Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-23

Przewóz dzieci w samochodzie - do kiedy musi być w foteliku? Aktualne przepisy

Podróżuj bezpiecznie z dzieckiem.

Bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy jest najważniejsze. Sprawdź, czy Twój maluch może już zrezygnować z fotelika. Dowiedz się wszystkiego na temat przewozu dzieci w Twoim samochodzie.

Zobacz, jak powinieneś przewozić dzieci w foteliku w samochodzie.
Zobacz, jak powinieneś przewozić dzieci w foteliku w samochodzie.

Przewożenie dzieci a wzrost - co mówią o tym przepisy?

Jeśli chodzi o bezpieczne przewożenie dzieciw samochodzie, musisz wziąć pod uwagę przepisy z ustawy o Ruchu drogowym z 2017 roku, które nadal obowiązują. Dawniej, mogły one podróżować w foteliku do 12. roku życia. Teraz powinnny one siedzieć w fotelikach lub specjalnych podstawkach na tylnym siedzeniu do wzrostu co najmniej 150 centymetrów. Nie ma znaczenia wiek czy waga. Oczywiście obowiązkiem jest także zapewnienie im dobrze założonych pasów bezpieczeństwa. Kiedy ten wzrost zostanie przekroczony, mogą być przewożone w bezpieczny sposób z zastosowaniem wyłącznie pasów. Zastanawiasz się, kiedy Twoje dziecko może siedzieć podczas podróży na przednim siedzeniu? Kiedy przekroczy 150 centymetrów. Wcześniej, musisz zaopatrzyć się także w bezpieczny i wygodny fotelik.

Wyjątek od reguły

Kiedy Twoje dziecko przekroczy wzrost 135 centymetrów, możesz już zastanowić się nad zrezygnowaniem z fotelika bezpieczeństwa. Tego typu sytuacje zdarzają się, kiedy np. jego masa nie pozwala na komfortowe siedzenie. Wtedy musisz pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz usytuowaniu go na tylnym siedzeniu. Może też okazać się, że Twoja pociecha ma specjalne zalecenia od lekarza i w związku z jakimś schorzeniem czy chorobą, nie może być przewożone w foteliku. Zawsze miej ze sobą dokumentację medyczną i zapewnij tyle bezpieczeństwa dziecku, na ile pozwala Ci sytuacja.

Fotelik i pasy - podstawa bezpieczeństwa

Zgodnie z prawem, każde dziecko poniżej 3 lat życia nie może być przewożone samochodem bez fotelika oraz pasów. Nie chodzi tu tylko o kary nakładane przez funkcjonariuszy policji podczas kontroli, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwo. Każda, nawet najkrótsza podróż, może skończyć się przez Twoje niedopatrzenie jako rodzica, tragicznie. Co zrobić, kiedy na tylnych siedzeniach przewozisz już dwójkę dzieci i nie zmieści Ci się kolejny fotelik? Wtedy możesz zapewnić bezpieczeństwo maluchowi powyżej 3 lat życia wyłącznie pasami.

Fotelik dziecięcy - na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się na zakupem fotelika dziecięcego, który będzie mógł zapewnić pełne bezpieczeństwo podczas dłuższych i krótszych podróży? Zwróć uwagę na budowę ciała Twojego dziecka. Musi ono czuć się komfortowo w foteliku, dlatego nie ma jednego uniwersalnego modelu dla każdego. Na rynku dostępne są produkty o określonej grupie, którą wybiera się na podstawie wagi pociechy. Przykładowo, grupa 0 jest przeznaczona dla tych, którzy nie przekroczyli 10 kilogramów, a grupa 0+ jest dla dzieci, które ważą do 13 kilogramów. Sprawdź także, jaki jest sposób przymocowania fotelika w Twoim aucie. Przykładowo, specjalny system ISOFIX pozwala na całkowitą stabilizację podczas jazdy. Część modeli mocowana jest na pasy bezpieczeństwa. Produkt powinien mieć także atesty, które potwierdzają jego bezpieczeństwo. 

Przewożenie niemowląt a większych dzieci

Niemowlęcia powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy, co dodatkowo wpływa na ochronę kręgosłupa, szyi oraz głowy. Dobrze jest, kiedy jeden z opiekunów siedzi tuż obok maleństwa. Często foteliki bezpieczeństwa dla niemowląt przypominają nosidełko lub są to konstrukcje 2w1, które możesz później przypiąć do wózka. Ciekawym rozwiązaniem są modele, które rosną wraz z rozwojem dziecka. Drugim fotelikiem dla Twojej pociechy powinien być taki, który przeznaczony jest już do jazdy przodem do kierunku jazdy. Powinien jednak posiadać boczne osłony na głowę oraz dodatkowe zapięcia pasami. Starsze i wyższe dzieci mogą być przewożone na tradycyjnym foteliku, który nie ma już dodatkowych zabezpieczeń w postaci pasów czy osłon. Dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wzrostu 150 centymetrów, a mają powyżej 22 kilogramów wagi, mogą siedzieć na podstawce. 

Bezpieczeństwo i ubezpieczenie to obowiązek!

Zakup fotelika samochodowego dla dziecka jest obowiązkowe, zupełnie tak jak zakup polisy OC. Sprawdź najlepsze oferty i oblicz składkę korzystając z kalkulatora online. Możesz też zadzwonić na infolinię lub odwiedzić jedną z naszych placówek.

keyboard_arrow_up