2019-07-04

Co się dzieje z OC po przerejestrowaniu samochodu?

Kupiłeś samochód z ważnym OC? Sprawdź, co możesz zrobić z polisą po zbywcy!

Co się dzieje z OC po przerejestrowaniu samochodu?

Znakomita większość nabytków w polskich garażach to auta z rynku wtórnego. Kupując samochód z drugiej ręki, wraz z pojazdem otrzymujesz polisę OC. Jak działa ubezpieczenie po przerejestrowaniu pojazdu?

OC zawsze obowiązkowe

Na wstępie warto zaznaczyć, że ważna polisa OC dla pojazdów mechanicznych należy do ubezpieczeń obowiązkowych, a za jej brak możesz ponieść karę finansową w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Problemy zaczynają się już od pierwszego dnia braku ważnej ochrony, dlatego oprócz przerejestrowania samochodu w urzędzie, zatroszcz się także o OC i pomyśl o ubezpieczeniu zanim jeszcze sfinalizujesz transakcję.

Kto zgłasza przerejestrowanie u ubezpieczyciela?

Każda polisa OC zawarta jest dla konkretnego pojazdu, jego właściciela i ewentualnych współwłaścicieli. Towarzystwo musi przecież wiedzieć, kogo ubezpiecza. Przy zmianie własności to sprzedający auto zawiadamia zakład ubezpieczeń o sprzedaży w ciągu 14 dni od podpisania umowy z kupującym.

Kupiłem auto z ważnym OC – co dalej?

Poprzedni właściciel czyli zbywca zgodnie ze spoczywającym na nim obowiązkiem przekazuje Ci dowód zakupu polisy i od tej pory wszystko pozostaje w Twoich rękach. Zgodnie z prawem możesz skorzystać z ważnego jeszcze ubezpieczenia OC lub wypowiedzieć polisę w dowolnym momencie.

Nowy właściciel – nowa składka?

Koszty polisy zależą w głównej mierze od wieku kierowcy i przebiegu dotychczasowej historii ubezpieczeniowej. Kiedy zmienia się właściciel pojazdu, towarzystwo ma prawo ustalić nową wysokość składki.
Nawet jeśli ubezpieczyciel przez dłuższy czas się do Ciebie nie zgłasza, może się okazać, że wezwanie do zapłaty wyższej stawki otrzymasz wraz z końcem obowiązywania umowy.
Tuż po zakupie samochodu warto z własnej inicjatywy zwrócić się do towarzystwa i zapytać o koszty polisy po rekalkulacji składki. Unikniesz przykrej niespodzianki i zdobędziesz komplet informacji, aby podjąć świadomą decyzję, czy skorzystać z polisy zbywcy czy poszukać nowej oferty. Pamiętaj, że polisa zbywcy nie przedłuży się automatycznie. Jeśli w kolejnym roku chcesz skorzystać z usług tego samego ubezpieczyciela, zgłoś się do TU, aby zawrzeć na siebie nową polisę.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak wypowiedzieć polisę OC zbywcy?

Możesz wypowiedzieć polisę OC poprzedniego właściciela w dowolnym momencie po zakupie auta. Musisz sporządzić pisemne wypowiedzenie i dostarczyć je do ubezpieczyciela osobiście, listem lub emailem po zeskanowaniu własnoręcznie podpisanego dokumentu. Pamiętaj, aby kupić nową polisę i zachować ciągłość ochrony!
Co ciekawe, jeśli kupujący samochód wypowie umowę ubezpieczenia, poprzedni właściciel może otrzymać proporcjonalny zwrot opłaconej składki. Przykładowo, sprzedałeś auto w lipcu, a kolejny właściciel wypowiada polisę ważną do końca roku. Masz prawo do zwrotu składki za okres 5 miesięcy od sierpnia do grudnia.

Nie chcesz przepłacać za OC?

Skorzystaj z naszego kalkulatora, zadzwoń na infolinię lub przyjdź do jednej z kilkuset placówek CUK Ubezpieczenia. 

Oceń artykuł

4.50
(2)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku