Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-05-05

Prawo jazdy A - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą motocykla?

Zobacz, jak otrzymać prawo jazdy A.

Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon motocyklowy. Jednośladem można szybko dojechać w wybrane miejsce, często omijając korki. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc legalnie wyruszyć w podróż motocyklem? O tym dowiesz się w tym artykule. 

Czym wyróżnia się prawo jazdy A?
Czym wyróżnia się prawo jazdy A?

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii A?

Mówiąc w skrócie, prawo jazdy A umożliwia poruszanie się po drodze motocyklem. W świetle prawa jest to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy. Ponadto, tego typu dokument uprawnia do jazdy pojazdem trójkołowym o symetrycznym rozmieszczeniu kół. Posiadacz tego typu dokumentu może również prowadzić zestaw składający się z motocykla i przyczepy o masie nieprzekraczającej masy własnej jednośladu i 100 kg. Prawo jazdy A pozwala również prowadzić pojazdy określone dla dokumentu kategorii AM, czyli skutery i quady o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby uzyskać prawo jazdy A?

Zanim będziesz mógł się cieszyć jazdą wymarzonym motocyklem, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz mieć ukończone 24 lata. Jeśli jednak przez przynajmniej 2 lata posiadasz prawo jazdy kategorii A2, możesz przystąpić do kursu w wieku 20 lat. Dla żołnierzy kierujących pojazdami sił zbrojnych, funkcjonariuszy kierujących pojazdami Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej minimalny wiek to 18 lat. 

Przed przystąpieniem do szkolenia musisz udać się do starostwa powiatowego w celu założenia profilu kandydata na kierowcę (PKK). Żeby móc go utworzyć, musisz wcześniej uzyskać orzeczenie od lekarza, który określi, czy Twój zdrowia pozwala prowadzić jednoślad. Do utworzenia profilu, wymagana jest też fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Po złożeniu dokumentów i uzyskaniu numeru PKK możesz udać się do ośrodka szkolenia kierowców, który przygotuje Cię do kierowania motocyklem. 

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A?

Do uzyskania wymarzonego dokumentu niezbędne jest ukończeniu odpowiedniego kursu. Szkolenie w ośrodku kierowców musi trwać minimum 50 godzin. Na ten czas składa się 30 godzin szkolenia teoretycznego oraz 20 godzin praktycznego. Jedna godzina kursu teoretycznego jest równa 45 minutom, zaś jedna godzina praktyki to 60 minut. Szkolenie może trwać dłużej, jeżeli instruktor uzna, że potrzebne są dodatkowe lekcje. Kurs nie może być jednak krótszy niż 50 godzin. Po ukończeniu zajęć w szkole jazdy musisz przejść egzamin wewnętrzny. Test ten jest podobny do egzaminu państwowego.

Z czego składa się egzamin na prawo jazdy kategorii A?

Test państwowy na prawo jazdy A składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Podczas egzaminu teoretycznego kandydat na kierowcę będzie odpowiadał na 20 pytań z wiedzy podstawowej i na 12 z wiedzy specjalistycznej. Egzamin trwa 25 minut. Po zdaniu części teoretycznej można przystąpić do testu praktycznego. Składa się on z trzech zadań:

  • przygotowania do jazdy, sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy;
  • zadań na placu manewrowym;
  • zadań w ruchu miejskim.

Jeśli pozytywnie ukończysz egzamin praktyczny, będziesz już tylko o krok od odebrania prawa jazdy kategorii A.

Co należy zrobić po zdaniu egzaminu na prawo jazdy A?

Gdy pozytywnie przejdziesz egzamin państwowy, ośrodek ruchu drogowego uzupełni Twój profil PKK o dane na temat egzaminu. Następnie musisz się udać do starostwa powiatowego i uiścić opłatę za dokument. Po około dwóch tygodniach będziesz mógł odebrać wymarzone prawo jazdy.

OC na motocykl - oblicz składkę z nami

Prawo jazdy to nie jedyny wymagany dokument do prowadzenia motocykla. Musisz jeszcze posiadać ważną polisę OC. Jeśli jej nie posiadasz, skorzystaj z naszego kalkulatora online, dzięki któremu obliczysz składkę. Możesz też zadzwonić na infolinię lub odwiedzić jedną z naszych placówek, gdzie czekają na Ciebie doradcy.

keyboard_arrow_up