2023-06-06

Kiedy przysługuje samochód zastępczy z AC?

Kiedy możesz liczyć na samochód zastępczy?

Kiedy przysługuje samochód zastępczy z AC?

Posiadanie samochodu w codziennym życiu jest ogromnym ułatwieniem. Auto służy nam do załatwiania codziennych obowiązków oraz do podróżowania. Ale co się stanie, jeśli Twój pojazd zostanie uszkodzony? Bez wątpienia taka sytuacja może wywołać frustrację i zakłócić Twój harmonogram. Auto zastępcze z AC na czas naprawy zapewni Ci pełną mobilność nawet w najtrudniejszych chwilach. Sprawdź, kiedy przysługuje samochód zastępczy z AC oraz co trzeba zrobić, żeby go dostać. Dowiedz się, które towarzystwa dają taką opcję.

Czy z AC przysługuje samochód zastępczy?

W wielu przypadkach samochód zastępczy przysługuje w ramach polisy AC. Ubezpieczenie autocasco to rodzaj ubezpieczenia samochodu, które obejmuje m.in. szkody własne (w tym kolizje i wypadki z Twojej winy), zderzenie ze zwierzęciem czy kradzież samochodu.

Przy wystąpieniu zdarzenia objętego ochroną autocasco, które uniemożliwia Ci korzystanie z własnego pojazdu, bardzo często towarzystwa oferują samochód zastępczy w czasie naprawy. Wielu ubezpieczycieli oferuje taką opcję w ramach pakietu ubezpieczenia AC, choć szczegóły oczywiście mogą się różnić w zależności od firmy ubezpieczeniowej oraz wybranej polisy.

Warto pamiętać, że samochód zastępczy z AC przysługuje Ci tylko w przypadku szkód rozliczanych bezgotówkowo i zależny jest od warsztatu, w którym naprawiasz swój pojazd. Wybierając opcję ASO, czyli naprawę w autoryzowanej stacji obsługi lub w warsztacie partnerskim, masz duże szanse na otrzymanie auta zastępczego na czas naprawy z AC.

Korzystanie z samochodu zastępczego z AC zapewni Ci pełną mobilność i komfort w sytuacji, gdy nie masz wykupionego ubezpieczenia assistance. Sprawdź szczegóły swojej polisy autocasco lub skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, by dowiedzieć się więcej na temat dostępnych opcji i warunków korzystania z auta zastępczego z AC.

Jak dostać auto zastępcze z AC?

Samochód zastępczy z AC może przysługiwać Ci w zależności od wybranego towarzystwa i sposobu rozliczenia szkody. Co do zasady, żeby otrzymać auto zastępcze z AC, należy przedstawić taką potrzebę podczas zgłaszania szkody. Aby dowiedzieć się, czy Twoja polisa obejmuje tę usługę, zapoznaj się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziesz tam informację dotyczącą tego, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje takie rozwiązanie.

Sprawdziliśmy, jak to wygląda u wybranych ubezpieczycieli.

Jeżeli zdecydujesz się na naprawę w warsztacie partnerskim, to przysługuje Ci auto zastępcze z AC. Allianz zapewnia to rozwiązanie tylko przy tym wariancie.

Jeżeli zdecydujesz się na naprawę w warsztacie, przysługuje Ci samochód zastępczy z AC Generali.

Hestia samochód zastępczy z AC oferuje tylko po kradzieży. Taka opcja jest dostępna w produkcie Ergo7.

Możesz liczyć na auto zastępcze na czas naprawy z AC. Link4 wymaga, aby te koszty były uzasadnione i udokumentowane.

Auto zastępcze z AC PZU gwarantuje, jeśli pojazd będzie naprawiany w Warsztacie współpracującym z Towarzystwem.

Sprawdź także, czy wykupując AC w Warcie możesz liczyć na samochód zastępczy.

Jeżeli nie możesz znaleźć informacji w OWU, skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wątpliwości dotyczące dostępności samochodu zastępczego z AC.

Komu przysługuje samochód zastępczy?

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą samochodem, nie jesteś w stanie ustrzec się przed nieoczekiwanymi sytuacjami na drodze. Jeżeli dojdzie do wypadku, Twój pojazd może okazać się niezdolny do dalszej jazdy. Warto w tej sytuacji skorzystać z samochodu zastępczego. Podpowiadamy komu i w jakich sytuacjach on przysługuje:

 • Samochód zastępczy z OC sprawcy – jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku samochodowym przysługuje Ci samochód zastępczy na czas naprawy. Koszty zostaną pokryte z OC sprawcy szkody.
 • Pojazd zastępczy z assistance – jeżeli posiadasz dodatkowe rozszerzenie ochrony, jakim jest assistance, to w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i wybranego zakresu ubezpieczenia możesz otrzymać pojazd zastępczy. Auto zastępcze z assistance otrzymasz najczęściej po wypadku, kradzieży oraz awarii. Oznacza to, że nawet jeżeli Twój pojazd po prostu się zepsuje, to otrzymasz auto zastępcze, którym będziesz mógł bez problemu się poruszać. Limity czasowe są oczywiście wskazane w OWU towarzystwa ubezpieczeniowego i zależą od wybranego przez Ciebie pakietu.
 • Samochód zastępczy z AC – jak już wspominaliśmy wcześniej, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, możesz liczyć na auto zastępcze na czas naprawy z AC, jeśli skorzystasz z usług warsztatu współpracującego z danym ubezpieczycielem. Jeżeli decydujesz się na opcję kosztorysową, to warto zainwestować dodatkowo w ubezpieczenie assistance.

Jak długo należy się auto zastępcze?

W zależności od sytuacji, w ramach której przysługuje Ci samochód zastępczy, limity mogą się różnic.Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie podchodzi do kwestii rozliczenia szkody i limitów odpowiedzialności. Pojazd zastępczy może przysługiwać Ci na cały czas naprawy lub tylko na wskazaną ilość dni:

 • Samochód zastępczy z OC sprawy przysługuje Ci na cały czas naprawy. Jeżeli jest taka potrzeba – towarzystwo ubezpieczeniowe musi pokryć koszty z tym związane.
 • Auto zastępcze w ramach ubezpieczenia assistance przysługuje do limitów wskazanych w OWU. Każde towarzystwo indywidualnie określa limity odpowiedzialności. Przed zawarciem polisy warto sprawdzić na ile dni otrzymasz pojazd zastępczy w razie wypadku, awarii czy kradzieży.
 • Samochód zastępczy z AC – w zależności od warsztatu, z którym współpracuje towarzystwo ubezpieczeniowe, możesz otrzymać na cały czas naprawy lub do określonego limitu. Na przykład w ramach autocasco z Hestii otrzymasz pojazd zastępczy w razie kradzieży (maksymalnie do sumy ubezpieczenia 2 000 zł).

Przed zawarciem polisy warto zapoznać się z OWU, by mieć pewność, w jakich sytuacjach otrzymasz pojazd zastępczy z AC.

Nie czekaj i już dziś kup ubezpieczenie swojego samochodu!

Ubezpieczenie AC jest polisą, która zapewnia Ci wsparcie w nieoczekiwanych sytuacjach. Sprawdź, ile kosztuje autocasco dla Twojego auta. Wejdź na kalkulator OC i AC i wybierz ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Możesz skontaktować się również z doradcami dzwoniąc na infolinię lub przychodząc do jednej z placówek CUK znajdujących się w Twojej okolicy.

FAQ:

 • 1
  Kiedy nie należy się auto zastępcze?

Ubezpieczyciel nie opłaci kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, jeżeli nie posiadasz wykupionego ubezpieczenia assistance, a Twoja polisa AC nie gwarantuje takiego rozwiązania. Wszystkie wyłączenia ochrony znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi warto zapoznać się przed zakupem polisy ubezpieczeniowej.

 • 2
  Jak sprawdzić, czy przysługuje mi auto zastępcze?

Aby dowiedzieć się, czy przysługuje Ci pojazd zastępczy, zapoznaj się z OWU. Jeżeli te dokumenty są dla Ciebie niejasne, możesz skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym lub bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.

 • 3
  Kto odpowiada za szkody w samochodzie zastępczym?

Większość wypożyczalni czy warsztatów, z którymi współpracują towarzystwa, daje możliwość wykupienia dodatkowej ochrony, dzięki której w razie wyrządzenia szkody w samochodzie zastępczym, nie będziesz ponosił odpowiedzialności finansowej. Jeżeli nie wykupisz dodatkowej ochrony, to Ty odpowiadasz za szkody wyrządzone w wynajętym samochodzie.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku