2023-05-25

Ubezpieczenie ogródka działkowego – co można objąć ochroną?

Jak zabezpieczyć ogródek działkowy?

Ubezpieczenie ogródka działkowego – co można objąć ochroną?

Nie wyobrażasz sobie lata bez odwiedzenia swojego domku letniskowego? Własna działka w środku miasta czy poza nim to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie relaks na łonie natury. Działka rekreacyjna czy działka ROD w ostatnich latach zdecydowanie podrożała. Wpływ miał na to ogromny wzrost zainteresowania zakupem własnego kawałka ziemi.

Jednak nie tylko ceny działek poszły w górę w ostatnim czasie. Równolegle wzrosły ceny za materiały budowlane, małą architekturę zewnętrzną czy roślinność ogrodową. Jak zabezpieczyć te rzeczy, skoro nie możemy ich schować w garażu i zamknąć na klucz? Wystarczy wykupić odpowiednie ubezpieczenie działki.  Dbaj o bezpieczeństwo Twojego domku letniskowego oraz terenu, na którym się on znajduje przez cały rok i zdecyduj się na ubezpieczenie ogródka działkowego. Podpowiemy Ci, jaką polisę wybrać, a także dlaczego warto to zrobić.

Czy trzeba ubezpieczyć ogródek działkowy?

Ubezpieczenie ogródka działkowego może Ci się kojarzyć wyłącznie z comiesięcznym i zbędnym wydatkiem. Mówi się tak o każdej dobrowolnej polisie, którą docenia się w momencie... niespodziewanego nieszczęścia.

Pogoda często bywa kapryśna. Skutki opadów gradu, uderzenia pioruna czy szkody wyrządzone przez bardzo silny wiatr lub pożar mogą zniszczyć nie tylko Twój domek letniskowy, który znajduje się na działce, ale również roślinność i małą architekturę. Dlatego warto objąć ochroną swój domek letniskowy, aby mieć pewność, że w razie pożaru czy huraganu, dostaniesz wsparcie finansowe od ubezpieczyciela. Będziesz mieć szansę np. zrobić remont i przygotować pomieszczenia do dalszego nocowania i zabawy.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie szkody może wyrządzić w naszym mieniu np. nawalny deszcz czy uderzenie pioruna. Jeżeli dojdzie do takiej szkody, naprawa Twojego mienia może kosztować naprawdę dużo. Warto wykupić ubezpieczenie, aby mieć pewność, że towarzystwo pokryje wszelkie koszty związane z tym zdarzeniem. Jeżeli w wyniku np. uderzenia pioruna doszło do przepięcia i Twoje sprzęty elektroniczne zostały uszkodzone, nie będziesz musiał kupować nowych z własnej kieszeni. Dlatego ważna jest odpowiednio dobrana polisa, która obejmie takie zdarzenia – w takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci stosowne odszkodowanie.

Co gwarantuje Ci polisa?

Całoroczne ubezpieczenie ogródka działkowego obejmuje wszelkie zdarzenia losowe. Szczegóły znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy), z którym warto zapoznać się przed zawarciem umowy ubezpieczenia, aby mieć pewność, że polisa spełnia wszelkie Twoje oczekiwania dotyczące ochrony ubezpieczeniowej. Najczęściej taka forma ochrony uwzględnia zdarzenia takie jak pożar, powódź, grad, huragan, zalanie, osuwanie się ziemi czy uderzenie pioruna. Wyobraź sobie, że podczas Twojej nieobecności zimą, w Twój domek letniskowy uderzy pojazd i uszkodzi elewację. Wiąże się to z ogromnymi kosztami dotyczącymi naprawy. Jeśli takie zdarzenie znajdzie się w zakresie Twojego ubezpieczenia, możesz dostać świadczenie i przekazać je na remont.

Przykład 1:

Anna jest właścicielką urokliwego ogródka działkowego, w którym spędzała wiele czasu, uprawiając warzywa i kwiaty. Zdecydowała się ubezpieczyć swój ogródek, aby mieć pewność, że w razie nieprzewidzianych zdarzeń będzie objęta ubezpieczeniem.

Podczas jednej z gwałtownych burz letnich, wiatr silnie uszkodził drzewa w jej ogrodzie, powodując ich upadek na domek letniskowy. Domek został poważnie uszkodzony, a Anna obawiała się kosztów naprawy.

Postanowiła zgłosić szkodę swojemu ubezpieczycielowi i otrzymała informację, że ubezpieczenie jej ogródka działkowego obejmuje takie zdarzenia, jak uderzenie pioruna, powódź czy zalanie. Uszkodzenie domku letniskowego przez upadek drzewa znajdowało się w zakresie jej polisy, co oznaczało, że mogła ubiegać się o świadczenie ubezpieczeniowe na pokrycie kosztów naprawy.

Dzięki temu Anna otrzymała odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, które mogła przeznaczyć na remont domku letniskowego i przywrócenie go do stanu sprzed szkody.

Warto wiedzieć!

Kupując ubezpieczenie działki i domku letniskowego możesz ubezpieczyć również budowle, czyli trwale związane z gruntem obiekty, w których definicję bardzo często wchodzi również mała architektura. Przykładem obiektów małej architektury może być altana, wodotryski czy posągi. Warunkiem jest to, że dany obiekt musi być trwale związany z gruntem, żeby został objęty ubezpieczeniem.

  • Wypełnij krótki formularz,
  • Porównaj ofert ubezpieczenia domku letniskowego,
  • Wybierz najlepszą polisę i zyskaj spokojny urlop.

Ubezpieczenie altanki na działce

Działka rekreacyjna kojarzy nam się z miejscem do wypoczynku, gdzie chcemy czuć się dobrze, dlatego bardzo często staramy się zadbać o jej wygląd. Zależy nam na tym, żeby spędzać czas w przyjemnym otoczeniu. Ozdabiamy naszą działkę stawiając różne konstrukcje oraz budujemy altany, żeby przyjemnie spędzać czas, nawet gdy delikatnie pada deszcz czy świeci mocne słońce. Na szczęście ubezpieczenie działki letniskowej obejmuje nie tylko ubezpieczenie domku na tej działce, ale również ubezpieczenie innych budowli trwale związanych z gruntem. Jeżeli altana, którą zbudowałeś na swojej działce posiada fundamenty, możesz ubezpieczyć ją od ognia i innych zdarzeń losowych. W razie wystąpienia szkody towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie.

Jeżeli poszukujesz ubezpieczenia rodzinnego ogródka działkowego koniecznie musisz podać tę informację przed zakupem polisy. Ubezpieczenie działki letniskowej znajdującej się na terenie ROD niestety nie jest dostępne w każdym towarzystwie. Przed zakupem polisy koniecznie przekaż tę informację doradcy, aby mieć pewność, że Twoja działka będzie objęta ochroną ubezpieczeniową.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie od kradzieży i dewastacji

Masz także możliwość zapewnić sobie wsparcie podczas kradzieży z włamaniem, a także rozboju. Ubezpieczyciel będzie jednak wymagać od Ciebie montażu dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych, np. odpowiednich zamków, podwójnych kłódek lub ochrony okien. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na taki zapis w umowie? Weź pod uwagę nie tylko sam domek letniskowy, ale także wyposażenie, które znajduje się nie tylko wewnątrz budynku, lecz również w ogrodzie czy na tarasie. Dzięki temu, jeśli na terenie pojawi się złodziej i ukradnie sprzęt ogrodniczy z pomieszczenia gospodarczego czy meble spod altany (o ile są trwale związane z gruntem), będziesz mógł starać się o odszkodowanie. To samo dotyczy także wybicia szyby podczas włamania czy uszkodzenia ogrodzenia i bramy wejściowej. Szczegółowe warunki ubezpieczenia musisz jednak sprawdzić w OWU, ponieważ niektóre towarzystwa obejmują ochroną tylko mienie ruchome w domku letniskowym od kradzieży z włamaniem czy rabunku. Przed zakupem polisy dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy, żeby mieć pewność, czy Twoja polisa obejmuje ubezpieczeniem nie tylko zdarzenia losowe, ale również kradzież.

Przykład 2:

Kamil miał domek letniskowy na obrzeżach miasta, w którym przechowywał cenne narzędzia ogrodnicze i meble ogrodowe. Zdecydował się ubezpieczyć swój domek przed ryzykiem kradzieży i dewastacji, aby chronić swoje mienie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.

Pewnej nocy do jego domku włamał się złodziej. Złodziej ukradł narzędzia ogrodnicze z pomieszczenia gospodarczego oraz meble spod altany. Uszkodził również ogrodzenie i bramę wejściową.

Kamil zgłosił szkodę swojemu ubezpieczycielowi i przedstawił dokumentację dotyczącą włamania i strat. Jego polisa obejmowała ochronę od kradzieży z włamaniem i rabunku pod warunkiem, że zastosowane zostały odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe.

Dzięki temu Kamil mógł starać się o odszkodowanie, które pokryło część kosztów utraconych narzędzi ogrodniczych i uszkodzeń ogrodzenia. Polisa ubezpieczeniowa zapewniła mu wsparcie finansowe w trudnej sytuacji, umożliwiając naprawę szkód i odbudowę utraconego mienia.

Pamiętaj!

Towarzystwa najczęściej nie obejmują ochroną od kradzieży mienia, które nie jest trwale związane z gruntem. Jeżeli jesteś zainteresowany takim ubezpieczeniem, skontaktuj się z doradcą, który zweryfikuje, czy ochrona ubezpieczeniowa obejmuje tego typu szkody.

Warunki ubezpieczenia ogródka działkowego

Abyś mógł ubezpieczyć swój domek letniskowy, musi on posiadać fundamenty i dach oraz mieć status prawny obiektu budowlanego zamieszkiwanego czasowo. Budynek musi być też odpowiednio zabezpieczony, aby wejście do środka nie było możliwe bez użycia narzędzi czy spowodowania uszkodzeń. Czasem wystarczy zamontować drzwi z zamkiem i okna. Ubezpieczyciel może jednak ubiegać się o dodatkowe zabezpieczenia w postaci krat, okiennic lub żaluzji antywłamaniowych.

Ubezpieczenie roślin – to możliwe!

Niektóre towarzystwa ochroną ubezpieczeniową obejmują również ubezpieczenie ogrodu, a dokładniej roślin ogrodowych. Odszkodowanie zostanie wypłacone na zakup nowych takich samych lub podobnych drzew czy krzewów posadzonych na działce rekreacyjnej, jeżeli te zostaną zniszczone. Rośliny ogrodowe mogą zostać ubezpieczone od ognia, gradu, śniegu, lodu, pioruna, powodzi, eksplozji, trzęsienia ziemi, uderzenia pojazdu, huraganu czy osuwania się ziemi. To jednak nie wszystko! Dodatkowo i bez żadnych zabezpieczeń roślin możesz ubezpieczyć je również od kradzieży, dewastacji czy akcji ratowniczej. Jeżeli posiadasz na swojej działce drogie rośliny ogrodowe, warto zainwestować w ubezpieczenie działki. Podobne rozszerzenia proponowane są w momencie, gdy kupujesz ubezpieczenie działki budowlanej. Jeżeli posiadasz piękny ogród przed domem i boisz się szkód, jakie mogą zostać wyrządzone przez wandali czy żywioły w Twoich roślinach, to ubezpieczenie jest dla Ciebie.

Ubezpieczenie działki budowlanej

Ubezpieczenie działki budowlanej obejmuje podobne zakresy do tych, które występują w ubezpieczeniach działki rekreacyjnej. Czy takie same rozszerzenia możemy kupić ubezpieczając działkę budowlaną? Jak najbardziej! W przypadku ubezpieczenia nieruchomości towarzystwa proponują inne ciekawe rozszerzenia. Możesz ubezpieczyć nie tylko swój dom, ale również garaż i budynki gospodarcze.

Pamiętaj, że warto ubezpieczyć nie tylko swój domek letniskowy, ale również dom czy mieszkanie. W CUK Ubezpieczenia możesz porównać oferty kilku ubezpieczycieli co pozwoli Ci na to, żeby wybrać najlepszą ofertę. Sprawdź również, od czego zależy cena ubezpieczenia nieruchomości. Pamiętaj, że zabezpieczając swoje mienie w razie szkody nie będziesz musiał martwić się o swoją przyszłość.

Pamiętaj, że ubezpieczenie działki letniskowej może obejmować nie tylko ubezpieczenie domku letniskowego, ale również małej architektury czy roślinności ogrodowej. Sprawdź, jak można ubezpieczyć domek letniskowy i działkę ROD.

Wyłączenia odpowiedzialności

Jak w każdej polisie, tak samo w przypadku ubezpieczenia domku letniskowego, są pewne wyłączenia odpowiedzialności. Nie otrzymasz odszkodowania za szkody, które powstały umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Dotyczy to również sytuacji wyjątkowych, takich jak akty terroru czy trzęsienia ziemi. Jeśli za uszkodzenia w Twoim domku letniskowym odpowiada bliska Ci osoba, która była pod wpływem środków odurzających lub alkoholu, także nie otrzymasz świadczenia.

Oblicz składkę

Ubezpieczenie działki, na której posiadasz domek letniskowy zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i w razie ewentualnych szkód pozwoli przywrócić Twoje mienie do pierwotnego stanu, Nie czekaj i już dziś skontaktuj się z naszym doradcą dzwoniąc na naszą infolinię lub odwiedź jedną z placówek i skorzystaj z atrakcyjnej oferty. Sprawdź również ceny dla Twojego domu czy mieszkania, które możesz porównać w kalkulatorze online.

Oceń artykuł

2.67
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku