Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-26

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - co musisz o nim wiedzieć?

Jaką rolę pełni UFG w świecie ubezpieczeń?

Słyszałeś o wysokich karach za brak OC, które wiążą się z instytucją Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Dowiedz się czym tak naprawdę się zajmuje i jakie są jej główne zadania.

Czym jest i jak działa UFG?

Jakie są główne zadania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, dzięki którym pokrzywdzeni w wypadkach samochodowych dostają odszkodowanie w momencie, kiedy sprawca nie posiada ważnego OC. To także organizacja, do których należy nakładanie kar za brak obowiązkowych polis oraz wypłata odszkodowań tym, którzy są poszkodowani w zdarzeniach związanych z gospodarstwem rolnym, kiedy rolnik nie ma obowiązkowego OC. Fundusz pełni również ważną rolę w sytuacji, kiedy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, np. podczas wypadku samochodowego lub kiedy ubezpieczony ma problem ze swoim towarzystwem, ponieważ firma ogłosiła upadłość. Pomaga również w zdobyciu odszkodowania w przypadku, kiedy normalne postępowanie w towarzystwie ubezpieczeniowym nie może się toczyć, bo np. firma została zlikwidowana. Oznacza to, że głównym zadaniem UFG jest ochrona interesów osób, które są ubezpieczone i zostały pokrzywdzone. 

UFG - główna baza danych

Instytucja nie tylko dba na co dzień o poszkodowanych w sytuacjach określonych wcześniej w naszym artykule. Posiada także ogromną bazę na temat ubezpieczeń, która obejmuje zdarzenia drogowe, wypłacenie odszkodowań czy umowy OC i AC. Co za tym idzie, to właśnie ona jest odpowiedzialna za dochodzenie do tego, kto nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia. Regularnie nakłada kary np. na kierowców, którzy poruszają się po drogach bez ważnej polisy OC. W dodatku, taka baza UFG jest bardzo przydatna np. podczas zakupu samochodu. Z łatwością możesz sprawdzić czy dotychczasowy właściciel posiada obowiązkowe ubezpieczenie.

Jak działa wsparcie finansowe od UFG w praktyce?

Warto zaznaczyć, że instytucja wypłaca 100% odszkodowań i świadczeń związanych z obowiązkowymi ubezpieczeniami OC, z kolei na życie w wysokości 50%, ale kwota nie może przekroczyć 30 tysięcy euro. Przykładowo, jeśli doszło do zdarzenia na drodze, a sprawca jest znany i nie posiada polisy OC, możesz zgłosić się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej kierowcy korzystają z infolinii firmy, w której sami posiadają ubezpieczenie. Następnie rozpocznie się postępowanie, w którym potrzebne będą wszelkie dokumenty do ustalenia wysokości odszkodowania. Instytucja po zapoznaniu się ze sprawą, wypłaci świadczenie w ciągu 30 dni od momentu otrzymania dokumentów. Co się dzieje później? UFG wystąpi z regresem ubezpieczeniowym do sprawcy. 

Kiedy nie możesz liczyć na pomoc UFG?

Głównym zadaniem UFG jest wsparcie finansowe w sytuacjach niekorzystnych dla ubezpieczającego, np. kiedy postępowanie w normalnym trybie z towarzystwem nie jest możliwe. Jednak nie zawsze będziesz mógł liczyć na tę instytucję. Wyjątkiem odmowy wypłaty odszkodowania przez UFG jest wypłata świadczenia w ramach innego sposobu oraz szkoda spowodowana przez samochód, który nie jest zarejestrowany w Polsce. Do UFG nie może się również zgłosić kierowca, który sam sobie wyrządził szkodę. Jeśli chodzi o obowiązkowe OC rolnika, tutaj jest jeden wyjątek. Poszkodowanym nie może być pracownik rolnika lub członek rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym. 

Jak sprawdzić ważne OC i historię szkód w UFG?

Kiedy doszło do zdarzenia na drodze lub kupujesz samochód z rynku wtórnego, z łatwością możesz sprawdzić ważne OC w bazie UFG. Wystarczy, że wejdziesz na główną stronę tej instytucji, a następnie podasz numer rejestracyjny samochodu lub VIN. Możesz też napisać pisemną zgodę do UFG, aby uzyskać historię zgłaszanych szkód w ramach posiadania polisy komunikacyjnej. Dostaniesz wszelkie dane związane z datą zdarzenia czy polisą.

Nie zapomnij o OC!

Kary za brak OC są bardzo wysokie, dlatego zajrzyj do naszego kalkulatora online, w którym szybko obliczysz składkę. Możesz też zadzwonić na infolinię lub odwiedzić nas w oddziale.