2020-06-01

Czy ubezpieczyciel może żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeśli skradzione auto się odnajdzie?

Odnalezione auto a AC.

Czy ubezpieczyciel może żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeśli skradzione auto się odnajdzie?

Posiadasz polisę AC, która ma na celu między innymi wypłatę odszkodowania w momencie kradzieży Twojego samochodu? To dobre zabezpieczenie finansowe. Co się stanie, jeśli jednak po wypłacie odszkodowania Tobie jako właścicielowi, auto się odnajdzie? Czy będziesz musiał oddać pieniądze ubezpieczycielowi? Sprawdź to!

Skradzione auto - jak do tego nie dopuścić?

Rynek nowoczesnych zabezpieczeń samochodów rośnie, powstają coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, jednak tym samym złodzieje wymyślają nowe sposoby na dostanie się do cudzego samochodu, odpalenie go, a następnie odjechanie. Bardzo ważne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności, takich jak parkowanie w miejscach strzeżonych, zamykanie okien i drzwi, a także przechowywanie cennych przedmiotów w miejscach niewidocznych. Wydawałoby się, że to prozaiczne przykłady zabezpieczeń i ochrony przed kradzieżą, jednak w życiu codziennym często można o tym zapomnieć. 

Dokładna liczba skradzionych aut w 2019 roku nie jest jeszcze znana, jednak mówi się o kilkunastu tysiącach pojazdów. Większość to oczywiście samochody osobowe, w tym znane marki takie jak Toyota, Mazda czy Honda. Co możesz jeszcze zrobić, żeby zabezpieczyć swój majątek? Odpowiedzią jest dobrowolne ubezpieczenie AC.

Skradziony samochód i co dalej?

Jeśli zorientujesz się, że Twoje auto zniknęło z parkingu czy z garażu, koniecznie zawiadom policję. Dobrze jest także zorientować się u straży miejskiej czy samochód nie został odholowany. Upewnij się czy zostawiłeś go na pewno w tym samym miejscu oraz czy nie popełniłeś jakiegoś czynu niedozwolonego, np. parkowanie w nieodpowiednim miejscu. Konieczne będzie spotkanie się z funkcjonariuszem, aby mógł być spisany protokół zdarzenia. Do tego przyda Ci się dowód rejestracyjny. Warto udzielić wszelkich informacji na temat tego, co się działo z autem oraz jakie przedmioty są wewnątrz. 

Kolejnym ważnym krokiem jest zawiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego. Możesz to zrobić przez telefon lub wysyłając specjalne zgłoszenie. Warto jednak dowiedzieć się tego bezpośrednio od ubezpieczyciela, jaką formę preferuje. Zrób to jak najszybciej, aby towarzystwo nie miało wątpliwości co do szybkiego działania właściciela samochodu. Firma, zupełnie tak jak policja, będzie prowadzić także własne dochodzenie co do wyjaśnienia, dlaczego auto zniknęło i jak do tego doszło. Postępowanie może trwać krócej lub dłużej, wszystko zależy od sytuacji, a także towarzystwa ubezpieczeniowego. W efekcie, powinieneś otrzymać odszkodowanie za skradziony samochód, jeśli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Kradzież samochodu wiąże się także ze zgłoszeniem tego faktu do wydziału komunikacyjnego. Konieczne będzie wyrejestrowanie samochodu, aby np. nie odnowiło się obowiązkowe ubezpieczenie OC. Nie musisz czekać na to z umorzeniem śledztwa przez policję. No właśnie... A co jeśli okaże się, że samochód się znalazł?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zwrot wypłaconego odszkodowania a skradziony samochód - czy to możliwe?

Trudna sytuacja została opanowana, odszkodowanie wypłacone, a nagle okazało się, że skradziony samochód się odnalazł. Co teraz możesz zrobić? Czy musisz zwrócić pieniądze? A co, jeśli już je wydałeś na nowe auto? Wszystko oczywiście zależy od warunków, które miałeś w umowie AC. W większości przypadków jest tak, że własność skradzionego pojazdu przechodzi na towarzystwo ubezpieczeniowe. Właśnie dlatego, jest to dobre zabezpieczenie dla właścicieli aut, ponieważ nagle nie okaże się, że będą oni musieli oddać pieniądze z odszkodowania. Warto sprawdzić wcześniej OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). 

Przykładowo, sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w towarzystwie ubezpieczeniowym Allianz. Jeśli kierowca ma tam wykupione AC, które obejmuje kradzież, może liczyć na wypłatę odszkodowania. Kiedy dojdzie do kradzieży, a następnie wypłacenia świadczenia, według OWU, prawo własności przechodzi na ubezpieczyciela, czyli w tym przypadku na Allianz. Jeśli nagle okaże się, że samochód się odnalazł, jest możliwość ponownego przeniesienia własności na poprzedniego właściciela. Dzieje się tak dopiero po zwrocie pieniędzy z odszkodowania. Tego typu sytuacje są ustalane indywidualnie z ubezpieczycielem, dlatego warto skontaktować się z nim oraz ustalić, jakie rozwiązanie jest najlepsze. 

Zazwyczaj jest tak, że obie strony wskazane w umowie, muszą wyrazić zgodę na przeniesienie własności na zbywcę. Właśnie dlatego nie trzeba się martwić o to czy można wydać wypłacone odszkodowanie na nowe auto czy lepiej poczekać na umorzenie śledztwa. 

Odnaleziony skradziony samochód przed wypłatą odszkodowania

Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której okaże się, że samochód został odnaleziony jeszcze przed wypłatą odszkodowania. Sprawdziliśmy warunki umowy ze wspomnianym wcześniej towarzystwem Allianz. Jeśli samochód został odzyskany, odszkodowanie z tytułu AC będzie wypłacone zgodnie z zasadami szkody częściowej. 

Sprawdź cenę AC z SuperCUK!

Z CUK Ubezpieczenia masz możliwość zaoszczędzenia sporej sumy na ubezpieczeniu OC i AC. Oblicz składkę za pomocą kalkulatora online, odwiedź naszą placówkę lub po prostu zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku