2021-04-07

Prawo jazdy A - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą motocykla?

Zobacz, jak otrzymać prawo jazdy A.

Prawo jazdy A - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą motocykla?

Z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon motocyklowy. Jednośladem można szybko dojechać w wybrane miejsce, często omijając korki. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc legalnie wyruszyć w podróż motocyklem? O tym dowiesz się w tym artykule. 

Czym wyróżnia się prawo jazdy A?

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii A?

Mówiąc w skrócie, prawo jazdy A umożliwia poruszanie się po drodze motocyklem. W świetle prawa to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy. Nie ma znaczenia pojemność i moc pojazdu. Prawo jazdy na motor upoważnia do poruszania się każdym motocyklem, nawet takim którego pojemność silnika przekracza 1000 m³. 

Ponadto, tego typu dokument uprawnia do jazdy pojazdem trójkołowym o symetrycznym rozmieszczeniu kół. Posiadacz tego typu dokumentu może również prowadzić zestaw składający się z motocykla i przyczepy o masie nieprzekraczającej masy własnej jednośladu i 100 kg. Prawo jazdy A pozwala również prowadzić pojazdy określone dla dokumentu kategorii AM, czyli skutery i quady o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii A?

Mówiąc w skrócie, prawo jazdy A umożliwia poruszanie się po drodze motocyklem. W świetle prawa jest to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby uzyskać prawo jazdy A?

Zanim będziesz mógł się cieszyć jazdą wymarzonym motocyklem, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz mieć ukończone 24 lata. Jeśli jednak przez przynajmniej 2 lata posiadasz prawo jazdy kategorii A2, możesz przystąpić do kursu w wieku 20 lat. Dla żołnierzy kierujących pojazdami sił zbrojnych, funkcjonariuszy kierujących pojazdami Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej minimalny wiek to 18 lat. 

Przed przystąpieniem do szkolenia musisz udać się do starostwa powiatowego w celu założenia profilu kandydata na kierowcę (PKK). Formularz PKK warto wydrukować i wypełnić w domu. Trwa to krócej niż 20 minut. Jako przyszły kierowca motocykla musisz podać podstawowe dane i podpisać dokument.

Żeby móc go utworzyć, musisz wcześniej uzyskać orzeczenie od lekarza, który określi, czy Twój zdrowia pozwala prowadzić jednoślad. W większości sytuacji całe badanie nie trwa dłużej niż 30 minut. W trakcie wywiadu lekarz może zapytać m.in. o choroby przewlekłe, a także sprawdzić słuch i wzrok. By uzyskać prawo jazdy na motor, niezbędne jest posiadanie zaświadczenia od lekarza orzecznika.

Do utworzenia profilu, wymagana jest też fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Po złożeniu dokumentów i uzyskaniu numeru PKK możesz udać się do ośrodka szkolenia kierowców, który przygotuje Cię do kierowania motocyklem. 

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A?

Do uzyskania wymarzonego dokumentu niezbędne jest ukończeniu odpowiedniego kursu. Szkolenie w ośrodku kierowców musi trwać minimum 50 godzin. Na ten czas składa się 30 godzin szkolenia teoretycznego oraz 20 godzin praktycznego. Jedna godzina kursu teoretycznego jest równa 45 minutom, zaś jedna godzina praktyki to 60 minut. Zatem ile trwa kurs na prawo jazdy kat. A? Wszystko zależy od dyspozycyjności kursanta, warunków pogodowych, a także od możliwości instruktora. Przeważnie kurs kat. A trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Z oczywistych powodów najlepiej jest zacząć go wiosną lub wczesnym latem. Wówczas mamy największą szansę na to, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów. Nauka jazdy motocyklem w trakcie intensywnych opadów deszczu może być niebezpieczna.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ile kosztuje prawo jazdy na motor?

Nie ma sztywnego cennika na kurs kat. A. Każdy ośrodek szkolenia kierowców może indywidualnie wycenić usługę, jednak po zrobieniu krótkiej analizy rynku okazuje się, że w 2021 roku koszt prawa jazdy na motor waha się od około 1200 do około 1900 złotych. Na rynku usług można znaleźć zarówno droższe, jak i tańsze oferty, jednak cena może stać się bazą wyboru konkretnej szkoły. Skąd tak duży rozstrzał? Wynika on m.in. z prestiżu ośrodka szkolenia kierowców, wysokiej zdawalności kursantów i dobrej opinii na rynku.

Jedno jest pewne - zdobycie uprawnień na motor jest sporym wydatkiem, dlatego przed wyborem konkretnej szkoły, warto się o niej jak najwięcej dowiedzieć. Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl w Twojej okolicy? By się o tym przekonać wystarczy wykonać kilka telefonów lub wysłać kilka zapytań e-mailem do najbliższych ośrodków szkolenia kierowców. Dowiesz się nie tylko ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. A, ale również ile trzeba zapłacić np. za dodatkowe godziny mające pomóc poprawić technikę jazdy.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zdobyć prawo jazdy A?

Szkolenie może trwać dłużej, jeżeli instruktor uzna, że potrzebne są dodatkowe lekcje. Kurs nie może być krótszy niż 50 godzin.Zatem odpowiedź na pytanie ile godzin trzeba wyjeździć na kat. A brzmi - minimum 20. Górna granica praktycznie nie istnieje.

Po ukończeniu zajęć w szkole jazdy musisz zdać egzamin wewnętrzny. Test jest podobny do egzaminu państwowego.Warto pamiętać, aby odpowiednio się do niego przygotować. Oprócz założenia wymaganego stroju, należy przypomnieć sobie całą wiedzę z kursu, a w szczególności wszystkie elementy, które trzeba wykonać na placu manewrowym. W większości sytuacji kolejne próby zdania egzaminu teoretycznego są darmowe, niemniej jednak należy ustalić tę kwestię przed rozpoczęciem kursu. Choć każdy egzamin może być przyczyną stresu, warto odłożyć emocje na bok i w 100% skoncentrować się na wykonywanych czynnościach. Takie podejście z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.

Jakie prawo jazdy na motor 125?

W lipcu 2014 roku zmieniły się przepisy dotyczące motocykli o pojemności silnika do 125 cm³. Na ich mocy, kierowcy którzy mają prawo jazdy kat. B dłużej niż 3 lata mogą legalnie poruszać się po drogach motocyklami, których moc nie przekracza 11 kW, czyli 14,97 KM. Warto wiedzieć, że nowelizacja przepisów obejmuje zarówno motocykle wyposażone w automatyczną, jak i manualną skrzynię biegów. Jazda motocyklem na kat.B, który spełnia powyższe wymagania jest jak najbardziej dopuszczona prawem.

Kategoria A2 - wymagania

Osoby, które ukończyły 18. rok życia mogą ubiegać się o prawo jazdy kategorii A2. Po odbyciu kursu i pozytywnym zaliczeniu egzaminu wewnętrznego, trzeba zdać egzamin państwowy. Prawo jazdy kategorii A2 uprawnia do poruszania się po drodze motocyklem, którego moc nie przekracza 35 kW, czy 47,59 KM. Dodatkowym obostrzeniem jest stosunek masy własnej do mocy motocykla, który nie może być większy niż 0,2kW/kg. Każdy właściciel prawa jazdy A2 może legalnie poruszać się po drogach także motocyklem trójkołowym, którego moc silnika nie przekracza 15 kW. Opisywana kategoria uprawnia do poruszania się wszystkimi pojazdami określonymi dla prawa jazdy AM.

Z czego składa się egzamin na prawo jazdy kategorii A?

Test państwowy na prawo jazdy A składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Podczas egzaminu teoretycznego kandydat na kierowcę będzie odpowiadał na 20 pytań z wiedzy podstawowej i na 12 z wiedzy specjalistycznej. Egzamin trwa 25 minut. Po zdaniu części teoretycznej można przystąpić do testu praktycznego. Składa się on z trzech zadań:

  • przygotowania do jazdy, sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy;
  • zadań na placu manewrowym;
  • zadań w ruchu miejskim.

Środkowy podpunkt, czyli zadania na placu manewrowym warto dodatkowo rozwinąć. Pierwszym zadaniem jest płynna jazda po łukach, których kształt przypomina cyfrę 8. Przed rozpoczęciem jazdy należy upewnić się czy można bezpiecznie włączyć się do ruchu i 5-krotnie przejechać slalom. Kolejny etap to tak zwany slalom wolny. Znowu należy upewnić się co do możliwości bezpiecznej jazdy, płynnie ruszyć i 2-krotnie przejechać pomiędzy 5 bramkami. 

Co jeszcze czeka kandydata na kierowcę na placu manewrowym? Slalom szybki, czyli płynne ruszenie, a następnie 2-krotne przejechanie przez bramki początkowe. Następnym etapem jest slalom między trzema pachołkami i wjechanie przez bramki końcowe. Kolejna część to ominięcie przeszkody. Kandydat na kierowcę musi upewnić się o możliwości rozpoczęcia jazdy, płynnie ruszyć oraz 2-krotnie przejechać pasem ruchu, w obrębie którego znajduje się przeszkoda. Ostatnim elementem jest płynne ruszanie ze wzniesienia. Kolejny raz należy się upewnić o możliwości rozpoczęcia jazdy i płynnie ruszyć pod górkę. Ten element warto wielokrotnie ćwiczyć w trakcie kursu. 

Jeśli pozytywnie ukończysz egzamin praktyczny, będziesz już tylko o krok od odebrania prawa jazdy kategorii A.

POROZMAWIAJ Z DORADCĄ
O OC/AC MOTOCYKLA

Co należy zrobić po zdaniu egzaminu na prawo jazdy A?

Gdy pozytywnie przejdziesz egzamin państwowy, ośrodek ruchu drogowego uzupełni Twój profil PKK o dane na temat egzaminu. Następnie musisz się udać do starostwa powiatowego i uiścić opłatę za dokument. Po około dwóch tygodniach będziesz mógł odebrać wymarzone prawo jazdy.

OC na motocykl - oblicz składkę z nami

Prawo jazdy to nie jedyny wymagany dokument do prowadzenia motocykla. Musisz jeszcze posiadać ważną polisę OC. Jeśli jej nie posiadasz, skorzystaj z naszego kalkulatora online, dzięki któremu obliczysz składkę. Możesz też zadzwonić na infolinięlub odwiedzić jedną z naszych placówek, gdzie czekają na Ciebie doradcy. Po zdaniu egzaminu z pewnością szybko nabierzesz ochoty na pierwszą dłuższą wyprawę. W takiej sytuacji może okazać się, że potrzebujesz assistance motocykla. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku