Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Czy można ubezpieczyć nagrobek

2018-05-31

Na cmentarzach, które są z reguły umiejscowione w ustronnych miejscach, bardzo często dochodzi do wielu zniszczeń. Mogą one być spowodowane różnymi czynnikami, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. 

Efekty wandalizmu na nagrobkach naszych najbliższych

Zwłaszcza w okolicach Święta Zmarłych co rok możemy zaobserwować wiele efektów wandalizmu, na przykład w postaci uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych płyt nagrobnych.

Ogromny problem stanowią też kradzieże - ulegają im najczęściej elementy nagrobka takie jak mosiężne litery czy też kwiaty (rzadziej znicze), które w dużych ilościach znaleźć można na cmentarzach. 

Skutki warunków atmosferycznych

Uszkodzenie nagrobka następuje równie często w wyniku działania sił przyrody.

Może go na przykład wyszczerbić lub nawet całkowicie zniszczyć gałąź podczas porywistego wiatru czy burzy. Często też z powodu ulewnego deszczu pomnik może zostać podmyty i zapaść się.

Czy za nagrobek jest odpowiedzialny zarządca cmentarza?

Tak, ale tylko w przypadku szkód, za które jest odpowiedzialny zarządca, kamieniarze czy firmy pogrzebowe. W takim wypadku powinniśmy żądać odszkodowania od tych podmiotów lub Zakładów Ubezpieczeniowych, w których wykupiły polisę OC.

Co ważne, polisa OC wykupiona przez cmentarz jest zabezpieczeniem przed odpowiedzialnością za uszczerbek na zdrowiu i życiu osób przebywających na cmentarzu.

Obejmuje również takie zdarzenia, gdy na przykład na nagrobek zostanie zwalone drzewo w złym stanie, na przykład spróchniałe. Jeśli takie zdarzenie będzie efektem działania sił atmosferycznych - zarządca nie ponosi już odpowiedzialności.

W jakim Towarzystwie Ubezpieczeniowym znajdę ubezpieczenie nagrobka?

Taką ofertę proponuje nam w tej chwili już kilka Towarzystw Ubezpieczeniowych.

Może ono stanowić odrębną polisę lub być składową innej.

Sam nagrobek możemy ubezpieczyć w PZU, natomiast Allianz, Gothar, Warta i Unica dają nam możliwość wyboru pakietu wraz z mieszkaniem.

Gdzie mogę samodzielnie kupić ubezpieczenie?

Polisę ubezpieczenia nagrobka od jednego z wyżej wymienionych Towarzystw Ubezpieczeniowych można zakupić w CUK ubezpieczenia.

Jeżeli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem nagrobka zadzwoń na infolinię CUK pod numer 22 33 00 300. Nasi konsultanci udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania.

Twoje ubezpieczenie nieruchomości może być tańsze. Wypróbuj porównywarkę cen polis i w kilka kliknięć sprawdź, ile zapłacisz.
keyboard_arrow_up