Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-09-13

Ubezpieczenie nieruchomości - czego nie można ubezpieczyć?

Bierzemy pod lupę ubezpieczenie nieruchomości!

Ubezpieczasz nieruchomość, aby mieć pewność, że nic nie zakłuci Twojego domowego spokoju. Chcesz czuć się bezpiecznie pod swoim dachem, a w razie nieprzewidzianych okoliczności mieć dostęp do wsparcia. Okazuje się jednak, że nie wszystko, co znajduje się na terenie nieruchomości może zostać ubezpieczone.

Polisa dla domu i mieszkania gwarantuje dobrą ochronę Twojego majątku. Nie wszystko na posesji można jednak ubezpieczyć.

Co zawiera ubezpieczenie nieruchomości?

Polisa majątkowa dla domu lub mieszkania chroni Twoją nieruchomość z podziałem na elementy stałe oraz elementy ruchome. Wśród części stałych możemy wymienić np. mury, drzwi i okna oraz armaturę łazienkową. Elementy ruchome to z kolei obiekty takie jak meble, lodówka czy komputer.

Czego nie możesz ubezpieczyć?

Nie wszystkie budynki czy lokale mogą zostać ubezpieczone. To samo dotyczy niektórych elementów, które znajdziemy na działce i w obrębie budowli.

Oto przykłady obiektów, których towarzystwa nie ubezpieczają:

- obiekt w złym stanie technicznym
Przede wszystkim żadne towarzystwo nie będzie chciało ubezpieczyć budynków i lokali w złym stanie technicznym. Jeśli nieruchomość nie nadaje się do zamieszkania lub użytkowania, nie znajdziemy dla niej polisy. Dotyczy to rzecz jasna także obiektów przeznaczonych do rozbiórki

- tymczasowy obiekt budowlany
Jeśli okres użytkowania jest krótszy od przewidywanej trwałości technicznej, obiekt budowlany uznajemy za tymczasowy. Ponadto, taki obiekt planujemy przenieść w inne miejsce lub poddać rozbiórce.

- obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem
Ubezpieczana konstrukcja musi być na stałe związana z gruntem nieruchomości. Budowla powinna być stabilna, zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych. Taka ochrona wyeliminuje możliwość przemieszczenia się w wyniku zwykłego deszczu czy wiatru. Drewniany składzik na narzędzia chybotliwie kołyszący się przy silniejszych podmuchach nie zostanie ubezpieczony. Przedmiot polisy powinien być scalony z gruntem w sposób trwały.

- własność najemcy
Jesteś właścicielem mieszkania i oddajesz je w najem? Wyobraź sobie, że wprowadzają się do Ciebie lokatorzy i proponują wprowadzenie kilku udoskonaleń na własny koszt. Wyrażasz zgodę na zmiany i najemcy montują rolety i odmalowują ściany. Nie będziesz mógł ubezpieczyć ani rolet ani powłok malarskich, ani żadnego innego stałego elementu wykończeniowego, który zainstalują w Twoim lokum najmujący.

- elementy o wartości artystycznej lub historycznej
Do tej grupy zaliczamy obiekty w obrębie budynku lub działki, których walory artystyczne lub historyczne mają istotne znaczenie. W tym zbiorze znajdzie się kamienica uznana za zabytkową bądź płaskorzeźby na jej fasadzie.

- grunt, woda
Te elementy natury trudno byłoby ubezpieczyć. Spójrzmy na przykład: Alicja ma w ogrodzie oczko wodne trwale związane z gruntem, przy brzegach gęsto porośnięte lilią wodną. Samą konstrukcję oczka wodnego Alicja może ubezpieczyć, jednak ani woda ani roślinność nie zostanie objęta polisą.

- rowy, wykopy, kanały, nadbrzeża
Powyższe obiekty wyłączone są z ubezpieczeń majątkowych, a trzeba przyznać, że są raczej nietypowe na prywatnych posesjach. Kto bowiem ma na swojej działce kanał?

- instalacje podziemne
Na Twojej posesji nie tak głęboko pod ziemią ukryte są instalacje doprowadzające do Twojego domu np. wodę czy gaz. Odpowiedzialność za ich prawidłowe działanie należy od odpowiednich służb i ubezpieczyciele nie obejmują ich ochroną.

- straty niematerialne
Ostatnia kategoria to straty niematerialne czyli szkody powstałe np. w obrębie Twojej własności intelektualnej. Przykładem może być kradzież patentu czy utrata dobrej reputacji.

Ubezpiecz swój dom już teraz!

Nasz kalkulator ubezpieczeń nieruchomości pomoże Ci znaleźć polisę w korzystnej cenie! Składkę obliczymy dla Ciebie także na infolinii oraz w placówce CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)