Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-02-03

Co wpływa na cenę AC?

Jak towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza składkę AC? Czy masz wpływ na cenę?

Jako właściciel pojazdu mechanicznego, jesteś zobligowany do wykupienia ubezpieczenia OC. Polisa zapewni pokrycie szkód powstałych w związku z ruchem samochodu bądź motocykla. Dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest natomiast autocasco (w skrócie AC), dzięki któremu Twój ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy Twojego pojazdu po wypadku, który to Ty spowodowałeś. Oprócz tego, dzięki AC możesz uzyskać ochronę samochodu w przypadku chociażby silnego gradobicia, które uszkodziło karoserię. Decydując się na zakup polisy AC, możesz określić zakres ochrony swojego auta. Pamiętaj, że im większy obszar ubezpieczenia, tym wyższa cena autocasco. Z tego tekstu dowiesz się, co wpływa na cenę autocasco. 

Zobacz, co wpływa na cenę AC i czy masz na nią wpływ.
Zobacz, co wpływa na cenę AC i czy masz na nią wpływ.

Poczuj się bezpiecznie z AC

Jeśli nabędziesz dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne, jakim jest AC, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie m.in. w przypadku kradzieży pojazdu, zniszczeń wskutek działania sił natury lub wandalizmu czy wypadku spowodowanego z Twojej winy. Zakup polisy AC nie jest obowiązkowy, lecz bardzo przydatny jako dodatkowa opcja zabezpieczenia Twojego samochodu.

Co wpływa na cenę autocasco?

Przede wszystkim, wartość pojazdu i zakres ochrony, jaki wybierzesz, wpływają na cenę. Wysokość składki ubezpieczenia AC zależy także od rodzaju pojazdu, miejsca zamieszkania oraz od Twojego wieku i dotychczasowej historii ubezpieczeniowej.

Wiele wypadków w Polsce powodują młodzi kierowcy (do 25. roku życia), posiadający prawo jazdy od niedawna, dlatego też grupa takich kierowców będzie płacić najwyższe składki

Dlaczego miejsce zamieszkania jest istotnym czynnikiem wpływającym na cenę AC? Ubezpieczyciel ocenia ryzyko wypadku w strefie regionalnej, w której się poruszasz. W obszarach wiejskich, gdzie natężenie ruchu jest niewielkie, ryzyko wypadku jest mniejsze niż na terenach dużych aglomeracji, tras szybkiego ruchu itp.

Czy model, marka, historia szkodowości mają wpływ na cenę AC?

Kolejnymi kryteriami wpływającymi na wysokość składki AC model i marka samochodu. Niektóre pojazdy są po prostu tańsze w naprawie oraz rzadziej bywają obiektem zainteresowań złodziei.  Wartość pojazdu to kolejny czynnik, od którego zależy cena autocasco. Bogate wyposażenie pojazdu podnosi jego wartość, przez co ubezpieczenie AC będzie droższe.  Historia szkodowości kierowcy także ma wpływ na wysokość składki AC. Ubezpieczyciel zwróci uwagę na to, jak długo jesteś ubezpieczony i czy w tym czasie doszło do wypadku z Twojej winy. Warto również wspomnieć, że im wyższa suma ubezpieczenia polisy AC, tym wyższe otrzymasz odszkodowanie w przypadku potencjalnej szkody.

Co z parkowaniem pojazdu?

Wysokość składki za autocasco może zależeć również od miejsca parkowania pojazdu. Nie zdziw się, jeżeli ubezpieczyciel zapyta, czy pozostawiasz auto w wspólnym garażu (np. podziemnym w bloku), indywidualnym czy na strzeżonym parkingu. Jeśli parkujesz samochód przy ulicy lub na ogólnodostępnym parkingu ryzyko, że auto zostanie zniszczone albo skradzione wzrasta, dlatego cena ubezpieczenia autocasco w takiej sytuacji będzie wyższa. 

Na to, ile kosztuje AC wpływa także liczba zabezpieczeń przeciwkradzieżowych w samochodzie. Przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej może zapytać, jakie zabezpieczenia  znajdują się w Twoim pojeździe - czy w aucie jest założony autoalarm, system lokalizacji samochodu, zabezpieczenia mechaniczne. 

Forma płatności ma znaczenie

Musisz wiedzieć, że na cenę ubezpieczenia autocasco może wpływać również rodzaj płatności za polisę (płatność jednorazowa, ratalna) oraz posiadanie innych umów z firmą ubezpieczeniową, dlatego warto kupić AC u tego samego ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś OC.

Oszczędź na AC

Wiadomo, że im szerszy zakres ubezpieczenia AC wybierzesz, tym składka za autocasco będzie wyższa. Musisz zadecydować, czy AC ma obejmować tylko kolizję z innymi pojazdami, czy także ze zwierzętami, osobami trzecimi i przedmiotami. W sytuacji wypadku komunikacyjnego spowodowanego z Twojej winy docenisz polisę AC. 

Ile kosztuje ubezpieczenia autocasco w Twoim przypadku możesz obliczyć, korzystając z bezpłatnego kalkulatora online ACna CUK.pl. Jeśli masz pytania, zapraszamy do najbliższej placówki CUK lub na infolinię

keyboard_arrow_up