Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-02-12

Jakie są warianty ubezpieczenia AC?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, którym możesz objąć swój samochód oraz jego wyposażenie.

Autocasco, w skrócie AC, to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, którym możesz objąć swój samochód oraz jego wyposażenie. Co obejmuje AC? Jakie są jego warianty? Co można ubezpieczyć? 

Przy kupnie ac wybrać wariant serwisowy czy kosztorysowy?

Wariant serwisowy AC

Wariant serwisowy AC (nazywany również bezgotówkowym lub warsztatowym) polega na tym, że odszkodowanie nie jest przekazywane Tobie, a trafia bezpośrednio do warsztatu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają warsztaty partnerskie, z którymi mają podpisane umowy o świadczenie usług serwisowych - to właśnie w jednym z takich warsztatów partnerskich będzie serwisowany Twój samochód w przypadku wystąpienia szkody. 

Wariant kosztorysowy AC

Wariant kosztorysowy AC (nazywany też gotówkowym lub wyceną) polega na tym, że po zdarzeniu ubezpieczyciel wysyła swojego rzeczoznawcę, a ten szacuje wartość szkody.

Na podstawie kosztorysu firma ubezpieczeniowa wypłaca kwotę ubezpieczenia, którą możesz dowolnie dysponować na naprawę auta. Będziesz mógł na przykład samodzielnie wybrać warsztat. Jest to często najtańszy z wariantów, ponieważ dopuszcza stosowanie przez ubezpieczyciela potrąceń amortyzacyjnych części oraz stawek za robociznę – uśrednionych dla danego regionu.

Amortyzacja części w ubezpieczeniu AC

Części samochodu zużywają się z wiekiem. Jak ma się to do ubezpieczenia? Firmy ubezpieczeniowe mogą zaproponować niższą wycenę naprawy niż cena nowych oryginalnych części. 

Często bywa tak, że zakłady ubezpieczeń stosują amortyzację części w przypadku samochodów starszych niż rok. Musisz przy tym pamiętać, że im starsze auto, tym wyższa amortyzacja.

Jednak niektóre towarzystwa proponują korzystne dla klienta rozwiązanie - za dodatkową opłatą można wykupić tzw. amortyzację – wtedy niezależnie od wieku pojazdu wypłata odszkodowania będzie w takiej wysokości jak w przypadku fabrycznie nowych części. 

Udział własny w szkodzie

Udział własny (zwany też franszyzą redukcyjną) jest częścią wartości szkody, którą niestety będziesz musiał naprawić z własnych środków. Może on być wyrażony w wartości kwotowej lub wartości procentowej.

Jak to działa w praktyce? Twój udział własny to 20%, a rzeczoznawca wycenił szkodę na 1000 zł. W tym przypadku zakład ubezpieczeniowy płaci 800 zł, a Ty 200 zł. 

W większości firm ubezpieczeniowych udział własny można zredukować do zera wykupując dodatkową usługę. W takim przypadku trzeba liczyć się jednak z nieco wyższą ratą.

Suma ubezpieczenia AC

Stała suma ubezpieczenia AC (określana też jako gwarantowana suma ubezpieczenia) to taki wariant, który zakłada, że wartość pojazdu jest stała, niezmienna przez cały rok trwania polisy.

Wykupienie stałej sumy ubezpieczenia może być korzystne w wielu przypadkach. W tym wariancie ubezpieczyciel nie bierze pod uwagę spadającej wartości samochodu i nie stosuje amortyzacji. Ten wariant szczególnie spodoba się właścicielom nowych pojazdów.

Konsumpcja sumy ubezpieczenia w polisach komunikacyjnych

Konsumpcja sumy ubezpieczenia w polisach komunikacyjnych (lub też redukcja sumy ubezpieczenia) to wariant, w którym  towarzystwo ubezpieczeniowe po wypłacie odszkodowania pomniejsza aktualną sumę ubezpieczenia. Przykład? Twój samochód jest ubezpieczony na 50 000 zł. Po jednorazowej wypłacie odszkodowania np. 10 000 zł jego wartość spadnie do 40 000 zł. Dobra wiadomość dla ubezpieczających - istnieje możliwość zniesienia konsumpcji sumy ubezpieczenia (nieredukcyjnej sumy ubezpieczenia).

Rozszerzenie ochrony ubezpieczenia AC

Ubezpieczenie AC nie pokrywa wszystkich szkód. Jeśli chcesz mieć kompleksową ochronę, warto zastanowić się nad rozszerzeniem wariantu ubezpieczenia AC. Dodatkowo można ubezpieczyć wyposażenie samochodu przed zniszczeniem lub kradzieżą – nawet to niestandardowe wyposażenie, takie jak alufelgi czy radio. 

Który wariant ubezpieczenia wybrać? Decyzja należy do Ciebie i w dużej mierze jest uzależniona od Twoich indywidualnych potrzeb. Ważne jest jednak to, aby wybrany rodzaj ubezpieczenia faktycznie dawał poczucie bezpieczeństwa. 

Jak sprawdzić wysokość swojego AC?

Kalkulację AC możesz zrobić online - poznasz ofertę wielu towarzystw bez wychodzenia z domu. Nie wiesz, jaki wariant AC będzie dla Ciebie najbardziej korzystny? Nasi agenci chętnie przedstawią Tobie ofertę i pomogą dostosować ją do Twoich indywidualnych potrzeb!

Odwiedź nas w jednej z 325 placówekw całej Polsce lub porozmawiaj z naszym agentem przez telefon - jesteśmy dla Ciebie dostępni przez 7 dni w tygodniu pod numerem 22 27 00 337.
 

Oceń artykuł

0
(0)