2022-10-28

Czy warto mieć ubezpieczenie garażu i budynków gospodarczych?

Sprawdź naszą Kwietniową Poradę Miesiąca o ubezpieczeniu garażu, budynków gospodarczych i nie tylko...

Czy warto mieć ubezpieczenie garażu i budynków gospodarczych?

Jeżeli jesteś właścicielem garażu czy budynku gospodarczego, warto zastanowić się nad zabezpieczeniem ich od zdarzeń losowych, które mogą wystąpić.

Zazwyczaj tego typu ubezpieczenie możesz kupić wraz z ubezpieczeniem mieszkania lub domu. Po odpowiednim rozszerzeniu polisy na dom ochroną zostaną też objęte budynki gospodarcze, garaż wolnostojący czy płot. Najlepiej w większości przypadków nabyć je w pakiecie, aby zapewnić kompleksową ochronę swojej posiadłości.

Co chroni ubezpieczenie?

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie nieruchomości oraz obiektów znajdujących się na jej terenie może obejmować ochrona wszystkie dodatkowe budowle i budynki poza domem, czyli na przykład garaż czy ogrodzenie. Ubezpieczenie garażu nie jest zatem jedynym środkiem ochrony, o który warto zadbać. Towarzystwa ubezpieczeniowe radzą, aby zabezpieczyć wszystkie budynki, szczególnie od zdarzeń losowych. Dlaczego? Jeśli dojdzie do powodzi, huraganu czy pożaru, najpewniej wszystkie części należące do terenu posesji, zostaną w mniejszy lub większy sposób uszkodzone. Aby garaże wolnostojące, pomieszczenia gospodarcze czy altany ogrodowe nie wpłynęły na problemy z budżetem po ewentualnym zdarzeniu losowym, zapytaj towarzystwo przed podpisaniem umowy, czy można objąć ochroną także te budynki.

Różne towarzystwa wymagają różnych zabezpieczeń przeciwwłamaniowych. Dlatego przed zakupem polisy warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), które zawiera wymogi stawiane przez dane towarzystwo. 

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie garażu i budynków gospodarczych chroni przed niespodziewaną kradzieżą, ale również zabezpiecza Cię w przypadku: 

  • wszelkiego rodzaju zdarzeń losowych, np. upadku drzewa na jeden z budynków lub ogrodzenie, wybuchu czy osunięcia się ziemi,
  • szkody wynikającej ze zdarzeń atmosferycznych, np. burzy, gradu czy nawałnicy,
  • dewastacji mienia.

Jeżeli więc w okolicy szerzy się plaga kradzieży lub obawiasz się niekorzystnego działania pogody, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem budynków. 

Jak ubezpieczyć garaż w zabudowie szeregowej i wolnostojący?

Nie ma problemu, aby wykupić ubezpieczenie garażu w bloku, budynku szeregowym czy na terenie Twojej posesji. Jest to jednak ważna kwestia, o którą na pewno zapyta Cię towarzystwo. Jeśli zatem garaż stanowi jedną bryłę z budynkiem, będzie jego integralną częścią. W tej sytuacji polisa nieruchomości wystarczy. W razie uszkodzeń, które będą spowodowane zdarzeniem losowym, możesz liczyć na odszkodowanie. Przykładem tego jest ubezpieczenie garażu w zabudowie szeregowej.

Jeśli jednak chodzi o ubezpieczenie garażu blaszanego czy murowanego jako odrębnego budynku, potrzebna jest dobrze skonstruowana polisa. Nie jest to miejsce, które automatycznie wchodzi w skład gospodarstwa domowego. Często trzeba liczyć się z tym, że koszt takiego wariantu polisy może być nieco wyższy.

To ważne!

Czeka Cię samodzielna budowa garażu? W takiej sytuacji także możesz go ubezpieczyć. Warunkiem jednak jest to, żeby był on w stanie surowym zamkniętym. W praktyce oznacza to, że garaż musi mieć dach, okna i drzwi. W innym wypadku nie otrzymasz odszkodowania za powstałe szkody w wyniku zdarzeń objętych ochroną.

Uważasz, że ubezpieczanie ogrodzenia jest przesadą?

Niestety przypadki wjechania samochodu w płot są nie tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Są na nie narażone szczególnie płoty znajdujące się w pobliżu krzyżówek i ostrych zakrętów. Dlatego warto się zdecydować na jego ubezpieczenie, bo dzięki temu otrzymamy świadczenie nawet w przypadku, gdy sprawca będzie nieznany.

Nawet jeżeli nie mieszkasz na terenie, na którym ryzyko uszkodzenia płotu czy garażu jest duże, zawsze musisz liczyć się jednak z wypadkami losowymi. Niestety są one trudne do przewidzenia, a przejście huraganu czy uderzenie pioruna mogą spotkać przecież każdego z nas. Warto wtedy posiadać ubezpieczenie, które pokryje szkody — zaoszczędzisz sobie nie tylko pieniędzy, ale również nerwów. Wartość rynkowa garażu może być dość spora, dlatego warto się zabezpieczyć. Uszkodzenia spowodowane zdarzeniami losowymi są często konieczne do naprawy, co niestety nie jest tanie. Cena garażu bez względu na jego rodzaj, jest sporą inwestycją. Warto ochronić zarówno nową konstrukcję, jak i długo używaną.

Śmiało można założyć, że w myśl powiedzenia "przezorny zawsze ubezpieczony" warto zainwestować nie tylko w ubezpieczenie budynku mieszkalnego, ale i dodatkowych elementów na naszej posesji. A jeśli dopiero kupiłeś samochód i chcesz rozszerzyć swoją posesję o dodatkowe miejsce na auto, tym bardziej przyda Ci się ubezpieczenie garażu od kradzieży. Szczególnie że działa ono już w trakcie budowy.

Wybierając ubezpieczenie, wybieraj mądrze

Na co zwracać uwagę ubezpieczając dodatkowe elementy nieruchomości? Lektura Ogólnych Warunków Ubezpieczenia z pewnością będzie czasochłonna, ale jest inwestycją w bezpieczeństwo naszych nieruchomości. Podczas zakupu polisy najważniejsza nie powinna być cena, ale zakres ubezpieczenia, który określa, w jakich sytuacjach chroniony jest nasz budynek oraz co będzie podlegało ochronie.

Wiele czynników może mieć wpływ na to, jaką cenę ma  ubezpieczenie garażu. Koszt uzależniony jest od ryzyka ubezpieczeniowego, które przyjmuje na siebie towarzystwo. Co ciekawe, każdy ubezpieczyciel samodzielnie wybiera czynniki, które mają dla niego znaczenie przy kalkulacji składki. Trudno zatem jednoznacznie określić, ile kosztuje ubezpieczenie garażu, gdyż wysokość składki zależy od wielu zmiennych. Przykładowo: jeśli jest to drewniany garaż na motocykl, konstrukcja jest mniej solidna i wytrzymała od ścian murowanych, a do tego łatwopalna. Właśnie dlatego taka polisa może być nieco droższa. Dużo zależy też od tego, jaki jest zakres ubezpieczenia (czy obejmuje ono elementy zewnętrzne i wyposażenie).

Zakres ubezpieczenia

To bardzo ważny aspekt, jeśli chcesz kupić ubezpieczenie garażu. Cena za polisę to ważna kwestia, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak ona będzie Cię realnie chronić w stresującym momencie. Absolutną podstawą są zdarzenia losowe, czyli huragan, powódź, pożar i inne sytuacje, na które nie masz wpływu. Ważne jest jednak to, że każde towarzystwo może inaczej definiować poszczególne żywioły. Przykładowo, ubezpieczenie garażu PZU wraz z polisą nieruchomości, obejmuje huragan. Definiuje się go jako wiatr o prędkości nie mniejszej niż 13,8 m/s ustalanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zwróć uwagę, czy polisa chroni elementy zewnętrzne i wewnętrzne należące do pomieszczenia na terenie posesji. Dotyczy to np. rynny, parapetów, osłon okiennych, kolektorów słonecznych, a także wyposażenia garażu. Wszystkie elementy takie jak narzędzia do naprawy rowerów, sprzęt ogrodniczy czy inne ważne przedmioty, mogą być pod ochroną, jeśli wybierzesz dodatkowo ubezpieczenie ruchomości domowych.

Ograniczenia i zasady bezpieczeństwa

Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą zabezpieczyć się na wypadek rażącego niedbalstwa ze strony domowników. Dotyczy to np. sytuacji, w której ubezpieczony zostawia otwarte drzwi do garażu. W warunkach umowy jest wyraźnie napisane, co właściciel budynku musi zrobić, aby polisa w pełni działała. Przykładem jest zamknięcie pomieszczenia garażowego na co najmniej jeden zamek lub kłódkę. Podobnie wygląda sytuacja z wyłączeniami odpowiedzialności. To lista sytuacji, w której towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić Ci odszkodowania za ubezpieczenie garażu. Warto się z nią zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Suma ubezpieczenia

Warto wycenić również wartość dóbr oraz nie zaniżać sumy ubezpieczenia – w wyniku włamania lub dewastacji możemy wtedy być stratni, a ubezpieczenie nie pokryje rzeczywistej wartości szkody. Trzeba jeszcze wspomnieć, że nie musisz dodatkowo ubezpieczać garażu, jeśli jest częścią domu — wówczas ubezpieczenie domu obejmuje również garaż. Oczywiście warunkiem koniecznym również w tym przypadku jest odpowiednie zabezpieczenie przeciwwłamaniowe garażu.

Ubezpieczenie nieruchomości powinno być oczywistością

Ubezpieczenie nieruchomości powinno być dla każdego oczywistością, koszty naprawy uszkodzeń mogą bowiem znacząco przerastać posiadany przez nas budżet. Dlatego warto pomyśleć wcześniej o ubezpieczeniu – zapewni nam to bezpieczeństwo oraz spokój ducha, że w razie wypadku nie zostaniemy z niczym. Jeżeli na Twój płot upadnie gałąź lub w wyniku awarii kanalizacji Twój budynek gospodarczy ulegnie podtopieniu – ubezpieczyciel pokryje poniesione przez Ciebie szkody.

Zainteresowani ubezpieczeniem nieruchomości?

Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem swoich nieruchomości, możesz sprawdzić składkę w kalkulatorze online i kupić polisę bez wychodzenia z domu. W przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu z doradcami — są oni dostępni pod numerem telefonu 22 27 00 337 oraz w naszych licznych placówkach. Zapraszamy do kontaktu!
 

Oceń artykuł

5
(1)