Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Od czego zależy cena OC?

2020-02-10

Zastanawiasz się ile będzie kosztować OC za Twój samochód? Nie wiesz skąd się biorą kwoty u ubezpieczycieli? Zobacz, co wpływa na całkowity koszt składki, a także jakich informacji potrzebuje towarzystwo, aby wyliczyć ją w prawidłowy sposób.

Sprawdź od jakich czynników zależy cena za OC Twojego samochodu.

Ubezpieczenie OC - obowiązkowe i niesamowicie ważne

Każdy właściciel auta musi posiadać ubezpieczenie OC, które stanowi jego podstawową ochronę. Jeśli kupujesz nowe auto i nie posiadałeś wcześniej polisy, musisz zadbać o tę formalność. Z kolei, w momencie, kiedy kończy Ci się umowa u dotychczasowego ubezpieczyciela, jest to doskonały moment, aby rozejrzeć się za bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Pamiętaj o tym, że brak OC grozi karą finansową, która z roku na rok, jest coraz wyższa. Podczas zwyczajnej kontroli policji, z łatwością funkcjonariusze mogą sprawdzić czy masz ważną polisę. Raz na jakiś czas, UFG przeprowadza także rutynową kontrolę swojej bazy danych. Ile za to zapłacisz? Tego dowiesz się z naszego artykułu o aktualnych stawkach za brak OC. Kwota kary to jednak nie wszystko. Jeśli w momencie przerwy czy braku ważnego ubezpieczenia dojdzie do wypadku, będziesz musiał ponieść koszty szkód z własnej kieszeni. Często są one bardzo wysokie dla kierowcy.

Nie da się ukryć, że kierowcy podczas zakupu ubezpieczenia kierują się tym, jak kształtują się ceny OC. Zakres ochrony jest taki sam u każdego ubezpieczyciela, ponieważ jest to regulowane prawnie. Właśnie dlatego to cena OC odgrywa ważną rolę. Warto jednak sprawdzić czy towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje atrakcyjne dodatki. Być może uda Ci się kupić obowiązkową polisę wraz z rozszerzeniem (np. assistance) w takiej samej cenie, co samo ubezpieczenie w innej firmie. Kluczem do sukcesu i dobrej oferty jest porównywanie OC.

Ceny OC - co na nie wpływa?

Cena OC zależy od wielu czynników, które dokładnie omówimy sobie w tym tekście. Przede wszystkim, liczy się Twoja historia ubezpieczeniowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają klientów, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Duże znaczenie ma tutaj także doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Ceny OC w dużej mierze zależą od tego czy jesteś młodym czy starszym kierowcą. Pod pojęciem młodzi kierowcy najczęściej uważa się osoby do 25. lub 26. roku życia, które charakteryzują się wyższym ryzykiem spowodowania wypadku niż doświadczeni kierowcy. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Dlaczego młodzi kierowcy płacą większe stawki OC?

Wśród ważnych czynników, które wpływają na cenę OC są także długość posiadania prawa jazdy oraz wielkość miasta zamieszkania. Im większe, tym cena za OC także się podnosi. Dlaczego? W teorii, duże miasta generują spory ruch na drodze, dlatego jest większe ryzyko kolizji, stłuczki czy wypadku.

Ponadto, istotne są same parametry samochodu. Wśród nich można wymienić: markę auta, przebieg, moc i pojemność silnika, a także wiek pojazdu. Każda informacja, która jest wymagana przez towarzystwo, ma wpływ na cenę OC. Czasem nieistotne z pozoru dane, takie jak ilość użytkowników pojazdu, mają ogromne znaczenie dla ubezpieczyciela.

Od czego jeszcze zależy cena OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie dla kierowcy może być droższe w momencie, kiedy współwłaścicielem jest młody kierowca, o którym wspominaliśmy wcześniej. Jest to jednak dobre rozwiązanie, aby obniżyć koszty ubezpieczenia dla osoby niedoświadczonej, która będzie posiadać swoje auto. Więcej na ten temat dowiesz się z porady: Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Ponadto, za samo ubezpieczenie OC zapłacisz mniej niż za całe pakiety OC+AC. Warto jednak wspomnieć o tym, że sama obowiązkowa polisa nie chroni tak naprawdę Twojego auta, tylko skutki szkód, które wyrządzisz na drodze. Ubezpieczenie AC chroni dodatkowo w momencie kradzieży, a także kiedy uszkodzisz swój pojazd.

Pamiętaj o tym, aby podawać zawsze aktualne dane, zgodnie ze stanem faktycznym. Pozwoli to na prawidłowe wyliczenie ceny OC przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek problemy z uzupełnieniem informacji, skontaktuj się z doradcą.

Dlaczego ceny OC różnią się w poszczególnych towarzystwach?

Zastanawiasz się, dlaczego tak wiele czynników jest branych pod uwagę przez towarzystwo ubezpieczeniowe? Jak to się dzieje, że ceny OC różnią się od siebie u różnych ubezpieczycieli? Tak naprawdę wyliczane są one indywidualnie. Każda firma bierze pod uwagę podobne czynniki, jednak nie takie same, dlatego ceny OC będą się różnić. Dzieje się tak dlatego, że podczas wyliczeń, towarzystwo ocenia ryzyko ubezpieczeniowe, które poniesie podczas zdarzenia, wskutek którego dojdzie do szkody.

Przykładowo, marka samochodu ma wpływ na cenę OC dla kierowcy, ponieważ ubezpieczyciele mają wgląd do statystyk, w których uwzględniane są wypadki i kolizje poszczególnych modeli pojazdów.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Cena ubezpieczenia OC zależy od Twojej historii ubezpieczeniowej, a także samych parametrów samochodu. Każda informacja, która jest wymagana przez towarzystwo, ma zatem wpływ na całkowity koszt składki. Czasem nieistotne z pozoru dane, takie jak ilość użytkowników pojazdu, ma ogromne znaczenie dla ubezpieczyciela. Wszystko dlatego, że musi on wyliczyć tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, które poniesie podczas zdarzenia, wskutek którego dojdzie do szkody. Cena zależy od zakresuubezpieczenia. Przykładowo, przy zakupie pakietu OC+AC, możesz dostać dodatkowe zniżki.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC?

Jeśli chcesz szybko i sprawnie dopasować ofertę do swoich potrzeb, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń online. Z łatwością będziesz mógł porównać oferty i wybrać taką, która jest najbardziej opłacalna. Dlaczego warto to zrobić, skoro każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje te same warunki ochrony w ramach OC? Po pierwsze, możesz wybrać najtańszą opcję. A po drugie, warto także wziąć pod uwagę pakietu OC/AC, które dopasujesz do swoich potrzeb. Niektóre oferty mogą okazać się tak korzystne, że niewielka dopłata zagwarantuje Ci dodatkową ochronę w momencie, kiedy będziesz chciał naprawić swój samochód np. po kolizji w drodze do pracy. Kalkulator ubezpieczeń online jest intuicyjny i niezwykle prosty w obsłudze. Dzięki niemu, nie musisz odwiedzać stron poszczególnych towarzystw, dzwonić do nich czy odwiedzać biura osobiście. 

Jakie dane musisz podać w kalkulatorze online?

Aby prawidłowo wyliczyć składkę za ubezpieczenie OC, musisz udzielić podstawowych danych na temat Ciebie jako właściciela, a także pojazdu. Na cenę wpływa:

  • model i marka samochodu,
  • rok produkcji i nabycia,
  • pojemność oraz moc,
  • aktualny przebieg,
  • użytkowanie samochodu za granicą,
  • cel wykorzystywania pojazdu.

Podczas wypełniania formularza, który jest przejrzysty i czytelny dla każdego, musisz także uzupełnić informacje na swój temat, w tym wiek oraz miejsce zamieszkania.  Istotne jest to, czy posiadałeś do tej pory ubezpieczenie samochodowe oraz czy są współwłaściciele auta. Z kolei Twoja dotychczasowa historia pozwoli uwzględnić przysługujące Ci zniżki. Wszystko to wpływa na wysokość składki. Przykładowo, im większa pojemność silnika, tym ubezpieczyciel może naliczyć wyższą składkę, ponieważ możesz wyrządzić większą szkodę na trasie. To samo dotyczy daty wydania prawa jazdy. Im młodszy kierowca, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe dla towarzystwa.

Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych danych, pojawią Ci się propozycje do wyboru. Wystarczy, że wybierzesz najlepszą ofertę, a następnie zapłacisz elektronicznie za polisę. Formalności załatwione, a Ty nawet nie musisz wychodzić z domu.

Kup OC samochodu, które się opłaca

Nie czekaj! Wybierz ubezpieczenie swojego samochodu korzystając z naszego kalkulatora online, dzwoniąc bezpośrednio na infolinię lub odwiedzając jedną z naszych placówek CUK Ubezpieczenia. Jesteśmy po to, aby dopasować ofertę do Twoich potrzeb.

keyboard_arrow_up