2021-04-27

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jakich warunkach?

Czy przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy? Czy trzeba napisać wniosek?

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jakich warunkach?

Podczas wypadku lub kolizji często dochodzi do uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu. Taka szkoda sprawia, że wiele osób z dnia na dzień zostaje bez samochodu i często jedynym wyjściem wydaje się korzystanie z komunikacji publicznej. Jeśli zostałeś poszkodowany w zdarzeniu drogowym, wskutek czego nie możesz korzystać z własnego samochodu, przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy do czasu naprawienia szkody lub kupna nowego pojazdu. Jak uzyskać zastępczy samochód z OC sprawcy i o czym należy pamiętać, by skorzystać z tej formy wsparcia?

Jak uzyskać pieniądze za wynajem auta z OC sprawcy?

Utrata samochodu wskutek zdarzenia drogowego nie jest uznawana za szkodę majątkową. Taką szkodą jest dopiero wynajem auta zastępczego, dlatego nie ma możliwości uzyskania pieniędzy NA wynajem – możesz otrzymać je jedynie ZA wynajem, a więc dopiero wtedy, gdy już wynajmiesz samochód zastępczy.

Najczęściej poszkodowany wynajmuje auto zastępcze na czas naprawy, a po odebraniu samochodu z warsztatu przekazuje fakturę za wynajem towarzystwu ubezpieczeń. Na podstawie dokumentu ubezpieczyciel wypłaca zwrot za wynajem auta z OC sprawcy. Może się jednak zdarzyć, że firma odmówi wypłacenia pieniędzy za wynajem, dlatego warto wcześniej dokładnie zapoznać się z warunkami zwrotu.

Auto zastępcze z OC sprawcy – jakie wybrać?

Jeśli podczas wypadku straciłeś swojego 20-letniego Forda, nie oznacza to, że możesz wynająć najnowszego Mercedesa z OC sprawcy. Zgodnie z przepisami, wydatki związane z wynajmem powinny być „celowe i ekonomicznie uzasadnione”. Poszkodowany powinien więc wynająć auto zastępcze o podobnej, a na pewno nie wyższej klasie od pojazdu, który uczestniczył w zdarzeniu. Wynajem droższego samochodu z luksusowej wypożyczalni może zostać zakwestionowany przez ubezpieczyciela.

Osoby, które zdecydują się na wynajem auta wyższej klasy, muszą liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zwróci jedynie taki koszt, jaki kierowca poniósłby, wypożyczając samochód tej samej klasy. Warto również pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na wynajem pojazdu niższej klasy, ekwiwalent za auto zastępcze pokryje wyłącznie poniesione koszty, a więc nie otrzymasz dodatkowych pieniędzy za to, że zdecydowałeś się na tańszy samochód.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Gdzie wynająć pojazd zastępczy z OC sprawcy?

Jedną z najbezpieczniejszych możliwości jest wybór wypożyczalni współpracującej z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy. Można to zrobić szybko i bezgotówkowo, podając numer polisy i szkody z OC. W ten sposób masz pewność, że nie przekroczysz ustalonych stawek wynajmu, a ubezpieczyciel otrzyma sygnał, że jesteś chętny do współpracy. Ta metoda wynajmu ma jeszcze jedną zaletę – ubezpieczyciel pokrywa koszty wynajmu od razu, dlatego nie musisz czekać na ekwiwalent za auto zastępcze. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują także własną flotą samochodów zastępczych. Taka oferta jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które nie mają gotówki na wynajem i chcą szybko uzyskać bezpłatne auto zastępcze z OC sprawcy.

Inną opcją, która umożliwia odzyskanie kosztów wynajmu dopiero po przedstawieniu ubezpieczycielowi faktury, jest wynajem z wypożyczalni lub z warsztatu własnego wyboru. W takiej sytuacji należy pamiętać o wspomnianej już klasie, która nie może być wyższa niż klasa uszkodzonego auta. Pamiętaj również o tym, że pojazd zastępczy z OC sprawcy powinien być wypożyczony po średniej stawce obowiązującej na lokalnym rynku. Wybierając ofertę drogiej wypożyczalni, musisz więc liczyć się z tym, że firma ubezpieczeniowa zakwestionuje wynajem.

Innym, choć nieco mniej popularnym rozwiązaniem, jest auto zastępcze od osoby prywatnej. Jednak nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zgadzają się na pokrycie kosztów wynajmu od osoby fizycznej. Przed podjęciem takiej decyzji warto więc spytać ubezpieczyciela o warunki wynajmu i honorowane stawki. Wielu ubezpieczycieli udostępnia na swoich stronach internetowych cenniki ze stawkami za dobę najmu najpopularniejszych modeli samochodów.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo?

Wiemy już, na jakich warunkach można uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy. Na jak długo przysługuje jednak wynajem auta z OC sprawcy? Wszystko zależy od tego, do jakiego rodzaju szkody doszło – na tej podstawie określa się okres, na który możesz wynajmować samochód z OC sprawcy. Szkoda całkowita i szkoda częściowa to główne czynniki brane pod uwagę przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

  • Szkoda całkowita
    Termin używany wtedy, gdy samochód uległ zniszczeniu, a koszt likwidacji szkody przekracza wartość pojazdu. W przypadku szkody całkowitej pojazd zastępczy z OC przysługuje od momentu wypłacenia odszkodowania. W sytuacjach, gdy w wypadku komunikacyjnym została poniesiona szkoda całkowita kierowca może korzystać z samochodu zastępczego, jednak z dniem wypłaty odszkodowania musi oddać samochód zastępczy.
  • Szkoda częściowa
    Dotyczy takiego stopnia zniszczenia auta, który umożliwia naprawę, a koszt likwidacji szkody nie przekracza wartości pojazdu. W tym przypadku auto zastępcze z OC przysługuje od momentu zdarzenia do zakończenia naprawy. W tym przedziale czasowym mieszczą się czynności związane z oczekiwaniem na: przyjęcie zgłoszenia szkody, wykonanie kosztorysu, dostarczenie części, naprawę pojazdu oraz odbiór auta z warsztatu.

Jak długo należy się auto zastępcze z OC sprawcy? Jak widać, jest to kwestia indywidualna, którą warto omówić ze swoim ubezpieczycielem, by uniknąć sytuacji, w której ubezpieczyciel sprawcy podważy prawo do korzystania z auta zastępczego.

Wniosek o auto zastępcze z OC sprawcy

Auto z OC sprawcy można uzyskać jedynie po złożeniu odpowiedniego wniosku. Wniosek o auto zastępcze z OC sprawcy należy złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym lub w wypożyczalni, która przekaże ubezpieczycielowi oświadczenie o auto zastępcze.
Do złożenia wniosku należy przygotować:

  • 1
    dowód osobisty,
  • 2
    prawo jazdy,
  • 3
    dowód rejestracyjny pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu,
  • 4
    numer i datę szkody,
  • 5
    dane OC sprawcy,
  • 6
    dokument z firmy ubezpieczeniowej zawierający informację o przyjęciu szkody do likwidacji i zgodę na wynajem auta zastępczego.

Składając dokumenty, warto wykorzystać gotowy wzór pisma o samochód zastępczy z OC sprawcy lub poprosić swojego ubezpieczyciela o pomoc w dopełnieniu formalności. Nie należy zbyt długo zwlekać ze złożeniem wniosku o samochód zastępczy, gdyż w takiej sytuacji ubezpieczyciel może uznać, że wcale nie potrzebujesz auta i odmówić zwrotu kosztów wynajmu. Warto też pamiętać, by podczas składania wniosku podkreślić, że samochód jest Ci potrzebny do codziennego funkcjonowania i nie dysponujesz innym pojazdem.

Kiedy nie przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy?

Z pojazdu zastępczego mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, którzy doznali szkody częściowej lub całkowitej. Wynajem auta z OC sprawcy przysługuje Ci więc bez względu na to, w jakich celach korzystasz z samochodu. Z pojazdu zastępczego z OC sprawcy nie mogą jednak korzystać osoby posiadające drugi samochód, który nadaje się do użytku.

Ubezpieczyciel może również odmówić wypłacenia ekwiwalentu za auto zastępcze wtedy, gdy uzna, że wydatki związane z wynajmem nie były „celowe i ekonomicznie uzasadnione”. Chodzi tu przede wszystkim o sytuację, w której kierowca decyduje się na wynajem auta zastępczego w wyższej klasie, na zbyt długi okres lub w drogiej wypożyczalni, a także wtedy, gdy kierowca wynajmuje auto, mimo że dysponuje drugim samochodem.

Jednak drugie auto nie zawsze jest czynnikiem dyskwalifikującym. Jak uzyskać auto zastępcze mimo posiadania drugiego samochodu? Jest to możliwe w dwóch przypadkach:

  • wynajem auta do innych celów
    Jeśli podczas zdarzenia drogowego uszkodzeniu uległ samochód dostawczy, którego nie możesz zastąpić posiadanym autem osobowym, przysługuje Ci prawo do wynajmu z OC sprawcy.
  • interesy pozostałych członków rodziny
    Jeśli dysponujesz drugim autem, z którego jednak korzysta inny członek rodziny (np. do dojazdów do pracy), również masz prawo do wynajęcia auta z OC sprawcy.

Wbrew popularnym twierdzeniom dostęp do komunikacji publicznej nie wyklucza wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy, dlatego ubezpieczyciel nie może zasłaniać się tym argumentem.

Jak zwiększyć szanse na zwrot za wynajem auta z OC sprawcy?

Aby uniknąć sytuacji, w której ubezpieczyciel podważy czas lub warunki najmu, warto przez cały okres wynajmowania auta zastępczego gromadzić szczegółową dokumentację. Ubezpieczyciel dąży do tego, by maksymalnie skrócić czas korzystania z pojazdu zastępczego. Dokumentacja, którą w każdej chwili można przedstawić firmie ubezpieczeniowej, stanowi solidne zabezpieczenie interesów kierowcy.

Jeśli więc poniosłeś szkodę częściową, pamiętaj o tym, by gromadzić dokumenty potwierdzające przebieg likwidacji szkody, zwłaszcza jeśli czas usuwania szkody wynika z opóźnień, które są niezależne od Twojej woli. Jeśli natomiast utraciłeś pojazd wskutek szkody całkowitej, potwierdzeniem, na które warto się powołać, jest najczęściej data wypłaty odszkodowania.

Oprócz tego pamiętaj, by wynająć auto zastępcze w tej samej klasie i korzystać z wypożyczalni oraz warsztatów, które oferują średnie stawki obowiązujące na rynku lokalnym. Najbezpieczniejszym sposobem jest ustalenie warunków wynajmu z ubezpieczycielem sprawcy i dostosowanie się do jego cennika.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy

Wiesz już, kiedy należy się auto zastępcze z OC sprawcy, jednak warto pamiętać o tym, że każdej osobie poszkodowanej w zdarzeniu drogowym przysługuje także prawo do zadośćuczynienia. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Zadośćuczynienie z OC sprawcy – jak się o nie skutecznie starać?
Potrzebujesz pomocy przy wnioskowaniu o auto zastępcze z OC sprawcy? Nie masz pewności, czy przysługuje Ci samochód zastępczy? Skontaktuj się z naszym konsultantem telefonicznie bądź mailowo lub odwiedź placówkę CUK w Twoim mieście!

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku