Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-04-01

Profil Kandydata na Kierowcę - co to jest? Kiedy wyrobić?

Sprawdź, kiedy musisz założyć Profil Kandydata na Kierowcę.

Od 19 stycznia 2013 roku każdy, kto chce zdać prawo jazdy, musi założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Zobacz, co musisz wiedzieć na temat tego dokumenty oraz gdzie możesz go wyrobić.

Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę?

Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę?

Profil Kandydata na Kierowcę to dokument, w którym znajdują się wszelkie niezbędne dane na temat osoby, która chce zdać prawo jazdy. Jest on wymagany i bez niego nie ma możliwości zdobycia tych uprawnień. Każdy PKK ma swój indywidualny numer i jest on przydzielany do prawa jazdy na jedną, konkretną kategorię. Zatem jeśli chcesz zdać egzamin na kategorię B i C, powinieneś założyć dwa profile.

Kiedy przyda Ci się Profil Kandydata na Kierowcę?

Dokument z Twoimi danymi wymagany jest w momencie starania się o prawo jazdy, czyli jeszcze przed egzaminem, ale nie tylko. PKK musi mieć także każdy kierowca, który chce rozszerzyć swoje uprawnienia, np. o prowadzenie samochodów ciężarowych lub wymienić swoje dokumenty. To także wymóg, który umożliwi Ci przywrócenie utraconych kwalifikacji albo zwrot uprawnień, które zostały zatrzymane przez sąd.

Gdzie wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę?

PKK wydawany jest przez starostwo, więc niezbędne dokumenty musisz złożyć do wydziału komunikacji zgodnie z Twoim miejscem zamieszkania. Jeśli nie chcesz lub jest to niemożliwe, abyś zrobił to osobiście, będziesz potrzebować pełnomocnictwo. Niestety, jest ono płatne, a opłata skarbowa wynosi 17 złotych. Wyjątkiem jest złożenie dokumentów przez osoby bliskie (np. żona, brat czy syn). Wtedy nie będziesz musiał wnosić żadnych opłat. Z kolei, założenie Profilu Kandydata na Kierowcę jest zupełnie darmowe.

Dokumenty niezbędne do założenia PKK

Zanim złożysz wniosek o założenie Profilu Kandydata na Kierowcę, potrzebujesz kompletu dokumentów. Pierwszym z nich jest orzeczenie lekarskie, w którym nie będzie przeciwwskazań zdrowotnych do bycia kierowcą, a także orzeczenie psychologa (dotyczy kategorii C, C1, D, D1, C1+E, C+E, D1+E, D+E). Przyda się też aktualne zdjęcie, a także dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Jeśli kandydat na kierowcę nie jest pełnoletni, będzie potrzebna także pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na rozpoczęcie kursu oraz wydanie prawa jazdy.

Ile trzeba czekać na wydanie PKK?

Indywidualny numer PKK dostaniesz już po dwóch dniach od złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów. W wyjątkowych sytuacjach, ten czas może się wydłużyć nawet do 2 miesięcy. Przykładem jest staranie się o kolejną kategorię prawa jazdy, kiedy dotychczasowe zostały wydane przez inną jednostkę niż ta, w której składasz dokumenty.

Masz numer PKK? Co dalej?

Kiedy zostanie Ci nadany numer PKK, będziesz musiał go przekazać w szkole jazdy, w której chcesz rozpocząć zajęcia. Bez tej formalności nie będziesz mógł rozpocząć nauki. PKK trzeba także udostępnić w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, gdzie będziesz zdawać egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Pamiętaj o OC!

Jeśli staniesz się właścicielem samochodu, pamiętaj o zakupie obowiązkowego OC. W tym celu sprawdź nasz kalkulator online, zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek.