2022-08-26

O ile wcześniej można kupić OC?

Sprawdź, czy warto kupić OC z dużym wyprzedzeniem. Podpowiadamy!

O ile wcześniej można kupić OC?

Zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie OC dużo wcześniej? Dowiedz się, kiedy jest odpowiedni czas na zakup obowiązkowej polisy OC. Czy bardziej opłacalne jest przedłużenie polisy na chwilę przed końcem okresu ochrony, czy lepiej zająć się tym tematem wcześniej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, o ile wcześniej można kupić OC na kolejny rok.

Ile dni przed końcem umowy można kupić nowe ubezpieczenie OC?

Jako właściciel pojazdu nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie OC dla swojego auta. Poszukiwanie nowej polisy możesz rozpocząć tak naprawdę w dowolnym momencie. Co ważne, powinieneś mieć na uwadze, że ceny ubezpieczeń zmieniają się dość dynamicznie. Oznacza to, że składka wyliczona w dniu dzisiejszym może być inna za np. 3 miesiące, pomimo wpisania w kalkulacji dokładnie tych samych danych. Nie oznacza to jednak, że składka będzie wyższa. W zależności od taryfy może okazać się, że inne towarzystwo zaproponuje Ci korzystniejszą ofertę.

To ważne!

Nie zawsze opłaca się szukać ubezpieczenia z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli teraz tylko kalkulujesz składkę, pamiętaj, że za jakiś czas ceny będą nieaktualne.

Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę z tego, że ceny ubezpieczeń OC zmieniają się bardzo szybko. Towarzystwa pozwalają na zakup polisy nawet na 180 dni przed startem ochrony. Nie jest to jednak standardem. O tym, wcześniej można kupić polisę ubezpieczeniową, decyduje towarzystwo. Część ubezpieczycieli pozwala na wykupienie obowiązkowej polisy OC jedynie na 30 dni przed jej rozpoczęciem.

Ile dni przed początkiem ochrony możesz zakupić polisę u poszczególnych ubezpieczycieli?

TowarzystwoIle dni przed startem ochrony można wykupić nową polisę

Agro TUW

60 dni

Allianz

90 dni

Balcia

60 dni

Benefia

30 dni

Compensa

45 dni

Euroins

30 dni

Generali Agro

60 dni

Generali

30 dni

Hestia

30 dni

InterRisk

30 dni

Link4

180 dni

Proama

30 dni

PZU

180 dni

Trasti

45 dni

TUW TUW

30 dni

TUZ

60 dni

UNIQUA

180 dni

Warta/HDI

30 – 60 dni

Wiener

90 dni
 

Zobacz, ile zapłacisz za OC, decydując się na wcześniejszy zakup polisy

Sprawdziliśmy, ile kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie OC zakupione w dniu startu polisy, dwa tygodnie przed startem ubezpieczenia oraz miesiąc i trzy miesiące przed startem ochrony.

Do kalkulacji użyliśmy danych 36-letniego pana Tomasza, który posiada Forda C-MAX z 2014 roku w wersji benzynowej. Pojemność silnika wynosi 1.0, a moc 74 kw. Aktualny przebieg to 50 000 km. Pan Tomasz parkuje pojazd w garażu indywidualnym. Samochód został zakupiony w Polsce i od samego początku należy do pana Tomasza. Kierowca ma prawo jazdy od 2003 roku, jest bezszkodowym kierowcą z pełną historią ubezpieczeniową. Na co dzień wraz z żoną mieszka w Toruniu. Nie posiada dzieci.

Na podstawie powyższych danych sprawdziliśmy, czy panu Tomaszowi bardziej opłaca się kupić polisę ze znacznym wyprzedzeniem. W tabeli poniżej znajdują się wyliczenia dla samego OC z uwzględnieniem konkretnej daty startu polisy.

TowarzystwoCena ubezpieczenia w dniu wygaśnięcia obecnej polisyCena ubezpieczenia na dwa tygodnie przed datą wygaśnięcia obecnej polisyCena ubezpieczenia na miesiąc przed datą wygaśnięcia obecnej polisyCena ubezpieczenia na 3 miesiące przed datą wygaśnięcia obecnej polisy

PZU

484 zł

484 zł

484 zł

484 zł

Hestia MTU

509 zł

479 zł

479 zł

-

Link4

527,75 zł

527,75 zł

527,75 zł

527,75 zł

Allianz

574 zł

576 zł

578 zł

582 zł

Compensa

611 zł

611 zł

611 zł

-

InterRisk

631 zł

631 zł

631 zł

-

Trasti

635 zł

635 zł

635 zł

-

Generali

693 zł

693 zł

693 zł

-

Uniqa

713 zł

647 zł

643 zł

550 zł

Wiener 

797 zł

797 zł

797 zł

877 zł

Warta

938 zł

938 zł

938 zł

-

Jak możesz zauważyć, zakup polisy ze znacznym wyprzedzeniem nie zawsze ma sens. W zależności od towarzystwa zakup polisy np. trzy miesiące wcześniej może być dla nas znaczenie bardziej opłacalny, jak w przypadku towarzystwa Uniqa lub całkowicie odwrotnie — zdecydowanie może nam się nie opłacać, jak w przypadku towarzystwa Wiener.

Na szczęście nie musisz dokonywać zakupu ubezpieczenia z tak dużym wyprzedzeniem. Optymalnym terminem wydaje się przedłużenie polisy OC na dwa tygodnie przed końcem okresu ochrony.Pamiętaj, że zawsze warto porównać ceny składek za OC – jak widać różnice są spore. W tym celu warto skorzystać z naszej porównywarki. Uzupełnij swoje dane oraz dane Twojego pojazdu i sprawdź, ile zapłacisz za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Dlaczego z przedłużeniem polisy nie warto czekać na ostatnią chwilę?

Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu, doskonale wiesz, że musisz pamiętać o przedłużeniu OC. Przed końcem ochrony warto przeliczyć składki i wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę.

To ważne!

Przypominamy również o obowiązku wykupienia OC w dniu rejestracji Twojego pojazdu. Jeżeli zakupiłeś pojazd z zagranicy, nie zapominaj, że w dniu, w którym zarejestrujesz swój samochód w wydziale komunikacji, musisz kupić dla niego również polisę OC.

Pamiętaj, że nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu może okazać się dla Ciebie kosztowny. UFG wykryje przerwę w ubezpieczeniu pojazdu i nałoży na Ciebie karę za brak ubezpieczenia OC.

Nie zwlekaj z zakupem polisy ubezpieczeniowej do ostatniej chwili. Już wiesz, jak kształtują się składki za ubezpieczenie OC w zależności od daty startu polisy oraz ile wcześniej można kupić OC. Jeżeli odpowiednio wcześnie rozpoczniesz poszukiwania ubezpieczenia OC, będziesz mieć czas na wybranie najkorzystniejszej opcji.

Porównując oferty ubezpieczeń, może okazać się, że oferta przedłużenia polisy OC, przygotowana przez Twojego ubezpieczyciela wcale nie jest dla Ciebie korzystna. Dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zakup polisy w innym towarzystwie, które proponuje Ci znacznie niższą składkę.
 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

O czym powinieneś pamiętać kupując nową polisę?

Szukając ubezpieczenia z wyprzedzeniem, nie musisz martwić się również o ewentualne wypowiedzenie obecnej polisy w ustawowym terminie, czyli na dzień przed końcem Twojego obecnego ubezpieczenia. Jeżeli nie przedłużasz polisy w swoim obecnym towarzystwie ubezpieczeniowym, tylko zmieniasz ubezpieczyciela, pamiętaj, żeby dokonać wszelkich formalności przed końcem dotychczasowej polisy. Decydując się na wcześniejszy zakup ubezpieczenia, będziesz miał więcej czasu na złożenie wypowiedzenia, które pozwoli na zamknięcie aktualnej polisy OC, dzięki czemu nie przedłuży się ona automatycznie.

Pamiętaj, że podpisując nową umowę w dniu startu ochrony nie możesz wypowiedzieć tej obecnej z artykułu 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W takim przypadku polisa OC przedłuży się automatycznie. Jeżeli mamy do czynienia z automatycznym wznowieniem, możemy  polisę jedynie z art. 28a, jednakże w tym przypadku ubezpieczyciel naliczy opłatę za każdy dzień udzielonej ochrony.

Wypowiedzenie OC — pobierz wzór dokumentu pdf lub doc

Poniżej znajdziesz wzory wypowiedzeń OC. Udostępniamy je w formacie pdf i doc. Pobierz właściwy wzór umowy, wydrukuj i wypełnij.

Wypowiedzenie OC — pobierz wzór

Pobierz

Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej — pobierz wzór

Pobierz

Czy można zawrzeć umowę ubezpieczenia OC z datą wsteczną?

Jeżeli zdarzy Ci się, zapomnieć o przedłużeniu polisy OC na kolejny okres nie musisz od razu się martwić. Jeżeli w poprzednim roku ubezpieczałeś swoje auto i polisa jest w całości opłacona, a Ty nie złożyłeś wypowiedzenia z art.28, nie zostanie nałożona na Ciebie kara z UFG. Twoja polisa wznowi się automatycznie, co pozwoli Ci na uniknięcie dodatkowych kosztów.

Gorzej wygląda sytuacja w przypadku, gdy poprzednia polisa nie zostanie wznowiona automatycznie (np. w sytuacji, gdy jesteś nowym właścicielem i zapomnisz wykupić polisę już na Twoje dane — polisa po zbywcy nie wznawia się). W takim przypadku niestety możesz otrzymać karę z UFG za brak ubezpieczenia. Żadne towarzystwo nie pozwala na zawarcie ubezpieczenia z datą wsteczną. Nie ma zatem możliwości, żeby cofnąć okres ochrony na polisie komunikacyjnej.

Czy można zawrzeć ubezpieczenie OC na pół roku?

Jeżeli pojazd jest zarejestrowany w Polsce, nie ma możliwości zawarcia ubezpieczenia krótkoterminowego. Od tej reguły jest jednak kilka wyjątków. Umowę na okres krótszy niż 12 miesięcy możemy zawrzeć w sytuacji, kiedy posiadamy pojazd zabytkowy, historyczny lub wolnobieżny – w takich przypadkach ustawa pozwala na zawarcie ubezpieczenia na pół roku.

Również komisy samochodowe mają możliwość skorzystania z ubezpieczeń krótkoterminowych. OC krótkoterminowe na 30 dni możemy zawrzeć także w sytuacji, kiedy sprowadziliśmy pojazd z zagranicy i czekamy na rejestrację w naszym kraju.

Jeżeli posiadasz pojazd, który nie spełnia wymienionych warunków, to niestety nie masz możliwości zakupu ubezpieczenia OC na pół roku.

Nie czekaj! Już dziś znajdź najtańszą polisę OC – ubezpiecz się w CUK!

Nasz kalkulator pozwala na porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Pozwoli Ci to zdecydować, które ubezpieczenie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Składkę możesz sprawdzić na kilka sposobów. Jeśli chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za polisę OC, wpisz dane swoje i swojego pojazdu w naszej porównywarce i zobacz, ile możesz zaoszczędzić. Nasz kalkulator pozwoli porównać Ci oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu. Możesz również, bez wychodzenia z domu, sprawdzić składki dzwoniąc na naszą infolinię. Jeżeli natomiast bardziej cenisz sobie kontakt bezpośredni, wybierz się do jednej z naszych placówek CUK w Twojej okolicy.

Nasi doradcy pomogą Ci dobrać zakres ubezpieczenia tak, żeby spełniał wszystkie Twoje potrzeby.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku