Smart Casco – co to jest?

Czym jest Smart Casco? Czym różni się od AC? Sprawdź w Słowniku Ubezpieczeniowym CUK!

Smart Casco - inaczej nazywane mini casco to ubezpieczenie komunikacyjne AC z ograniczonym zakresem ochrony. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują takie rozwiązania klientom, którzy chcą zabezpieczyć swój samochód przed żywiołami, szkodą całkowitą oraz kradzieżą auta. Często w zakresie ochrony znajduje się zatem zabezpieczenie w momencie szkód, które wystąpią wskutek pożaru, huraganu, gradu czy powodzi. Wszystko jednak zależy od konkretnej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego, np. niektóre z nich mają wyłącznie ochronę w momencie kradzieży, a inne uwzględniają wyłącznie żywioły i szkodę częściową. W polisie może być również zawarta szkoda całkowita, którą towarzystwo ubezpieczeniowe może stwierdzić, kiedy naprawa pojazdu po wypadku jest niemożliwa lub nieopłacalna. Warto zaznaczyć, że Smart Casco nie daje pełnej oferty jak standardowe Autocasco. Oznacza to, że np. klient, który zarysował swoje auto na parkingu, nie może go naprawić w ramach tej polisy.

Mini Casco często jest atrakcyjną propozycją dla kierowców, którzy posiadają starsze samochody lub niedostatecznie zabezpieczają swój samochód, pomimo wymagań towarzystwa. Przykładowo, jeśli właściciel zostawia co noc auto na niestrzeżonym parkingu lub często wyjeżdża i parkuje na obcym terenie, naraża je na niebezpieczeństwo. Wtedy Mini Casco może być opłacalnym rozwiązaniem.

Czy wiesz, że...

Zaletą Smart Casco jest niższa cena, w porównaniu z pełnym Autocasco. Towarzystwa ubezpieczeniowe często też nie wymagają udziału własnego w czasie likwidacji szkody. Jednak takie rozwiązanie ma też wady i to nie tylko chodzi o niepełną ochronę. Często Mini Casco może dotyczyć wyłącznie terenu Polski i Europy.