2023-09-05

Używane foteliki samochodowe — dlaczego nie warto ich kupować?

Czym kierować się, wybierając fotelik dla dziecka?

Używane foteliki samochodowe — dlaczego nie warto ich kupować?

Każdy rodzic ma obowiązek zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas wspólnych podróży autem. Przez długi czas najmłodsi pasażerowie muszą być przewożeni w specjalnie dostosowanych do wieku i indywidualnych potrzeb fotelikach samochodowych. Ich wybór może jednak wiązać się z pewnymi dylematami.

Rodzic powinien posiadać podstawowe informacje dotyczące doboru właściwego fotelika oraz innych ważnych elementów do auta, ponieważ jest to istotny element utrzymania bezpieczeństwa na drodze. Dlaczego używane foteliki samochodowe dla dzieci to zły pomysł? Jak właściwie dobrać produkt do wieku, wagi i potrzeb najmłodszych? Na co zwrócić uwagę, kupując nowy fotelik dla dziecka? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w tej poradzie.

Jaką funkcję spełnia fotelik samochodowy dla dziecka?

Fotelik samochodowy zapewnia dziecku ochronę przy zderzeniu lub gwałtownym hamowaniu. Rozkłada też oddziałujące wówczas siły na najmocniejsze części ciała. Dzięki temu, o ile jest dobrze dobrany, a dziecko prawidłowo w nim zapięte, kompleksowo chroni przed urazami w razie kolizji lub wypadku.

Jednym z najczęściej zadawanych przez rodziców pytań związanych z przewożeniem dzieci w aucie jest to, od jakiego wieku i do kiedy fotelik samochodowy stanowi obowiązek. W foteliku samochodowym powinno być przewożone każde dziecko do 3. roku życia (bezwzględnie) oraz do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Jeśli zaś przekroczy ono 135 cm i jednocześnie przestanie mieścić się do fotelików dostępnych na rynku, wówczas można przewozić dziecko na tylnej kanapie auta z dostosowaniem pasów do jego wzrostu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik dla dziecka?

Przede wszystkim należy podkreślić, że nie może to być używany fotelik samochodowy – czy warto bowiem ryzykować życiem i zdrowiem swojej pociechy, usiłując zaoszczędzić przysłowiowe parę groszy? Odpowiedź jest w tym wypadku oczywista: zawsze wybierajmy fabrycznie nowy fotelik dla dziecka. Priorytetem przy doborze tego akcesorium będzie także jego jakość oraz atesty bezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwróć na następujące kwestie:

  • 1
    Testy bezpieczeństwa, normy i certyfikaty:

Do najbardziej znanych i wiarygodnych należą ADAC oraz Test Plus. Dodatkowo fotelik samochodowy dla dziecka musi spełniać normę i-Size (oraz ECE R44-03 lub ECE R44-04) – informacja znajduje się na pomarańczowej etykiecie produktu.

  • 2
    Stabilność i wygoda dziecka:

Twoja pociecha musi czuć komfort podczas jazdy. Upewnij się zatem, czy zamontowany fotelik utrzymuje stabilną pozycję, a siedzisko nie uciska ciała dziecka. Zadbaj też o poprawny montaż zgodnie z instrukcją załączoną do fotelika.

  • 3
    Dopasowanie do auta:

Na rynku można znaleźć zarówno foteliki uniwersalne (pasują do większości modeli aut), jak i te, które nadają się wyłącznie do wybranych samochodów.

  • 4
    Limit wagi:

Jeśli Twoje dziecko przekroczy dopuszczalną masę, nie możesz przewozić go w danym foteliku. Istotne będzie także dopasowanie fotelika do indywidualnych potrzeb dziecka – np. do budowy jego ciała.

Jak dobrać fotelik do wieku i wagi dziecka?

Fotelik samochodowy dla dziecka musi być ściśle dostosowany do kryteriów wagowych i standardów bezpieczeństwa. Dlatego zawsze zwracajmy uwagę na zalecenie producenta umieszczone w instrukcji. Należy pilnować ram wagowych oraz przedziałów wiekowych danego siedziska. Foteliki dziecięce do samochodu można podzielić na kilka kategorii. Oto najczęściej stosowany podział*:

  • 0-10 kg (grupa 0) → dedykowany niemowlętom do około 9. miesiąca życia;
  • 0-13 kg (grupa 0+) → przeważnie sprawdza się u dzieci do maksymalnie 15. miesiąca życia;
  • 9-18 kg (grupa I) → przystosowany dla dzieci od około 9. miesiąca do ukończenia 4 roku życia;
  • 15-25 kg (grupa II) → dedykowany dzieciom od około 3. do 7. roku życia;
  • 22-36 kg (grupa II lub III) → odpowiedni dla starszych dzieci, które ukończyły co najmniej 6 lat.

*Powyżej przedstawiamy orientacyjną klasyfikację, która może różnić się w zależności od zaleceń i instrukcji producenta (na rynku mogą istnieć też grupy pośrednie). Należy pamiętać, że podstawowym kryterium jest waga dziecka – jeśli waży ono więcej niż skala określona w instrukcji produktu, należy zaprzestać użytkowania fotelika.

Używane foteliki samochodowe – dlaczego stanowią zagrożenie?

Istnieje wiele powodów, dla których jedyną słuszną decyzją jest zakup nowego akcesorium samochodowego dla dziecka. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie idealnego stanu produktu. Fotelik samochodowy po wypadku może nie mieć widocznych uszkodzeń, jednak często pojawiają się one wewnątrz konstrukcji lub w bazie montażowej. Kupując używane foteliki, nigdy nie możemy być pewni ich stanu oraz historii użytkowania, a to z kolei znacząco obniża poziom bezpieczeństwa. 

Ponadto każdy fotelik samochodowy posiada swoją datę ważności. Po jej upływie producent nie odpowie za zachowanie właściwych funkcji produktu. Oznacza to, że „przeterminowany” fotelik może dosłownie zacząć pękać w niektórych miejscach. Część jego elementów może też poluzować się i przestać spełniać swoją rolę, pozbawiając dziecko ochrony w razie nagłego zderzenia.

Podsumujmy zatem najważniejsze powody, dla których używany fotelik może narazić dziecko na niebezpieczeństwo:

  • 1
    Zużycie materiału – wraz z upływem czasu elementy, z których wykonany jest fotelik, zużywają się, dlatego kupno nowego produktu ze sklepu znacząco redukuje problem. Producenci zalecają wycofanie fotelika z użytkowania po około 8 latach.
  • 2
    Ewolucja testów bezpieczeństwa – jest to dziedzina, która stale się rozwija. Testy, które były wykonane jeszcze kilka lat temu, mogą być już dziś nieaktualne. Dlatego warto nabyć najnowsze foteliki, a używanych stopniowo się pozbywać.
  • 3
    Nie zawsze znamy historię używanego fotelika – nie wiemy, w jaki sposób był eksploatowany i czy nie uczestniczył w kolizji/wypadku.
  • 4
    Gwarancja i ubezpieczenie – kupując używany fotelik samochodowy, raczej nie otrzymasz gwarancji, a w razie wypadku nie będzie on objęty ubezpieczeniem.
  • 5
    Utrudniony dostęp do części zapasowych – starsze foteliki wychodzą już z użycia, a zatem trudno będzie dostać do nich pasujące części na wymianę.
  • 6
    Higiena – kupując nowy fotelik, wiemy, że nie osiadły na nim pleśnie, grzyby, alergeny, czy inne groźne dla zdrowia drobnoustroje.

Fotelik samochodowy po wypadku – co z nim zrobić?

Niestety w Polsce nie ma zwyczaju przecinania przez policję pasów w fotelikach po wypadku drogowym tak, jak ma to miejsce w wielu krajach Europy. Byłoby to jednoznacznym sygnałem, że produkt ten nie ma prawa być dalej użytkowany.

W tej sytuacji najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest z góry odrzucić każdy używany fotelik samochodowy. Na co zwrócić uwagę, by mieć pewność, że mamy do czynienia z nowym produktem? Będzie on szczelnie zapakowany fabrycznie, wyposażony w instrukcję i gwarancję producenta, a także opatrzony certyfikatami bezpieczeństwa.

Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej argumenty, po każdej kolizji lub wypadku, konieczna będzie wymiana fotelika samochodowego. Nawet jeśli nie widać na nim żadnych uszkodzeń, mógł on stracić swoje właściwości i nie zagwarantuje już dziecku ochrony na odpowiednim poziomie. Niektóre elementy mogły np. ulec niewidocznej gołym okiem, lecz pozbawiającej produkt stabilności deformacji.

Warto także sprawdzić, czy producent danego akcesorium nie zapewnia jego darmowej wymiany w ramach gwarancji. Jeżeli nie jest to możliwe, musimy kupić nowy fotelik.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu – sprawdź ofertę CUK!

Po przeczytaniu porady wiesz już, dlaczego używany fotelik dla dziecka to kiepskie rozwiązanie. Zawsze upewniaj się więc, że nabywasz fabrycznie nowy produkt posiadający właściwe certyfikaty i pozytywne opinie. Pamiętaj, że ten element również możesz chronić polisą. Sprawdź najlepsze oferty ubezpieczeń, wykorzystując kalkulator OC i AC. Po wprowadzeniu danych, wycenę składki otrzymasz już w 2 minuty, a polisę opłacisz zdalnie bez wychodzenia z domu!

Zapewnij też kompleksową ochronę najmłodszym podczas wakacji i w roku szkolnym. Nie wiesz, na jakie ubezpieczenie dla dziecka się zdecydować? Wybierz dla niego odpowiedni wariant polisy w kalkulatorze NNW szkolne – nasza nowoczesna porównywarka ułatwi Ci tę decyzję. O ubezpieczenie dziecka lub auta możesz zapytać też doradcę na infolinii (22 27 00 337) lub odwiedzając najbliższą placówkę CUK w Twojej okolicy. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    1. Czy możliwe jest odszkodowanie za fotelik samochodowy po wypadku?

Tak. Przepisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych informują, że poszkodowany powinien otrzymać rekompensatę za wszystkie straty wyrządzone w mieniu podczas zdarzenia, co tyczy się także fotelików samochodowych. Będzie to odszkodowanie z OC sprawcy lub z własnego autocasco, o ile obejmuje ono ochronę fotelików. Ubezpieczyciel może jednak wymagać przedstawienia dowodu zakupu fotelika oraz jego instrukcji, a także udowodnienia, że w momencie zdarzenia przedmiot ten znajdował się w aucie (notatka policyjna).

  • 2
    Jak sprawdzić, czy fotelik nie jest po wypadku?

Jedyną gwarancją tego, że fotelik nie znajdował się w samochodzie, który uległ wypadkowi, jest zakup fabrycznie nowego produktu dla dziecka. Niestety, nie wszystkie uszkodzenia tego akcesorium (również w bazie montażowej) widać gołym okiem. Właśnie z tego powodu nie warto korzystać z używanych fotelików samochodowych dla dzieci. Jest to element, na którym nie wolno oszczędzać – stawką jest życie i zdrowie najmłodszych!

  • 3
    Ile lat ważny jest fotelik samochodowy?

Ważność fotelików samochodowych zależy od ich producenta, typu oraz modelu. Warto zatem poszukać tej informacji w instrukcji załączonej do nabywanego produktu. Zwykle jest to około 10 lat od daty produkcji, jednak nie jest to regułą. Termin przydatności produktu jest kwestią indywidualną. Fotelik dla dziecka należy też co jakiś czas dokładnie obejrzeć, by upewnić się, czy nie ma na nim żadnych uszkodzeń powstałych w wyniku eksploatacji.

Oceń artykuł

5.00
(5)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku