin utrzymywanych w celach hodowlanych;

 • ubezpieczenie chodników, podjazdu, altany, kortu tenisowego oraz innych obiektów małej architektury.

Warto wiedzieć, że dla tych budowli podaje się łączną sumę ubezpieczenia. W umowie należy podać jakie dokładnie budowle ubezpieczamy, ich adresy, a elementy, których nie wpiszemy, nie zostaną objęte ochroną – dlatego warto zrobić dokładną listę obiektów, które chcemy objąć ubezpieczeniem;

 • ubezpieczenie piwnicy, garażu

— jeśli garaż znajduje się w tym samym bloku, co ubezpieczane mieszkanie lub jest połączony z domem mieszkalnym, dla którego kupujemy polisę, to nie musimy ubezpieczać go oddzielnie. 

 • ubezpieczenie anteny satelitarnej.

Ten element jest różnie traktowany przez różne towarzystwa. Antena satelitarna, jako element przymocowany do ściany domu, przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe jest traktowana jako element stały, a w innych trzeba ubezpieczać ją dodatkowo. Dlatego, jeśli zależy nam na jej ubezpieczeniu, warto przeczytać OWU lub zapytać doradcę, czy mieści się w zakresie ubezpieczenia w wybranym towarzystwie. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ
 • OC w życiu prywatnym

—  to ubezpieczenie może się Tobie przydać częściej niż sądzisz. OC w życiu prywatnym ma bardzo szerokie zastosowanie, gdyż zapewnia rekompensatę szkód, które wyrządził ubezpieczony osobom trzecim. Zalałeś mieszkanie sąsiada, jadąc na rowerze zarysowałeś zaparkowany samochód, a może Twój pies wybiegł z posesji, wpadł pod samochód sąsiada i zbił reflektor w aucie? Między innymi te szkody zostaną pokryte z OC w życiu prywatnym - warto mieć go w swoim portfelu polis!

 • ubezpieczenie zwierząt domowych

— ciekawą opcją jest ubezpieczenie weterynaryjne “Mój Compan”, które znajduje się w ofercie Compensy. Ubezpieczenie “Mój Compan” zapewnia wsparcie finansowe w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku psa lub kota. Swoim zakresem obejmuje koszty leczenia weterynaryjnego, koszty uśpienia z konieczności oraz koszty kremacji i pochówku. Co ciekawe, “Mój Compan” zapewnia też jednorazowe świadczenie na zakup nowego zwierzęcia po śmierci psa lub kota w wyniku nieszczęśliwego wypadku, o ile było podjęte wcześniejsze leczenie lub próby ratowania zwierzęcia. 

 • ubezpieczenie nagrobka

nagrobek to mało oczywisty dodatek do ubezpieczenia nieruchomości, więcej o nim przeczytasz w naszym artykule “Czy można ubezpieczyć nagrobek?”

 • usługa domowy assistance

— dzięki niej otrzymamy pomoc, np. na wypadek zatrzaśnięcia, konieczności skorzystania z usług hydraulika lub naprawy kolektorów słonecznych.

Ubezpieczasz dom lub mieszkanie?

Warto zapłacić nieco więcej i mieć ochronę nie tylko domu, ale też innych elementów, które są często również bardzo wartościowe i narażone na zniszczenia lub kradzieże. 

Chciałbyś porównać cenę ubezpieczenia Twojej nieruchomości w kilku towarzystwach? Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu! Skorzystaj z kalkulatora online. Możesz też odwiedzić jedną z naszych licznych placówek lub porozmawiać z doradcą przez telefon.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku