Ubezpieczasz nieruchomość, aby mieć pewność, że nic nie zakłuci Twojego domowego spokoju. Chcesz czuć się bezpiecznie pod swoim dachem, a w razie nieprzewidzianych okoliczności mieć dostęp do wsparcia. Okazuje się jednak, że nie wszystko, co znajduje się na terenie nieruchomości może zostać ubezpieczone.
Co zawiera ubezpieczenie nieruchomości?
Polisa majątkowa dla domu lub mieszkania chroni Twoją nieruchomość z podziałem na elementy stałe oraz elementy ruchome. Wśród części stałych możemy wymienić np. mury, drzwi i okna oraz armaturę łazienkową. Elementy ruchome to z kolei obiekty takie jak meble, lodówka czy komputer.
Czego nie możesz ubezpieczyć?
Nie wszystkie budynki czy lokale mogą zostać ubezpieczone. To samo dotyczy niektórych elementów, które znajdziemy na działce i w obrębie budowli.
Oto przykłady obiektów, których towarzystwa nie ubezpieczają:
- obiekt w złym stanie technicznymPrzede wszystkim żadne towarzystwo nie będzie chciało ubezpieczyć budynków i lokali w złym stanie technicznym. Jeśli nieruchomość nie nadaje się do zamieszkania lub użytkowania, nie znajdziemy dla niej polisy. Dotyczy to rzecz jasna także obiektów przeznaczonych do rozbiórki.
- tymczasowy obiekt budowlanyJeśli okres użytkowania jest krótszy od przewidywanej trwałości technicznej, obiekt budowlany uznajemy za tymczasowy. Ponadto, taki obiekt planujemy przenieść w inne miejsce lub poddać rozbiórce.
- obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntemUbezpieczana konstrukcja musi być na stałe związana z gruntem nieruchomości. Budowla powinna być stabilna, zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych. Taka ochrona wyeliminuje możliwość przemieszczenia się w wyniku zwykłego deszczu czy wiatru. Drewniany składzik na narzędzia chybotliwie kołyszący się przy silniejszych podmuchach nie zostanie ubezpieczony. Przedmiot polisy powinien być scalony z gruntem w sposób trwały.
- własność najemcyJesteś właścicielem mieszkania i oddajesz je w najem? Wyobraź sobie, że wprowadzają się do Ciebie lokatorzy i proponują wprowadzenie kilku udoskonaleń na własny koszt. Wyrażasz zgodę na zmiany i najemcy montują rolety i odmalowują ściany. Nie będziesz mógł ubezpieczyć ani rolet ani powłok malarskich, ani żadnego innego stałego elementu wykończeniowego, który zainstalują w Twoim lokum najmujący.
- elementy o wartości artystycznej lub historycznejDo tej grupy zaliczamy obiekty w obrębie budynku lub działki, których walory artystyczne lub historyczne mają istotne znaczenie. W tym zbiorze znajdzie się kamienica uznana za zabytkową bądź płaskorzeźby na jej fasadzie.
- grunt, wodaTe elementy natury trudno byłoby ubezpieczyć. Spójrzmy na przykład: Alicja ma w ogrodzie oczko wodne trwale związane z gruntem, przy brzegach gęsto porośnięte lilią wodną. Samą konstrukcję oczka wodnego Alicja może ubezpieczyć, jednak ani woda ani roślinność nie zostanie objęta polisą.
- rowy, wykopy, kanały, nadbrzeżaPowyższe obiekty wyłączone są z ubezpieczeń majątkowych, a trzeba przyznać, że są raczej nietypowe na prywatnych posesjach. Kto bowiem ma na swojej działce kanał?
- instalacje podziemneNa Twojej posesji nie tak głęboko pod ziemią ukryte są instalacje doprowadzające do Twojego domu np. wodę czy gaz. Odpowiedzialność za ich prawidłowe działanie należy od odpowiednich służb i ubezpieczyciele nie obejmują ich ochroną.
- straty niematerialneOstatnia kategoria to straty niematerialne czyli szkody powstałe np. w obrębie Twojej własności intelektualnej. Przykładem może być kradzież patentu czy utrata dobrej reputacji.
Ubezpiecz swój dom już teraz!
Nasz kalkulator ubezpieczeń nieruchomości pomoże Ci znaleźć polisę w korzystnej cenie! Składkę obliczymy dla Ciebie także na infolinii oraz w placówce CUK Ubezpieczenia.
Oceń artykuł