2021-04-20

Przewóz dzieci w samochodzie - do kiedy musi być w foteliku? Aktualne przepisy

Podróżuj bezpiecznie z dzieckiem.

Przewóz dzieci w samochodzie - do kiedy musi być w foteliku? Aktualne przepisy

Bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy jest najważniejsze. Sprawdź, czy Twój maluch może już zrezygnować z fotelika. Dowiedz się wszystkiego na temat przewozu dzieci w Twoim samochodzie.

Przewożenie dzieci a wzrost - co mówią o tym przepisy?

Jeśli chodzi o bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie, musisz wziąć pod uwagę przepisy z ustawy o Ruchu drogowym z 2017 roku, które nadal obowiązują. Dawniej mogły one podróżować w foteliku do 12. roku życia,. Oznaczało to, że po przekroczeniu tego wieku, mogły siadać w taki sam sposób, jak osoby dorosłe. To jednak się zmieniło, ponieważ w życie weszły nowe przepisy przewożenia dzieci. Jak aktualnie wygląda sytuacja i do kiedy dziecko w foteliku musi się znajdować podczas jazdy? Teraz powinny one siedzieć w fotelikach lub specjalnych podstawkach na tylnym siedzeniu do wzrostu co najmniej 150 centymetrów

Do dyspozycji jest wiele specjalnych produktów, które są prawnie dopuszczone do korzystania w samochodach osobowych. Wśród nich nawet specjalne pasy. Brak tego typu elementów, fotelika albo podstawki jest nie tylko niezgodny z przepisami, ale także niebezpieczny.

Nie ma znaczenia wiek czy waga, jeśli chodzi o fakt do kiedy fotelik samochodowy jest konieczny w samochodzie podczas jazdy. Oczywiście obowiązkiem jest także zapewnienie im dobrze założonych pasów bezpieczeństwa. Kiedy ten wzrost zostanie przekroczony, mogą być przewożone w bezpieczny sposób z zastosowaniem wyłącznie pasów. 

Przewóz dzieci - przepisy dotyczące przedniego siedzenia

Jako świadomy rodzic czy opiekun, musisz zapewnić pełne bezpieczeństwo swoim dzieciom, a także pasażerom. Przepisy prawa o ruchu drogowym dopuszczają możliwość przewożenia dzieci w samochodzie na przednim siedzeniu. To dość komfortowe rozwiązanie, szczególnie, kiedy podróżujesz samemu z pociechą. Masz wtedy większą kontrolę nad tym, co się dzieje podczas podróży. Istnieją jednak pewne przepisy przewozu dzieci w samochodzie, o których warto pamiętać.

Zastanawiasz się, do jakiego wzrostu dziecko musi siedzieć podczas podróży na przednim siedzeniu w foteliku? Do 135 centymetrów wzrostu musisz zaopatrzyć się w bezpieczny i wygodny fotelik. Dziecko ma prawo samodzielnie, bez podstawki, przebywać podczas podróży na przednich siedzeniach. Do kiedy wozić dziecko w foteliku? Tak jak w przypadku tylnych siedzeń, możesz zrezygnować ze specjalnych podstawek dopiero, kiedy wzrost dziecka przekroczy 150 centymetrów. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jest jednak jedna bardzo ważna rzecz, o której trzeba pamiętać podczas przewożenia dziecka na przednim siedzeniu w foteliku. Musi być dezaktywowana poduszka powietrzna, aby zapewnić pełną ochronę i bezpieczeństwo podczas codziennej jazdy. Nie wolno przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, kiedy poduszka powietrzna działa. To nie tylko grozi mandatem, ale także licznymi obrażeniami w razie wypadku. Poduszka powietrzna otwiera się z bardzo dużą prędkością, a kiedy uderzy w tylną część fotelika, może być zagrożeniem zdrowia i życia dla malucha. Warto też zaznaczyć, że nawet jeśli dziecko w samochodzie przebywa przodem do kierunku jazdy, także dobrze jest zrezygnować z poduszki powietrznej lub odsunąć maksymalnie do tyłu przedni fotel pasażera, na którym umieściliśmy fotelik. 

Podsumowując

Bardzo istotne jest poprawne przewożenie dzieci w samochodzie. Przepisy mówią wyraźnie o tym, że dzieci poniżej 150 centymetrów nie mogą znajdować się podczas jazdy samochodem poza fotelikiem albo innym elementem podtrzymującym, takim jak mata albo podstawka. Istnieją jednak pewne wyjątki, z którymi warto się zapoznać, aby spełnić wszystkie wymagania. Zawsze jednak trzeba pamiętać o pasach bezpieczeństwa. Powinny one przebiegać w obręczy biodrowej i barkowej tak, aby zminimalizować ryzyko obrażeń w razie wypadku czy kolizji. Należy unikać dotyku szyi albo krtani, ze względu na bezpieczeństwo.

Wyjątek od reguły

Zastanawiasz się do jakiego wzrostu fotelik jest niezbędny? Czy są jakieś wyjątki, dzięki którym komfortowo dopasujesz warunki jazdy do budowy ciała albo stanu zdrowia pociechy? Mamy dobrą wiadomość.

Kiedy Twoje dziecko przekroczy wzrost 135 centymetrów, możesz już zastanowić się nad zrezygnowaniem z fotelika bezpieczeństwa. Tego typu sytuacje zdarzają się, kiedy np. jego masa nie pozwala na komfortowe siedzenie. Wtedy musisz pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz usytuowaniu go na tylnym siedzeniu. Może też okazać się, że Twoja pociecha ma specjalne zalecenia od lekarza i w związku z jakimś schorzeniem czy chorobą, nie może być przewożone w foteliku. Zawsze miej ze sobą dokumentację medyczną i zapewnij tyle bezpieczeństwa dziecku, na ile pozwala Ci sytuacja.

Uwaga!

Jesteś rodzicem większej gromadki i zastanawiasz się do kiedy fotelik dla dziecka jest konieczny, bo musisz zapewnić ich więcej niż jeden? W Twoim samochodzie osobowym na tylnym siedzeniu nie ma możliwości zamocowania więcej niż dwóch fotelików dziecięcych? Właśnie dlatego, przepisy prawa mówią tu, że najstarsze dziecko, które ukończyło 3. rok życia, może siedzieć na tradycyjnym fotelu samochodowym z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Fotelik i pasy - podstawa bezpieczeństwa

Zgodnie z prawem, dziecko poniżej 3 roku życia nie może być przewożone samochodem bez fotelika oraz pasów. Nie chodzi tu tylko o kary nakładane przez funkcjonariuszy policji podczas kontroli, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwo. Każda, nawet najkrótsza podróż, może skończyć się przez Twoje niedopatrzenie jako rodzica, tragicznie. 

Przewóz dzieci w fotelikach - co jeszcze warto wiedzieć?

Informacja do kiedy dziecko jeździ w foteliku jest bardzo istotna ze względu na przepisy prawa i bezpieczeństwo. Warto jeszcze pamiętać o kilku innych kwestiach, które są bardzo ważne dla opiekunów i rodziców. 

Jeśli ustawiasz fotelik samochodowy, wybierz środkowe miejsce na tylnej kanapie. Tam powinien być pas bezpieczeństwa lub specjalnie przygotowany do dzieci system ISOFIX. Składa się on z dwóch uchwytów, które znajdują się pomiędzy oparciem fotela a siedziskiem. To najbardziej popularny sposób mocowania fotelika samochodowego podczas jazdy, który gwarantuje stabilność całej konstrukcji. 

Zawsze przestrzegaj przepisów, czyli śledź kodeks ruchu drogowego. Wybieraj foteliki dziecięce, które mają wysoką jakość. Zawsze zapoznaj się z ich konstrukcją, sposobem montażu oraz sprawdź czy są dopasowane do Twojego auta. Najlepiej jest zapoznać się z ich funkcjonalnością już w sklepie stacjonarnym. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy powinno odbywać się minimalnie do 15. miesiąca życia.

Fotelik samochodowy - przepisy i na co zwrócić uwagę?

Prawidłowy przewóz dzieci to nie tylko pasy, ale także fotelik samochodowy. Przepisy mówią tu o tym, że powinien być on dopasowany do wagi i wzrostu. Wszystkie urządzenia przytrzymujące dzieci muszą spełniać pewne dyrektywy Unii Europejskiej, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu. 

Zastanawiasz się nad zakupem fotelika dziecięcego, który będzie mógł zapewnić pełne bezpieczeństwo podczas dłuższych i krótszych podróży? Zwróć uwagę na budowę ciała Twojego dziecka. Musi ono czuć się komfortowo w foteliku, dlatego nie ma jednego uniwersalnego modelu dla każdego. Na rynku dostępne są produkty o określonej grupie, którą wybiera się na podstawie wagi pociechy. Przykładowo, grupa 0 jest przeznaczona dla tych, którzy nie przekroczyli 10 kilogramów, a grupa 0+ jest dla dzieci, które ważą do 13 kilogramów. Sprawdź także, jaki jest sposób przymocowania fotelika w Twoim aucie. Przykładowo, specjalny system ISOFIX pozwala na całkowitą stabilizację podczas jazdy. Część modeli mocowana jest na pasy bezpieczeństwa. Produkt powinien mieć także atesty, które potwierdzają jego bezpieczeństwo. 

Wiesz już do kiedy fotelik dla dziecka jest niezbędny, dlatego przybliżymy Ci jeszcze tematykę wyboru odpowiedniego modelu. Zwróć uwagę także na:

 • Testy porównawcze
   Na rynku są dostępne produkty, które zostały licznie przetestowane przez specjalne organizacje, warto się z nimi zapoznać (np. niezależne testy zderzeniowe ADAC).
 • Stabilność
  Jazda dziecka w foteliku powinna być komfortowa i bezpieczna, dlatego sprawdź czy po zamontowaniu jest on stabilny.
 • Montaż
   Zawsze kieruj się tym, co jest napisane w instrukcji obsługi.
 • Dopasowanie do auta
   Na rynku są produkty ze statusem Uniwersal (pasują do większości modeli) oraz Semi-uniwersal (tylko do wybranych samochodów).
 • Limit wagi
   Jeśli Twoje dziecko przekroczy dopuszczalną masę, nie może jeździć w tym samym foteliku dziecięcym.

Przewożenie niemowląt a większych dzieci

Niemowlęta powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy, co dodatkowo wpływa na ochronę kręgosłupa, szyi oraz głowy. Dobrze jest, kiedy jeden z opiekunów siedzi tuż obok maleństwa. Często foteliki bezpieczeństwa dla niemowląt przypominają nosidełko lub są to konstrukcje 2w1, które możesz później przypiąć do wózka. Ciekawym rozwiązaniem są modele, które rosną wraz z rozwojem dziecka. Drugim fotelikiem dla Twojej pociechy powinien być taki, który przeznaczony jest już do jazdy przodem do kierunku jazdy. Powinien jednak posiadać boczne osłony na głowę oraz dodatkowe zapięcia pasami. Starsze i wyższe dzieci mogą być przewożone na tradycyjnym foteliku, który nie ma już dodatkowych zabezpieczeń w postaci pasów czy osłon. Dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wzrostu 150 centymetrów, a mają powyżej 22 kilogramów wagi, mogą siedzieć na podstawce. 

Bezpieczeństwo i ubezpieczenie to obowiązek!

Zakup fotelika samochodowego dla dziecka jest obowiązkowe, zupełnie tak jak zakup polisy OC. Sprawdź najlepsze oferty i oblicz składkę korzystając z kalkulatora online. Możesz też zadzwonić na infolinię lub odwiedzić jedną z naszych placówek.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku