Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-04-22

Przerejestrowanie i wyrejestrowanie auta - kara za nieterminowe złożenie wniosku

Jakie obowiązują terminy?

Przerejestrowanie i wyrejestrowanie auta - kara za nieterminowe złożenie wniosku

Nie zwlekaj z przerejestrowaniem lub wyrejestrowaniem auta! Od 1 stycznia 2020 roku możesz zapłacić karę za niezłożenie wniosku w terminie. Zmiany w Prawie o ruchu drogowym przewidują, że kierowca, który nabył auto i go w ciągu 30 dni nie przerejestrował lub poprzedni właściciel, który nie wyrejestrował pojazdu może zapłacić od 200 zł do 1000 zł kary!

Przerejestrowanie i wyrejestrowanie auta - zmiana przepisów

Choć obowiązek informowania urzędu o zmianie właściciela samochodu istniał od dawna, wiele osób go nie wypełniało. Do tej pory nie stosowano żadnej kary za brak zmiany właściciela w dowodzie rejestracyjnym. Jednak najnowsze przepisy ruchu drogowego, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, mają to zmienić. 

Skąd taka zmiana? Celem wprowadzenia kar za nieprzerejestrowanie pojazdów ma być nie tylko uporządkowanie danych właścicieli, które zapisywane są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ale i wsparcie legalnego obrotu pojazdów w Polsce. Zmiana przepisów obejmuje również obowiązek zgłaszania samochodów wyrejestrowanych. W tym przypadku Polska musiała dostosować się do unijnej dyrektywy z 18 września 2000 roku w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Rejestracja auta - kiedy?

Nowy właściciel pojazdu ma 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację. Obowiązek taki powstaje w określonych przypadkach.
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu w 2021 roku jest dość wysoka i wiele osób z pewnością zadba o spełnienie tego obowiązku w wyznaczonym czasie. Co jeśli nie zdążyłem i nie przerejestrowałem auta? Do końca roku 2020 obowiązywał wydłużony termin 180 dni, który miał odciążyć urzędy. Samochód sprowadzony w styczniu 2021 trzeba zarejestrować już w ciągu 30 dni. Łatwo można było przeoczyć tę informację, jednak nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.
Co grozi za nieprzerejestrowanie auta? Kara administracyjna w wysokości nawet do 1000 zł! Im wcześniej jednak zgłosisz się do Wydziału Komunikacji, tym kara będzie mniej dotkliwa. Przy stosunkowo niewielkim opóźnieniu może wynosić około 200 zł, dlatego warto się pośpieszyć, nawet gdy termin już minął. O tym, jak wygląda przerejestrowanie samochodu, dowiesz się z dalszej części tego artykułu. Warto najpierw poznać sytuacje, w których pojawia się obowiązek rejestracji samochodu. Wśród nich znajdziemy:

 • kupno nowego auta w Polsce,
 • kupno auta z rynku wtórnego zarejestrowanego w Polsce,
 • nabycie auta inną drogą np. darowizny,
 • kupno auta sprowadzonego z kraju poza Unią Europejską dopuszczonego do obrotu w Polsce,
 • kupno samochodu sprowadzonego do kraju z państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o przerejestrowanie auta z zagranicy, 30-dniowy okres na złożenie wniosku zaczyna obowiązywać od dnia sprowadzenia samochodu do kraju. W przypadku przerejestrowania auta z darowizny i kupionego na terenie kraju, czas liczony jest od daty, która widnieje na umowie darowizny lub umowie kupna-sprzedaży.

Kupiłeś auto i zastanawiasz się, co dzieje się z OC po przerejestrowaniu samochodu? Zajrzyj do naszego artykułu.

Samochód z zagranicy

Jeśli kupujemy samochód z zagranicy warto sprawdzić, czy spełnia polskie normy i może zostać dopuszczony do ruchu. Kierowcy, którzy sprowadzili samochód z kraju z ruchem lewostronnym mogą zastanawiać się nad tym czy mogą zarejestrować taki samochód. Nie ma z tym problemu, jednak warto pamiętać, że kierownica po prawej stronie może utrudniać jazdę w ruchu prawostronnym (w Polsce ustawowo kierowca ma obowiązek poruszania się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni). Innym elementem często wymagającym dostosowania do polskiego prawa elementem są światła, w tym kierunkowskazy, ze względu na kolor oraz częstotliwość migania. Wszystkie te aspekty zostaną sprawdzone w stacji kontroli pojazdów jeszcze przed przerejestrowaniem.

Oldtimery

Stare samochody wyprodukowane przed 1980 rokiem są nazywane “oldtimerami”. Są zabytkiem ruchomym wpisywanym do rejestrów muzealnych. W ich przypadku proces rejestracji wygląda inaczej. Rejestracja zaczyna się od wypełnienia tzw. białej karty. Po dostarczeniu jej do siedziby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków należy zaczekać na decyzję, która umożliwi wykonanie badań technicznych. Mając komplet dokumentów od konserwatora można pójść do Wydziału Komunikacji. Cechą charakterystyczną zabytkowych pojazdów są żółte tablice rejestracyjne. 

Rejestracja pojazdu zabytkowego daje pewne korzyści jak jednorazowy, bezterminowy przegląd oraz możliwość terminowego ubezpieczania samochodu, np. na miesiąc lub kwartał. Dodatkowo część towarzystw ubezpieczeniowych udziela na takie auta zniżki na ubezpieczenie OC. Kolejnym plusem jest brak wymogu dostosowania samochodu do polskich wymogów technicznych, co pozwala uniknąć czasem bardzo dużych zmian konstrukcyjnych. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Z drugiej strony posiadanie oldtimera to nie tylko korzyści, ale i zobowiązania. Nie wolno wprowadzać żadnych modyfikacji do samochodu bez uzyskania odpowiedniej zgody od konserwatora zabytków (co jest bardzo trudne i wymaga dobrego uzasadnienia). Istnieją również wymagania co do procentowej ilości oryginalnych części (lub części wymiennych stworzonych specjalnie do tego modelu). Dodatkowe obowiązki jak szczególna dbałość o stan pojazdu i zabezpieczenia przed kradzieżą odstraszają część właścicieli od tego typu rozwiązania. Nie ma również możliwości powrotu do zwykłej, białej rejestracji, więc jest to decyzja ostateczna.

Choć panuje przeświadczenie, że w Polsce kupuje się tylko stare pojazdy, daleko im do ćwierćwiecza, wymaganego do określenia pojazdu jako oldtimera. Jednak istnieje kilka klasycznych modeli, które wciąż cieszą się dużą popularnością. Nie zawsze jednak decyzja o rejestracji na żółtych tablicach jest opłacalna.

Wyrejestrowanie auta - kiedy?

Na wyrejestrowanie samochodu właściciel ma również 30 dni. Kiedy wyrejestrować auto? Obowiązek taki powstaje, gdy pojazd zostanie:

 • skradziony,
 • sprzedany, wywieziony lub zdemontowany za granicą,
 • utracony w sposób trwały i zupełny,
 • wycofany z obiegu,
 • przekazany do stacji demontażu pojazdów lub punktu zbierania odpadów.

W ostatnim przypadku zazwyczaj stacja demontażu pojazdów podpisuje z właścicielem pojazdu umowę kupna, a następnie sama wyrejestrowuje auto. Wzięcie na siebie większości formalności jest ważnym atutem takich stacji w ich ofercie skupu starych pojazdów. By pozbyć się niesprawnego samochodu, wystarczy zadzwonić do takiej firmy, a resztą zajmą się pracownicy stacji demontażu.

Skorzystanie z tego typu usług jest wskazane także dlatego, że wyrejestrować można tylko pojazdy zezłomowane, sprzedane lub skradzione. Dopóki auto stoi na podwórku, procedura może być utrudniona, a nawet niemożliwa. Istnieje możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu od dwóch miesięcy do dwóch lat, ale dotyczy to niewielkiej grupy pojazdów, przeznaczonych dla firm, a nie na użytek prywatny. Czasowe wyrejestrowanie jest możliwe dla autobusów, pojazdów specjalnych, ciągników samochodowych oraz samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Takie czynności motywowane są często trudną sytuacją ekonomiczną firmy.

Rejestracja auta - jak wygląda i jak długo trwa?

Aby zarejestrować auto, właściciel powinien stawić się z kompletem dokumentów w Wydziale Komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Wniosek można również złożyć za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej na www.esp.pwpw.pl.

Do wniosku o rejestrację, który można pobrać ze strony internetowej Wydziału Komunikacji lub odebrać osobiście w placówce, dołącza się umowę kupna-sprzedaży, darowizny, zamiany lub inny dokument potwierdzający nabycie auta, dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu (jeśli jest), tablice rejestracyjne (nawet, jeśli chcemy przerejestrować auto bez zmiany tablic), dowód potwierdzający posiadanie polisy OC, a także dokument potwierdzający tożsamość.

Co z przerejestrowaniem auta, gdy jest ono własnością kilku osób? Do urzędu stawić się powinni wszyscy współwłaściciele, chyba że udzielą one jednej osobie pełnomocnictwa.

W zależności od tego, jakie dokumenty złożymy i czy będziemy zmieniać tablice rejestracyjne, zapłacimy inną opłatę za rejestrację auta. Jeśli kupiłeś samochód od osoby, która mieszka w Twoim powiecie, nie musisz kupować tablic rejestracyjnych. Wtedy za przerejestrowanie auta zapłacisz 81 zł. W innej sytuacji będziesz musiał zapłacić 181,50 zł. Jeśli nie masz karty pojazdu, będziesz musiał dodatkowo zapłacić 75,50 zł.

Jak długo trwa rejestracja? Na początku dostaniesz w Wydziale Komunikacji “miękki” (tymczasowy) dowód rejestracyjny ważny przez 30 dni. Po upływie 1-3 tygodni, a czasami nawet miesiąca, będziesz mógł odebrać stały dowód rejestracyjny.

Wyrejestrowanie auta - jak wygląda i jak długo trwa?

Tak jak w przypadku rejestracji pojazdu, wniosek o wyrejestrowanie składa się w Wydziale Komunikacji. W zależności od powodu należy złożyć inny komplet dokumentów:

 • kasacja: wniosek o wyrejestrowanie, zaświadczenie o demontażu, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne,
 • kradzież: wniosek o wyrejestrowanie, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie z policji potwierdzające kradzież, oświadczenie o zapoznaniu się z odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań,
 • wywóz za granicę: wniosek o wyrejestrowanie, dokumenty, potwierdzające zbycie samochodu, oświadczenie wskazujące, że pojazd był zarejestrowany za granicą,
 • utrata auta bez zmiany w prawie własności: wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, potwierdzenie wniesienia opłaty na rzecz gminy, dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu.

Ile kosztuje wyrejestrowanie auta? Zapłacisz za to 10 zł, chyba, że w Twoim imieniu występuje pełnomocnik. Wtedy dolicza się 17 zł opłaty skarbowej.

Jak długo trwa wyrejestrowanie auta? Zazwyczaj wniosek jest rozpatrywany natychmiast, choć urząd ma na to 30 dni. Jeśli jednak zostanie odrzucony, możesz się odwołać od tej decyzji. Masz na to 14 dni.

OC a przerejestrowanie auta

Poprzedni właściciel samochodu w ciągu 14 dni powinien powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży pojazdu. Polisa OC przechodzi więc na nowego właściciela pojazdu.

Nowy właściciel może jednak w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia komunikacyjnego dotychczasowego właściciela i wykupić nową. Jak to zrobić? Wystarczy złożyć wypełniony dokument “Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – nabywcy pojazdu” - wzór dokumentu znajdziesz na https://cuk.pl/dokumenty-do-pobrania. Odpowiedni dokument możesz też wypełnić w jednej z placówek CUK.

Zmiana ubezpieczyciela jest bardzo prosta. Wystarczy, że wypełnisz dokument wypowiedzenia umowy ubezpieczenia nabywcy pojazdu. Wypełniony i podpisany dokument zostawiasz u ubezpieczyciela, (np. tego, u którego nabyłeś nową polisę), on poświadcza jego otrzymanie i zajmuje się resztą formalności.

Ważne! Pamiętaj, by po wypowiedzeniu polisy wykupić nowe ubezpieczenie OC. Polisę możesz kupić w dogodny dla Ciebie sposób: online, w placówce CUK lub za dzwoniąc na infolinię.