2023-06-13

Czy można dokupić AC do OC i jak to zrobić?

Dlaczego warto poszerzyć obowiązkowe OC samochodu o  autocasco? Odpowiadamy na to pytanie w naszej poradzie. 

Czy można dokupić AC do OC i jak to zrobić?

Choć polisa autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, warto posiadać ją dla kompleksowej ochrony pojazdu przed zniszczeniami różnego pochodzenia – przyda się na wypadek uszkodzenia lub kradzieży auta. Wiele osób zastanawia się jednak, czy AC można dokupić osobno w dowolnym terminie. Często pojawia się też dylemat związany z zakupem takiej polisy dla starszego auta.

Masz już obowiązkową polisę OC, ale doszedłeś do wniosku, że potrzebujesz dodatkowej ochrony dla swojego pojazdu na wypadek rozmaitych zdarzeń? AC będzie dla Ciebie doskonałym zabezpieczeniem finansowym w razie wystąpienia szkód! Mimo że zakup pakietu OC i AC jest dla wielu kierowców najwygodniejszą opcją, to masz też możliwość nabycia autocasco osobno. Tego, czy można dokupić AC w trakcie trwania OC i jak to zrobić dowiesz się, czytając naszą poradę!

Czym różni się OC od AC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC) jest jednym z ubezpieczeń obowiązkowych. Zakres tej polisy regulowany jest przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Właśnie między innymi tym różni się od autocasco (AC), które kierowca może wykupić, lecz nie musi. Zawsze warto jednak rozważyć posiadanie pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych, które kompleksowo chronią kierowcę, pasażerów i auto w obliczu rozmaitych zdarzeń.

Autocasco pokrywa szkody wyrządzone w pojeździe przez nas samych (w przeciwieństwie do OC), a także innych kierowców, osoby trzecie, zjawiska atmosferyczne oraz zwierzęta. Polisa ta zapewnia też rekompensatę za straty związane z kradzieżą auta. Autocasco chroni zarówno w przypadku szkody częściowej, jak i całkowitej – warto więc nabyć je dla zapewnienia sobie pełnego bezpieczeństwa finansowego.

Czy w trakcie trwania polisy OC można dokupić AC?

Tak. Ubezpieczenie AC (autocasco) można nabyć w każdym momencie – również po kilku miesiącach od zawarcia obowiązkowej polisy OC. Jest to bowiem dobrowolna ochrona pojazdu, której zakupu nie narzuca ustawa. Wielu kierowców zastanawia się zatem, czy AC można dokupić później, czy lepszym rozwiązanie byłoby zainwestowanie w dwie polisy jednocześnie. Takie rozterki dotyczą zwykle tych kierowców, którzy wykorzystują swoje pojazdy od czasu do czasu, parkując auta w garażach lub na strzeżonych parkingach.

O tym, kiedy i czy można dokupić AC w późniejszym terminie niż OC, myślą także osoby, które są w posiadaniu kilku pojazdów w garażu. O ile każdy z nich musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej bez przerwy, to z autocasco sprawa wygląda inaczej. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczają pojazdy w każdym wieku na takich samych warunkach. Zakup autocasco dla starszego auta może nastręczyć właścicielowi pewnych problemów. ← sprawdź szczegóły!

Jeśli zastanawiasz się zatem, czy zawsze można dokupić AC do OC w dowolnym momencie, spieszymy z odpowiedzią! Formalnie nic nie stoi na przeszkodzie, jednak o szczegóły zawarcia umowy należy w tym wypadku pytać w każdym z towarzystw oddzielnie (dowiedz się, jak działa AC w Warcie) . Możesz też szybko sprawdzić dostępność ofert dla Twojego pojazdu, wykorzystując w tym celu kalkulator OC i AC na stronie CUK! 

W jakich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie AC?

AC chroni nasz samochód nie tylko od kradzieży, uszkodzeń mechanicznych, czy stłuczki z naszej winy, ale też m.in. w przypadku szkody parkingowej i zniszczenia spowodowanego przez nieznanego sprawcę. Polisa autocasco przyda się w sytuacji, gdy to Ty będziesz sprawcą zdarzenia i ucierpi w nim Twoje auto. Dzięki wykupionej ochronie koszty naprawy pojazdu nie obciążą Twojej kieszeni – straty pokryje właśnie AC! Stanowi ono najlepsze zabezpieczenie przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak:

  • pożar,
  • powódź,
  • zderzenie ze zwierzęciem,
  • gradobicie,
  • huragan,
  • kradzież (dzięki AC zyskasz odszkodowanie na zakup nowego pojazdu).

Kiedy warto kupić AC? ← dowiedz się więcej z tej porady!

Zakup AC – osobno czy razem z polisą OC?

Jak już wspomnieliśmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić samo AC. Warto jednak upewnić się, czy będzie to dobra decyzja finansowa! Często bowiem okazuje się, że zakup pakietu OC/AC jest po prostu korzystniejszy cenowo. Ponadto niektóre towarzystwa ograniczają czas przewidziany na dokupienie AC po kupnie OC.

Najskuteczniejszym narzędziem, dzięki któremu dowiesz się, jaką opcję wybrać i który ubezpieczyciel ma najlepsze oferty pakietów komunikacyjnych, jest kalkulator OC i AC na stronie CUK – wprowadź dane i zyskaj wycenę już w 2 minuty!

Dokupienie AC – czym się kierować przy wyborze?

Jeśli już zdecydujesz się na dokupienie AC do obowiązkowej polisy, koniecznie zwróć uwagę na warunki, jakie proponuje towarzystwo. Ubezpieczyciel powinien dostosować swoją ofertę do Twoich możliwości finansowych oraz potrzeb związanych z użytkowaniem pojazdu. Wybierając AC, sprawdź zatem:

  • 1
    Zakres ochrony – do wyboru jest zwykle wariant all risk (ochrona od wszystkich ryzyk poza wymienionymi w OWU),  ochrona od ryzyk nazwanych lub wersja minicasco (AC mini).
  • 2
    Sposób likwidacji szkody – jeśli chcesz, by towarzystwo pokryło koszt uwzględniony na fakturze, wybierz wariant warsztatowy lub ASO. Likwidacja szkody z AC to ważna kwestia przy zakupie polisy ← więcej dowiesz się z tej porady!

  • 3
    Wyłączenia – sytuacje, w których mimo posiadania polisy autocasco nie otrzymasz odszkodowania (szczegóły znajdziesz w OWU).
  • 4
    Udział własny – istnieje możliwość nabycia ochrony autocasco z wyższym udziałem własnym w szkodzie, dzięki czemu składka za polisę może być niższa. Decydując się na taki wariant ochrony, sprawdź, czy towarzystwo przewiduje zastosowanie udziału własnego w każdej szkodzie, czy tylko w konkretnej sytuacji wskazanej w OWU.

Czytaj także poradę: Jak prawidłowo wykonać zdjęcia do AC? – instrukcja.

Czym jest AC krótkoterminowe?

Gdzie tanio dokupić polisę AC? Sprawdź ofertę CUK!

Choć towarzystwa proponują klientom standardowo 12-miesięczne polisy, to zdarza się, że znajdziemy też skrócone wersje autocasco, czyli tak zwane AC krótkoterminowe. Działa na podobnych zasadach co całoroczna ochrona (zakres jest taki sam), lecz obowiązuje przez krótszy czas (np. tylko przez miesiąc). Ponieważ jest to dobrowolna polisa, jej warunki mogą się nieco różnić w zależności od wybranego towarzystwa (tym różni się od ubezpieczenia OC).

Krótkoterminowe AC chroni finansowo właściciela pojazdu na wypadek szkód spowodowanych przez niego lub osoby trzecie. Polisa pokrywa koszt naprawy uszkodzeń, do których doszło wskutek zdarzeń losowych (np. gradobicia). Takie ubezpieczenie doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy użytkujemy dany pojazd tylko sezonowo – np. przez 3 miesiące. Niewielu ubezpieczycieli oferuje jednak w Polsce polisę AC na okres krótszy niż rok. Obecnie są to towarzystwa PZU (dowiedz się więcej o autocasco w PZU) oraz Compensa.

Po przeczytaniu porady wiesz już, że dokupienie AC do polisy OC w trakcie trwania umowy jest możliwe! Wspomnieliśmy jednak także o tym, że często najlepszą cenowo opcją okazuje się zakup pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych jednocześnie! Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup autocasco osobno, czy też w pakiecie, najlepsze oferty sprawdzisz, wykorzystując do tego kalkulator OC i AC na stronie CUK!

Gwarantujemy dostęp do atrakcyjnych cenowo propozycji od ponad trzydziestu wiodących towarzystw ubezpieczeniowych. Sprawdź ofertę zdalnie, zadzwoń na infolinię (22 27 00 337) lub odwiedź placówkę CUK już dziś!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy ubezpieczenie AC jest przypisane do samochodu?

Tak samo jak obowiązkowa polisa komunikacyjna OC, ubezpieczenie autocasco również przypisane jest do danego pojazdu, a nie do kierującego. Z ubezpieczonego samochodu mogą korzystać inne osoby, które mają prawo jazdy, pozostając pod ochroną ważnej polisy. Informację o tym, że za kierownicą pojazdu będzie zasiadał młody i/lub niedoświadczony kierowca należy koniecznie zgłosić jednak towarzystwu podczas zawierania umowy ubezpieczenia autocasco (AC).

  • 2
    Czy można zrezygnować z AC w trakcie trwania umowy?

Jedynie pod warunkiem, że nastąpi to w okresie 30 dni od momentu podpisania umowy i że została ona zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Dla przedsiębiorców ten termin jest jeszcze krótszy – mają oni tylko 7 dni od podpisania umowy. (Oczywiście należy zapłacić za cały okres, w którym umowa obowiązywała). Jeśli natomiast umowa AC została zawarta na odległość (polisa zakupiona telefonicznie lub przez internet), termin odstąpienia także wynosi 30 dni od momentu zawarcia umowy.

  • 3
    Czy można wykupić AC przed przerejestrowaniem?

Umowa ubezpieczenia autocasco nie przechodzi na nabywcę auta, ale rozwiązuje się automatycznie z chwilą sprzedaży samochodu. Jeśli zakładamy, że pojazd ten jest zarejestrowany w Polsce i auto zmienia właściciela, to istnieje możliwość wykupienia AC przed przerejestrowaniem na nowego nabywcę. Jeśli jednak chodzi o auto sprowadzone z zagranicy, to takiego zakupu można dokonać wyłącznie za zgodą konkretnego towarzystwa, uwzględniając obowiązek rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni.

  • 4
    Czy można kupić AC na miesiąc?

Niektóre towarzystwa oferują taką możliwość – należy jednak dopytać o to wybranego ubezpieczyciela. Krótkoterminowe AC często przeznaczone jest na przykład dla komisów samochodowych. Dokupienie autocasco na tak krótki czas wiąże się jednak zwykle z mniejszą liczbą ofert.

Oceń artykuł

5.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku