Wartość odtworzeniowa – co to jest?

Wartość odtworzeniowa (inaczej nowa) - pojęcie dotyczące ubezpieczeń nieruchomości. Jest to wartość nowa przedmiotu ubezpieczenia sprzed zaistniałej szkody np. wartość mieszkania przed pożarem. Wartość odtworzeniowa wyznacza sumę ubezpieczenia. Kupując ubezpieczenie mieszkania czy domu, należy sprawdzić, jak definiowana jest wartość odtworzeniowa w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), gdyż może być ona określona inaczej w różnych towarzystwach. 

Czy wiesz, że...

Przeciwieństwem wartości odtworzeniowej jest wartość rynkowa i wartość rzeczywista. Chociaż opierając polisę o tę pierwszą wartość prawdopodobnie zapłacimy najwięcej, jednak wyższa składka pozwala na uzyskanie większego ubezpieczenia, a co za tym idzie naprawienie zniszczonej rzeczy, mieszkania czy domu w całości. Stopień zużycia np. sprzętu RTV w trakcie trwania polisy nie ma tutaj nic do rzeczy i nie wpływa na wysokość świadczenia. Ubezpieczenie oparte o wartość odtworzeniową pozwala na doprowadzenie mienia do stanu sprzed zdarzenia, ale nie ulepszonego.  

Uwaga! Warto jednak zwrócić uwagę, że wartość odtworzeniowa budynku nowego będzie wyższa niż gdybyśmy ubezpieczali dom 5-letni.

Przykładowo, polisa mieszkaniowa Katarzyny opierała się na wartości odtworzeniowej. Mieszkanie Katarzyny zostało okradzione. Zginęły cenne sprzęty: telewizor, laptop, sprzęt grający. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło jej odszkodowanie, dzięki któremu Katarzyna mogła kupić taki sam sprzęt lub odpowiadający parametrami technicznymi tego skradzionego.