2022-03-14

Baza Eurotax i baza Info-Ekspert – co to takiego i do czego służy?

Czym jest baza Eurotax i Info-Ekspert? Sprawdź w artykule, jak możesz z nich skorzystać.

Baza Eurotax i baza Info-Ekspert – co to takiego i do czego służy?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które chce wyliczyć koszty związane ze szkodą auta, musi mieć dostęp do danych, na podstawie których doskonale wie, jaka jest jego realna wartość. To właśnie dzięki bazie Eurotax i Info-Ekspert. Okazuje się, że jako właścicielowi samochodu, także przyda Ci się takie źródło informacji.

Eurotax – co to jest i czym się zajmuje?

Firma Eurotax od wielu lat jest dostępna na rynku i specjalizuje się w szacowaniu wartości różnych modeli samochodów. W jej ofercie są między innymi: wyceny pojazdów używanych, kalkulacje szkód i zarządzanie procesem naprawy, prognozowanie wartości, raporty i analizy, a także przygotowywanie specyfikacji i identyfikacji pojazdów. W zależności od konkretnej usługi ma ona różny cel. Przykładowo, właściwa wycena samochodu używanego może decydować o zysku lub stracie.

Baza jest cały czas aktualizowana, a sam system jest bardzo prosty w obsłudze. Z kolei w przypadku kalkulacji szkód, dokładne oszacowanie wartości części konkretnego modelu i marki, będzie mieć wpływ na zarządzanie procesem likwidacji. 

To także duże ułatwienie dla firm oraz osób, które korzystają z bazy Eurotax. Nie muszą samodzielnie oszacować wartości, choć każda sytuacja traktowana jest indywidualnie. Dodatkowo firma zajmuje się też przekazywaniem dokładnych i rzetelnych informacji, zarówno na temat nowych, jak i używanych pojazdów. Dzięki specjalistycznym analizom można szybciej określić każdy etap cyklu życia samochodu.

Info-Ekspert – popularna baza danych o samochodzie

Podobnie jak w przypadku firmy Eurotax, Info-Ekspert także zajmuje się profesjonalną wyceną samochodów. Jest też do dyspozycji uproszczona wersja. Pozwala to na wsparcie procesu likwidacji szkód komunikacyjnych, pomoc podczas sprzedaży i zakupu auta, a także analizę kosztów utrzymania. 

Firma regularnie wydaje katalogi oraz programy komputerowe, które służą do wsparcia firm ubezpieczeniowych i właścicieli aut. Publikacje są przygotowywane na podstawie analiz rynku samochodowego, które przeprowadzane są przez doświadczonych rzeczoznawców. Wszystko to przekłada się na realne wartości pojazdów.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Eurotax i Info-Ekspert – do czego się przydają?

Wycena wartości pojazdu to nie lada wyzwanie. Można oczywiście skorzystać z usług rzeczoznawcy, ale alternatywą takiego rozwiązania jest baza Eurotax i Info-Ekspert. Zanim jednak przejdziemy do usług, które przydadzą się każdemu kierowcy, przyjrzyjmy się bliżej towarzystwom ubezpieczeniowym. W związku ze szkodami, do których dochodzi w pojazdach klientów, trzeba je wycenić. Wartość samochodu nie jest efektem wiedzy i doświadczenia doradców. To właśnie Eurotax i Info-ekspert stanowią źródło cen. To profesjonalne katalogi pojazdów, w których znajdują się podstawowe kwoty dotyczące każdego parametru auta. Właśnie dlatego likwidacja szkody jest tak sprawna i w większości przypadków idealnie oddaje realne koszty naprawy. 

Co ważne, kiedy szukasz taniego ubezpieczenia OC, spotkasz się z pytaniami na temat marki, modelu oraz parametrów Twojego samochodu. Nie jest to przypadkowe. Udostępnione informacje są potrzebne ubezpieczycielowi do wyliczenia Twojej składki i jednocześnie określenia ryzyka ubezpieczeniowego. Niezależnie od tego, czy robisz to telefonicznie, czy może przez kalkulator online. Konieczne jest też podanie odpowiedniej wersji samochodu, co z kolei jest przydatne do weryfikacji wartości auta w bazie Eurotax lub Info-Expert. W przypadku nowych aut, nie jest to takie trudne. Cena widnieje przecież na fakturze. Jednak jeśli chodzi o samochody osobowe używane, w zależności od zużycia i konkretnego modelu auta, wartość ta dynamicznie się zmienia. Bazy danych są pomocne do wyliczenia ceny ubezpieczenia komunikacyjnego. Tabele Eurotaxu pokazują również specyfikację i wyposażenie standardowe samochodu, a także dealerskie. 

Rzeczoznawcy samochodowi także korzystają z bazy Eurotax i Info-Ekspert. Te są cały czas aktualizowane. W katalogach znajdują się zarówno części oryginalne, jak i zamienniki. 

Podsumowując wycena Eurotaxu i Info-Ekspert służy do:

  • Przyspieszenia procesu likwidacji szkody,
  • Rzetelnej wyceny ubezpieczenia,
  • Wsparcia w pracy towarzystw ubezpieczeniowych oraz rzeczoznawców samochodowych.

To ważne!

Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z danych Eurotaxu lub Info-Ekspert, ale w praktyce, nie ma większego znaczenia, na jaką bazę się zdecydują. Ważne jest natomiast to, jakie wprowadzasz dane do kalkulatora online. Przyda się właściwa nazwa katalogowa. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz liczyć na doradców CUK Ubezpieczenia.

Kiedy Ty możesz skorzystać z wyceny Eurotaxu i Info-Ekspert?

Okazuje się, że zarówno Eurotax, jak i Info-Ekspert udostępniają także swoje bazy osobom, które chcą sprzedać lub kupić samochód. Oczywiście można to zrobić za pomocą porównania ofert w internecie, np. na portalach zajmujących się sprzedażą pojazdów, ale nie jest to jedyne wyjście. Aby cena odzwierciedlała realną wartość, pomocna jest weryfikacja za pomocą specjalnych katalogów. To sposób na upewnienie się, że zaproponowana przez Ciebie kwota za dany pojazd jest atrakcyjna dla kupującego. Jednocześnie masz pewność, że nie poniesiesz strat na transakcji. Z kolei, jeśli chcesz kupić samochód, możesz zweryfikować, czy faktycznie jest wart swojej ceny.

Warto wziąć pod uwagę, że cena każdego samochodu jest inna, nawet jeśli model i rok produkcji jest taki sam. Kilka na pozór podobnych do siebie aut będzie więc różnić się rzeczywistą wartością. Ocena nie jest to wcale taka prosta jak w przypadku nowych aut, które wyjeżdżają prosto z salonu. Przez kolejne miesiące, wartość nie powinna mocno się różnić od kwoty na fakturze. Jednak jeśli chodzi o auta używane, zarówno kierowcy, jak i towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełne wsparcie ze strony katalogów, w których znajdują się konkretne modele i części.

Eurotax – wycena pojazdu za pomocą tej bazy

Chcesz skorzystać z bazy Eurotax? Wycena nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odwiedzić stronę internetową, a następnie się zarejestrować. Kolejnym krokiem jest skorzystanie z modułu "Wycena Online". Tutaj do wyboru masz kilka sposobów. Możesz podać kod EC, numer VIN lub numer rejestracyjny samochodu. Niezbędne dane to także pierwsza rejestracja auta i aktualny stan licznika. Formularz przypomina nieco uproszczoną wersję informacji niezbędnych do podpisania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Uzyskane dane mogą mieć aktualną wersję (z dnia, w którym wyszukujesz dany model) albo wcześniejszą. 

Prosta obsługa i szybkie działanie – tym wyróżnia się Eurotax online. Wycena jest jednak płatna. Ostateczną cenę możesz zobaczyć w pliku, który bez problemu pobierzesz na swój komputer.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Info Ekspert — instrukcja wyceny

Wycena Eurotaxu jest bardzo podobna do tej w Info-Ekspert. Także trzeba założyć konto w systemie, a następnie wypełnić formularz. Konieczne jest uzupełnienie daty, na którą wykonywana ma  być wycena (np. dzisiejsza albo wcześniejsza) oraz informacji o samochodzie, czyli przebiegu, daty pierwszej rejestracji, numeru rejestracyjnego, a także powłoki lakierowanej. Przydadzą się również dane właściciela.

Do wyboru są trzy programy Info Ekspert. Do pobrania danych na temat wyceny samochodu wystarczy Ci dostęp do internetu. Firma udostępnia uproszczoną kalkulację naprawy, wycenę pojazdu w wartościach zakupu i sprzedaży, a także profesjonalną ocenę wartości samochodu sprawnego oraz uszkodzonego.

Aby zobaczyć, jak działa Info Ekspert online, sprawdź wycenę uproszczoną.

Jak jeszcze wycenić swój samochód?

Niestety, wycena samochodu Eurotax za darmo nie jest możliwa. Istnieją jednak do tego inne strony internetowe, które są dość proste w obsłudze. Wystarczy podać markę samochodu, model, typ nadwozia, rodzaj paliwa, silnik i datę produkcji. Przyda się również informacja o przebiegu, choć konkretne dane zależą od odpowiedniej strony internetowej. To uproszczona wersja profesjonalnych katalogów. Na jakiej podstawie to działa? Bazy danych opierają się na rzeczywistych cenach samochodów. Raport stanowi wsparcie i pogląd na aktualną sytuację rynkową. Nie dają jednak gwarancji co do poprawności danych. Właśnie dlatego wartość szacowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe może nieco się różnić.

Cena ubezpieczenia – nie tylko wartość samochodu się liczy

Pamiętaj o tym, że na cenę ubezpieczenia wpływa nie tylko sama wartość samochodu. To także wiek kierowcy, dotychczasowa historia ubezpieczeniowa, miejsce zamieszkania oraz liczba osób, która będzie korzystać z auta. Wiele na pozór nieistotnych czynników, wpływa na ostateczną cenę OC. Nie jest ona przypadkowa, bo jest to efekt ryzyka ubezpieczeniowego, które przyjmuje na siebie konkretne towarzystwo.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Od czego zależy cena OC? 

Oszczędzaj na OC!

Masz prawo i możliwość zaoszczędzić na ubezpieczeniu Zajrzyj do kalkulatora online, zadzwoń do doradcy albo odwiedź jedną z placówek CUK Ubezpieczenia, aby wybrać najlepszą polisę komunikacyjną.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku