Autocasco to dobrowolna polisa, która gwarantuje Ci wypłatę w razie kolizji, wypadku, a nawet kradzieży czy wandalizmu. Konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z ubezpieczycielem. Jak otrzymać odszkodowanie z AC? Poznaj procedurę krok po kroku.
Autocasco – ubezpieczenie dobrowolne dla poszkodowanego
Każdy kierowca musi posiadać polisę OC, która chroni go w razie wyrządzenia szkody na drodze. Oczywiście są pewne wyłączenia odpowiedzialności, takie jak prowadzenie auta pod wpływem alkoholu czy środków odurzających albo bez uprawnień. Mimo wszystko w większości przypadków nie musisz ponosić kosztów związanych z naprawą wyrządzonych szkód, bo ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za Ciebie. Nieco inaczej jest z Twoim autem, które także zostało uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku. Wtedy właśnie sprawdza się autocasco. Ubezpieczenie jest dobrowolne, jednak zdecydowanie warto je mieć, dla swojego bezpieczeństwa i... portfela.
Autocasco ma na celu chronić kierowcę nie tylko w przypadku stłuczki czy kolizji. To także skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą, wandalizmem i niewielkimi szkodami, do których dochodzi przez przypadek, np. przed blokiem czy na parkingu w centrum handlowym. To, czy zgłaszanie mniejszych szkód jest opłacalne, pisaliśmy już wielokrotnie. Zobacz nasz artykuł: Mała szkoda – czy warto korzystać z AC?. Wszystko zależy od skonstruowanej polisy przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a także wartości posiadanych zniżek. Jedno jest pewne, odszkodowanie autocasco ma na celu zapewnić Ci stabilność finansową i kwotę adekwatną do zniszczeń. Samochód trafia do warsztatu, a Ty nie musisz się o nic martwić.
Odszkodowanie autocasco – formy rozliczenia
Zanim dowiesz się, jak wygląda likwidacja szkody AC, zwróć uwagę, jaki masz rodzaj rozliczenia w umowie. Towarzystwa stosują dwie metody:
- Wariant bezgotówkowy (nazywany też warsztatowym) – towarzystwo ubezpieczeniowe ma podpisaną umowę z siecią warsztatów mechanicznych . Po zgłoszeniu szkody odstawiasz auto do wskazanego miejsca i zaczyna się naprawa. To likwidacja szkody bezgotówkowa, ponieważ pieniądze w praktyce nie trafiają do Ciebie. Nie musisz więc zbierać faktur i rozliczać się zarówno z warsztatem, jak i z ubezpieczycielem. W dodatku trzeba wyróżnić tutaj dwie formy naprawy. Likwidacja szkody bezgotówkowo może odbywać się z zastosowaniem części zamiennych lub oryginalnych. Wszystko zależy od wariantu ubezpieczenia, jaki posiadasz.
- Wariant gotówkowy (nazywany też kosztorysowym) – towarzystwo ubezpieczeniowe wyceni szkodę z pomocą rzeczoznawcy. Na tej podstawie wypłacane jest odszkodowanie autocasco, z którego samodzielnie pokrywasz koszty napraw. Plusem jest to, że samemu możesz wybrać warsztat, do którego się wybierzesz. Minusem tego rozwiązania jest z kolei wykrycie kolejnych usterek na miejscu, kiedy już będziesz mieć konkretne pieniądze na naprawę auta.
To ważne!
Jeśli chcesz wybrać wypłatę odszkodowania na podstawie kosztorysu, towarzystwo ubezpieczeniowe może wziąć pod uwagę amortyzację części. Oznacza to, że wypłata świadczenia jest pomniejszona o zużycie elementów w samochodzie. Każdy ubezpieczyciel ustala je indywidualnie, dlatego warto to sprawdzić.
Warto też zapoznać się z warunkami dotyczącymi szkody całkowitej. Zobacz nasz artykuł: Szkoda całkowita z własnego AC — wszystko, co warto o niej wiedzieć.
Rodzaj szkody | Czas na zgłoszenie szkody |
---|---|
szkoda rzeczowa i na osobie | Maksymalnie 3 lata |
Szkoda spowodowana czynem niedozwolonym | Maksymalnie 10 lat |
Szkoda spowodowana przestępstwem | Maksymalnie 20 lat |
Im szybciej, tym lepiej!
Ubezpieczyciele rekomendują, aby jak najszybciej zgłosić szkodę z OC (odpowiedzialności cywilnej). Dlaczego?
Po czasie może być problem z dowodami i relacjami świadków, jeśli te będą potrzebne do potwierdzenia słuszności wypłaty odszkodowania.
Im szybciej szkoda zostanie zgłoszona, tym szybciej poszkodowany otrzyma odszkodowanie i będzie mógł naprawić swój samochód lub pokryć koszty związane z leczeniem.
To ważne!
Jeśli jesteś poszkodowanym, bez dwóch zdań należy Ci się odszkodowanie. Aby szybko doszło do likwidacji szkody i wypłaty świadczenia, musisz zebrać niezbędne dane od sprawcy. Nawet na miejscu zdarzenia możesz sprawdzić, czy samochód ma obowiązkowe ubezpieczenie.
Pamiętaj o tym, aby zadbać o swój interes już na miejscu zdarzenia. To trudna sytuacja i bardzo stresująca, ale zbierz wszystkie niezbędne informacje od sprawcy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy właściciel podaje prawdziwe dane lub ma wykupione OC, jak najszybciej zweryfikuj to w bazie UFG. Na podstawie samego numeru rejestracyjnego możesz sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone. Zobacz więcej: Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?.
Ile czasu na zgłoszenie szkody AC? To zależy!
Warto też dowiedzieć się, ile jest czasu na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela z tytułu AC. W końcu kolizje, wypadki i nawet drobne stłuczki wymagają często wypłaty odszkodowania samemu sprawcy, które ma stanowić wsparcie finansowe na naprawę swojego auta. Tu jednak sytuacja jest nieco inna. O tym, ile czasu na zgłoszenie szkody z AC ma kierowca, decyduje towarzystwo ubezpieczeniowe. To dlatego, że jest to polisa dobrowolna i jej zakresu nie regulują żadne przepisy prawa ani Kodeks Cywilny.
Nie ma jednakowych terminów zgłoszenia szkody. Właśnie dlatego warto już na początku dowiedzieć się, kiedy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela ma właściciel auta. Trzeba też zorientować się, w jaki sposób to zrobić. Najczęściej można skontaktować się telefonicznie, wysłać maila, wypełnić formularz na stronie lub odwiedzić placówkę. Najczęściej czas na zgłoszenie szkody z AC to 7 dni. Sprawdzamy, jak wygląda to w konkretnych towarzystwach ubezpieczeniowych.
Na początek zobaczmy, ile czasu na zgłoszenie szkody PZU daje swoim klientom. To termin 7 dni od daty szkody lub 1 dzień, jeśli przyczyną jest kradzież lub wandalizm. Trzeba też powiadomić policję niezwłocznie po stwierdzeniu wystąpienia zdarzenia. Ubezpieczyciel zaznacza, że najlepiej wysłać zgłoszenie e-mailem w formie skanu lub na adres mailowy.
A jak wygląda sytuacja w innych firmach? Ile czasu na zgłoszenie szkody AC Warta daje swoim klientom? Termin nie jest długi, bo w przypadku kradzieży Warta nakłada obowiązek zgłoszenia szkody AC nie później niż następnego dnia roboczego. Dużym ułatwieniem jest możliwość zgłoszenia szkody online — łatwo dokonasz tego przez internet, znając datę i godzinę zdarzenia, a także numer polisy.
Poniższa tabela jasno wskazuje, ile czasu na zgłoszenie AC ma kierowca w najpopularniejszych towarzystwach ubezpieczeniowych:
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Czas na zgłoszenie szkody AC |
---|---|
PZU | 7 dni od daty szkody lub 1 dzień, jeżeli przyczyną szkody jest kradzież lub wandalizm |
Warta | 7 dni lub 1 dzień, jeżeli przyczyną szkody jest kradzież |
Link4 | 7 dni od daty szkody lub 2 dni, jeżeli przyczyną szkody jest kradzież |
Allianz | zgłoszenia szkody należy dokonać niezwłocznie, nie później niż 24 godziny liczone od dnia szkody lub dnia, w którym ubezpieczony dowiedział się o zdarzeniu, które ją wywołało |
Compensa | 5 dni od daty szkody, która powstała na terenie Polski, 5 dni od powrotu do Polski, jeśli szkoda powstała za granicą lub 2 dni, jeżeli przyczyną szkody jest kradzież lub wandalizm |
Ergo Hestia | niezwłocznie |
Zobacz też nasz artykuł: Szkoda całkowita z własnego AC — wszystko, co warto o niej wiedzieć.
Zgłoszenie szkody AC po terminie – skutki
Niestety trzeba wiedzieć, ile czasu na zgłoszenie szkody AC ma kierowca, aby nie zostać niemile zaskoczonym. W efekcie ubezpieczyciel może znacznie obniżyć wypłatę odszkodowania albo całkowicie jej odmówić. Można oczywiście odwołać się od tej decyzji, ale ze względu na to, że jest to dobrowolna polisa, możesz mieć duży problem. Zgłoszenie szkody AC po terminie wiele też zależy od indywidualnej sytuacji, rozmiaru sprawy i okoliczności. Sprawdź długość przewidzianego terminu na kontakt z ubezpieczycielem, aby uniknąć niemiłych konsekwencji. Zobacz też: Zaniżone odszkodowanie z OC – co robić?.
Porównaj ubezpieczenia!
Z naszego artykułu dowiedziałeś się do kiedy można zgłosić szkodę OC i AC. Czas na zadbanie o swoje formalności. Sprawdź ceny polis, porównując je w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Odkryj nasz kalkulator online, zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z placówek!
Oceń artykuł