Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2018-05-31

Czy można ubezpieczyć nagrobek

Na cmentarzach, które są z reguły umiejscowione w ustronnych miejscach, bardzo często dochodzi do wielu zniszczeń. 

Na cmentarzach, które są z reguły umiejscowione w ustronnych miejscach, bardzo często dochodzi do wielu zniszczeń. Mogą one być spowodowane różnymi czynnikami, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. 

Efekty wandalizmu na nagrobkach naszych najbliższych

Zwłaszcza w okolicach Święta Zmarłych co rok możemy zaobserwować wiele efektów wandalizmu, na przykład w postaci uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych płyt nagrobnych.

Ogromny problem stanowią też kradzieże - ulegają im najczęściej elementy nagrobka takie jak mosiężne litery czy też kwiaty (rzadziej znicze), które w dużych ilościach znaleźć można na cmentarzach. 

Skutki warunków atmosferycznych

Uszkodzenie nagrobka następuje równie często w wyniku działania sił przyrody.

Może go na przykład wyszczerbić lub nawet całkowicie zniszczyć gałąź podczas porywistego wiatru czy burzy. Często też z powodu ulewnego deszczu pomnik może zostać podmyty i zapaść się.

Czy za nagrobek jest odpowiedzialny zarządca cmentarza?

Tak, ale tylko w przypadku szkód, za które jest odpowiedzialny zarządca, kamieniarze czy firmy pogrzebowe. W takim wypadku powinniśmy żądać odszkodowania od tych podmiotów lub Zakładów Ubezpieczeniowych, w których wykupiły polisę OC.

Co ważne, polisa OC wykupiona przez cmentarz jest zabezpieczeniem przed odpowiedzialnością za uszczerbek na zdrowiu i życiu osób przebywających na cmentarzu.

Obejmuje również takie zdarzenia, gdy na przykład na nagrobek zostanie zwalone drzewo w złym stanie, na przykład spróchniałe. Jeśli takie zdarzenie będzie efektem działania sił atmosferycznych - zarządca nie ponosi już odpowiedzialności.

W jakim Towarzystwie Ubezpieczeniowym znajdę ubezpieczenie nagrobka?

Taką ofertę proponuje nam w tej chwili już kilka Towarzystw Ubezpieczeniowych.

Może ono stanowić odrębną polisę lub być składową innej.

Sam nagrobek możemy ubezpieczyć w PZU, natomiast Allianz, Gothar, Warta i Unica dają nam możliwość wyboru pakietu wraz z mieszkaniem.

Gdzie mogę samodzielnie kupić ubezpieczenie?

Polisę ubezpieczenia nagrobka od jednego z wyżej wymienionych Towarzystw Ubezpieczeniowych można zakupić w CUK ubezpieczenia.

Jeżeli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem nagrobka zadzwoń na infolinię CUK pod numer 22 27 00 337. Nasi konsultanci udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania.

Oceń artykuł

0
(0)