2021-05-12

Co wpływa na cenę AC?

Jak towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza składkę AC? Czy masz wpływ na cenę?

Co wpływa na cenę AC?

Jako właściciel pojazdu mechanicznego, jesteś zobligowany do wykupienia ubezpieczenia OC. Polisa zapewni środki na pokrycie szkód powstałych w związku z ruchem samochodu bądź motocykla. Dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest natomiast autocasco (w skrócie AC), dzięki któremu ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy Twojego pojazdu po wypadku, który Ty spowodowałeś. Oprócz tego, dzięki AC możesz uzyskać ochronę samochodu w sytuacji chociażby silnego gradobicia, które uszkodziło karoserię. Decydując się na kupno polisy AC, możesz określić zakres ochrony swojego auta. Pamiętaj, że im większy zakres ochrony ubezpieczeniowej, tym wyższa cena autocasco. Z tego tekstu dowiesz się, co wpływa na cenę autocasco. 

Poczuj się bezpiecznie z AC

Zakup polisy AC nie jest obowiązkowy, lecz przydatny jako dodatkowe zabezpieczenie Twojego samochodu. Może Ci się przydać szczególnie wówczas, gdy masz samochód nowy, wartościowy, popularnej marki, a przy tym często go używasz i zdarza Ci się parkować w niestrzeżonych miejscach. Jak działa autocasco?Jeśli kupisz dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne, którym jest AC, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie m.in. w sytuacji:

 • kradzieży pojazdu, a także jego części lub wyposażenia,
 • zniszczeń wskutek działania sił natury,
 • zniszczeń wskutek wandalizmu,
 • wypadku spowodowanego z Twojej winy, w którym ucierpiał także Twój samochód,
 • zderzenia z obiektem – zwierzęciem, człowiekiem, słupkiem, etc.

Co wpływa na cenę autocasco?

Koszt autocasco, podobnie jak wysokość ubezpieczenia OC, wyliczany jest indywidualnie dla każdego pojazdu i może różnić się w zależności od tego, kto będzie jego głównym użytkownikiem albo od sposobu użytkowania. Od czego zależy cena AC? Ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele czynników, które mają wpływ na ryzyko związane z użytkowaniem danego auta w określonych okolicznościach. Im większe jest niebezpieczeństwo strat i potencjalnych wydatków, które mogą za sobą pociągnąć, tym wyższy jest koszt polisy AC.

Cena autocasco a dane kierowcy

Cena AC dla dokładnie tego samego pojazdu może być zupełnie inna w zależności od tego, kto będzie jego kierowcą.Wiele wypadków w Polsce powodują młodzi kierowcy (do 25. roku życia), mający prawo jazdy od niedawna, dlatego też grupa takich kierowców będzie płacić jedne z najwyższych składek. Nie bez znaczenia jest przy tym doświadczenie użytkownika pojazdu (czyli data wydania prawa jazdy), niezależnie od jego wieku. Na koszt autocasco wpływa także historia szkodowości kierowcy. Ubezpieczyciel zwróci uwagę na to, jak długo jesteś ubezpieczony i czy w tym czasie doszło do wypadku z Twojej winy.

To, ile kosztuje AC, zależy także od stałego adresu głównego użytkownika pojazdu. Dlaczego miejsce zamieszkania jest istotnym czynnikiem wpływającym na cenę AC? Ubezpieczyciel ocenia ryzyko wypadku w strefie regionalnej, w której się poruszasz. W obszarach wiejskich, gdzie natężenie ruchu jest niewielkie, ryzyko wypadku jest mniejsze niż na terenach dużych aglomeracji, tras szybkiego ruchu itp.

Cena autocasco a wartość pojazdu

Wartość pojazdu to kolejny czynnik, od którego zależy cena autocasco. Im droższy samochód, tym wyższe są wydatki ubezpieczyciela w sytuacji realizacji roszczeń. Kosztowne modele wymagają większych nakładów finansowych (choćby ze względu na cenę podzespołów, ale też na skomplikowanie konstrukcji) podczas ewentualnej naprawy. Dlatego przeciętny koszt AC dlanowoczesnych, luksusowych pojazdówjest znacznie wyższy niż dla aut mniej ekskluzywnych.

Ta sama zależność związana jest z rokiem produkcji samochodu – jego wartość spada z wiekiem, więc im starsze jest Twoje auto, tym niższą składkę autocasco będziesz płacić. Z drugiej strony, wartość pojazdu podnosi jego bogate wyposażenie. Im więcej zdecydujesz się w nie zainwestować, tym ubezpieczenie AC będzie droższe.

Czy model i marka mają wpływ na cenę AC?

Kolejnymi kryteriami wpływającymi na wysokość składki AC model i marka samochodu. Niektóre pojazdy są po prostu tańsze w naprawie. Dlatego, obliczając koszt AC ubezpieczyciel sprawdza ceny napraw i poszczególnych części dla danego modelu pojazdu, a także analizuje jego obecność w statystykach wypadków drogowych.

Przy wycenie autocasco znaczenie ma także fakt, że określone marki samochodów rzadziej bywają obiektem zainteresowań złodziei. Pod tym względem policyjne statystyki często okazują się zaskakujące. Najczęściej bowiem kradzione są nie te auta, które są najdroższe i uchodzą za najlepsze. Złodzieje mogą kierować się np. możliwością zbycia kradzionego pojazdu. Paradoksalnie więc koszt autocasco dla Volkswagena może okazać się wyższy niż dla Porsche.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co z parkowaniem pojazdu?

Wysokość składki za autocasco może zależeć również od miejsca parkowania pojazdu. Nie zdziw się, jeżeli ubezpieczyciel zapyta, czy parkujesz auto we wspólnym garażu (np. podziemnym w bloku), indywidualnym czy na strzeżonym parkingu. Jeśli parkujesz samochód przy ulicy lub na ogólnodostępnym parkingu ryzyko, że auto zostanie zniszczone albo skradzione wzrasta, dlatego cena ubezpieczenia autocasco w takiej sytuacji będzie wyższa. 

Na to, ile kosztuje AC wpływa także liczba zabezpieczeń przeciwkradzieżowych w samochodzie. Przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej może zapytać, jakie zabezpieczenia znajdują się w Twoim pojeździe – czy w aucie jest założony autoalarm, system lokalizacji samochodu, zabezpieczenia mechaniczne. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku aut o dużej wartości. Zdarza się, że obecność przynajmniej jednego zabezpieczenia przeciwkradzieżowego jest warunkiem sprzedaży polisy AC dla takiego samochodu.

Zakres ochrony

Wiadomo, że im szerszy zakres ubezpieczenia AC wybierzesz, tym składka za autocasco będzie wyższa. Musisz zadecydować, czy AC ma obejmować tylko kolizję z innymi pojazdami, czy także ze zwierzętami, osobami trzecimi i przedmiotami. W sytuacji wypadku komunikacyjnego spowodowanego z Twojej winy docenisz polisę AC. Dlatego jeśli już się na nią zdecydujesz, zwykle wartowybrać nieco droższy pakiet.

Cennik autocasco obejmuje zwykle takie warianty ubezpieczenia, jak:

 • AC minicasco – najprostsze i zarazem najtańsze autocasco, zazwyczaj chroniące wyłącznie w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej, odpowiednie dla właścicieli starszych pojazdów,
 • AC od skutków żywiołów – wypłacane w przypadku częściowej lub całkowitej szkody spowodowanej przez powódź czy gradobicie, przydatne w szczególności osobom parkującym swoje auta na zewnątrz,
 • standardowe AC – obejmuje szeroki zakres zdarzeń (włącznie ze spowodowanymi z winy właściciela polisy), jednak wyłącznie te, które wymienione zostały w warunkach umowy ubezpieczenia,
 • AC all risks – najszersza, choć najdroższa polisa, która obejmuje wszelkie możliwe ryzyka. Trzeba pamiętać, by dokładnie przejrzeć listę wyłączeń w umowie. Sprawdzenie listy pozwoli uniknąć nieporozumień i odpowiednio wybrać zakres ochrony ubezpieczeniowej. – opłacalna dla posiadaczy drogich aut.

Zakres ochrony może być także powiązany z obszarem terytorialnym. Przy identycznych warunkach odszkodowania z autocasco cena polisy może być wyższa, jeśli auto ma być objęte ochroną także poza granicami kraju. Generalnie jednak, im wyższa suma ubezpieczenia polisy AC, a tym samym – im szerszy jego zakres, tym wyższe otrzymasz odszkodowanie w sytuacji potencjalnej szkody. Nie oznacza to, że najbogatszy wariant AC jest opłacalny w każdej sytuacji. Dlatego przed jego wyborem warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń autocasco, by wybrać najbardziej optymalne dla siebie rozwiązanie.

Forma płatności i dodatkowe świadczenia

Musisz wiedzieć, że na cenę ubezpieczenia autocasco może wpływać również rodzaj płatności za polisę (płatność jednorazowa, ratalna) oraz inne umowy podpisane z firmą ubezpieczeniową, dlatego warto wykupić autocasco u tego samego ubezpieczyciela, u którego kupiłeś OC (pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych może obejmować też NNW i assistance). Najczęściej możesz wtedy liczyć na zniżki na autocasco. To rozwiązanie jest wygodne także z innego powodu – wszystkie umowy obowiązują w tym samym czasie (nie musisz pamiętać kilku dat, w których należy podjąć decyzję o kontynuacji polis) i wszelkie szkody zgłaszasz do jednej firmy ubezpieczeniowej (to zdecydowanie ułatwia i przyspiesza ich obsługę).

Ile kosztuje autocasco?

Jak widać, cena AC jest uzależniona od wielu czynników, więc nie sposób określić jej wysokość w przybliżeniu. Na pewno jest to ubezpieczenie droższe od obowiązkowego OC – wysokość składki może wahać się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Przy wyborze odpowiedniego dla siebie wariantu nie warto kierować się zasadą, którą najczęściej stosuje się przy zakupie OC, czyli wybrać najtańszą z możliwych opcji. Pamiętaj, że kupujesz ubezpieczenie dla siebie i to Ty będziesz beneficjentem odszkodowania. Nie ma więc sensu inwestować w tanie AC, jeśli – w razie nieszczęścia – nie przyniesie Ci wymiernych korzyści.

Ile kosztuje ubezpieczenie autocasco w Twoim przypadku możesz obliczyć, korzystając z bezpłatnego kalkulatora online AC na CUK.pl. Jeśli masz pytania, zapraszamy do najbliższej placówki CUK lub na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku