2023-10-12

Pasy bezpieczeństwa – kiedy trzeba je zapinać?

Dowiedz się więcej o pasach bezpieczeństwa.

Pasy bezpieczeństwa – kiedy trzeba je zapinać?

Pasy w aucie są obowiązkiem wynikającym nie tylko z troski o bezpieczeństwo, ale także z przepisów, jakie narzuca prawo. Ich zapięcie zmniejsza ryzyko poniesienia śmiertelnych obrażeń, do których dochodzi w wyniku wypadku drogowego. Powyższe argumenty niestety nie zawsze przemawiają do wszystkich podróżujących. Warto pamiętać, że nawet krótka trasa może zakończyć się nie tylko ostrym hamowaniem, ale również poważną stłuczką – najlepszą ochroną są wówczas zapięte pasy w aucie.

Co dokładnie mówią na ten temat przepisy? Jaki mandat można otrzymać za niedostosowanie się do nich? Czy pasy bezpieczeństwa trzeba zapinać także w taksówce, busie lub autokarze niezależnie od zajmowanego miejsca? Kto i kiedy jest zwolniony z takiego obowiązku? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w tej poradzie.

Pasy bezpieczeństwa – dlaczego są tak ważne podczas jazdy?

Zapinanie pasów bezpieczeństwa to nakaz, który obowiązuje na wszystkich drogach publicznych, a jego naruszenie to nie tylko wykroczenie, ale też realne narażanie się na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Pasy w dużym stopniu wpływają bowiem na łagodzenie skutków wszelkich kolizji drogowych. Ich zapięcie powinno być zatem podstawową czynnością po zajęciu miejsca w kabinie pojazdu. Rezygnując z niej, narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale często także osoby podróżujące z nami.

Zadaniem pasów bezpieczeństwa jest przytrzymanie ciała człowieka podczas gwałtownego hamowania lub stłuczki, uniemożliwiając tym samym przemieszczanie się go po kabinie pojazdu oraz uderzenie o wszelkie znajdujące się tam elementy. W skrajnych przypadkach zapobiegają one nawet wypadnięciu ciała człowieka przez przednią szybę pojazdu.

Pasy bezpieczeństwa na tylnych siedzeniach są szczególnie istotne w momencie kolizji, ponieważ, jeśli dojdzie do zderzenia czołowego, nieprzypięci pasażerowie mogą niczym ciężki pocisk uderzyć w kierowcę lub pasażera zajmującego miejsce na przednim siedzeniu, powodując poważne obrażenia ciała. 

Co mówią przepisy na temat zapinania pasów?

Obowiązek zapinania pasów wynika z art. 39 ust. 1 Ustawy* Prawo o ruchu drogowym:

"Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są zobowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy”.

Wiele wątpliwości i kontrowersji wśród pasażerów wzbudzają natomiast pasy bezpieczeństwa na tylnych siedzeniach. Rozbieżności w opiniach mogą wynikać poniekąd z tego, że związane z tym przepisy w Polsce zmieniały się na przestrzeni lat. Wyjaśnijmy zatem, jak sytuacja wygląda obecnieNiezapięte pasy z tyłu również mogą skutkować mandatem. Każdy z pasażerów auta osobowego musi mieć zapięte pasy. O wyjątkach od tej reguły piszemy w kolejnym fragmencie artykułu.

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

W myśl Ustawy „Prawo o ruchu drogowym” (art. 39.) istnieją pewne okoliczności, które w drodze wyjątku zwalniają z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z takimi wyłączeniami. Kto zatem nie musi zapinać pasów?

 • osoba mająca zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
 • kobieta w widocznej ciąży;
 • osoba chora lub niepełnosprawna przewożona na noszach, lub na wózku inwalidzkim;
 • dziecko poniżej 3. r.ż. przewożone pojazdem kategorii M2 i M3 (pojazd przystosowany do przewozu ludzi i bagażu, mający mające więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy);
 • dziecko przewożone na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Zwolnienie z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa może wynikać nie tylko ze szczególnego stanu fizycznego danej osoby, ale bywa związane też ze specyfiką dotyczącą wykonywania obowiązków zawodowych. Kto w związku z powyższym nie musi zapinać pasów podczas jazdy?

 • taksówkarz podczas przewożenia pasażera;
 • instruktor jazdy w czasie szkolenia lub egzaminator podczas egzaminowania;
 • policjant, żołnierz, funkcjonariusz ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SC-S, SW w trakcie przewożenia osoby zatrzymanej);
 • funkcjonariusz BOR na służbie;
 • żołnierz Żandarmerii Wojskowej w czasie wykonywania czynności ochronnych;
 • zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej;
 • konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych.

Pasy bezpieczeństwa w taksówce – kiedy istnieje obowiązek?

Nad tym, czy w taxi lub uberze trzeba zapinać pasy, często zastanawiają się wchodzący do pojazdu klienci. Niestety zdarza się, że nie posiadają oni aktualnej wiedzy dotyczącej obowiązujących przepisów i przekomarzają się z kierowcą o konieczność zapinania pasów w taksówce. Są zaskoczeni, że za niezapięte pasy na tylnym siedzeniu w taxi mogą otrzymać mandat w razie kontroli policyjnej. Także w taksówkach aplikacji typu Uber pasażer jest zobowiązany do zapięcia pasów – niezależnie od miejsca zajmowanego w pojeździe.

Warto wiedzieć!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Prawo o Ruchu Drogowym, art. 39) taksówkarz nie musi zapinać pasów podczas przewozu pasażera. Istnieje ku temu ważny powód – bezpieczeństwo kierującego takim pojazdem. W razie ataku agresywnego klienta brak skrępowania pasem zwiększa szansę na szybką obronę przed napastnikiem. Dzięki temu kierowca ochroni swoje życie i zdrowie. Jeśli więc taksówkarze nie mają zapiętych pasów, nie należy zwracać im uwagi.

Pasy bezpieczeństwa w autobusach, busie i autokarze

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa autobusie, minibusie czy autokarze sprowadza się do jednej zasady: jeśli w pojeździe są pasy, to trzeba je zapiąć. Co stanowi w tym wypadku podstawę prawną? O tym także mówi art. 39 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Montowanie pasów nie jest obowiązkowe jedynie w przypadku autobusów miejskich ze względu na ograniczoną prędkość takich pojazdów i dużą rotację pasażerów.

Jaka jest kara za niezapięte pasy dla kierowcy i pasażera?

Za niezapięte pasy w aucie policja może wystawić dwa mandaty – pierwszy otrzyma kierowca z tytułu „kierowania pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa” (100 zł i 5 punktów karnych) oraz drugi dla pasażera (również 100 zł kary, tyle że bez odejmowania punktów).

Niezapięcie pasów przez kierowcę auta osobowego oraz wszystkich przewożonych przez niego pasażerów może skutkować również odmową wypłaty odszkodowania z tytułu OC. Towarzystwo może bowiem uznać taki incydent za przyczynienie się do własnej szkody. Więcej na ten temat dowiesz się z porady: Niezapięcie pasów bezpieczeństwa a odszkodowanie z OC. ← wejdź w link.

Jak uniknąć mandatu? Zapnij pasy i… wykup ubezpieczenie OC!

Aby kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów w czasie jazdy autem, pamiętaj o zapięciu pasów i zwróć uwagę tym, którzy o tym zapomnieli. Równie ważny dla każdego kierowcy będzie też zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC – już dziś sprawdź, jakie oferty ma dla Ciebie CUK!

Porównaj najlepsze propozycje polis od wiodących towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu – wykorzystaj do tego dokładny kalkulator OC i AC. Ubezpieczenie możesz wykupić zdalnie, za pomocą aplikacji, dzwoniąc na infolinię (22 27 00 337) lub osobiście w najbliższej placówce CUK w Twojej okolicy – zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Kto jest zwolniony z zapinania pasów w samochodzie?

  Zgodnie z Ustawą „Prawo o ruchu drogowym” (art. 39 ust. 2) istnieją przypadki, w których nie ma obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Zwolnione z tej czynności są:

  • osoby posiadające zaświadczenie lekarskie zawierające przeciwwskazania do zapinania pasów;
  • osoby chore, które są przewożone na wózku inwalidzkim lub noszach;
  • kobiety w widocznej ciąży;
  • taksówkarze, którzy transportują inne osoby;
  • instruktorzy ze szkoły jazdy oraz egzaminator (w trakcie szkolenia oraz na czas trwania egzaminu);
  • funkcjonariusze, którzy przewożą osobę zatrzymaną;
  • zespół medyczny w trakcie udzielania pomocy medycznej;
  • konwojenci podczas przewożenia pieniędzy.
 • 2
  Kto płaci mandat, gdy pasażer nie ma zapiętych pasów?

  Kierowca przyłapany na prowadzeniu pojazdu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa otrzyma mandat w wysokości 100 zł oraz 5 punktów karnych. Jeśli natomiast okaże się, że to przewożony w aucie pasażer nie zapiął pasów, mandat zapłaci zarówno pasażer, jak i kierowca (punkty karne otrzyma wówczas tylko kierujący pojazdem).

 • 3
  Czy pasażer dostaje punkty za brak pasów?

  Nie. Punkty karne za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa w razie zatrzymania otrzymuje tylko kierujący pojazdem. Pasażer za brak pasów może spodziewać się jedynie mandatu w wysokości 100 zł.

Oceń artykuł

5.00
(7)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku