Kradzież z włamaniem – co to jest?

Wiesz, czym jest kradzież z włamaniem? Znajdź odpowiedź w słowniku ubezpieczeniowym CUK i dowiedź się, czym jest kradzież z włamaniem.

Kradzież z włamaniem - zabór mienia ruchomego innej osoby w celu przywłaszczenia, do którego doszło po przełamaniu zabezpieczeń fizycznych lub cyfrowych np. po wyważeniu zamkniętych drzwi czy załamaniu hasła do komputera. W odróżnieniu od kradzieży zwykłej, w przypadku kradzieży z włamaniem, złodzieje zostawiają po sobie ślady swoich działań. 

Dobrowolne ubezpieczenie nieruchomości chroni przed skutkami kradzieży z włamaniem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę nie tylko same mury, które chronione są od zdarzeń losowych, ale przede wszystkim elementy stałe i ruchomości domowe, które obejmują wyposażenie mieszkania czy domu. Dzięki temu, możesz liczyć na odszkodowanie po rabunku. Polisa najczęściej dopasowywana jest do potrzeb klienta, jednak może obejmować kradzież takich przedmiotów jak sprzęt elektroniczny, drobne AGD, cenne ubrania i biżuterię, a także akcesoria sportowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, które z ruchomości domowych, nie zostaną objęte ochroną. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłacą odszkodowania za kradzież zwierząt domowych czy dzieł sztuki. Kompleksowa ochrona powinna obejmować także rabunek przedmiotów pozostawionych na terenie posesji. Nie każdy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie np. za kradzież nart spod wiaty czy z tarasu.

Czy wiesz, że...

Warto zachować wszelkie środki ostrożności, aby towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie. Nawet drobne niedbalstwo takie jak pozostawienie otwartego okna czy drzwi może doprowadzić do kradzieży z włamaniem, a następnie braku odpowiedzialności ze strony ubezpieczyciela. Warto sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności w umowie, jeszcze przed wykupieniem polisy.