2022-09-15

Przerejestrowanie i wyrejestrowanie auta — kara za nieterminowe złożenie wniosku

Jakie obowiązują terminy?

Przerejestrowanie i wyrejestrowanie auta — kara za nieterminowe złożenie wniosku

Nie zwlekaj z przerejestrowaniem lub wyrejestrowaniem auta! Od 1 stycznia 2020 roku możesz zapłacić karę za niezłożenie wniosku w terminie. Zmiany w Prawie o ruchu drogowym przewidują, że kierowca, który nabył auto i go w ciągu 30 dni nie przerejestrował lub poprzedni właściciel, który nie wyrejestrował pojazdu może zapłacić od 200 zł do 1000 zł kary! Sprawdź, na czym polega wyrejestrowanie auta.

Przerejestrowanie i wyrejestrowanie auta — konieczne od 1 stycznia 2020 roku

Choć obowiązek informowania urzędu o zmianie właściciela samochodu istniał od dawna, wiele osób go nie wypełniało. Do pewnego czasu nie stosowano żadnych kar za brak zmiany właściciela w dowodzie rejestracyjnym. Jednak od 1 stycznia 2020 roku zostały wprowadzone odpowiednie przepisy. Za niepoinformowanie wydziału komunikacji o zmianie właściciela w ciągu 30 dni, przewidywane są kary.

Skąd taka zmiana? Celem wprowadzenia kar za nieprzerejestrowanie pojazdów ma być nie tylko uporządkowanie danych właścicieli, które zapisywane są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ale i wsparcie legalnego obrotu pojazdów w Polsce. Zmiana przepisów obejmuje również obowiązek zgłaszania samochodów wyrejestrowanych. W tym przypadku Polska musiała dostosować się do unijnej dyrektywy z 18 września 2000 roku w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji.

To ciekawe!

Na podstawie informacji z Centralnej Ewidencji Pojazdów można stwierdzić, że o wiele więcej samochodów zostało dopuszczonych do ruchu, niż realnie znajdowało się ich na drogach. Stąd też pojawiało się wiele problemów w bazie danych i statystykach. Okazało się, że wiele z aut powinno być już dawno wyrejestrowanych. Właśnie dlatego wprowadzono zmiany w prawie w 2020 roku, aby uregulować formalności.

Wyrejestrowanie auta — kiedy trzeba to zrobić i ile jest na to czasu?

Wyrejestrowanie samochodu jest bardzo ważną formalnością, którą powinien dopełnić właściciel. Polega na wycofaniu danego pojazdu z ruchu drogowego, czyli nie może być on dalej użytkowany przez kierowców. Najczęściej dotyczy to samochodów po kradzieży, kasacji lub sprzedaży za granicą. Wyrejestrowanie pojazdu powinno być też formalnością spełnioną przez właścicieli aut po złomowaniu. Zastanawiasz się, ile jest czasu na wyrejestrowanie auta? Właściciel ma na to 30 dni.

To ważne!

Zastanawiasz się, jak wygląda zmiana właściciela auta? Na kim leży obowiązek zgłoszenia tej informacji do urzędu? Przerejestrowanie samochodu, a właściwie wyrejestrowanie należy po stronie zbywcy (może to być jedna lub kilka osób). Nabywca musi jednak zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji. Można to zrobić za pomocą platformy ePUAP, tradycyjnie pocztą lub podczas osobistej wizyty w oddziale.

Kiedy wyrejestrować auto? Obowiązek taki powstaje, gdy pojazd zostanie:

 • skradziony,
 • sprzedany, wywieziony lub zdemontowany za granicą,
 • utracony w sposób trwały i zupełny,
 • wycofany z obiegu,
 • przekazany do stacji demontażu pojazdów lub punktu zbierania odpadów.

W ostatnim przypadku stacja demontażu wydaje zaświadczenie o kasacji pojazdu lub podpisuje z właścicielem pojazdu umowę kupna, a następnie sama wyrejestrowuje auto. Wzięcie na siebie większości formalności jest ważnym atutem takich stacji w ich ofercie skupu starych pojazdów. By pozbyć się niesprawnego samochodu, wystarczy zadzwonić do takiej firmy, a resztą zajmą się pracownicy stacji demontażu.

Skorzystanie z tego typu usług jest wskazane także dlatego, że wyrejestrować można tylko pojazdy zezłomowane, sprzedane lub skradzione. Dopóki auto stoi na podwórku, procedura może być utrudniona, a nawet niemożliwa. Istnieje możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu od dwóch miesięcy do dwóch lat, ale dotyczy to niewielkiej grupy pojazdów, przeznaczonych dla firm, a nie na użytek prywatny.

Czasowe wyrejestrowanie jest możliwe dla autobusów, pojazdów specjalnych, ciągników samochodowych oraz samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Takie czynności motywowane są. Wyrejestrowanie samochodu to obowiązek, który trzeba spełnić. Za brak dopełnienia tej formalności grozi kara finansowa od 200 do 1000 złotych. Może być ona nałożona przez starostę.

Ile czasu na wyrejestrowanie auta ma właściciel?

Niezależnie od tego, czy musisz spełnić formalności po kasacji, kradzieży, czy też niezbędne jest wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu, termin jest taki sam. Masz na to 30 dni. Dowiedz się, co potrzeba do przerejestrowania auta, aby zrobić to szybko i sprawnie.

Jak wyrejestrować samochód?

Jak wyrejestrować auto zgodnie z prawem? Trzeba wybrać się do wydziału komunikacji, właściwego dla danego miejsca zamieszkania i wypełnić odpowiedni wniosek. Niektóre urzędy dają możliwość wyrejestrowania samochodu przez Internet, logując się do Profilu Zaufanego.

Jak wyrejestrować samochód? Krok po kroku

 • 1
  Wypełnij wniosek, który możesz pobrać ze strony internetowej.
 • 2
  Przygotuj dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne (jeśli to możliwe)
 • 3
  Przygotuj dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu.
 • 4
  Udaj się do wydziału komunikacji, złóż wniosek z dokumentami.
 • 5
  Poczekaj na decyzję maksymalnie 30 dni, zazwyczaj jest ona wydawana od razu.
 • 6
  Poinformuj o wyrejestrowaniu samochodu towarzystwo ubezpieczeniowe.

Wyrejestrowanie samochodu trzeba rozpocząć od wypełnienia wniosku. Jest on też dostępny na stronie internetowej www.gov.pl. Będą Ci potrzebne następujące dane:

 • imię i nazwisko właścicieli i współwłaścicieli,
 • ich adres zamieszkania,
 • data urodzenia i PESEL,
 • marka i model samochodu,
 • rok produkcji pojazdu,
 • numer identyfikacyjny VIN lub numer nadwozia,
 • numer silnika,
 • dotychczasowy numer rejestracyjny,
 • numer karty pojazdu.

Konieczne będzie też załączenie dokumentów, które świadczą o tym, że może być przeprowadzone wyrejestrowanie auta. Wszystko zależy od tego, z jakiego jest to powodu. Przykładowe dokumenty to oświadczenie właściciela o kradzieży wraz z potwierdzeniem pisemnym od policji. Jeśli konieczne było zbycie, przydadzą się dokumenty do wyrejestrowania pojazdu od stacji demontażu. Udokumentowana też powinna być kasacja za granicą. Przydadzą się wszelkie potwierdzenia tego działania.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co jest potrzebne do wyrejestrowania samochodu? Jeśli to możliwe, weź ze sobą dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana), a także dotychczasowe tablice rejestracyjne. Jak długo trwa wyrejestrowanie auta? Zazwyczaj wniosek jest rozpatrywany natychmiast, choć urząd ma na to 30 dni. Jeśli jednak zostanie odrzucony, możesz się odwołać od tej decyzji. Masz na to 14 dni.

Gdzie przerejestrować auto?

Wiesz już, jakie dokumenty do przerejestrowania samochodu potrzebujesz. Najlepiej przygotować je nieco wcześniej, aby nie mieć problemów z dopełnieniem formalności na miejscu. Pamiętaj też o pełnomocnictwach, jeśli współwłaścicieli było więcej. Warto też wiedzieć, jaki jest Twój wydział komunikacji.

Przerejestrowanie samochodu, w zależności od miejsca zamieszkania, może odbyć się w:

 • urzędzie starostwa powiatowego,
 • urzędzie miasta (w miastach na prawach powiatu),
 • urzędzie dzielnicy, np. w Warszawie.

O tym, gdzie przerejestrować auto, powinien poinformować urząd miasta na swojej stronie internetowej. Sprawdź informacje, które tam podaje.

Wyrejestrowanie samochodu a współwłaściciel

Wyrejestrowanie auta to procedura, za którą odpowiedzialny jest właściciel pojazdu, a także współwłaściciele. W teorii, wszyscy powinni stawić się w wydziale komunikacji, odpowiednim do miejsca zamieszkania. Można jednak to zrobić samemu, jeśli np. jeden z współwłaścicieli nie może być obecny. Wtedy konieczne jest pisemne pełnomocnictwo.

Co potrzebne do wyrejestrowania samochodu? Wymagane dokumenty

Tak jak w przypadku rejestracji pojazdu, wniosek o wyrejestrowanie składa się w Wydziale Komunikacji. W zależności od powodu należy przedstawić dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu:

 • Dokumenty po kasacji: wniosek o wyrejestrowanie, zaświadczenie o demontażu, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne,
 • Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania pojazdu po kradzieży: wniosek o wyrejestrowanie, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie z policji potwierdzające kradzież, oświadczenie o zapoznaniu się z odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań,
 • Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania auta po wywiezieniu za granicę: wniosek o wyrejestrowanie, dokumenty, potwierdzające zbycie samochodu, oświadczenie wskazujące, że pojazd był zarejestrowany za granicą,
 • Dokumenty po utracie auta bez zmiany w prawie własności: wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, potwierdzenie wniesienia opłaty na rzecz gminy, dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu.

Opłata za wyrejestrowanie pojazdu

Ile kosztuje wyrejestrowanie auta? Zapłacisz za to 10 zł, chyba, że w Twoim imieniu występuje pełnomocnik. Wtedy dolicza się 17 zł opłaty skarbowej. Koszt wyrejestrowania auta nie jest wysoki. Opłatę można uiścić w kasie urzędu albo przelewem na konto.

Rejestracja auta - kiedy?

Nowy właściciel pojazdu ma 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację. Obowiązek taki powstaje w określonych przypadkach. Kara za nieprzerejestrowanie samochodu w 2021 roku jest dość wysoka i wiele osób z pewnością zadba o spełnienie tego obowiązku w wyznaczonym czasie. Co jeśli nie zdążyłem i nie przerejestrowałem auta? Do końca roku 2020 obowiązywał wydłużony termin 180 dni, który miał odciążyć urzędy. Samochód sprowadzony w styczniu 2021 trzeba zarejestrować już w ciągu 30 dni. Łatwo można było przeoczyć tę informację, jednak nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Co grozi za nieprzerejestrowanie auta? Kara administracyjna w wysokości nawet do 1000 zł! Im wcześniej jednak zgłosisz się do Wydziału Komunikacji, tym kara będzie mniej dotkliwa. Przy stosunkowo niewielkim opóźnieniu może wynosić około 200 zł, dlatego warto się pośpieszyć, nawet gdy termin już minął. O tym, jak wygląda przerejestrowanie samochodu, dowiesz się z dalszej części tego artykułu. Warto najpierw poznać sytuacje, w których pojawia się obowiązek rejestracji samochodu. Wśród nich znajdziemy:

 • kupno nowego auta w Polsce,
 • kupno auta z rynku wtórnego zarejestrowanego w Polsce,
 • nabycie auta inną drogą np. darowizny,
 • kupno auta sprowadzonego z kraju poza Unią Europejską dopuszczonego do obrotu w Polsce,
 • kupno samochodu sprowadzonego do kraju z państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o przerejestrowanie auta z zagranicy, 30-dniowy okres na złożenie wniosku zaczyna obowiązywać od dnia sprowadzenia samochodu do kraju. W przypadku przerejestrowania auta z darowizny i kupionego na terenie kraju, czas liczony jest od daty, która widnieje na umowie darowizny lub umowie kupna-sprzedaży. Kupiłeś auto i zastanawiasz się, co dzieje się z OC po przerejestrowaniu samochodu? Zajrzyj do naszego artykułu.

Ile się czeka na tablice rejestracyjne?

Od 31 stycznia 2022 roku po zakupie samochodu zarejestrowanego w Polsce można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny. Dotyczy to aut zarejestrowanych w Polsce. Tablice rejestracyjne powinny mieć dobry stan i być czytelne oraz spełniać obowiązujące unijne normy. Jeśli jednak zdecydujesz się na zarejestrowanie nowego auta, powinieneś otrzymać nowy numer w kolejnych 14 dniach. O konkretnym terminie dowiesz się na miejscu w wydziale komunikacji.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic? To koszt 81 złotych.

Samochód z zagranicy

Jeśli kupujemy samochód z zagranicy warto sprawdzić, czy spełnia polskie normy i może zostać dopuszczony do ruchu. Kierowcy, którzy sprowadzili samochód z kraju z ruchem lewostronnym mogą zastanawiać się nad tym czy mogą zarejestrować taki samochód. Nie ma z tym problemu, jednak warto pamiętać, że kierownica po prawej stronie może utrudniać jazdę w ruchu prawostronnym (w Polsce ustawowo kierowca ma obowiązek poruszania się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni). Innym elementem często wymagającym dostosowania do polskiego prawa elementem są światła, w tym kierunkowskazy, ze względu na kolor oraz częstotliwość migania. Wszystkie te aspekty zostaną sprawdzone w stacji kontroli pojazdów jeszcze przed przerejestrowaniem.

Oldtimery

Stare samochody wyprodukowane przed 1980 rokiem są nazywane “oldtimerami”. Są zabytkiem ruchomym wpisywanym do rejestrów muzealnych. W ich przypadku proces rejestracji wygląda inaczej. Rejestracja zaczyna się od wypełnienia tzw. białej karty. Po dostarczeniu jej do siedziby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków należy zaczekać na decyzję, która umożliwi wykonanie badań technicznych. Mając komplet dokumentów od konserwatora można pójść do Wydziału Komunikacji. Cechą charakterystyczną zabytkowych pojazdów są żółte tablice rejestracyjne.

Rejestracja pojazdu zabytkowego daje pewne korzyści jak jednorazowy, bezterminowy przegląd oraz możliwość terminowego ubezpieczania samochodu, np. na miesiąc lub kwartał. Dodatkowo część towarzystw ubezpieczeniowych udziela na takie auta zniżki na ubezpieczenie OC. Kolejnym plusem jest brak wymogu dostosowania samochodu do polskich wymogów technicznych, co pozwala uniknąć czasem bardzo dużych zmian konstrukcyjnych. 

Z drugiej strony posiadanie oldtimera to nie tylko korzyści, ale i zobowiązania. Nie wolno wprowadzać żadnych modyfikacji do samochodu bez uzyskania odpowiedniej zgody od konserwatora zabytków (co jest bardzo trudne i wymaga dobrego uzasadnienia). Istnieją również wymagania co do procentowej ilości oryginalnych części (lub części wymiennych stworzonych specjalnie do tego modelu). Dodatkowe obowiązki jak szczególna dbałość o stan pojazdu i zabezpieczenia przed kradzieżą odstraszają część właścicieli od tego typu rozwiązania. Nie ma również możliwości powrotu do zwykłej, białej rejestracji, więc jest to decyzja ostateczna.

Choć panuje przeświadczenie, że w Polsce kupuje się tylko stare pojazdy, daleko im do ćwierćwiecza, wymaganego do określenia pojazdu jako oldtimera. Jednak istnieje kilka klasycznych modeli, które wciąż cieszą się dużą popularnością. Nie zawsze jednak decyzja o rejestracji na żółtych tablicach jest opłacalna.

Rejestracja auta — jak wygląda i jak długo trwa?

Aby zarejestrować auto, właściciel powinien stawić się z kompletem dokumentów w Wydziale Komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Wniosek można również złożyć za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej na www.esp.pwpw.pl. Do wniosku o rejestrację, który można pobrać ze strony internetowej Wydziału Komunikacji lub odebrać osobiście w placówce, dołącza się umowę kupna-sprzedaży, darowizny, zamiany lub inny dokument potwierdzający nabycie auta, dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu (jeśli jest), tablice rejestracyjne (nawet, jeśli chcemy przerejestrować auto bez zmiany tablic), dowód potwierdzający posiadanie polisy OC, a także dokument potwierdzający tożsamość.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co z przerejestrowaniem auta, gdy jest ono własnością kilku osób? Do urzędu stawić się powinni wszyscy współwłaściciele, chyba że udzielą one jednej osobie pełnomocnictwa. W zależności od tego, jakie dokumenty złożymy i czy będziemy zmieniać tablice rejestracyjne, zapłacimy inną opłatę za rejestrację auta. Jeśli kupiłeś samochód od osoby, która mieszka w Twoim powiecie, nie musisz kupować tablic rejestracyjnych. Wtedy za przerejestrowanie auta zapłacisz 81 zł. W innej sytuacji będziesz musiał zapłacić 181,50 zł. Jeśli nie masz karty pojazdu, będziesz musiał dodatkowo zapłacić 75,50 zł. Jak długo trwa rejestracja? Na początku dostaniesz w Wydziale Komunikacji “miękki” (tymczasowy) dowód rejestracyjny ważny przez 30 dni. Po upływie 1-3 tygodni, a czasami nawet miesiąca, będziesz mógł odebrać stały dowód rejestracyjny.

Poprzedni właściciel nie przerejestrował auta – co teraz?

Kupiłeś samochód i zastanawiasz się, jak wygląda przerejestrowanie samochodu po zakupie? Może zdarzyć się tak, że dane na umowie będą różnić się od tych, które są wpisane do dowodu rejestracyjnego. Wtedy konieczne jest przedstawienie w wydziale komunikacji umowy pomiędzy osobą, która jest wpisana do dowodu (czyli widnieje w bazie danych) a poprzednim właścicielem. To dokument do przerejestrowania samochodu, który jest bardzo istotny.

Pamiętaj o tym, że zmiana właściciela auta powinna być zgłoszona do wydziału komunikacji, najlepiej jak najszybciej. Jeśli kupujesz auto i od razu je sprzedajesz, może grozić Ci kara finansowa. Obowiązek przerejestrowania nie jest wcale skomplikowany pod względem formalności.

OC a przerejestrowanie auta

Poprzedni właściciel samochodu w ciągu 14 dni powinien powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży pojazdu. Polisa OC przechodzi więc na nowego właściciela pojazdu. Nowy właściciel może jednak w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia komunikacyjnego dotychczasowego właściciela i wykupić nową. Jak to zrobić? Wystarczy złożyć wypełniony dokument “Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – nabywcy pojazdu” - wzór dokumentu znajdziesz na https://cuk.pl/dokumenty-do-pobrania. Odpowiedni dokument możesz też wypełnić w jednej z placówek CUK.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Zmiana ubezpieczyciela jest bardzo prosta. Wystarczy, że wypełnisz dokument wypowiedzenia umowy ubezpieczenia nabywcy pojazdu. Wypełniony i podpisany dokument zostawiasz u ubezpieczyciela, (np. tego, u którego nabyłeś nową polisę), on poświadcza jego otrzymanie i zajmuje się resztą formalności. Ważne! Pamiętaj, by po wypowiedzeniu polisy wykupić nowe ubezpieczenie OC. Polisę możesz kupić w dogodny dla Ciebie sposób: online w placówce CUK lub za dzwoniąc na infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku