2021-12-02

Jak wyrejestrować auto? Kiedy możesz to zrobić?

Zobacz, kiedy możesz wyrejestrować auto oraz jak to zrobić krok po kroku.

Jak wyrejestrować auto? Kiedy możesz to zrobić?

Chcesz wyrejestrować swój samochód? Konieczna będzie wizyta w Wydziale Komunikacji, a także złożenie odpowiedniego wniosku. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku i kiedy możesz starać się o wyrejestrowanie pojazdu.

Wyrejestrowanie samochodu — czy to istotne?

Wyrejestrowanie pojazdu to bardzo ważna formalność, o której nie może zapomnieć żaden właściciel. Do tej pory była traktowana dość powierzchownie, jednak okazało się, że w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów jest zarejestrowanych o wiele więcej sprawnych samochodów, niż faktycznie znajduje się ich na drogach i są zdolnych do poruszania się. Wprowadzono zmiany w prawie, na mocy których wyrejestrowanie samochodu to obowiązek. Dzięki temu dane w bazie będą odpowiadały temu, ile faktycznie samochodów jest dopuszczonych do ruchu. 

Ile jest czasu na wyrejestrowanie auta?

Musisz pamiętać o tym, ile czasu na wyrejestrowanie auta masz prawnie. Według kodeksu jest to 30 dni od zdarzenia. Niezależnie, czy zezłomowałeś samochód, czy został on skradziony, trzeba ten fakt zgłosić do Wydziału Komunikacji. W innym przypadku możesz dostać karę finansową od 200 do 1000 złotych, którą trzeba opłacić w ciągu 14 dni od jej nałożenia. Do wystawienia uprawniony jest starosta.

Kiedy możesz wyrejestrować samochód?

Nie używasz swojego auta i zastanawiasz się nad jego wyrejestrowaniem? Możesz to zrobić wtedy, kiedy doszło do jego kradzieży lub wywiozłeś go za granicę w celu sprzedaży. Wyrejestrowanie samochodu jest także możliwe w momencie, kiedy został on zniszczony (nastąpił demontaż), np. pod wpływem żywiołów czy poważnego wypadku. Kiedy będziesz musiał się pozbyć pozostałości lub oddać go do punktu zbierania odpadów, także musisz dopełnić formalności jako właściciel auta. 

To ważne!

Wyrejestrowanie samochodu to jedno, ale jego przerejestrowanie to drugie. W Polsce istnieje obowiązek zmiany właściciela w dowodzie rejestracyjnym. Od 1 stycznia 2020 roku jest na to 30 dni, a w innym wypadku, są naliczane kary. Ma to na celu uporządkowanie danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów. 

Co zrobić jeśli chcesz wyrejestrować auto po złomowaniu?

Zanim wybierzesz się do firmy, która specjalizuje się w złomowaniu aut, dowiedz się, czy wystawia zaświadczenie. Będzie ono potrzebne do wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji w Twoim miejscu zamieszkania. Po złomowaniu powinieneś otrzymać ustaloną wcześniej kwotę za pozostałości auta, a także oświadczenie. Przed złomowaniem, pamiętaj o tym, aby zdemontować tablice rejestracyjne. One również przydadzą Ci się do załatwienia formalności w urzędzie. Jeśli do złomowania doszło za granicą, może będzie konieczne przygotowanie tłumaczenia zaświadczenia o złomowaniu.

Co zrobić jeśli chcesz wyrejestrować auto po kradzieży?

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić po kradzieży auta, jest zgłoszenie tego faktu na policję. Wtedy otrzymasz zaświadczenie, z którym powinieneś wybrać się do urzędu w celu wyrejestrowania auta. Prawdopodobnie będzie konieczne także spisanie oświadczenia przez Ciebie jako właściciela pojazdu, że faktycznie został on skradziony.

Gdzie wyrejestrować samochód?

Kiedy już podejmiesz decyzję o tym, że chcesz wyrejestrować swój samochód, musisz osobiście odwiedzić wydział komunikacji według swojego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta albo urzędzie dzielnicy w większym mieście. Jeśli nie chcesz osobiście zgłaszać się do Wydziału Komunikacji, jest też opcja na wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu czy innym zdarzeniu, wysyłając dokumenty pocztą. Wcześniej jednak dowiedz się, co jest potrzebne do wyrejestrowania samochodu, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Potrzebny będzie Ci wniosek o wyrejestrowanie samochodu, a także dowód rejestracyjny. W momencie kiedy pojazd został przekazany w całości lub w części do stacji demontażu, lub punkt zbierania odpadów, przyda Ci się oświadczenie. To samo dotyczy sytuacji, w której pojazd został wycofany z ruchu. Do tego będziesz potrzebować kartę pojazdu i tablice rejestracyjne.

Wyrejestrowanie pojazdu online

Jeśli nie możesz osobiście zjawić się w Wydziale Komunikacji, komfortowym rozwiązaniem jest wyrejestrowanie samochodu przez internet. Wystarczy odwiedzić stronę internetową urzędu i dowiedzieć się, czy na pewno jest taka opcja. Każda instytucja ma własne warunki, a także dedykowaną skrzynkę elektroniczną, na którą wyślesz dokumenty, dzięki którym wyrejestrowanie pojazdu przez internet jest możliwe.

Jak wyrejestrować pojazd?

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię wyrejestrowanie auta online, pocztą czy osobiście, konieczne będzie wypełnienie wniosku. Pobierzesz go ze strony internetowej. We wniosku konieczne są podstawowe informacje, takie jak dane właściciela (i współwłaścicieli, jeśli tacy są) oraz informacje o pojeździe. Przydadzą się zatem imię, nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia, PESEL, marka i model auta, rok produkcji, numer rejestracyjny i numery VIN oraz silnika. 

Trzeba też przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające zbycie auta, dowód osobisty oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty za wyrejestrowanie samochodu. Wniosek wraz z dokumentami złożysz w urzędzie. Jeśli nie chcesz go wcześniej pobierać z internetu, na miejscu także możesz go wypełnić. Pamiętaj też o tym, aby zgłosić ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego, kiedy już potwierdzi Ci to wydział komunikacji. Wyrejestrowanie pojazdu jest jednoznaczne z tym że nie masz już obowiązku płacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Zastanawiasz się, czy można wyrejestrować samochód przez internet, jeśli są potrzebne wyżej wymienione dokumenty? Tak. Najpewniej wystarczą skany, ale lepiej upewnić się w wybranym urzędzie. 

Dokumenty do wyrejestrowania pojazdu

W zależności od tego, jaki jest Twój powód wyrejestrowania pojazdu, tego typu dokumenty trzeba przygotować. Jeśli to możliwe, konieczny będzie zwrot dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i karty pojazdu (jeżeli była wydana). W przypadku kradzieży auta przyda się także pisemne oświadczenie właściciela o skradzeniu, a także potwierdzenie od policji. Jeśli interesuje Cię wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży za granicę, również trzeba napisać pismo, że potwierdzasz ten fakt.

Przyda się także dokument w postaci umowy kupna-sprzedaży, faktury czy aktu darowizny. To jeszcze nie wszystko. W urzędzie wymagana jest kopia dokumentu, który potwierdzi, że samochód został zarejestrowany za granicą. Wyrejestrowanie pojazdu po kasacji również potrzebują udokumentowania ze strony stacji demontażu.

Wyrejestrowanie samochodu a współwłaściciel

Aby wiedzieć, jak wyrejestrować samochód, musisz jeszcze uzyskać zgodę od współwłaścicieli. Nie możesz samodzielnie podjąć takiej decyzji. Jeśli Twoje auto jest zarejestrowane także na inne osoby, współwłaściciele powinni być również na miejscu podczas załatwiania formalności. Jeśli nie uda Ci się spotkać ze wszystkimi jednocześnie, możesz działać w ich imieniu posiadając pełnomocnictwo.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Trzeba będzie jednak uiścić opłatę 17 złotych za każde pełnomocnictwo, czyli za każde upoważnienie od konkretnej osoby. Wyjątkiem są sytuacje, w których współwłaścicielem jest ktoś z najbliższej rodziny, np. rodzic, syn, córka, brat, siostra czy mąż, żona.

Jak wyrejestrować samochód po sprzedaży?

Wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży to nie do końca ta sama formalność, która leży po stronie byłego właściciela auta. Jeśli sprzedałeś samochód, konieczne jest zgłoszenie zbycia pojazdu, zarówno w wydziale komunikacji, jak i u dotychczasowego ubezpieczyciela. To bardzo istotne, abyś nie ponosił już odpowiedzialności za czyny nowego właściciela auta. Oczywiście w teorii nie będziesz płacił za niego mandatu czy składki za OC, jednak wszelkie nieprzyjemności z tym związane są zupełnie niepotrzebne. Właśnie dlatego najlepiej jak najszybciej dopełnić formalności.

Tego typu wyrejestrowanie auta online jest możliwe. Zrobisz to za pomocą rządowej strony internetowej. Na początku musisz odpowiedzieć na kilka pytań, a także przygotować wymagane dokumenty do zbycia pojazdu w postaci umowy kupna-sprzedaży, faktury lub aktu darowizny. Przydadzą się również dane nabywcy. Do zgłoszenia sprzedaży samochodu służy Profil Zaufany albo Certyfikat Kwalifikowany. Uzupełnienie danych nie trwa długo i jest dość proste. Sprawdź nasz poradnik na ten temat: Gdzie zgłosić zbycie pojazdu?

Ile kosztuje i ile trwa wyrejestrowanie auta?

Niestety, wyrejestrowanie samochodu jest płatne. Będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości 10 złotych. Ta kwota może też ulec zmianie, szczególnie jeśli utracisz samochód bez zmiany w zakresie prawa własności. Wyrejestrowanie auta powinno trwać do miesiąca od momentu złożenia wniosku. W szczególnych sytuacjach czas ten jest wydłużony o dodatkowy miesiąc.

Wyrejestrowanie samochodu a opłacanie składek OC

Jeśli chodzi o samochody osobowe, nawet nieużywane auto powinno mieć opłacaną składkę OC. Oznacza to, że jeśli w garażu przechowujesz nienaprawiony, stary pojazd i nie jeździsz nim na co dzień i tak musisz płacić za obowiązkowe ubezpieczenie. Kiedy nie dopełnisz tego obowiązku, pewnie będziesz musiał zapłacić karę. A są one dosyć wysokie i z roku na rok rosną. Zobacz nasz artykuł na temat kar za brak OC w 2021 roku.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Obowiązkowe opłacanie składek OC jest także w momencie, kiedy pojazd uległ zniszczeniu po wypadku, ale jeszcze nie został zdemontowany. Moment wyrejestrowania auta jest jednocześnie datą, od której nie musisz płacić za OC, ponieważ nie jesteś już właścicielem swojego pojazdu.

O czym musisz pamiętać, kiedy chcesz wyrejestrować auto?

Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że kiedy już wyrejestrujesz samochód, nie będziesz mógł ponownie go zarejestrować. Dobrze przemyśl czy jest to dla Ciebie opłacalne i czy na pewno musisz to robić. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły. Przykładowo, jeśli ktoś ukradnie twój pojazd, wyrejestrujesz go w urzędzie, a następnie go odzyskasz, będziesz mógł ponownie go zarejestrować. Taka sytuacja dotyczy także auta, które są wpisane do rejestru zabytków lub zostało wywiezione za granicę w celu sprzedaży.

Wyrejestrowanie auta to procedura, której musisz dopilnować w urzędzie. Pamiętaj o tym, że jest to jednoczesne z trwałym pozbyciem się samochodu. Nie możesz zatem zrobić tego tylko po to, aby nie płacić składek za OC, posiadając zepsute czy nieużywane auto w garażu.

Pamiętaj o OC!

Do momentu wyrejestrowania auta powinieneś posiadać ważne OC. W tym celu skorzystaj z naszego kalkulatora online, zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku