2022-04-18

Wartość rezydualna — wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Dowiedz się więcej na temat wartości rezydualnej.

Wartość rezydualna — wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Nabywcy nowych aut często zastanawiają się, jaką kwotę będą mogli za nie uzyskać po pewnym czasie, czyli jaka będzie ich wartość rezydualna. Ma to ogromne znacznie zwłaszcza dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Dzięki temu są one w stanie oszacować, w które pojazdy służbowe lub na wynajem warto inwestować, by za kilka lat móc sprzedać je w dobrej cenie. 

Prognozowana wartość samochodów pozwala efektywnie oszczędzać na przykład na flocie, a z czasem nawet całkowicie wymienić posiadane pojazdy na ich nowsze i bardziej opłacalne dla prowadzonej działalności modele. Wartość rezydualna to także istotny aspekt dla klientów indywidualnych. Powinien być traktowany na równi z marką, mocą silnika czy typem nadwozia, ponieważ to on gwarantuje pewną satysfakcję przy sprzedaży auta w przyszłości.

Czym właściwie jest wartość rezydualna?

Każda osoba, która planuje zakup auta na użytek własny lub firmowy, powinna wiedzieć, czym jest wartość rezydualna pojazdu. Parametr ten określa prognozowaną kwotę, którą możemy uzyskać w momencie jego odsprzedaży. Mówiąc ściślej, przekazuje on dokładną informację, za jaką sumę będziemy mogli sprzedać auto po zakończeniu jego użytkowania lub nabyć, jeśli pochodziło z leasingu. 

Wartość rezydualna stanowi swoistą prognozę ceny rynkowej danego samochodu w przyszłości, czyli na przykład po pięciu latach od zakupu. Ma ona realny wpływ na koszty ponoszone przez właściciela poza kwotami eksploatacyjnymi. Jeśli więc zdecydujemy się na leasing lub długoterminowy wynajem auta, cena miesięcznej raty za użytkowanie pojazdu będzie określana na podstawie utraty jego wartości.

W przypadku prognozowanej wartości auta ważne jest także pojęcie ryzyka rezydualnego. Jest ono ryzykiem lub niebezpieczeństwem zdarzenia, zjawiska lub okoliczności, które nie zanika nawet po uwzględnieniu wszelkich możliwych, bądź częściowych środków kontroli oraz najlepszych praktyk w postępowaniu. 

Od czego zależy wartość rezydualna samochodu?

Na wartość rezydualną spory wpływ ma marka auta. Nowe modele z wyższej półki cenowej odnotują największe straty i to w niedługim czasie od wyjazdu z salonu. Spadek wartości auta może być uzależniony także od jego wielkości — samochody o mniejszych gabarytach statystycznie tracą mniej. Nie zawsze dotyczy to jednak nowoczesnych modeli multifunkcyjnych o bogatym wyposażeniu, dlatego warto postawić na auto w wariancie standardowym.

Jaki typ samochodu wybrać, aby jak najmniej stracić? Wartość rezydualna może zależeć od wersji nadwozia i silnika. Warto więc w tym wypadku decydować się na auta popularne. Obecnie najlepiej wypadają pięciodrzwiowe modele o nadwoziu typu hatchback z silnikiem benzynowym. Wartość samochodu pomoże oszacować specjalna tabela lub kalkulatory dostępne w bazach Eurotax i Info-Ekspert.

Wartość rezydualną samochodu determinują także takie czynniki, jak choćby prestiż marki czy moda.Jeśli w danym czasie często nabywany będzie topowy model wybranego producenta z określonym typem nadwozia, to po kilku latach zdominuje on rynek aut używanych, co spowoduje znaczny spadek wartości samochodu o takich cechach. Należy więc bacznie przyglądać się bieżącym trendom.

To ważne!

Z opublikowanych przez bazę Eurotax danych wynika, że obecnie samochody z napędem Diesel posiadają mniejszą wartość rezydualną w porównaniu do swoich benzynowych odpowiedników. Decydując się więc na zakup auta z tego rodzaju napędem, można stracić już na starcie. Jak wycenić auto? Wystarczy odwiedzić stronę internetową.

Ile z czasem tracą na wartości samochody?

Choć nowe auto ma wartość 100%, to nie nacieszymy się tym zbyt długo, ponieważ traci ją wraz z momentem samego wyjazdu z salonu i to w bardzo szybkim tempie. Już pierwszego dnia nowy pojazd może stracić nawet do 10% swojej pierwotnej wartości — nie wiąże się to jednak z potencjalną szkodą, a z personalizacją nabytego przedmiotu. O wiele trudniejszym zadaniem jest bowiem odsprzedać auto skrojone pod wymogi poprzedniego posiadacza. 

Jak wspomnieliśmy wyżej, utrata wartości samochodu zależy też od konkretnej marki. Biorąc pod uwagę kryteria czasowe, najwięcej stracimy w pierwszym i drugim roku od zakupu auta. Tyczy się to w równym stopniu samochodów różnych marek. Statystycznie w ciągu pierwszego roku samochód traci nawet około 30% swojej wartości. Do tego należy uwzględnić indywidualne straty powodowane eksploatacją lub ewentualnymi szkodami.

O ile dany model wciąż cieszy się popularnością na rynku, to utrata wartości takiego pojazdu nawet po 5 latach nie będzie dla właścicieli tak dotkliwa, jak choćby pozbywanie się nietrafionych roczników. Istnieją bowiem auta, które nie cieszyły się dużym uznaniem, a czas nie działa na ich korzyść. Sytuacja ma się podobnie w przypadku ostatnich roczników poprzedzających wersje liftingowe — ich wartość może spaść nawet w ciągu kilku miesięcy od zakupu.

Na co zwrócić uwagę, by uniknąć spadku wartości auta?

Choć mnogość czynników rynkowych mających wpływ na wartość samochodu może nieco odstraszać od zakupu nowego auta z salonu, to zapoznając się z tym zagadnieniem dokładnie, można zapobiec dużym stratom. Nie ma przecież nic piękniejszego nic realizacja marzeń o nowym modelu idealnie skrojonym pod nasze wymogi! 

Czynniki rynkowe wpływające na wartość samochodu to: 

  • bieżąca cena auta w salonie
  • utrzymanie produkcji danego modelu 
  • dostępność do części oraz serwisu 
  • prestiż marki oraz trendy

Czynniki pozarynkowe, które zapobiegają utracie wartości auta: 

  • regularność dokonywanych przeglądów, prowadzenie książeczki serwisowej
  • serwis w autoryzowanych serwisach samochodowych
  • bezpieczna, bezkolizyjna jazda
  • garażowanie pojazdu

Jak obliczyć wartość rezydualną samochodu?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Nie zawsze jest to wiedza, którą uzyskamy od razu. Wiele zależy od popularności danego modelu auta. Obliczenia wartości rezydualnej można dokonać jednak samemu. Jak to zrobić? Wynik podawany jest w procentach, a do tego potrzeba danych o tym, jak na przestrzeni miesięcy i lat zmienia się cena auta. Źródłem takiej informacji mogą być na przykład popularne portale z ofertami motoryzacyjnymi. 

Przy obliczaniu wartości rezydualnej należy wziąć pod uwagę czynnik eksploatacyjny. Prognozowana wartość pojazdu po kilku latach będzie zależna m.in. od jego przebiegu. Wyceną końcową samochodu zajmują się wyspecjalizowane firmy dokonujące szczegółowej analizy rynku. Dysponują one potrzebnymi do tego narzędziami i to do nich najlepiej zwrócić się w celu określenia wartości rezydualnej. 

W przypadku obliczania wartości rezydualnej pojazdu warto pomyśleć też o różnicy w składkach na ubezpieczenie OC. Jej wysokość zależy od wielu czynników — w tym także od poziomu eksploatacji, marki czy gabarytów auta. Jeśli mamy do czynienia z drogimi samochodami o dużej pojemności silnika, to spadek wartości rezydualnej będzie największy. Składka na OC wyliczana dla takich pojazdów również będzie wyższa. 

Wartość rezydualna w przypadku leasingu lub wynajmu

Wartość rezydualna w przypadku leasingu będzie miała ogromny wypływ na wysokość ponoszonej raty. Przy najmie długoterminowym wartość ta jest kwotą stanowiącą różnicę między ceną zakupu a odsprzedaży. Najmujący pokrywa natomiast rzeczywistą utratę wartości rezydualnej auta dzięki opłacie mieszanej — składa się ona ze stałej miesięcznej raty i opłaty za przejechane kilometry. 

Czemu warto wziąć samochód w leasing i co to właściwie znaczy w kontekście utraty jego wartości?

W tym przypadku wartością rezydualną jest oczywiście wartość przedmiotu leasingu tuż po zakończeniu okresu amortyzacji. Stanowi ona kwotę umożliwiającą nabycie przedmiotu po zakończeniu umowy leasingu. Auto stanie się więc własnością dotychczasowego najemcy o wiele niższym kosztem niż miałoby to miejsce w przypadku jego zakupu w salonie.

Głównym odbiorcą nowych samochodów w Polsce są floty. Chętnie korzystają one z takich instrumentów, jak leasing lub wynajem (w zależności od profilu prowadzonej działalności). Taki biznes zapewnia najemcom nie tylko stałe miesięczne zobowiązania finansowe, ale także oszczędza im zmartwień w przypadku awarii pojazdu, zakupu opon czy nawet ubezpieczenia. 

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku