2022-08-10

Stan cywilny a zniżki w OC – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Czy wiesz, że zniżki OC wypracowane przez Twojego małżonka, mogą zostać przepisane na Ciebie?

Stan cywilny a zniżki w OC – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Każdy kierowca, który regularnie opłaca polisę komunikacyjną, pragnie uzyskać jak największe zniżki na OC. Choć nie wszyscy wiedzą, w jaki dokładnie sposób można na nie zapracować, to takie informacje pomogą nam sporo zaoszczędzić. Zmiana stanu cywilnego może w tej kwestii przynieść wiele korzyści – zniżki OC w małżeństwie zapewniają bowiem pewne ulgi przy ubezpieczeniach. Należy jednak wiedzieć, w jaki sposób działa mechanizm ich przyznawania.

Czy wiesz, że zniżki OC wypracowane przez Twojego małżonka, mogą zostać przepisane na Ciebie? Głównym warunkiem jest posiadanie wspólnoty majątkowej. Jak działa w tym wypadku przejmowanie zniżek? Czy każdy może z nich skorzystać? Kto ma szansę na tańsze ubezpieczenie? Na te i inne ważne pytania związane z przeniesieniem zniżek OC w małżeństwie odpowiadamy w bieżącym artykule.

W jaki sposób towarzystwa naliczają zniżki w OC?

Każde z towarzystw ubezpieczeniowych może mieć własne zasady naliczania zniżek w OC, ponieważ nie ma co do tego jednej odgórnie ustalonej normy. Nie zawsze ubezpieczyciel nalicza też zniżki w procentach. Każde z towarzystw przyjmuje tu własną metodę. W większości przypadków podstawowym kryterium wciąż jest liczba lat bezszkodowych, którymi może pochwalić się kierowca. To szkody powodują z reguły najpoważniejszy wzrost składki.

W kwestii przyznawania zniżki za OC liczy się też wiek. Kupując polisę komunikacyjną, młodzi kierowcy muszą spodziewać się zwyżki z uwagi na młode lata. Wszystkie towarzystwa, które naliczają składkę, dokonują tego z uwzględnieniem metody podnoszącej cenę OC za młody wiek. Zwyżka ta obowiązuje kierowców do 26 roku życia. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki – niektóre towarzystwa ustanawiają nieco niższy pułap wieku.

Ceny polis mogą być też odmienne w różnych miastach i województwach, ponieważ towarzystwa inaczej szacują ryzyka dla poszczególnych regionów, a zniżki kierowcy niewiele w tej kwestii zmieniają, przez co kwota ubezpieczenia mimo wysokiej zniżki będzie wyższa, np. w większym mieście. Brane są przy tym pod uwagę takie aspekty, jak choćby liczba zgłaszanych wypadków czy kradzieży w danej lokalizacji. O tym, w jaki sposób zwykle naliczane są zniżki za OC, pisaliśmy już w tej poradzie – sprawdź, szczegóły.

Czynnikiem, który reguluje opłatę za ubezpieczenie OC, jest taryfikator danego towarzystwa. Zdarzają się sytuacje, że mimo wyższych zniżek w jednej firmie ubezpieczeniowej otrzymasz dużo droższą ofertę OC niż w innym towarzystwie, które naliczy Ci większe zniżki. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne sprawdzenie ofert w wielu firmach. Jeśli chcesz zobaczyć, które towarzystwa zaoferują Ci obecnie najniższą składkę za ubezpieczenie OC – skorzystaj z naszego kalkulatora online.

Przejmowanie zniżek od współmałżonka – ogólne zasady

Przeniesienie zniżek OC na współmałżonka nie jest aż tak skomplikowanym zagadnieniem. Nawet w sytuacji, gdy mąż lub żona nie byli nigdy w posiadaniu polisy OC, lub wpisu do dowodu rejestracyjnego, będą mogli przejąć zniżki od siebie nawzajem, o ile dysponują wspólnotą majątkową. Wystarczy wtedy podpisać u ubezpieczyciela oświadczenie o braku rozdzielności majątkowej i zniżki zostaną przeniesione automatycznie

Czy zniżki OC przechodzą na współmałżonka, jeśli małżeństwo nie posiada wspólnoty majątkowej? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zarejestrowanie pojazdu od razu na obydwoje małżonków. Jedynym warunkiem jest bowiem to, że zarówno mąż, jak i żona to współwłaściciele ubezpieczonego samochodu. Mogą posługiwać się nim wymiennie, korzystając ze zniżek w tej samej wysokości.

Zniżki OC w małżeństwie mogą być więc swobodnie przepisywane na drugiego małżonka, jednak istnieje pewien ujemny aspekt tego rozwiązania. Wszelkie szkody, jakie spowoduje mąż, będą na koncie żony i odwrotnie. Z tego tytułu można niestety spodziewać się zwyżki również na inne posiadane pojazdy. Dotyczy to także sytuacji, gdy rodzina korzysta z przeniesienia zniżek OC na syna lub córkę – choć młody kierowca może liczyć na tańszą polisę, to rodzic musi brać pod uwagę ryzyko utracenia zniżek, gdy ten spowoduje kolizję lub wypadek.

Kwestia stanu cywilnego posiadaczy pojazdów, którzy nabywają polisy komunikacyjne, może odnosić się też do przeniesienia zniżek z OC na AC, choć w tym wypadku sprawa jest bardziej skomplikowana. Ubezpieczyciele podchodzą do tego zagadnienia w sposób indywidualny. Tej kwestii nie regulują również przepisy prawne. Niektóre towarzystwa umożliwiają przeniesienie zniżek w małżeństwie z OC na AC jedynie w przypadku zakupu obu polis w jednym pakiecie. Ponadto zniżki te migrują jedynie jednokierunkowo. Oznacza to, że zniżek w AC nie można przenieść na OC.

Zniżki OC w małżeństwie i rodzinie – jak to działa w praktyce?

Czy zniżka OC przechodzi na małżonka zawsze w tej samej wysokości? Tak, druga osoba otrzymuje dokładnie taką samą ofertę ubezpieczenia samochodu, jak ta, która do tej pory korzystała z OC. Takie zniżki można uzyskać w małżeństwie zawsze, posiadając wspólnotę majątkową lub ustanawiając partnera współwłaścicielem posiadanego pojazdu. Zniżki OC dla żony aktywują się poprzez dopisanie jej do polisy bez konieczności wpisu do dowodu rejestracyjnego, o ile istnieje wspólnota majątkowa.

Ustanowienie partnera współwłaścicielem pojazdu wymaga pewnych formalności. Nie są one jednak skomplikowane. Można dopełnić ich już na etapie podpisywania umowy kupna-sprzedaży, wpisując do niej wymagane dane współwłaściciela lub poprzez darowiznę, czyli przekazanie części majątku na rzecz partnera.

Sprawdź, jak sporządzić umowę darowizny.

Warto wiedzieć!

Możliwości, jakie oferuje współwłasność auta, często wykorzystują też młodzi kierowcy, którzy nie mają jeszcze wypracowanych zniżek i historii ubezpieczenia. Dziedziczenie zniżek OC po ojcu lub matce ograniczy koszty związane z wysokimi kosztami ubezpieczenia. Dopisanie do dowodu starszego, doświadczonego kierowcy to gwarancja uzyskania niższych zniżek.

Po jakim czasie zniżki OC przechodzą na współwłaściciela w rodzinie? Każdy ze współwłaścicieli pojazdu buduje własną historię ubezpieczeniową. Za bezszkodowy rok jazdy współwłaściciele auta otrzymują kolejną zniżkę. Zawsze należy jednak pamiętać, że w razie szkody każdy z nich traci zniżki przy kolizji w takim samym stopniu, mimo że stłuczkę, kolizję lub wypadek spowodowała tylko jedna osoba. Z tego względu współwłasność powstaje najczęściej pomiędzy osobami bliskimi, np. małżonkami lub rodzicami i dziećmi.

Praktyczne zasady dotyczące korzystania ze wspólnych zniżek na OC w małżeństwie są więc bardzo proste. Jeśli spełniacie warunki dotyczące wspólnoty majątkowej lub współwłasności pojazdu, każde z Was może swobodnie korzystać ze zniżek współmałżonka w całości. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie np. wtedy, gdy któreś z Was nie ma jeszcze wypracowanej historii ubezpieczeniowej.

To ważne!

Minusem przeniesienia zniżek na polisy OC jest przenoszenie również całej historii szkód. Jeśli małżonek lub współwłaściciel miał jakąś szkodę, cena polisy jest odpowiednio wyższa. Warto zwrócić jednak uwagę, że składka przy jednej szkodzie i tak często pozostaje niższa niż w przypadku nieprzeniesienia składek i opłacania pierwszego ubezpieczenia OC.

Przeniesienie zniżek na małżonka – jakie warunki stawiają towarzystwa?

Przeniesienie zniżek na małżonka w niektórych towarzystwach obwarowane jest większą liczbą warunków. Część z nich nie pozwala przenosić zniżek na osobę, która posiada własną historię ubezpieczeniową. Inne stawiają natomiast warunek bezszkodowości. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają też dopisania małżonka do polisy. Jeszcze inne nie honorują zniżek małżeńskich. Wymagania są różne i zależą od towarzystwa, w którym chcemy wykupić polisę OC, dlatego warto się z nimi wcześniej zapoznać. Sprawdź, które towarzystwa oferują najkorzystniejsze oferty – skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń.

Polisa i zniżki w OC a śmierć współmałżonka – zasady dziedziczenia

Czy zniżki OC przechodzą na współmałżonka po śmierci? Tak, o ile istniały ku temu podstawy przed śmiercią (wspólnota majątkowa lub współwłasność auta). Polisa OC nie wygasa w momencie śmierci właściciela, tylko przechodzi na jego spadkobiercę. Następnie może on wypowiedzieć umowę ubezpieczenia pojazdu lub kontynuować ją do terminu jej wygaśnięcia, po którego upływie OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ile czasu trwa uzyskanie pełnych zniżek w polisie OC?

Istotną kwestią towarzyszącą zagadnieniu uzyskania określonej zniżki w OC jest to, po ilu latach będzie to możliwe. Pełna wartość, czyli 60% (lub więcej) jest możliwa do uzyskania po około 6 latach. Jest to jednak termin umowny, ponieważ w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych uzyskanie pełnych zniżek może być rozłożone nawet na okres od 8 do 10 lat.

Jeden pełny rok bezszkodowej jazdy to z reguły 10% zniżki. Jeśli jeździsz ostrożnie, po kilku latach możesz uzyskać więc pełną wartość zniżek. Więcej na ten temat dowiesz się z tej porady – sprawdź, jak liczyć zniżki i kiedy masz do nich prawo.

Wysokość zniżek – ile może zostać przepisane na współmałżonka?

Jeśli Twój współmałżonek dzięki latom bezszkodowej jazdy wypracował zniżkę w wysokości 60%, to na Twoje konto powędruje taka sama wysokość zniżek. Analogicznie, jeżeli Twój mąż lub Twoja żona posiada jedynie 10% zniżki, Ty również tyle dostaniesz. Podsumowując, po przeniesieniu zniżek współmałżonka na Ciebie, otrzymujesz dokładnie takie zniżki, jakie ma Twój współmałżonek.

Różnica w cenie polisy między klientem bez zniżek za polisę OC i klientem ze zniżkami może w skrajnych wypadkach wynieść nawet kilka tysięcy złotych! Właśnie dlatego przeniesienie zniżek OC na partnera jestbardzo opłacalne. Im dłużej jeździcie więc bez szkód komunikacyjnych, tym większe prawdopodobieństwo, że składka ubezpieczeniowa z roku na rok będzie niższa, co pozytywnie odbije się na Waszym budżecie domowym!

Warto wiedzieć!

Statystycznie kawalerowie i panny płacą więcej za OC niż osoby pozostający w związkach małżeńskich. Korzystanie z opcji przepisania zniżek OC na żonę lub męża może obniżyć koszt polisy OC nawet o kilka tysięcy złotych!

Czy można stracić zniżki po zmianie ubezpieczyciela?

Zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego lub kupno nowego samochodu nie ma żadnego wpływu na posiadane zniżki. Zatem podejmując jedną z powyższych czynności, nie utracisz dotychczasowych ulg. Wszystkie polisy oraz szkody są bowiem raportowane do UFG, z którego danych korzystają towarzystwa ubezpieczeniowe. Zawsze warto zatem porównywać składki za OC u różnych ubezpieczycieli i wybierać najkorzystniejsze oferty polis. Towarzystwa mogą natomiast dowolnie przyznawać zniżki – nie ma w tym względzie żadnych sztywnych regulacji.

To ważne!

Zaświadczenie o przebiegu OC lub AC można samodzielnie uzyskać na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, lub składając wniosek u ubezpieczyciela, w którym mamy lub mieliśmy wykupioną polisę.

W jaki sposób można stracić zniżki OC?

Spowodowanie wypadku czy kolizji przez Ciebie lub współwłaściciela Twojego pojazdu to nie jedyne okoliczności, przez które możesz stracić zniżki w OC. Do takiej sytuacji dochodzi także wtedy, gdy przez kilka lat z rzędu nie kupujesz polis komunikacyjnych. O tym, jaki procent zniżek stracisz, decyduje dane towarzystwo. Jeśli Twoja polisa wkrótce wygasa, nie czekaj – skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń na naszej stronie i wykup polisę OC już dziś!

Do najczęstszych powodów utraty zniżek w OC zaliczyć można spowodowanie szkody. To, kto prowadzi auto w chwili, gdy do tego dojdzie, nie jest jednak istotne z punktu widzenia ubezpieczyciela. Ważne jest natomiast, kto widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel – to on utraci w tym wypadku część swoich zniżek.

Jeśli pojazd ma kilku współwłaścicieli, a jeden z nich będzie sprawcą szkody, wtedy zniżki utracą wszystkie osoby widniejące w dowodzie rejestracyjnym. W sytuacji, gdy współwłaściciele są w posiadaniu innych pojazdów, to również na nie stracą swoje zniżki. Jeżeli natomiast jeden ze współwłaścicieli ma kilka samochodów, to w przypadku szkody na jednym z nich, straci ulgi na wszystkie pojazdy.

Jak jeszcze uzyskać dodatkowe zniżki w OC?

Bezszkodowa jazda przez wiele lat to nie jedyna możliwość uzyskania zniżek w OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom szereg propozycji, które mogą obniżyć ceny składek za polisę komunikacyjną, zachęcając tym samym do zakupu. Do najpopularniejszych sposobów oszczędzania na polisach OC zaliczyć można:

  • zniżki typu cross-sell – oparte na sprzedaży powiązanej. Zniżkę na OC uzyskuje się, wykupując np. polisę na dom lub życie u jednego ubezpieczyciela;
  • zniżka za wykonywany zawód – niektóre towarzystwa przyznają pewne ulgi w płatności za polisę w przypadku wykonywania określonych profesji (np. rolnicy);
  • zniżka za płatność jednorazową (niższa opłata za cały rok z góry niż w przypadku płatności ratalnych);
  • zniżka za płatność kartą/BLIKIEM;
  • zniżka za określone dane techniczne pojazdu (np. im mniejsza pojemność silnika lub nowsze auto, tym niższa cena OC).

Oszczędź czas i pieniądze – wykup ubezpieczenie auta w CUK!

Porównywanie różnych ofert od wielu towarzystw ubezpieczeniowych pozwoli Ci znaleźć najlepsze dostosowane do Twoich potrzeb pakiety OC i AC. Nie chcesz tracić czasu na długie i żmudne poszukiwania? Skorzystaj z łatwego w obsłudze kalkulatora ubezpieczeń online! Wolisz kupić polisę u doradcy? Zadzwoń na infolinię: 22 27 00 337 lub odwiedź placówkę stacjonarnie. Nasi doradcy odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą Ci dobrać najlepsze oferty ubezpieczeń komunikacyjnych dostępnych na rynku! Nie chcesz opłacać polisy w całości? Sprawdź, jak wykupić ubezpieczenie OC na raty.

Oceń artykuł

4.33
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku