2021-12-10

Profil Kandydata na Kierowcę — co to jest i jak go założyć?

Sprawdź, kiedy musisz założyć Profil Kandydata na Kierowcę.

Profil Kandydata na Kierowcę — co to jest i jak go założyć?

Chcesz zrobić prawo jazdy? Będziesz w takim razie musiał założyć w odpowiednim dla swojego miejsca zameldowania wydziale komunikacji Profil Kandydata na Kierowcę. Dopiero z tym numerem będziesz mógł zapisać się na kurs, a następnie na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Więcej na temat tego, czym dokładnie jest PKK oraz co zrobić, by go uzyskać, dowiesz się z tego artykułu. 

Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę̨ (numer PKK) i kiedy jest wymagany?

Tak zwany "profil kierowcy" to specjalny dokument w formie elektronicznej, który wyrabia się w wydziale komunikacji. Każdy, kto chce zdobyć prawo jazdy przed rozpoczęciem kursu, musi wystąpić o taki dokument. Co ważne, Profil Kandydata na Kierowcę trzeba wyrabiać za każdym razem, gdy chcemy zrobić prawo jazdy na nową kategorię.

Z tym numerem dopiero możemy udać się do ośrodka szkolenia kierowców. Szkoła zapisuje w systemie przebieg kursu — pod danym numerem można zobaczyć więc historię szkolenia danego kandydata. Numer nadany przez urząd trzeba również okazać przy zapisywaniu się na egzamin państwowy.

Jak wystąpić o numer PKK? Są dwie drogi: Należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zameldowania z kompletem dokumentów. Wniosek można złożyć także online.

Czy wiesz, że...

Nowa procedura uzyskiwania prawa jazdy została wdrożona w 2014 roku. Znacznie usprawniło to ten proces. Teraz kandydat na kierowcę nie musi już przekazywać dokumentów między urzędem, szkołą jazdy a WORDem. Wystarczy jeden numer do identyfikacji kandydata.

Kto może uzyskać PKK?

Prawo jazdy w Polsce może zrobić nie tylko obywatel RP, ale i cudzoziemiec. By starać się o Profil Kandydata na Kierowcę, trzeba przebywać w Polsce przynajmniej 185 dni. Profil kandydata na kierowcę może wyrobić osoba, która jeszcze nie ma prawa jazdy i dopiero będzie zapisywać się na kurs lub ma już uprawnienia do kierowania pojazdem jakiejś kategorii.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy jeszcze trzeba wyrobić taki profil? W przypadku wymiany prawa jazdy z zagranicy czy sprawdzenia kwalifikacji np. gdy prawo jazdy zostanie zatrzymane. Nowy profil trzeba będzie założyć także wtedy, gdy chcemy rozszerzyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów z automatyczną skrzynią biegów o pojazdy z manualną skrzynią. Trzeba pamiętać, że w zależności od kategorii, inny jest minimalny wiek kandydata. Na przykład o uprawnienia do kierowania:

 • Motorowerem — może starać się już 14-latek
 • Motocyklem o pojemności do 125 cm3 — 16-latek
 • Autem o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony — 18-latek

Wniosek PPK w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta

Decydujesz się na tradycyjną drogę składania wniosku? Będziesz w takim razie musiał udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zameldowania. A co, jeśli nie masz meldunku lub mieszkasz w miejscowości poza miejscem zameldowania? Złóż w takim razie dokumenty wraz z wnioskiem w najbliższym wydziale komunikacji. Jednak uzbrój się w cierpliwość, ponieważ wydanie numeru PKK będzie trwać dłużej niż normalnie.

Gdzie złożyć dokumenty? W urzędzie starostwa powiatowego, w urzędzie miasta (jeśli mieszkasz w miejscowości na prawach powiatu), w urzędzie dzielnicy (jeśli mieszkasz w Warszawie). 

Jakie dokumenty przygotować?

Przed wizytą w urzędzie przygotuj sobie komplet wymaganych dokumentów. Potrzebne Ci będą:

 • Orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi
  Taki dokument wydaje lekarz do tego uprawniony. Badania można wykonać w przychodniach medycyny pracy, rodzinnych, czy prywatnych. Nie każdy lekarz może wydać zaświadczenie. Musi to być lekarz orzecznik z uprawnieniami do badania kandydatów na kierowców. Lekarz może wystawić orzeczenie, które zezwoli na wydanie czasowego prawa jazdy. Tak będzie np. w przypadku osób z problemami ze wzrokiem. W przypadku takiego czasowego prawa jazdy trzeba będzie badanie u uprawnionego lekarza powtarzać w wyznaczonym czasie. Lekarz będzie podczas wizyty sprawdzał słuch, wzrok oraz zmysł równowagi kandydata na kierowcę. Oceni także ogólny stan zdrowia. Cena takiego badania jest stała, ustalana w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i wynosi 200 zł.
 • Zdjęcie o wymiarach 35 mm na 45 mm
  Doświadczony fotograf będzie wiedział, o jaką fotografię chodzi. Zdjęcie powinno przedstawiać lewy półprofil kandydata z odsłoniętym lewym uchem, bez nakrycia głowy. Koszt takiego zdjęcia jest niewielki, zależny od zakładu, na który się zdecydujesz.
 • Wniosek o wydanie prawa jazdy
  Formularz można pobrać w Urzędzie Miasta czy Starostwie Powiatowym, w wydziale komunikacji lub pobrać przez internet. Jeśli drukujesz go samodzielnie, pamiętaj, by wybrać format A4. Wniosek nie może zostać ucięty, przeniosiony na drugą stronę.
 • Dowód osobisty
  Cudzoziemcy powinni przygotować paszport, wizę lub kartę pobytu. Dokument musi potwierdzać prawo pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej. Dokumenty muszą być oryginalne, a w razie potrzeby przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.
 • Zaświadczenie o zameldowaniu
  Na nowych dowodach osobistych nieumieszczona jest informacja o miejscu zameldowania. Dlatego udaj się do urzędu gminy i poproś o zaświadczenie o zameldowaniu. Jeśli masz "stary" dowód tożsamości, wtedy ten dokument wystarczy, by potwierdzić miejsce zameldowania.
 • Dodatkowe dokumenty
  W niektórych sytuacjach będziesz musiał przygotować dodatkowe dokumenty. Jeśli starasz się o prawo jazdy na kolejną kategorię, przygotuj kopię dotychczasowego prawa jazdy. Osoby, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, by uzyskać profil, muszą mieć zgodę rodziców lub opiekuna prawnego. Zgoda musi być wydana pisemnie, podpisana przy urzędniku. Jeśli planujesz zrobić prawo jazdy na te kategorie: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E KA, będziesz musiał przejść testy psychologiczne, które zakończą się orzeczeniem psychologa o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Taka sytuacja ma miejsce także wtedy, kiedy na badania skieruje starosta.

Jeśli nie możesz dostarczyć dokumentów osobiście, może zrobić to za Ciebie pełnomocnik. Osoba z rodziny — małżonek, zstępny, wstępny lub rodzeństwo muszą mieć przy sobie tylko pisemne upoważnienie z podpisem kandydata. Jednak pełnomocnik spoza rodziny, musi wziąć ze sobą potwierdzenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Wynosi ona 17 zł i trzeba jej dokonać na konto urzędu miasta.

Wniosek PKK online

Teraz możliwe jest złożenie wniosku bez wychodzenia z domu. Przygotuj skan zdjęcia oraz orzeczenia lekarskiego, a następnie wejdź na stronę https://www.esp.pwpw.pl/Account/RegisterUser i wypełnij odpowiednie pola, by się zarejestrować.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Następnym krokiem będzie wybranie opcji „złóż wniosek”. Będzie Cię interesował dokument „Uprawnienia dla kierowców”. Gdy już wypełnisz wszystkie pola i wybierzesz interesującą Cię kategorię prawa jazdy, możesz zaznaczyć opcję o otrzymaniu numeru PKK za pośrednictwem poczty e-mail/SMS. Teraz załaduj zdjęcie i skan orzeczenia lekarskiego, zaznacz wszystkie zgody i podpisz wniosek profilem zaufanym. Co ważne, kandydat może sprawdzić swój status, logując się na stronie https://info-car.pl/new/ podając numer PKK oraz imię i nazwisko.

Ile się czeka na numer PKK?

Jeśli wybrałeś opcję złożenia wniosku w wydziale komunikacji, swój numer PKK dostaniesz prawdopodobnie na miejscu. Czasem, gdy dokumenty wymagają szczegółowego sprawdzenia, będziesz musiał czekać 2 dni. Jeśli złożyłeś wniosek w wydziale komunikacji w miejscowości, w której nie jesteś zameldowany, na wniosek możesz poczekać nawet do 2 tygodni.

W skrajnych przypadkach okres oczekiwania na Twój indywidualny numer może się wydłużyć do miesiąca. Są sprawy, które trwają nawet 2 miesiące, ale takie sytuacje mają miejsce w związku z naprawdę trudnymi przypadkami. Jeśli zdecydowałeś się na złożenie wniosku online, na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, swój numer otrzymasz do 72 h. Mając wyrobiony numer kandydata na kierowcę, możesz się zapisać na kurs w wybranej szkole jazdy. Będziesz identyfikowany w systemie właśnie pod tym indywidualnym kodem

Czy aby założyć profil kierowcy będę musiał coś płacić?

Nie. Procedura nadania numeru jest bezpłatna. Będziesz musiał zapłacić dopiero za wydanie prawa jazdy. To kwota w wysokości 100,50 zł.

Uzyskanie profilu kandydata — co dalej?

Jeśli masz już nadany numer PKK, teraz możesz przystąpić do kursu. By zapisać się w szkole jazdy na kurs teoretyczny i praktyczny (lub tylko praktyczny, jeśli zdecydujesz się sam przygotować do egzaminu teoretycznego i zdać go w WORD), będziesz musiał podać numer elektronicznego dokumentu, który właśnie wyrobiłeś. Po przebytym kursie na prawo jazdy udaj się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i zapisz na egzamin teoretyczny i praktyczny. Tutaj również będzie Ci potrzebny numer PKK.

Gdy zdasz już oba egzaminy — i teoretyczny i praktyczny — WORD prześle taką informację do urzędu. Ty będziesz musiał tam się udać i zapłacić za wydanie prawa jazdy. Teraz pozostaje Ci tylko czekać na jego wydanie!

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Podsumowując — numer Profilu Kandydata na Kierowcę będziesz musiał podać w dwóch miejscach — w szkole jazdy oraz WORDzie. Jedna osoba może mieć kilka numerów PKK — w zależności od tego, ile razy stara się o prawo jazdy. O profil kandydata starać się mogą osoby w różnym wieku, w zależności od kategorii prawa jazdy, jaką chcą wyrobić. Numer PKK może otrzymać również cudzoziemiec. Warunkiem jest przebywanie na terenie Polski przez 185 dni.

Mam prawo jazdy, kupuję auto!

Pewnie dopiero starasz się o wyrobienie prawa jazdy, ale być może już myślisz o zakupie auta. Pamiętaj, że mając samochód, jesteś zobowiązany co roku opłacać ubezpieczenie OC. To obowiązkowa polisa, której brak może narazić Cię na karę finansową. Dlatego, planując zakup auta, zorientuj się, ile będzie kosztować jego ubezpieczenie.

Znając podstawowe dane pojazdu, możesz poznać składkę polisy OC. I możesz to zrobić bez wychodzenia z domu! Wystarczy, że wejdziesz na stronę CUK.pl i skorzystasz z bepłatnego kalkulatora OC i AC. Możesz także zdecydować się na rozmowę z agentem CUK — w placówce lub na infolinii! U nas sprawdzisz, ile będzie kosztować ubezpieczenie auta w kilkunastu towarzystwach!

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku