2022-09-20

Co z AC po sprzedaży auta? – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Czy można przenieść AC na nowego właściciela auta?

Co z AC po sprzedaży auta? – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Sprzedaży pojazdu zawsze towarzyszy wiele formalności, których w większości musi dopełnić sprzedający, choć pozostaje oczywiście też sporo kwestii, za które odpowiedzialny jest nabywca. Przeniesienie AC na nowego właściciela to jeden z ważniejszych tematów dotyczących ubezpieczenia auta w przypadku jego sprzedaży.

O tym, jak przepisać OC po kupnie pojazdu pisaliśmy już w tej poradzie: sprawdź, co dzieje się z obowiązkowym ubezpieczeniem po zakupie auta. Autocasco nie jest natomiast polisą obowiązkową. Co warto zatem wiedzieć, nabywając pojazd od poprzedniego właściciela, jeśli posiadał on pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych? Na to i inne ważne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Co dzieje się z ubezpieczeniem AC po sprzedaży pojazdu?

Najważniejszym pytaniem związanym z tym zagadnieniem jest to, czy autocasco (AC) przechodzi na nowego właściciela. Rozwiejmy więc wątpliwości: Umowa ubezpieczenia autocasco nie przechodzi na nabywcę auta, ale rozwiązuje się automatycznie z chwilą sprzedaży samochodu. Może się jednak zdarzyć, że nabywca będzie chciał kontynuować dotychczasową umowę AC. Jeśli więc jesteś kupującym i chcesz posiadać ochronę autocasco, to powinieneś ją dodatkowo wykupić.

Ubezpieczenie AC należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych, co oznacza, że to właściciel pojazdu decyduje, czy taka polisa będzie dla niego przydatna. Co zatem dzieje się z ubezpieczeniem AC po sprzedaży samochodu? Nie przechodzi ono automatycznie na kolejnego właściciela pojazdu, a jego dotychczasowy właściciel może liczyć na zwrot części opłaconej składki.

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie AC – czy zwrot składki jest możliwy?

Zwrot składki AC po sprzedaży samochodu jest jak najbardziej możliwy. Jeśli sprzedałeś samochód, to otrzymasz zwrot środków za niewykorzystany okres – musisz jedynie poinformować ubezpieczyciela o tym, że auto ma nowego właściciela. Jeśli jesteś kupującym i chcesz posiadać ochronę autocasco w preferowanym przez siebie zakresie, to znajdź najlepszą ofertę i wykup ją już dziś, korzystając z porównywarki ubezpieczeń CUK!

Warto zapamiętać!

Za niepowiadomienie wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu w ciągu 30 dni, grozi kara od 200 do 1000 zł. Ubezpieczyciela należy poinformować o zbyciu pojazdu w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Zbywca pojazdu ma obowiązek przekazać polisę OC nabywcy samochodu.

Jak ubiegać się o zwrot AC po sprzedaży auta?

Jeśli sprzedałeś pojazd, to jesteś upoważniony do zwrotu środków za niewykorzystany okres. Wystarczy, że niezwłocznie poinformujesz ubezpieczyciela o tym, że auto ma od teraz nowego właściciela. Jeśli jesteś nabywcą, a dotychczasowa oferta sprzedającego Ci nie odpowiada i chcesz posiadać lepszą ochronę autocasco, to musisz ja niezwłocznie wykupić – skorzystaj z intuicyjnego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych online i znajdź najlepszą możliwą ochronę!

Jak uzyskać zwrot składki za AC krok po kroku? Złóż wniosek a towarzystwo zwróci Ci składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia – a dokładniej za każdy niewykorzystany okres ochrony. Tak samo możesz postąpić w sytuacji wyrejestrowania ubezpieczonego pojazdu. Sprzedaż samochodu to jedno, a jego ubezpieczenie to często równie ważna kwestia. Często dotychczasowa umowa AC jest na tyle korzystna, że nabywca auta będzie wręcz nalegał na jej przedłużenie. Dlatego zawsze warto przekazać niezbędne informacje o polisie kupującemu.

To ważne!

Jeżeli byłeś posiadaczem polisy AC lub nowy właściciel wypowiedział polisę OC, możesz złożyć wniosek o zwrot składki. Wystarczy wypełnić formularz i wpisać swój numer konta. Dokument można złożyć w placówce ubezpieczyciela lub nadesłać drogą mailową tak samo, jak zgłoszenie zbycia pojazdu online.

Przed czym chroni ubezpieczenie autocasco?

Choć polisa autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, to warto posiadać ją z wielu ważnych względów. Przede wszystkim stanowi zabezpieczenie przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, zderzenie ze zwierzęciem, gradobicie czy huragan. Polisa AC chroni także przed kradzieżą – w tym przypadku możesz uzyskać odszkodowanie umożliwiające kupno nowego pojazdu.

O nowe ubezpieczenie autocasco warto zadbać zwłaszcza przy zakupie auta od poprzedniego właściciela, który takiej ochrony nie posiadał. Jest to w pełni dobrowolna polisa, która  zabezpieczy Cię przed finansowymi skutkami uszkodzenia, zniszczenia lub utraty samochodu, jego części lub wyposażenia, powstałych w wyniku zdarzenia niezależnego od Twojej woli, tj. sytuacji losowej lub spowodowanej przez osoby trzecie.

Warto zapamiętać!

Polisa autocasco (AC), w zależności od wybranego wariantu, gwarantuje pokrycie kosztów naprawy bądź odszkodowanie zarówno w przypadku niewielkich szkód (np. kolizje, wandalizm), jak i szkody całkowitej (np. pożaru auta, działania sił przyrody lub szkody całkowitej pojazdu po wypadku).

Jak wygląda przeniesienie AC na nowego właściciela?

Jak wspomnieliśmy wyżej, polisa AC może zostać preniesiona na osobę, która kupiła pojazd, ale jest to obarczone dodatkowymi obowiązkami. W wielu przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają w OWU, że przeniesienie praw z umowy ubezpieczenia na nabywcę pojazdu jest możliwe, ale tylko po uzyskaniu zgody. Formalnie oznacza to konieczność skontaktowania się z ubezpieczycielem jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Dlaczego szybkie powiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu auta jest ważne?

Do podstawowych obowiązków każdego zbywcy pojazdu należy poinformowanie ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży pojazdu. Na tej podstawie ustala się, co dalej z polisą OC lub AC. Zobowiązaniem nabywcy auta jest natomiast zapłata za pojazd ustalonej z dotychczasowym właścicielem ceny.

Auto musi zostać także zarejestrowane w wydziale komunikacji. Szybkie powiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu auta jest istotne, ponieważ pozwala uniknąć dodatkowych opłat, za które od momentu nabycia pojazdu odpowiada nowy właściciel. O tym, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży pojazdy pisaliśmy już w tej poradzie: sprawdź, jakich formalności należy dopełnić, aby sprzedać lub kupić auto.

Jak sformułować zgłoszenie o zbyciu pojazdu?

O zbyciu pojazdu należy niezwłocznie powiadomić wydział komunikacji właściwy dla miejsca zamieszkania w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu. Wszelkie wzory dokumentów niezbędne do dopełnienia takich formalności znajdziesz na naszej stronie: pobierz darmowe wzory. Pamiętaj, że za niedopełnienie obowiązku złożenia wymaganych wniosków mogą być przewidziane kary pieniężne!

Kiedy przeniesienie AC na nowego właściciela będzie niemożliwe?

Każdy właściciel, który sprzedaje samochód, może skontaktować się z TU celem przeniesienia ważne polisy AC na kupca. O tym, czy polisa autocasco na dotychczasowych warunkach przejdzie na nabywcę, zadecyduje konkretne towarzystwo. W wielu wypadkach pojawi się na przykład konieczność dokonania rekalkulacji składki. Np. w sytuacji, gdy nabywca okaże się niedoświadczonym, młodym kierowcą i zostanie zaliczony do grupy podwyższonego ryzyka. W takich przypadkach przeniesienie AC może być wręcz niemożliwe. Najczęściej jednak przedłużenie ochrony na podobnych lub tych samych warunkach jest nie tylko dopuszczalne, ale także bardzo korzystne dla nowego nabywcy.

Warto wiedzieć!

Informacje dotyczące tego, czy AC przechodzi na nowego właściciela, powinny być zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeżeli masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z doradcą CUK, który dokładnie objaśni, jak wygląda to w danym przypadku.

Szukasz najlepszych ofert autocasco dla swojego pojazdu? – sprawdź oferty CUK!

Wiesz już, jak wygląda kwestia przeniesienia polisy AC na nowego właściciela w przypadku sprzedaży auta, a także jakich formalności należy w tym wypadku dopełnić. Warto zadbać też o kompleksową ochronę w postaci pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych, które zapewnią Ci bezpieczeństwo na drodze.

Poza obowiązkową polisą OC, wykup też optymalną ochronę autocasco i assistance stworzoną, by chronić Twój pojazd i pasażerów! Porównując najlepsze oferty od wiodących towarzystw ubezpieczeniowych zawsze znajdziesz najtańsze składki i dopasowaną do indywidualnych potrzeb propozycję (sprawdź, ile wynosi cena AC w Warcie). Skorzystaj z nowoczesnego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych online, odwiedź placówkę stacjonarną CUK lub skontaktuj się z naszą infolinią już dziś!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku