2022-10-20

Autocasco dla starszego auta – wszystko, co warto wiedzieć

Dlaczego nie warto rezygnować z AC dla starszego auta?

Autocasco dla starszego auta – wszystko, co warto wiedzieć

Częstym pytaniem właścicieli starszych pojazdów jest to, czy warto kupić autocasco. Do jakiego wieku auta mogą otrzymać propozycję takiej ochrony? Czy zakup polisy OC w przypadku starszych samochodów jest opłacalny?

Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące ochrony autocasco dla ponad dziesięcioletnich pojazdów. Sprawdź, kiedy można i czy warto inwestować w dodatkową polisę AC, a także, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia.

Ubezpieczenie samochodu powyżej 15 lat – czy jest możliwe?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych pozwala wykupić AC tylko dla pojazdów do 15 lat. Jednak można korzystać z ochrony autocasco dla auta powyżej 15 lat, w dotychczasowej firmie, o ile umowa jest przedłużana na kolejny rok w tym samym towarzystwie. Wszystko zależy jednak od indywidualnych zasad zawierania umów u danego ubezpieczyciela.

Potencjalna trudność w ubezpieczeniu AC dla samochodu powyżej 15, a nawet 10 lat wynika na ogół z gorszej sprawności takich pojazdów, a także potencjalnych kosztów napraw, które w wielu przypadkach przewyższają wartość samego auta.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych określa maksymalny wiek samochodu, dla którego można nabyć autocasco – do ilu lat pojazd może zyskać taką ochronę? Najczęstszą granicą towarzystw pozwalającą wykupić AC jest 15 lat. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie znajdziesz dobrej oferty autocasco dla starszego auta (sprawdź AC w Warcie). Niektóre towarzystwa umożliwiają wykupienie takiej polisy bez względu na to, ile lat ma samochód.

Czy wiesz, że...

Na ubezpieczenie autocasco dla samochodów powyżej 15 lat decydują się zwykle osoby szczególnie związane ze swoimi pojazdami. Aspekt sentymentalny jest tutaj główną motywacją – wielu właścicieli chce naprawiać szkody powstałe w ulubionym samochodzie, nawet jeśli obiektywnie bardziej opłacalne okazałoby się kupno nowego auta.

Autocasco – na czym polega ochrona?

Wiele osób kupujących ubezpieczenia komunikacyjne stawia jedynie na narzucane ustawą polisy OC. Czy autocasco jest obowiązkowe? Nie. Jest to dobrowolna polisa, która pokrywa szkody wyrządzone w pojeździe przez nas samych, innych kierowców, osoby trzecie, zjawiska atmosferyczne lub zwierzęta. Autocasco zrekompensuje też straty związane z kradzieżą auta.

Polisa AC chroni zarówno w przypadku szkody częściowej, jak i całkowitej, dlatego jeśli jest taka możliwość – zawsze warto w nią zainwestować. Jeśli nie masz pewności, do jakiego wieku auta możesz wykupić autocasco w danym towarzystwie, wykonaj kalkulację online na stronie CUK i sprawdź oferty od wiodących ubezpieczycieli!

W jakich sytuacjach polisa autocasco zapewni jeszcze ochronę? To zależy również od wariantu i zakresu ubezpieczenia, jaki wykupisz. OWU może uwzględniać rozmaite zdarzenia. Najczęstsze sytuacje, kiedy polisa AC zadziała to szkody powstałe na skutek:

  • kolizji i wypadku z udziałem innych pojazdów, osób, zwierząt lub przedmiotów zlokalizowanych poza pojazdem;
  • umyślnego lub nieumyślnego działania osób trzecich oraz zwierząt;
  • kradzieży lub usiłowania kradzieży pojazdu, jego części lub elementów wyposażenia dodatkowego, a także pożaru lub wybuchu;
  • oddziaływania zjawisk atmosferycznych, takich jak: powodzie, zatopienia, huragany, grad, uderzenia pioruna, lawiny itp.

Dlaczego warto kupić AC niezależnie od wieku pojazdu?

Wartość aut może diametralnie spadać nawet w krótkich odstępach czasu. (O tym, jak auta z czasem tracą na wartości, pisaliśmy w tej poradzie – dowiedz się więcej o wartości rezydualnej). Właściciele starszych samochodów coraz rzadziej kupują autocasco, jednak większość z nich ma świadomość, że taka polisa może być przydatna w wielu sytuacjach – chroni np. w razie kradzieży lub szkód spowodowanych siłami natury.

Autocasco chroni budżet, jaki należałoby przeznaczyć na naprawę spowodowaną wyżej wspomnianymi uszkodzeniami czy stratą. Czy warto zatem wykupić je  niezależnie od wieku pojazdu? Owszem. Zawsze mamy bowiem coś do stracenia! AC chroni przede wszystkim od szkody całkowitej. Po utracie dotychczasowego środka transportu zyskamy na przykład pieniądze na zapewnienie sobie innego.

Wszelkie remonty aut kosztują, a wycena szkód nawet w starszych samochodach może przyprawić o zawrót głowy! Nie każdego stać też od razu na zakup nowego auta, gdy poprzednie ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Odszkodowanie za stratę zapewni nam np. dodatkowy wkład własny do kupna lub kredytu na kupno kolejnego pojazdu.

To ważne!

Nawet pojazdy starsze niż 15 lat bywają łakomym kąskiem dla złodzieja – chodzi nie tylko o części na sprzedaż, ale także wartość… kolekcjonerską! Z tego powodu zdecydowanie warto zainwestować w polisę autocasco, która zrekompensuje potencjalne straty. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów zabytkowych lub kolekcjonerskich w wieku powyżej 10 lat – są one szczególnie narażone na akty kradzieży!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego zależy cena ubezpieczenia AC dla starszego auta?

Tak samo, jak w przypadku polisy OC o cenie składki autocasco decyduje wiele różnych czynników. Wpływ na koszt zakupu ubezpieczenia AC ma historia szkodowości, wiek i miejsce zamieszkania właściciela auta, a także marka, model, rocznik, przebieg lub pojemność silnika pojazdu.

Jeśli już zakupisz polisę AC dla swojego samochodu, pamiętaj, że w razie zgłoszenia szkody z polisy lub zaniechania kolejnego zakupu ubezpieczenia przez kilka lat z rzędu, stracisz zniżki. Cena polisy zależy też od sposobu użytkowania samochodu. Wysoko eksploatowane auta otrzymają wyższą kwotę składki. Niektóre towarzystwa proponują też ochronę zniżek z AC – pozostaną one niezmienne mimo wystąpienia szkody. Do zniżek z AC uprawnione są osoby, które w kolejnym roku kontynuują ubezpieczenie w tym samym towarzystwie. 

Na autocasco można też sporo zaoszczędzić, kupując je razem z obowiązkowym OC. Najlepsze aktualne oferty AC dla samochodu starszego niż 15 lat znajdziesz na stronie CUK – sprawdź także ceny składek za pakiet OC+AC!

Warto wiedzieć!

Choć na AC decydują się głównie właściciele nowych aut, to w przypadku starszych jest ono również istotne. Szczególnie dotyczy to samochodów parkowanych na ulicy lub niestrzeżonym miejskim parkingu. Niegarażowane auta, pozostawiane bez odpowiedniej ochrony są bardziej narażone na kradzież lub uszkodzenia powodowane przez siły natury czy osoby trzecie.

Minicasco dla starszego auta – na czym polega ochrona?

Jak już wspomnieliśmy, nie każde auto da się ubezpieczyć w ramach autocasco. Jeżeli towarzystwo odmówi nam ubezpieczenia starszego pojazdu, warto pomyśleć o zakupie minicasco. Jest to wersja pomniejszona AC, która zapewnia zwykle ograniczoną ochronę w postaci odszkodowania w przypadku kradzieży, działania żywiołów lub szkody całkowitej. Często nazwa minicasco stosowana jest zamiennie ze smartcasco lub AC mini.

Minicasco jest często korzystnym rozwiązaniem dla posiadaczy starszych samochodów. Jego główną zaletą jest zakres ochrony zawężony do minimum, którego oczekuje klient, a także cena – ten rodzaj polisy jest zwykle o wiele tańszy niż pełne autocasco. Ubezpieczyciele nie wymagają też często udziału własnego w czasie likwidacji szkody. Zakres ochrony jest natomiast uzależniony od propozycji danego towarzystwa – więcej na ten temat pisaliśmy w tej poradzie: sprawdź, czym jest minicasco i czy warto je kupić.

Na co zwrócić uwagę, kupując AC na starsze auto?

Poszukując odpowiedniego ubezpieczenia AC dla starszego samochodu, warto zwrócić uwagę na oferowany przez dane towarzystwo zakres ochrony. Istotne jest przede wszystkim to, w jaki sposób likwidowana jest szkoda. Upewnij się, czy suma ubezpieczenia będzie stała i czy obowiązuje udział własny w likwidacji szkody,

Ważnym czynnikiem decydującym o zakupie konkretnej polisy autocasco jest też wartość amortyzacji części. Zwykle można wykluczyć z umowy niektóre elementy i dostosować daną ofertę do indywidualnych potrzeb, co znacznie obniży też koszt polisy.

Jeśli natomiast chcesz odkupić od kogoś starszy samochód lub sam jesteś sprzedającym, z pewnością zainteresuje Cię nasz wcześniejszy tekst – sprawdź, jak przenieść AC na nowego właściciela.

Jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia AC?

Polisa autocasco dla samochodu starszego niż 15 lat może być o wiele droższa niż ubezpieczenie dla choćby kilkuletniego pojazdu. Należy zatem rozważyć opcje, które pomogą nam w tej sytuacji choć trochę zminimalizować koszty związane z zakupem takiej ochrony.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na to, jak zaoszczędzić na AC dla starszego samochodu jest zakup ochrony w pakiecie OC/AC, który zapewni nam również obowiązkowe ubezpieczenie w korzystnej cenie. Warto zatem w miarę możliwości minimalizować koszty związane z ubezpieczeniem, chociażby poprzez zakup wspomnianego pakietu zamiast każdej z tych polis osobno.

Sprawdzoną metodą oszczędzania na polisie komunikacyjnej jest też stałe monitorowanie ofert – nowoczesna porównywarka CUK daje Ci taką możliwość! Nie musisz nawet wychodzić z domu, aby dodatkowo ubezpieczyć swój samochód w kilka minut! Kalkulator ubezpieczeń online w CUK to prosty sposób na porównanie cen oraz ofert od wielu towarzystw w jednym miejscu. Dzięki temu szybko znajdziesz to, czego szukasz! (Z tej porady dowiesz się, jak kupić polisę AC online).

Szukasz taniego AC na stary samochód? – sprawdź ofertę CUK!

Wiesz już, dlaczego warto kupić autocasco niezależnie od wieku pojazdu i co możesz zyskać dzięki takiej ochronie!  Nie zapomnij o sprawdzeniu najlepszych ofert obowiązkowej polisy OC – dzięki kalkulacji ubezpieczenia komunikacyjnego na stronie CUK przekonasz się, które towarzystwa oferują najlepsze rozwiązanie.

Możesz także oszczędzić czas i pieniądze, decydując się na zakup pakietu OC/AC. Nasza dokładna porównywarka wyszuka dla Ciebie najkorzystniejsze oferty. Kup interesującą Cię polisę online, odwiedź placówkę stacjonarną lub skontaktuj się z naszym doradcą za pośrednictwem infolinii – to Ty wybierasz najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zachęcamy do kontaktu!

Oceń artykuł

4.25
(4)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku