Składka ubezpieczeniowa – co to jest?

Co to jest składka ubezpieczeniowa? Od czego zależy jej wysokość? Sprawdź w Słowniku Ubezpieczeniowym CUK.

Składka ubezpieczeniowa - kwota, która dotyczy zapłaty za usługi zawarte w umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym. Inaczej mówiąc, jest to cena za konkretną polisę np. mieszkaniową lub na życie. W zamian za składkę ubezpieczeniową, firma udziela ochrony, której zakres jest określony w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń). Wysokość ceny ustalana jest przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, a każde z nich bierze pod uwagę inne czynniki. Może być ona podwyższona lub obniżona, jeżeli klient spełnia określone warunki przez zakład. 

Składka ubezpieczeniowa zależy od wielu czynników. Towarzystwa biorą najczęściej pod uwagę zakres ochrony czy długość trwania umowy. W polisach komunikacyjnych, cena różni się także w zależności od ilości dotychczasowych szkód czy konkretnej marki oraz modelu auta. Z kolei w ubezpieczeniach nieruchomości, dla zakładu jest istotne także z jakich materiałów jest budynek oraz gdzie on dokładnie się znajduje. Przykładowo, istnieją tereny, w których jest duże prawdopodobieństwo na powódź. Jeśli dom znajduje się na terenach zalewowych, składka ubezpieczeniowa będzie wyższa. Może być ona opłacona w całości z góry lub w ratach. Wyliczana jest na podstawie tego, jak dużego ryzyka podejmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe.

Czy wiesz, że...

Towarzystwo ubezpieczeniowe może brać pod uwagę historię klienta, rodzaj przedmiotu ubezpieczenia, a nawet lokalizację, z której pochodzi, aby odpowiednio obliczyć składkę ubezpieczeniową. Przykładowo, porównując młodego a doświadczonego kierowcę, ceny za polisę będą się różnić.