Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-06-07

Od czego zależy cena OC?

Wysokość składki OC zależy od parametrów auta oraz informacji o właścicielu - jakich?

Od czego zależy cena OC?

Zakup samochodu to dopiero początek wydatków. Musisz bowiem liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów związanych z codzienną eksploatacją pojazdu. Na roczny koszt utrzymania samochodu wpływa wiele czynników. Znaczenie ma przede wszystkim ubezpieczenie samochodu. Koszt zakupienia polisy wyniesie Cię nie mniej niż kilkaset złotych – oczywiście w zależności od tego, gdzie wykupisz OC. Warto bowiem mieć świadomość, że cena ubezpieczenia samochodu nie jest sztywną wartością. Ustalana jest indywidualnie dla każdego kierowcy. 

Zastanawiasz się ile będzie kosztować OC za Twój samochód? Nie wiesz, skąd się biorą kwoty u ubezpieczycieli? Zobacz, co wpływa na całkowity koszt składki, a także jakich informacji potrzebuje towarzystwo, aby wyliczyć ją w prawidłowy sposób. 

Ubezpieczenie OC - obowiązkowe i niesamowicie ważne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel zarejestrowanego auta musi posiadać ubezpieczenie OC, które stanowi jego podstawową ochronę. Nie ma przy tym znaczenia, czy na co dzień korzysta z auta, czy użytkuje samochód sporadycznie. Dlaczego to istotne?

Istotą obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez towarzystwo ubezpieczeniowe za szkody spowodowane przez kierowcę prowadzącego ubezpieczony pojazd. Dzięki temu właściciel auta może uchronić się przed finansowymi konsekwencjami tj. nie będzie musiał płacić odszkodowania osobie pokrzywdzonej. 

Jeśli kupujesz nowe auto i nie posiadałeś wcześniej polisy, musisz zadbać o tę formalność. Z kolei, w momencie, kiedy kończy Ci się umowa u dotychczasowego ubezpieczyciela, jest to doskonały moment, aby rozejrzeć się za bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Pamiętaj o tym, że brak OC grozi karą finansową, która z roku na rok, jest coraz wyższa. Podczas zwyczajnej kontroli policji, funkcjonariusze mogą z łatwością sprawdzić, czy masz ważną polisę. Raz na jakiś czas, UFG przeprowadza także rutynową kontrolę swojej bazy danych. Ile za to zapłacisz? Tego dowiesz się z naszego artykułu o aktualnych stawkach za brak OC. Kwota kary to jednak nie wszystko. Jeśli w momencie przerwy czy braku ważnego ubezpieczenia dojdzie do wypadku, będziesz musiał ponieść koszty szkód z własnej kieszeni. Często są one bardzo wysokie dla kierowcy.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu? Dziwi Cię to, że płacisz więcej niż Twój dobry znajomy – mimo że jeździcie takimi samymi autami i mieszkacie w tym samym mieście? 

Pamiętaj!

Koszt ubezpieczenia samochodu zależy od tzw. ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim wiąże się konkretny kierowca. Dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć się, ile za ubezpieczenie auta zapłacisz Ty, musisz przeprowadzić kalkulację online lub porozmawiać o cenie OC z doradcą. 

Czym jest ryzyko ubezpieczeniowe? Dla ubezpieczyciela oznacza ono prawdopodobieństwo spowodowania szkody przez konkretnego kierowcę, co spowoduje konieczność przeprowadzenia likwidacji szkody. Im większe jest to ryzyko, tym cena ubezpieczenia OC jest wyższa. 

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia OC

Cena ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników, które składają się na ryzyko ubezpieczeniowe. Każdy z nich – w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego – może inaczej wpływać na to, ile za OC zapłaci kierowca. Najogólniej rzecz ujmując: cena ubezpieczenia OC zależy od Twojej historii ubezpieczeniowej, a także samych parametrów samochodu. Każda informacja, która jest wymagana przez towarzystwo, ma zatem wpływ na całkowity koszt składki. Czasem nieistotne z pozoru dane, takie jak ilość użytkowników pojazdu, ma ogromne znaczenie dla ubezpieczyciela. Wszystko dlatego, że musi on wyliczyć tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, które poniesie podczas zdarzenia, wskutek którego dojdzie do szkody. Cena zależy od zakresu ubezpieczenia. Przykładowo, przy zakupie pakietu OC+AC, możesz dostać dodatkowe zniżki.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Poniżej znajdziesz omówienie poszczególnych elementów ryzyka ubezpieczeniowego. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć, dlaczego cena ubezpieczenia auta u różnych ubezpieczycieli może być inna.

 • Wiek kierowcy

Czy wiesz, że koszty ubezpieczenia samochodu dla młodych kierowców mogą być nawet dwukrotnie wyższe w porównaniu z wysokością składki opłacaną przed osoby w wieku 35-45 lat? Wszystko dlatego, że osoby z grupy wiekowej 18-24 lata uważane są za ryzykownych kierowców. Potwierdzają to statystyki policyjne – to właśnie takie osoby powodują najwięcej zdarzeń drogowych. 

 • Doświadczenie kierowcy

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie koszt OC, musisz podać datę wydania prawa jazdy. Dla ubezpieczyciela jest to istotna informacja – pozwala bowiem określić, jakie masz doświadczenie. Im mniejsze, tym z wyższą składką musisz się liczyć. Dlaczego?

Jeżeli prawo jazdy masz od niedawna, wówczas z pewnością nie zdążyłeś zdobyć jeszcze wszystkich umiejętności, np. szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację na drodze. To z kolei przekłada się na większe ryzyko spowodowania stłuczki, co dla ubezpieczyciela będzie oznaczać konieczność zlikwidowania szkody. 

 • Miejsce zamieszkania

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w większym mieście, a ile w małym? Jeżeli mieszkasz w Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku, z pewnością zapłacisz więcej niż osoba mieszkająca w Opolu, Rzeszowie czy Kielcach. Wielkość miasta ma znaczenie – im większe, tym więcej samochodów i większe ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego.

 • Rocznik pojazdu

Cena ubezpieczenia samochodu zależy nie tylko od wieku kierowcy, ale i rocznika ubezpieczanego auta. Tutaj zależność jest oczywista – im starszy pojazd, tym większe ryzyko wystąpienia usterki będącej przyczyną stłuczki. 

Pamiętaj! Wyjątek stanowią pojazdy produkowane w latach dziewięćdziesiątych lub wcześniej. Według wielu towarzystw ubezpieczeniowych takie auta użytkowane są sporadycznie, a więc ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego jest niewielkie. 

 • Marka samochodu

Cena ubezpieczenia samochodu uzależniona jest również od marki. Okazuje się, że właściciele sportowych pojazdów zapłacą więcej w porównaniu np. z użytkownikami Renault czy Skody. 

 • Pojemność silnika

Jeśli zastanawiasz się, od czego zależy cena OC, weź pod uwagę pojemność silnika pojazdu – im jest większa, tym wyższa składka. Dlaczego? Im lepszy silnik, tym większe osiągi. Skoro samochód może więc osiągać sporą prędkość, rośnie jednocześnie ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego. 

 • Pozostałe czynniki

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu, musisz wziąć pod uwagę także inne czynniki. Czy wiesz, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą uwzględniać m.in. przebieg auta, stan cywilny, liczbę posiadanych dzieci. Znaczenie ma również to, czy dany pojazd będą użytkować także inne osoby. 

Gdzie kupić ubezpieczenie OC?

Wiesz już, ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu. Czas dowiedzieć się, gdzie wykupić odpowiednią polisę. Możesz skontaktować się bezpośrednio z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Decydując się na taką opcję nie będziesz wiedzieć, ile za ubezpieczenie samochodu zapłacisz w innych towarzystwach ubezpieczeniowych. To zaś cenna informacja, dzięki której udałoby Ci się zaoszczędzić nawet do 50% - tyle bowiem mogą wynieść różnice między najdroższą a najtańszą polisą. 

Jeśli chcesz szybko i sprawnie dopasować ofertę do swoich potrzeb, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń online. Z łatwością będziesz mógł porównać oferty i wybrać taką, która jest najbardziej opłacalna. Dlaczego warto to zrobić, skoro każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje te same warunki ochrony w ramach OC? Po pierwsze, możesz wybrać najtańszą opcję. A po drugie, warto także wziąć pod uwagę pakiet OC / AC. Ile kosztuje takie podwójne ubezpieczenie? Chociaż finalnie zapłacisz nieco więcej, zapewnisz sobie pełną ochronę Twojego samochodu – także w razie zdarzeń drogowych spowodowanych czynnikami atmosferycznymi czy stłuczek spowodowanych z Twojej winy.

Niektóre oferty mogą okazać się tak korzystne, że niewielka dopłata zagwarantuje Ci dodatkową ochronę w momencie, kiedy będziesz chciał naprawić swój samochód np. po kolizji w drodze do pracy. 

Kalkulator ubezpieczeń online jest intuicyjny i niezwykle prosty w obsłudze. Dzięki niemu, nie musisz odwiedzać stron poszczególnych towarzystw, dzwonić do nich czy odwiedzać biura osobiście. Nie musisz też samodzielnie analizować poszczególnych propozycji i porównywać z konkurencją.Dla Ciebie będzie oznaczać to ogromną oszczędność czasu i pieniędzy.Zamiast poświęcać czas na samodzielne poszukiwanie ofert i ich analizowanie, możesz zająć się czymś przyjemniejszym.

Jakie dane musisz podać w kalkulatorze online?

Aby prawidłowo wyliczyć składkę za ubezpieczenie OC, musisz udzielić podstawowych danych na temat Ciebie jako właściciela, a także pojazdu. Zostaniesz zapytany między innymi o:

 • model i marka samochodu,
 • rok produkcji i nabycia,
 • pojemność oraz moc,
 • aktualny przebieg,
 • użytkowanie samochodu za granicą,
 • cel wykorzystywania pojazdu.

Podczas wypełniania formularza, który jest przejrzysty i czytelny dla każdego, musisz także uzupełnić informacje na swój temat, w tym wiek oraz miejsce zamieszkania. Istotne jest to, czy posiadałeś do tej pory ubezpieczenie samochodowe oraz czy są współwłaściciele auta. Z kolei Twoja dotychczasowa historia pozwoli uwzględnić przysługujące Ci zniżki. Wszystko to wpływa na wysokość składki. Przykładowo, im większa pojemność silnika, tym ubezpieczyciel może naliczyć wyższą składkę, ponieważ możesz wyrządzić większą szkodę na trasie. To samo dotyczy daty wydania prawa jazdy. Im młodszy kierowca, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe dla towarzystwa.

Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych danych, pojawią się oferty towarzystw do wyboru. Wystarczy, że wybierzesz najlepszą opcję, a następnie zapłacisz elektronicznie za polisę. Formalności załatwione, a Ty nawet nie musisz wychodzić z domu.

Ubezpieczenie samochodu – koszt niższy niż kary za brak OC

Wiesz już, ile kosztuje ubezpieczenie, więc zdecyduj się na wykupienie najtańszej polisy OC. Jej posiadanie jest ważne, ponieważ za brak ważnego OC grożą poważne konsekwencje finansowe. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nakłada wysokie kary za przerwanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej – w przypadku pojazdów osobowych to nawet 5600 zł (brak OC powyżej 14 dni). 

Cena ubezpieczenia OC będzie niewspółmiernie niska do kar za brak ważnego OC dla pojazdów ciężarowych. W tym przypadku właściciel auta będzie musiał liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 8400 zł! 

Kup OC samochodu, które się opłaca

Nie czekaj! Wybierz ubezpieczenie swojego samochodu korzystając z naszego kalkulatora online, dzwoniąc bezpośrednio na infolinię lub odwiedzając jedną z naszych placówek CUK Ubezpieczenia. Jesteśmy po to, aby dopasować ofertę do Twoich potrzeb.

Pamiętaj!

Za OC nie warto przepłacać, ponieważ zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości opłacanej składki. Są to elementy regulowane ustawowo. Płacąc za obowiązkową polisę zaledwie kilkaset złotych masz identyczną ochronę jak osoby płacące za ubezpieczenie OC więcej niż 1000 zł.

Skorzystaj z kalkulatora internetowego, aby wybrać opłacalne ubezpieczenie OC. Koszt polisy będzie dla Ciebie pozytywnym zaskoczeniem – możesz zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych.