2023-06-22

Czy warto mieć ubezpieczenie garażu i budynków gospodarczych?

Dowiedz się, kiedy warto kupić ubezpieczenie garażu.

Czy warto mieć ubezpieczenie garażu i budynków gospodarczych?

Jeżeli jesteś właścicielem garażu czy budynku gospodarczego, warto zastanowić się nad zabezpieczeniem ich od zdarzeń losowych, które mogą wystąpić. Zazwyczaj tego typu ubezpieczenie możesz kupić wraz z ubezpieczeniem mieszkania lub domu. Po odpowiednim rozszerzeniu polisy na dom ochroną zostaną też objęte budynki gospodarcze, garaż wolnostojący czy płot. Najlepiej w większości przypadków nabyć je w pakiecie, aby zapewnić kompleksową ochronę swojej posiadłości. Zobacz, na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie garażu.

Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu garażu

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię ubezpieczenie garażu w bloku, miejsca postojowego czy też osobnego budynku tuż obok domu jednorodzinnego, możesz to zrobić w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Przedmiot ten wchodzi często w skład polisy mieszkaniowej (np. jeśli usytuowany jest tuż przy domu) lub trzeba wykupić odpowiednie rozszerzenie (np. jeśli garaż jest umiejscowiony poza terenem posesji). Muszą być jednak spełnione pewne warunki, np. powinien być to budynek trwale połączony z gruntem lub garaż trzeba zabezpieczyć w odpowiedni rodzaj zamków.

Ubezpieczenie garażu w podstawowej wersji chroni przed zdarzeniami losowymi, np. skutkami huraganu, powodzi czy pożaru. Warto jednak wziąć pod uwagę kradzież z włamaniem, przepięcie, dewastację i inne sytuacje, na które na co dzień nie masz wpływu. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie garażu, aby realnie chroniło Cię w razie niespodziewanych zdarzeń.

Co chroni ubezpieczenie garażu?

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie nieruchomości oraz obiektów znajdujących się na jej terenie może obejmować ochroną wszystkie dodatkowe budowle i budynki poza domem, czyli na przykład garaż czy ogrodzenie. Ubezpieczenie garażu nie jest zatem jedynym środkiem ochrony, o który warto zadbać. Towarzystwa ubezpieczeniowe radzą, aby zabezpieczyć wszystkie budynki, szczególnie od zdarzeń losowych. Dlaczego?

Jeśli dojdzie do powodzi, huraganu czy pożaru, najpewniej wszystkie części należące do terenu posesji, zostaną w mniejszy lub większy sposób uszkodzone. Aby garaże wolnostojące, pomieszczenia gospodarcze czy altany ogrodowe nie wpłynęły na problemy z budżetem po ewentualnym zdarzeniu losowym, zapytaj towarzystwo przed podpisaniem umowy, czy można objąć ochroną także te budynki.

Różne towarzystwa wymagają różnych zabezpieczeń przeciwwłamaniowych. Dlatego przed zakupem polisy warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), które zawiera wymogi stawiane przez dane towarzystwo.

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie garażu i budynków gospodarczych chroni przed niespodziewaną kradzieżą, ale również zabezpiecza Cię w przypadku:

  • wszelkiego rodzaju zdarzeń losowych, np. upadku drzewa na jeden z budynków lub ogrodzenie, wybuchu czy osunięcia się ziemi,
  • szkody wynikającej ze zdarzeń atmosferycznych, np. burzy, gradu czy nawałnicy,
  • dewastacji mienia.

Jeżeli więc w okolicy szerzy się plaga kradzieży lub obawiasz się niekorzystnego działania pogody, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem budynków. 

Przykład 1:

Na terenie posesji Adama znajduje się garaż wolnostojący. Pewnej nocy, gdy Adam był w podróży służbowej, do jego garażu włamał się złodziej i ukradł drogie narzędzia oraz rowery. Po powrocie Adam natychmiast zgłosił szkodę swojemu ubezpieczycielowi, ponieważ miał wykupione ubezpieczenie nieruchomości, które obejmowało również ochroną garaż.

Ubezpieczyciel przeprowadził dochodzenie i zaakceptował roszczenie Adama. Otrzymał on odszkodowanie, które pokryło wartość skradzionych narzędzi i rowerów. Dzięki temu mógł zastąpić utracone przedmioty.

To ważne!

Ubezpieczenie garażu od kradzieży może obejmować nie tylko mury i stałe elementy, ale także ruchomości domowe. To oznacza, że jeśli przechowujesz cenny sprzęt czy też narzędzia, możesz dostać za nie odszkodowanie w razie kradzieży. Trzeba jednak zapoznać się z OWU, bo towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają pewne limity odpowiedzialności dla ruchomości w garażu.

Jak ubezpieczyć garaż w bloku lub budynku?

Nie ma problemu, aby wykupić ubezpieczenie garażu w bloku, budynku szeregowym czy na terenie Twojej posesji. Jest to jednak ważna kwestia, o którą na pewno zapyta Cię towarzystwo. Jeśli zatem garaż stanowi jedną bryłę z budynkiem, będzie jego integralną częścią. W tej sytuacji polisa nieruchomości wystarczy. W razie uszkodzeń, które będą spowodowane zdarzeniem losowym, możesz liczyć na odszkodowanie. Przykładem tego jest ubezpieczenie garażu w zabudowie szeregowej.

Jak ubezpieczyć garaż blaszany lub murowany?

Jeśli jednak chodzi o ubezpieczenie garażu blaszanego czy murowanego jako odrębnego budynku, potrzebna jest dobrze skonstruowana polisa. Nie jest to miejsce, które automatycznie wchodzi w skład gospodarstwa domowego. Często trzeba liczyć się z tym, że koszt takiego wariantu polisy może być nieco wyższy.

To ważne!

Czeka Cię samodzielna budowa garażu? W takiej sytuacji także możesz go ubezpieczyć. Warunkiem jednak jest to, żeby był on w stanie surowym zamkniętym. W praktyce oznacza to, że garaż musi mieć dach, okna i drzwi. W innym wypadku nie otrzymasz odszkodowania za powstałe szkody w wyniku zdarzeń objętych ochroną.

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie garażu od kradzieży i zdarzeń losowych?

Niestety przypadki wjechania samochodu w płot są nie tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Są na nie narażone szczególnie płoty znajdujące się w pobliżu krzyżówek i ostrych zakrętów. Dlatego warto się zdecydować na jego ubezpieczenie, bo dzięki temu otrzymamy świadczenie nawet w przypadku, gdy sprawca będzie nieznany.

Nawet jeżeli nie mieszkasz na terenie, na którym ryzyko uszkodzenia płotu czy garażu jest duże, zawsze musisz liczyć się jednak z wypadkami losowymi. Niestety są one trudne do przewidzenia, a przejście huraganu czy uderzenie pioruna mogą spotkać przecież każdego z nas. Warto wtedy posiadać ubezpieczenie, które pokryje szkody — zaoszczędzisz sobie nie tylko pieniędzy, ale również nerwów. Wartość rynkowa garażu może być dość spora, dlatego warto się zabezpieczyć. Uszkodzenia spowodowane zdarzeniami losowymi są często konieczne do naprawy, co niestety nie jest tanie. Cena garażu bez względu na jego rodzaj, jest sporą inwestycją. Warto ochronić zarówno nową konstrukcję, jak i długo używaną.

Ubezpieczenie garażu od kradzieży i dewastacji przyda się każdemu, kto nie chce ponosić finansowych kosztów w razie trudnej sytuacji, na którą nie ma wpływu. Nie ma znaczenia, z czego jest on wykonany lub gdzie usytuowany. Pod ochroną mogą znaleźć się wszelkie elementy instalacji, grzejniki, a nawet ruchomości domowe przechowywane w tym miejscu. Nie da się ukryć, że ubezpieczenie garażu w bloku lub usytuowanym przy budynku mieszkalnym to miejsce, w którym często zostawia się sprzęt sportowy, rowery, części do samochodów czy też narzędzia.

To ważne!

Aby mieć pewność, jak ubezpieczyć garaż w najlepszym dla Ciebie wariancie, zapoznaj się z wyłączeniami odpowiedzialności. Nie wszystkie ruchomości przechowywane w garażu będą mogły być zabezpieczone polisą. Dotyczy to np. biżuterii albo pieniędzy.

Śmiało można założyć, że w myśl powiedzenia "przezorny zawsze ubezpieczony" warto zainwestować nie tylko w ubezpieczenie budynku mieszkalnego, ale i dodatkowych elementów na naszej posesji. A jeśli dopiero kupiłeś samochód i chcesz rozszerzyć swoją posesję o dodatkowe miejsce na auto, tym bardziej przyda Ci się ubezpieczenie garażu od kradzieży. Szczególnie że działa ono już w trakcie budowy.

Na co zwracać uwagę kupując ubezpieczenie garażu?

Na co zwracać uwagę ubezpieczając dodatkowe elementy nieruchomości? Lektura Ogólnych Warunków Ubezpieczenia z pewnością będzie czasochłonna, ale jest inwestycją w bezpieczeństwo naszych nieruchomości. Podczas zakupu polisy najważniejsza nie powinna być cena, ale zakres ubezpieczenia, który określa, w jakich sytuacjach chroniony jest nasz budynek oraz co będzie podlegało ochronie.

Wiele czynników może mieć wpływ na to, jaką cenę ma  ubezpieczenie garażu. Koszt uzależniony jest od ryzyka ubezpieczeniowego, które przyjmuje na siebie towarzystwo. Co ciekawe, każdy ubezpieczyciel samodzielnie wybiera czynniki, które mają dla niego znaczenie przy kalkulacji składki. Trudno zatem jednoznacznie określić, ile kosztuje ubezpieczenie garażu, gdyż wysokość składki zależy od wielu zmiennych. Przykładowo: jeśli jest to drewniany garaż na motocykl, konstrukcja jest mniej solidna i wytrzymała od ścian murowanych, a do tego łatwopalna. Właśnie dlatego taka polisa może być nieco droższa. Dużo zależy też od tego, jaki jest zakres ubezpieczenia (czy obejmuje ono elementy zewnętrzne i wyposażenie).

Zakres ubezpieczenia

To bardzo ważny aspekt, jeśli chcesz kupić ubezpieczenie garażu. Cena za polisę to ważna kwestia, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak ona będzie Cię realnie chronić w stresującym momencie. Absolutną podstawą są zdarzenia losowe, czyli huragan, powódź, pożar i inne sytuacje, na które nie masz wpływu. Ważne jest jednak to, że każde towarzystwo może inaczej definiować poszczególne żywioły. Przykładowo, ubezpieczenie garażu PZU wraz z polisą nieruchomości, obejmuje huragan. Definiuje się go jako wiatr o prędkości nie mniejszej niż 13,8 m/s ustalanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zwróć uwagę, czy polisa chroni elementy zewnętrzne i wewnętrzne należące do pomieszczenia na terenie posesji. Dotyczy to np. rynny, parapetów, osłon okiennych, kolektorów słonecznych, a także wyposażenia garażu. Wszystkie elementy takie jak narzędzia do naprawy rowerów, sprzęt ogrodniczy czy inne ważne przedmioty, mogą być pod ochroną, jeśli wybierzesz dodatkowo ubezpieczenie ruchomości domowych.

Ograniczenia i zasady bezpieczeństwa

Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą zabezpieczyć się na wypadek rażącego niedbalstwa ze strony domowników. Dotyczy to np. sytuacji, w której ubezpieczony zostawia otwarte drzwi do garażu. W warunkach umowy jest wyraźnie napisane, co właściciel budynku musi zrobić, aby polisa w pełni działała. Przykładem jest zamknięcie pomieszczenia garażowego na co najmniej jeden zamek lub kłódkę. Podobnie wygląda sytuacja z wyłączeniami odpowiedzialności. To lista sytuacji, w której towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić Ci odszkodowania za ubezpieczenie garażu. Warto się z nią zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Przykład 2:

Jan wykupił ubezpieczenie od kradzieży dla swojego garażu, w którym przechowywał wartościowe narzędzia i sprzęt ogrodniczy. Pewnego wieczoru Jan zapomniał zamknąć drzwi po zakończeniu prac. Niestety, w nocy nieznani sprawcy wykorzystali tę okazję i okradli garaż.

Po zgłoszeniu szkody Jan skontaktował się ze swoim ubezpieczycielem. Niestety, okazało się, że nie otrzyma odszkodowania z polisy, ponieważ w warunkach umowy ubezpieczyciel wyraźnie zaznaczył konieczność zamykania drzwi garażu na co najmniej jeden zamek lub kłódkę. Nieprzestrzeganie tej zasady zostało uznane za rażące niedbalstwo, które wyłączało odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Suma ubezpieczenia

Warto wycenić również wartość dóbr oraz nie zaniżać sumy ubezpieczenia – w wyniku włamania lub dewastacji możemy wtedy być stratni, a ubezpieczenie nie pokryje rzeczywistej wartości szkody. Trzeba jeszcze wspomnieć, że nie musisz dodatkowo ubezpieczać garażu, jeśli jest częścią domu — wówczas ubezpieczenie domu obejmuje również garaż. Oczywiście warunkiem koniecznym również w tym przypadku jest odpowiednie zabezpieczenie przeciwwłamaniowe garażu.

Czy warto ubezpieczyć garaż wraz z nieruchomością?

Ubezpieczenie nieruchomości powinno być dla każdego oczywistością, koszty naprawy uszkodzeń mogą bowiem znacząco przerastać posiadany przez nas budżet. Dlatego warto pomyśleć wcześniej o ubezpieczeniu – zapewni nam to bezpieczeństwo oraz spokój ducha, że w razie wypadku nie zostaniemy z niczym. Jeżeli na Twój płot upadnie gałąź lub w wyniku awarii kanalizacji Twój budynek gospodarczy ulegnie podtopieniu – ubezpieczyciel pokryje poniesione przez Ciebie szkody.

Ile kosztuje ubezpieczenie garażu?

Ze względu na to, że ubezpieczenia garażu nie kupuje się oddzielnie, jest ono tylko częścią polisy mieszkaniowej lub jego rozszerzeniem. Wiele zależy od tego, jaka jest wartość nieruchomości, metraż, lokalizacja czy też rodzaju konstrukcji budynku. Pod uwagę brane są zabezpieczenia. Oczywiście wiele zależy od samego zakresu ochrony, jakie ma ubezpieczenie garażu. PZU, Uniqa, Generali czy też Wiener to tylko niektóre z towarzystw, które mają atrakcyjne warunki.

Realnie cena za samo ubezpieczenie garażu może wynosić zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych w skali roku. Biorąc pod uwagę koszty związane z uszkodzeniem i zniszczeniem mienia, są one znacznie wyższe.

Chcesz wiedzieć, jak ubezpieczyć garaż i ile to kosztuje? Porównaj ceny składek w naszym kalkulatorze online. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a następnie zobaczysz wszystkie możliwe warianty od ponad 30. towarzystw. W ten sposób możesz kupić online polisę i zyskać spokój.

Zainteresowani ubezpieczeniem nieruchomości?

Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem swoich nieruchomości, możesz sprawdzić składkę w kalkulatorze online i kupić polisę bez wychodzenia z domu. W przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu z doradcami — są oni dostępni pod numerem telefonu 22 27 00 337 oraz w naszych licznych placówkach. Zapraszamy do kontaktu!
 

Podsumowanie

Jak widzisz, warto mieć ubezpieczenie garażu w ramach polisy mieszkaniowej. Wiele sytuacji może mieć wpływ na szkody, które trudno będzie pokryć z własnej kieszeni. Wystarczy porównać warianty ubezpieczeń i przeanalizować zakres ochrony. Tylko dobrze dopasowana polisa będzie w stanie zapewnić Ci spokój.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o ubezpieczenie garażu

  • 1
    Jak ubezpieczyć garaż przed zalaniem?

Jeśli polisa mieszkaniowa będzie zawierać ubezpieczenie garażu, podstawowa ochrona to właśnie zdarzenia losowe takie jak pożar, zalanie czy upadek drzew. Aby się upewnić, zapoznaj się z OWU towarzystwa ubezpieczeniowego.

  • 2
    Czy można ubezpieczyć wiatę?

Wiata wchodzi w skład małej architektury, dltego można ją ubezpieczyć od zdarzeń losowych, a także kradzieży.

  • 3
    Na jaką kwotę ubezpieczyć garaż?

Kupując ubezpieczenie garażu pamiętaj, by suma ubezpieczenia odpowiadała rzeczywistej wartości budynku. Jeśli polisa ma chronić też mienie ruchome, koniecznie rzetelnie określ ich wartość. Między innymi od sumy ubezpieczenia zależy cena polisy, jednak nie warto zaniżać wartości mienia, gdyż w razie zdarzenia objętego ochroną, odszkodowanie zostanie wypłacone zgodnie z podaną kwotą.

  • 3
    Przed czym nie chroni ubezpieczenie garażu?

Każdy ubezpieczyciel ustala swoje wyłączenia odpowiedzialności oraz limity. Właśnie dlatego trzeba zapoznać się z tą listą jeszcze przed podpisaniem umowy. Ubezpieczyciel może nie wziąć odpowiedzialności np. za kradzież biżuterii, pieniędzy, instrumentów muzycznych, motocykli czy motorowerów.

  • 4
    Czy ubezpieczenie garażu chroni również stojące w nim auto?

Polisa mieszkaniowa ma na celu ochronę murów, elementów stałych i ruchomości domowych. W jej skład nie wchodzi pojazd mechaniczny. Lepiej rozejrzeć się za atrakcyjnym pakietem OC/AC.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku