Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-23

Jak wyrejestrować auto? Kiedy możesz to zrobić?

Zobacz, kiedy możesz wyrejestrować auto oraz jak to zrobić krok po kroku.

Chcesz wyrejestrować swój samochód? Konieczna będzie wizyta w Wydziale Komunikacji, a także złożenie odpowiedniego wniosku. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku i kiedy możesz starać się o wyrejestrowanie pojazdu.

Istnieje kilka sytuacji, w których możesz wyrejestrować auto.

Kiedy możesz wyrejestrować samochód?

Nie używasz swojego auta i zastanawiasz się nad jego wyrejestrowaniem? Możesz to zrobić wtedy, kiedy doszło do jego kradzieży lub wywiozłeś go za granicę w celu sprzedaży. Wyrejestrowanie samochodu jest także możliwe w momencie, kiedy został on zniszczony (nastąpił demontaż), np. pod wpływem żywiołów czy poważnego wypadku. Kiedy będziesz musiał się pozbyć pozostałości lub oddać go do punktu zbierania odpadów, także musisz dopełnić formalności jako właściciel auta. 

Wyrejestrowanie samochodu a opłacanie składek OC

Jeśli chodzi o samochody osobowe, nawet nieużywane auto powinno mieć opłacaną składkę OC. Oznacza to, że jeśli w garażu przechowujesz nienaprawiony, stary pojazd i nie jeździsz nim na co dzień i tak musisz płacić za obowiązkowe ubezpieczenie. Kiedy nie dopełnisz tego obowiązku, pewnie będziesz musiał zapłacić karę. A są one dosyć wysokie i z roku na rok rosną. Zobacz nasz artykuł na temat kar za brak OC w 2020 roku. Obowiązkowe opłacanie składek OC jest także w momencie, kiedy pojazd uległ zniszczeniu po wypadku, ale jeszcze nie został zdemontowany. Moment wyrejestrowania auta jest jednocześnie datą, od której nie musisz płacić za OC, ponieważ nie jesteś już właścicielem swojego pojazdu.

O czym musisz pamiętać, kiedy chcesz wyrejestrować auto?

Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że kiedy już wyrejestrujesz samochód, nie będziesz mógł ponownie go zarejestrować. Dobrze przemyśl czy jest to dla Ciebie opłacalne i czy na pewno musisz to robić. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły. Przykładowo, jeśli ktoś ukradnie twój pojazd, wyrejestrujesz go w urzędzie, a następnie go odzyskasz, będziesz mógł ponownie go zarejestrować. Taka sytuacja dotyczy także auta, które są wpisane do rejestru zabytków lub zostało wywiezione za granicę w celu sprzedaży.

Wyrejestrowanie auta to procedura, której musisz dopilnować w urzędzie. Pamiętaj o tym, że jest to jednoczesne z trwałym pozbyciem się samochodu. Nie możesz zatem zrobić tego tylko po to, aby nie płacić składek za OC, posiadając zepsute czy nieużywane auto w garażu.

Wyrejestrowanie auta krok po kroku

Kiedy już podejmiesz decyzję o tym, że chcesz wyrejestrować swój samochód, musisz osobiście odwiedzić wydział komunikacji według swojego miejsca zamieszkania. Jeśli Twoje auto jest zarejestrowane także na inne osoby, współwłaściciele powinni być również na miejscu podczas załatwiania formalności. Jeśli nie uda Ci się spotkać ze wszystkimi jednocześnie, możesz działać w ich imieniu posiadając pełnomocnictwo. Potrzebny będzie Ci wniosek o wyrejestrowanie samochodu, a także dowód rejestracyjny. W momencie kiedy pojazd został przekazany w całości lub w części do stacji demontażu lub punkt zbierania odpadów, przyda Ci się oświadczenie. To samo dotyczy sytuacji, w której pojazd został wycofany z ruchu. Do tego będziesz potrzebować kartę pojazdu i tablice rejestracyjne.

Ile kosztuje i ile trwa wyrejestrowanie auta?

Niestety, wyrejestrowanie samochodu jest płatne. Będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości 10 złotych. Ta kwota może też ulec zmianie, szczególnie jeśli utracisz samochód bez zmiany w zakresie prawa własności. Wyrejestrowanie auta powinno trwać do miesiąca od momentu złożenia wniosku. W szczególnych sytuacjach czas ten jest wydłużony o dodatkowy miesiąc.

Co zrobić jeśli chcesz wyrejestrować auto po złomowaniu?

Zanim wybierzesz się do firmy, która specjalizuje się w złomowaniu aut, dowiedz się, czy wystawia zaświadczenie. Będzie ono potrzebne do wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji w Twoim miejscu zamieszkania. Po złomowaniu powinieneś otrzymać ustaloną wcześniej kwotę za pozostałości auta, a także oświadczenie. Przed złomowaniem, pamiętaj o tym, aby zdemontować tablice rejestracyjne. One również przydadzą Ci się do załatwienia formalności w urzędzie. Jeśli do złomowania doszło za granicą, może będzie konieczne przygotowanie tłumaczenia zaświadczenia o złomowaniu.

Co zrobić jeśli chcesz wyrejestrować auto po kradzieży?

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić po kradzieży auta, jest zgłoszenie tego faktu na policję. Wtedy otrzymasz zaświadczenie, z którym powinieneś wybrać się do urzędu w celu wyrejestrowania auta. Prawdopodobnie będzie konieczne także spisanie oświadczenia przez Ciebie jako właściciela pojazdu, że faktycznie został on skradziony.

Pamiętaj o OC!

Do momentu wyrejestrowania auta powinieneś posiadać ważne OC. W tym celu, skorzystaj z naszego kalkulatora online, zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek.