2020-02-27

Mała szkoda - czy warto korzystać z AC?

Drobna stłuczka? Zobacz czy warto ją zgłosić.

Mała szkoda - czy warto korzystać z AC?

Drobna stłuczka na trasie? W pierwszej chwili przychodzi Ci pewnie na myśl zgłoszenie szkody do swojego ubezpieczyciela i otrzymanie odszkodowania w ramach AC. Nie zawsze jest to jednak opłacalne. Podpowiadamy, kiedy to dobre rozwiązanie, a kiedy lepiej naprawić samochód na własną rękę.

Drobna stłuczka na trasie

Weźmy pod uwagę taką sytuację. Jedziesz do pracy i ktoś zajeżdża Ci drogę, w wyniku czego, wyrządza szkodę Twojemu samochodowi. Na pewno jest to stresująca sytuacja, więc warto zachować spokój. Na początku ustal, kto jest winien całej sytuacji. Nie musisz wzywać policji, jeśli nie ma poszkodowanych w postaci pasażerów czy kierowców. Jeśli możesz, zjedź na bok i nie utrudniaj ruchu innym użytkownikom. Na pewno chcesz skorzystać z ubezpieczenia drugiego kierowcy, dlatego przyda Ci się namiar do towarzystwa ubezpieczeniowego. A co zrobić, jeśli spowodowałeś kolizję, poszkodowany naprawi auto w ramach Twojego OC, a Ty także będziesz mieć widoczne uszkodzenia? Wtedy przyda Ci się AC, które ma Cię wspierać w sytuacji szkód wyrządzonych Twojemu samochodowi. W skrócie, po to płacisz składkę, aby dostać odszkodowanie w kryzysowych sytuacjach. Pojawia się jednak pytanie: zgłaszać małą szkodę czy lepiej nie?

Dlaczego czasem nie warto zgłaszać małej szkody AC?

Każde zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego w ramach AC ma swoje konsekwencje w postaci utraty zniżek za bezszkodową jazdę. Oczywiście, regularne opłacanie składek i posiadanie takiej dodatkowej polisy ma Ci zapewnić wsparcie finansowe. Jednak zastanów się czy jest to opłacalne. Utrata zniżek za bezszkodową jazdę dzieje się niezależnie od wielkości strat i będzie taka sama zarówno w przypadku szkód za 2000 złotych, jak i za 600 złotych. Przykładowo, jeśli płaciłeś składkę w wysokości 1800 złotych i posiadałeś spore zniżki, kwota ta może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Co będzie jeśli okaże się, że ta podwyżka jest większa od kwoty szkód? Będziesz stratny finansowo. Kiedy nie zgłosisz zdarzenia do ubezpieczyciela, będziesz musiał naprawić pojazd na własną rękę. 

Utrata zniżek - ile możesz stracić?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe przygotowuje indywidualną ofertę, dlatego ewentualna utrata zniżek w momencie likwidacji szkód jest różna. Zawsze sprawdzaj szczegóły warunków ochrony, kiedy wybierasz polisę. W naszym kalkulatorze online bez problemu porównasz oferty oraz wybierzesz najbardziej opłacalną opcję.

Ocena szkody to pierwszy krok

Jeśli wiesz co się dokładnie stało, możesz szacunkowo ocenić kwotę strat. Często drobna rysa nie będzie dużym problemem, a już na pewno nie bardzo kosztownym. Nie zawsze jednak na pierwszy rzut oka da się ocenić straty, bo dopiero w warsztacie samochodowym może się okazać, że poza drobnym stłuczeniem, uszkodziły się kosztowne części, które trzeba wymienić. W momencie, kiedy okaże się, że kwota szkód jest wyższa niż zakładałeś lub nie będziesz musiał płacić o wiele więcej za składkę, skorzystaj z likwidacji przez ubezpieczyciela. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zgłaszać czy nie?

Decyzja tak naprawdę zależy od Ciebie. Jeśli do tej pory możesz się pochwalić wieloletnim prowadzeniem auta, bezszkodową jazdą i masz spore zniżki na składki ubezpieczeniowe, lepiej tego nie rób. Może okazać się, że zniżki ulegną zmianie i zamiast 60%, otrzymasz tylko 40%. W praktyce oznacza to np. wzrost składki z 1800 złotych do 2700 złotych. Kiedy Twoje szkody wynoszą kilka tysięcy, nie musisz się martwić. Jednak małe uszkodzenia bez problemu pokryjesz z własnej kieszeni.

Czym jest franszyza integralna?

Czasem towarzystwa ubezpieczeniowe wskazują w umowie franszyzę integralną. To minimalna kwota za szkodę, która musi zostać osiągnięta, aby w ogóle zgłosić się do ubezpieczyciela po odszkodowanie. Oznacza to, że drobne zarysowanie auta czy subtelne przetarcie na drodze, nie będzie na tyle dużym uszkodzeniem, aby zgłaszać się do towarzystwa w ramach AC. Firmy uwzględniają w szczegółach umowy konkretną kwotę, np. 500 złotych. Jeśli szkody nie przekroczą tej sumy, nie dostaniesz zadośćuczynienia.

Ochrona zniżek AC

Niektórzy ubezpieczyciele proponują dodatek do ubezpieczenia w postaci gwarancji zniżek. W momencie zgłoszenia szkody i jej likwidacji, nie zostaną odebrane Ci zniżki. Tego typu udogodnienie dotyczy wyłącznie konkretnego towarzystwa, dlatego wykupujesz je w firmie, w której podpisujesz umowę. 

Porównaj ceny w kalkulatorze

Zastanawiasz się nad zmianą towarzystwa ubezpieczeniowego? Porównaj ceny w kalkulatorze online i wybierz najbardziej opłacalną opcję. W dodatku, możesz porozmawiać z naszymi doradcami w jednej z placówek lub korzystając z infolinii.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku