2024-03-18

Przewóz dzieci w samochodzie – do kiedy obowiązuje fotelik?

Podróżuj bezpiecznie z dzieckiem.

Przewóz dzieci w samochodzie – do kiedy obowiązuje fotelik?

Bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy samochodem to priorytet każdego rodzica. Ich wzrost i waga mogą wpływać na to, w jaki sposób będą przewożone. Należy wówczas zadbać zarówno o komfort, jak i o właściwe ułożenie swojej pociechy podczas prowadzenia pojazdu. W jakich okolicznościach można dostać mandat za brak fotelika dla dziecka? Jak prawidłowo przypiąć je pasami? Czy możliwe jest posadzenie go na przednim siedzeniu? Przeczytaj poradę i dowiedz się więcej na temat przepisowego przewozu dzieci w Twoim samochodzie.

Najważniejsze informacje:

  • Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie dzieci poniżej 150 cm wzrostu muszą być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa lub innych atestowanych urządzeniach zabezpieczających, niezależnie od ich wieku.
  • Za nieprzepisowe przewożenie dzieci grozi mandat, a także punkty karne za brak fotelika: 300 zł i 5 punktów za każde dziecko.
  • Zaleca się, aby foteliki dla dzieci były montowane na tylnych siedzeniach pojazdu. Ich montaż na przednim siedzeniu jest dozwolony tylko przy wyłączonej poduszce powietrznej – wówczas należy to zrobić tyłem do kierunku jazdy.
  • Dziecko, które ze względu na swoją wagę lub stan zdrowia nie może być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu, musi posiadać specjalne orzeczenie lekarskie.
  • Jeśli dziecko ma więcej niż 135 centymetrów wzrostu i waży mniej niż 36 kilogramów, nadal powinno być przewożone w foteliku przeznaczonym dla grupy III (przedział 15-36 kg).

Przewożenie dzieci a wzrost – co mówią przepisy?

Jeśli chodzi o bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie, musisz wziąć pod uwagę zmianę w przepisach Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, która nastąpiła w 2017 roku. Do tego czasu dzieci miały podróżować w foteliku do 12. roku życia. Oznaczało to, że po przekroczeniu tego wieku, mogły siadać w taki sam sposób, jak osoby dorosłe. Po zmianie, kryterium wzrostu stało się jedynym wyznacznikiem decydującym o tym, czy dziecko musi być przewożone w foteliku.

Jak aktualnie wygląda sytuacja i do kiedy istnieje obowiązek stosowania fotelika podczas jazdy? Obecnie dzieci powinny siedzieć w fotelikach lub specjalnych podstawkach na tylnym siedzeniu do wzrostu co najmniej 150 centymetrów niezależnie od ich wieku czy wagi.

Do dyspozycji jest wiele specjalnych produktów, które są prawnie dopuszczone do użytku w samochodach osobowych. Wśród nich można znaleźć nawet specjalne pasy. Brak tego typu elementów, fotelika albo podstawki jest nie tylko niezgodny z przepisami, ale także niebezpieczny.

Podsumowując, nie ma zatem znaczenia wiek czy waga, jeśli chodzi o to, do kiedy fotelik samochodowy jest konieczny w samochodzie podczas jazdy. Oczywiście obowiązkiem jest również zapewnienie dzieciom dobrze założonych pasów bezpieczeństwa. Dopiero wówczas, gdy wzrost 150 cm zostanie przekroczony, nasze pociechy mogą być przewożone tak samo jak dorośli.

Mandat i punkty karne za brak fotelika samochodowego

Kara za brak fotelika dla dziecka w 2024 roku będzie jeszcze surowsza! Jak wiadomo, zmienił się bowiem taryfikator mandatów, który jeszcze bardziej obciąża finansowo kierowców niestosujących się do zastanych przepisów.

Ile więc zapłacimy, jeśli zlekceważymy zasady związane z obowiązkowym fotelikiem? Za nieprzepisowe przewożenie dzieci w samochodzie grozi mandat w wysokości 300 zł i 5 punktów karnych za każde dziecko – powyżej dwójki dzieci kierowca może otrzymać aż 15 punktów!

Chcesz zadbać o maksymalne bezpieczeństwo Twojego dziecka podczas podróży autem? Sprawdź też poradę: Używane foteliki samochodowe – dlaczego nie warto ich kupować?

Przewóz dzieci – przepisy dotyczące przedniego siedzenia

Jako świadomy rodzic czy opiekun, musisz zapewnić pełne bezpieczeństwo swoim dzieciom, a także innym pasażerom. Przepisy prawa o ruchu drogowym dopuszczają możliwość przewożenia dzieci w samochodzie na przednim siedzeniu. To dość komfortowe rozwiązanie – szczególnie wtedy, gdy podróżujesz samemu z pociechą. Masz wtedy większą kontrolę nad tym, co się dzieje podczas podróży. Istnieją jednak ścisłe regulacje w kwestii przewozu dzieci w samochodzie w taki sposób.

Zastanawiasz się, do jakiego wzrostu dziecko musi siedzieć podczas podróży na przednim siedzeniu w foteliku? Do 135 centymetrów wzrostu musisz bezwzględnie zaopatrzyć się w bezpieczny i wygodny fotelik. Dziecko ma prawo samodzielnie, bez podstawki, przebywać podczas podróży na przednich siedzeniach. Do kiedy wozić dziecko w foteliku? Tak jak w przypadku tylnych siedzeń, możesz zrezygnować ze specjalnych podstawek dopiero wtedy, gdy wzrost dziecka przekroczy 150 centymetrów.

Wyłączenie poduszki powietrznej podczas przewozu dziecka

Istnieje bardzo ważny aspekt, o którym trzeba pamiętać podczas przewożenia dziecka na przednim siedzeniu w foteliku. Poduszka powietrzna musi być dezaktywowana! Nie wolno przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, kiedy airbag działa. Grozi to nie tylko mandatem, ale także poważnymi obrażeniami w razie wypadku.

Poduszka powietrzna otwiera się  bardzo szybko, a kiedy uderzy w tylną część fotelika, może być zagrożeniem zdrowia i życia dla malucha. Warto też zaznaczyć, że nawet jeśli dziecko w samochodzie umiejscowione jest przodem do kierunku jazdy, również warto zrezygnować z poduszki powietrznej lub odsunąć maksymalnie do tyłu przedni fotel pasażera, na którym umieściliśmy fotelik.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wyjątki od obowiązku używania fotelika samochodowego

Zastanawiasz się, do jakiego wzrostu fotelik jest niezbędny? Czy są jakieś wyjątki, dzięki którym komfortowo dopasujesz warunki jazdy do budowy ciała albo stanu zdrowia pociechy? Mamy dla Ciebie ważne informacje:

  • 1
    Gdy Twoje dziecko przekroczy wzrost 135 centymetrów, możesz rozważyć już rezygnację z fotelika bezpieczeństwa. Tego typu sytuacje zdarzają się, kiedy np. jego masa ciała uniemożliwia komfortowe siedzenie. Musisz wówczas pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz usytuowaniu go na tylnym siedzeniu. Pamiętaj jednak, by skonsultować tę wyjątkową sytuację ze specjalistą branży – być może rozwiązaniem będzie np. dopasowanie innego produktu zamiast rezygnacji z podstawki.
  • 2
    Może też okazać się, że Twoje dziecko ma specjalne zalecenia od lekarza i w związku z chorobą lub niepełnosprawnością, nie może być przewożone w foteliku. Zawsze miej wtedy ze sobą stosowne zaświadczenie medyczne. Zwolnienie z obowiązku używania fotelika musi być wydane przez lekarza w formie orzeczenia lekarskiego. Musi ono zawierać uzasadnienie medyczne oraz informację o sposobie przewozu dziecka, zapewniającym jego bezpieczeństwo.
  • 3
    Dodatkowo warto wiedzieć, że pewne ułatwienia obowiązują także w przypadku taksówek – dzieci mogą być przewożone bez fotelika, jeśli podróżują na tylnym siedzeniu. Należy wówczas przypiąć je pasami bezpieczeństwa. Mimo to zaleca się korzystanie z fotelików, jeśli tylko jest to możliwe.

Uwaga!

Masz dużą rodzinę? Zastanawiasz się, do kiedy fotelik dla dziecka jest konieczny, bo musisz zapewnić ich więcej niż jeden? A może w Twoim samochodzie osobowym na tylnym siedzeniu nie ma możliwości zamocowania więcej niż dwóch fotelików dziecięcych? W takiej sytuacji przepisy prawa wskazują, że najstarsze dziecko, które ukończyło 3. rok życia, może siedzieć na tradycyjnym fotelu samochodowym z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Fotelik i pasy – podstawa bezpieczeństwa

Zgodnie z prawem, dziecko poniżej 3 roku życia nie może być przewożone samochodem bez fotelika oraz pasów. Nie chodzi tu tylko o kary nakładane przez funkcjonariuszy podczas kontroli policyjnej ale przede wszystkim o jego bezpieczeństwo. Każda, nawet najkrótsza podróż, może skończyć się przez Twoje niedopatrzenie tragicznie.

Informacja o tym, do kiedy dziecko ma jeździć w foteliku, jest bardzo ważna ze względu na przepisy prawa i bezpieczeństwa. Warto jeszcze pamiętać o kilku innych kwestiach, które są niezwykle istotne dla rodziców i opiekunów:

  • Jeśli ustawiasz fotelik samochodowy, wybierz środkowe miejsce na tylnej kanapie. Znajdziesz tam pas bezpieczeństwa lub dedykowany dzieciom system ISOFIX. Składa się on z dwóch uchwytów umiejscowionych pomiędzy oparciem fotela a siedziskiem. To najbardziej popularny sposób mocowania fotelika samochodowego podczas jazdy, który gwarantuje stabilność całej konstrukcji.
  • Zawsze przestrzegaj przepisów: czytaj kodeks ruchu drogowego! Wybieraj foteliki dziecięce, które mają wysoką jakość i niezbędne certyfikaty. Zawsze zapoznaj się z ich konstrukcją, sposobem montażu i sprawdź, czy są dopasowane do Twojego auta. Najlepiej skontrolować ich funkcjonalność już w sklepie stacjonarnym. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy powinno odbywać się minimalnie do 15. miesiąca życia.

Fotelik samochodowy – na co zwrócić uwagę?

Prawidłowy przewóz dzieci to nie tylko pasy, ale także fotelik samochodowy. Przepisy mówią o tym, że powinien być on ściśle dopasowany do wagi i wzrostu. Wszystkie urządzenia przytrzymujące dzieci muszą też spełniać pewne dyrektywy Unii Europejskiej, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu:

  • Foteliki samochodowe dla dzieci muszą być zatwierdzone zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa (np. ECE R44/04 lub ECE R129, znanym jako i-Size).
  • Wszelkie siedziska dla dzieci powinny być montowane zgodnie z instrukcją producenta, przy użyciu systemu pasów bezpieczeństwa pojazdu lub systemu ISOFIX.

Zastanawiasz się nad zakupem fotelika dziecięcego, który będzie mógł zapewnić pełne bezpieczeństwo podczas dłuższych i krótszych podróży? Zwróć uwagę na budowę ciała dziecka. Musi ono czuć się komfortowo w foteliku, dlatego nie ma jednego uniwersalnego modelu dla każdego. Na rynku dostępne są produkty o określonej grupie, którą wybiera się na podstawie wagi pociechy.

Przykładowo, grupa 0 jest przeznaczona dla tych, które nie przekroczyły 10 kilogramów, a grupa 0+ dedykowana jest dzieciom ważącym do 13 kilogramów. Sprawdź także, jaki jest sposób przymocowania fotelika w Twoim aucie. Specjalny system ISOFIX pozwala na całkowitą stabilizację podczas jazdy. Część modeli mocowana jest na pasy bezpieczeństwa. Produkt powinien mieć także atesty, które potwierdzają jego bezpieczeństwo.

Wiesz już, do kiedy fotelik dla dziecka jest niezbędny, dlatego przybliżymy Ci jeszcze tematykę wyboru odpowiedniego modelu. Zwróć przede wszystkim uwagę na:

  • Testy porównawcze

    Na rynku są dostępne produkty, które zostały licznie przetestowane przez specjalne organizacje i warto się z nimi zapoznać (np. niezależne testy zderzeniowe ADAC).

  • Stabilność

    Jazda dziecka w foteliku powinna być komfortowa i bezpieczna, dlatego sprawdź, czy po zamontowaniu jest on stabilny.

  • Montaż fotelika samochodowego

    Zawsze kieruj się tym, co jest napisane w instrukcji obsługi.

  • Dopasowanie do auta

    Na rynku są produkty ze statusem Universal (pasują do większości modeli) oraz Semi-universal (tylko do wybranych samochodów).

  • Limit wagi
    Jeśli Twoje dziecko przekroczy dopuszczalną masę, nie może jeździć w tym samym foteliku dziecięcym.

Przewóz niemowląt i większych dzieci – różnice

Niemowlęta powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy, co dodatkowo wpływa na ochronę kręgosłupa, szyi oraz głowy. Najlepiej, gdy jeden z opiekunów siedzi tuż obok maleństwa. Często foteliki bezpieczeństwa dla niemowląt przypominają nosidełko lub są to konstrukcje 2w1, które możesz później przypiąć do wózka.

Ciekawym rozwiązaniem są modele, które „rosną” wraz z rozwojem dziecka. Drugim fotelikiem dla Twojej pociechy powinien być taki, który przeznaczony jest już do jazdy przodem do kierunku jazdy. Powinien jednak posiadać boczne osłony na głowę oraz dodatkowe zapięcia pasami.

Starsze i wyższe dzieci mogą być przewożone w tradycyjnym foteliku, który nie ma już dodatkowych zabezpieczeń w postaci pasów czy osłon. Dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wzrostu 150 centymetrów, a mają powyżej 22 kilogramów wagi, mogą siedzieć na podstawce.

Pamiętaj także o obowiązku zakupu polisy!

Wysoki mandat i punkty karne za brak fotelika lub nieprzepisowe przewożenie dzieci w pojeździe to nie jedyne konsekwencje, jakie grożą nierozważnym kierowcom. Kary za brak OC również mogą przysporzyć właścicielom aut sporych problemów finansowych. Właśnie dlatego upewnij się, że Twoja polisa nie wygasła. Poszukujesz taniego OC? Sprawdź najlepsze oferty i oblicz składkę za ubezpieczenie samochodu, korzystając z kalkulatora OC i AC online. Możesz też zadzwonić na infolinię lub odwiedzić jedną z naszych placówek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy dziecko można przewozić w foteliku na przednim siedzeniu samochodu?

    Tak. Dziecko można przewozić w foteliku na przednim siedzeniu samochodu, pod warunkiem wyłączenia poduszki powietrznej (airbag) po stronie pasażera. Fotelik musi być zamontowany tyłem do kierunku jazdy zgodnie z instrukcją producenta. Dotyczy to maluszków umieszczanych w fotelikach 0 lub 0+. Mimo to zaleca się przewożenie dzieci na tylnym siedzeniu jako bezpieczniejszą opcję.

  • 2
    Ile wynosi mandat za brak podstawki dla dziecka?

    Kara za brak odpowiedniego fotelika lub podstawki dla dziecka wynosi 300 zł. Ponadto kierowca otrzyma też 5 punktów karnych. Takie same konsekwencje obowiązują też wówczas, gdy fotelik lub podstawka zainstalowane są w niewłaściwy sposób, niezgodnie ze wskazówkami producenta.

  • 3
    Czy dorosły poniżej 150 cm musi jeździć w foteliku?

    Nie. Osoba dorosła, która ma poniżej 150 cm wzrostu, nie musi jeździć w foteliku. Należy jednak pamiętać, że jazda z pasami przebiegającymi po ciele w nieodpowiednim miejscu może być niebezpieczna dla osób o niskim wzroście. Dlatego warto w miarę możliwości dopasować pozycję pasów poprzez ich regulację, by zapewniała jak najwyższy poziom ochrony w razie wypadku.

Oceń artykuł

5.00
(5)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku