Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2022-07-18

Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Co zrobić, aby wydatek tytułem OC komunikacyjnego był mniej dotkliwy? Towarzystwa proponują nam rozwiązanie!

Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Posiadanie samochodu daje nam ogromną wygodę, ale generuje również koszty związane z jego codzienną eksploatacją. Tankowanie, wymiana części, nieoczekiwane naprawy czy okresowe przeglądy techniczne to tylko niektóre z niezbędnych wydatków. Musimy również pamiętać o pakiecie ubezpieczeń, z których część jest obowiązkowa, a reszta dobrowolna. Co zrobić, aby wydatek z tytułu niezbędnego OC komunikacyjnego był mniej dotkliwy? Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują nam na to sposób – płatność za polisę rozłożoną na raty.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – OC a ustawa

Zgodnie z przepisami polskiego prawa regulowanego ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczenie OC komunikacyjne jest obowiązkowe dla każdego samochodu, a za niedopełnienie tego o obowiązku przewidziane są kary finansowe. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi więc zawrzeć umowę ubezpieczenia OC, która z reguły zapewnia 12-miesięczny okres ochrony.

Jakie kary grożą za brak OC w 2022 roku?

Dla każdego kierowcy, który w 2022 roku nie dopełnił obowiązku zapłaty, zwlekając z tym ponad 14 dni, przewidziana jest kara za brak OC w wysokości 6020 zł (równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia). To aż o 420 zł więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Kara za brak ciągłości ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w 2022 roku wynosi natomiast od 201 do 9030 złotych. Jej wysokość zależy bowiem od pojazdu i okresu, w którym jego właściciel nie posiadał ważnej polisy.

Jak zatem uniknąć kary z UFG za brak OC? Właściwie, jeżeli nie została opłacona polisa, nie można uniknąć kary za brak OC. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, na wniosek ukaranego, UFG może podjąć decyzję o umorzeniu lub rozłożeniu opłaty na raty. Jeśli natomiast doszło do sytuacji, w  której UFG niesłusznie obarczyło Cię karą za brak OC, będziesz musiał udokumentować posiadanie ważnej polisy. Zasadniczo, UFG nie anuluje jednak kar za brak ubezpieczenia OC. Umorzenie bądź rozłożenie kary na raty możliwe jest jedynie z przyczyn związanych z trudną sytuacją materialną właściciela pojazdu.

Na czym polega ubezpieczenie OC samochodu na raty?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zróżnicowane ceny za ubezpieczenie komunikacyjne samochodu. Stawka za OC może zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj pojazdu, pojemność silnika, wiek i przebieg auta, a także sposób użytkowania samochodu. Dla kierowców przewidziane są także zniżki. Zdarzają się jednak sytuacje, w których posiadacz auta z przyczyn materialnych nie jest w stanie pokryć kwoty składki ubezpieczenia za jednym razem. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest rozłożenie płatności na raty.

Standardem oferowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe są raty półroczne i kwartalne. Jeśli ubezpieczenie OC w ratach zakłada płatność składki podzieloną na dwie części, to będą one płacone przez kierowcę co pół roku. Analogicznie, polisa OC podzielona na 4 raty będzie opłacana co kwartał. Wiele firm ubezpieczeniowych wychodzi jednak naprzeciw bardziej złożonym oczekiwaniom klientów, proponując inny system płatności – nawet do 12 rat!

Jeśli w trakcie spłacania polisy OC w zadeklarowanych ratach Twoja sytuacja materialna ulegnie znacznej poprawie i będziesz w stanie opłacić resztę jednorazowo lub choćby zmniejszyć liczbę rat, to w tej sytuacji również warto skontaktować się z wybranym towarzystwem, ponieważ istnieje duża szansa na to, że przeliczy ono kredyt w oparciu o aktualne (być może lepsze) warunki i zmniejszy należną kwotę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ratalny system opłaty ubezpieczenia?

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z opłaty ubezpieczenia OC w ratach, należy zwrócić uwagę na istotne szczegóły, które wpłyną na jego całkowity koszt. Przede wszystkim przeanalizujmy, ile będą wynosiły wszystkie prowizje i dodatkowe opłaty. Może bowiem okazać się, że za pozornie tanie ubezpieczenie po ich doliczeniu będzie zdecydowanie droższe. Warto jednak zapytać o to doradcę CUK, który z pewnością pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę OC na raty. Wykonaj kalkulację, zamów rozmowę lub przyjdź do placówki!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Korzystne OC na raty – co oferuje obecnie CUK Ubezpieczenia?

CUK Ubezpieczenia oferuje obecnie dwa programy opłacania rat za OC (Drobna Ratka i TubaPay), które umożliwiają nie tylko odroczenie terminu pierwszej płatności, ale także rozłożenie całej kwoty ubezpieczenia na korzystną liczbę rat. Stanowi to świetną opcję pozwalającą podzielić i rozłożyć w czasie konieczne opłaty, co znacznie odciąża budżet każdego właściciela auta.

 • 1
  Wyróżniki systemu ratalnego DROBNA RATKA:
 • wysoka akceptowalność umów kredytowych,
 • płatność może być rozłożona aż na 12 miesięcy,
 • płatność przez 12 miesięcy przelewem bankowym (bez rejestracji karty, bez polecenia zapłaty),
 • konkurencyjne koszty kredytowania,
 • prosty przelicznik ratalny (np. polisa ze składką 1000 zł – 12 rat po 100 zł; polisa 1700 zł – 12 rat po 170 zł),
 • łatwa akceptacja umowy (za pomocą kodów SMS),
 • oferta dostępna dla klientów indywidualnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,
 • minimalny wiek 18 lat, maksymalny – 78 lat,
 • minimalna składka za polisę 400 zł, maksymalna – 10 000 zł,
 • pierwsza rata płatna 10 dnia kolejnego miesiąca (umowa zawarta 2 września, pierwsza rata płatna 10 października; umowa zawarta 28 września, pierwsza rata płatna 10 października).
 • 2
  System ratalny TUBAPAY

Raty TubaPay zastąpiły znany dotąd Klientom system ratalny Smart11. Obecnie płatności można rozkładać na 3, 6 lub 12 rat z korzystnym oprocentowaniem. Przedstawiamy je poniżej:

 • Pożyczki na 3 miesiące – 14%
 • Pożyczki na 6 miesięcy – 18%
 • Pożyczki na 12 miesięcy – 26%

Największe zalety systemu TubaPay:

 • 3, 6 i 12 wygodnych rat, które nie obciążą domowego budżetu (więcej rat niż proponują towarzystwa ubezpieczeniowe),
 • preferencyjne oprocentowanie,
 • możliwość rozłożenia na raty dowolnego ubezpieczenia (komunikacja, majątek, ubezpieczenie firmy),
 • możliwość przygotowania z doradcą harmonogramu płatności,
 • niskie, stałe oprocentowanie,
 • możliwość opłacenia umową TubaPay kilku polis (jedna rata za wszystkie polisy),
 • możliwość zakupienia szerszego zakresu ubezpieczenia przy niskiej opłacie miesięcznej (zapytaj doradcę o dodatkowe oferty),
 • możliwość wcześniejszej spłaty,
 • raty opłacane są automatycznie z konta klienta – klient nie musi pamiętać o opłatach.

Dla kogo dedykowane są raty TubaPay:

 • dla osób fizycznych i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą,
 • minimalny wiek klient – 21 lat,
 • maksymalny wiek klienta – 70 lat,
 • dla polis ze składką w przedziale 300 – 10 000 zł – powyżej tej kwoty wymagany jest kontakt doradcy z TubaPay,
 • wymagane jest też posiadanie ważnego dowodu osobistego i podanie numeru telefonu komórkowego.

Warto wiedzieć!

Co będzie, jeśli klient sprzeda samochód? Sprzedaż pojazdu nie przenosi umowy TubaPay na nowego posiadacza. Umowa pożyczki pozostaje do spłaty. Sprzedając auto, zbywca ma możliwość uzyskania zwrotu niewykorzystanej części składki od ubezpieczyciela (np. za ryzyka dobrowolne). Otrzymany zwrot składki może rozliczyć na poczet wcześniejszej spłaty rat TubaPay.

Raty za OC w CUK: Drobna ratka i TubaPay a inflacja

Poziom inflacji wciąż wzrasta i mimo podwyżki minimalnego wynagrodzenia wielu posiadaczy aut z pewnością będzie szukać oszczędności przy zakupie ubezpieczenia OC. Nie zawsze bowiem będą oni w stanie podołać jednorazowym opłatom za polisę. Systemy ratalne mogą być w tym wypadku najlepszą formą doraźnej pomocy.

W pożyczkach, dzięki którym można rozłożyć płatność za polisę, stopa referencyjna nie wpływa na wysokość raty, ponieważ oprocentowanie pożyczki nie ulega zmianie. Rozłożenie płatności przez systemy ratalne: Drobną Ratkę oraz TubaPay powinno być korzystne dla Klienta, który dzięki nim może rozłożyć płatności w czasie, a w przypadku nagłego napływu gotówki – zyskuje szansę wcześniejszej spłaty. W proponowanych przez CUK systemach ratalnych oprocentowanie jest stałe – zatem wysokość raty nie zmienia się, nawet jeśli stopy referencyjne ulegną zmianie.

Podstawowe korzyści z TubaPay i Drobnej Ratki – podsumowanie

Klienci, którzy pragną rozłożyć płatności na 12 dogodnych rat w systemie Drobna Ratka, zyskują następujące korzyści:

 • dogodne miesięczne raty,
 • zabezpieczenie przeciw ciągłemu wzrostowi cen,
 • możliwość odroczenia płatności w czasie,
 • stabilne rozwiązanie na rosnący poziom inflacji.

Jeśli zdecydujesz się na raty za OC w systemie TubaPay, zyskasz:

 • historię kredytową, dzięki czemu bank chętniej udzieli Ci pożyczek w przyszłości,
 • możliwość rozłożenia płatności na 3, 6 lub 12 rat,
 • mniejsze obciążenie swojego budżetu domowego,
 • możliwość wykupienia szerszego zakresu ochrony przy niskiej opłacie miesięcznej,
 • niskie koszty kredytowania i stałe raty.

Znajdź korzystną polisę OC na raty w CUK Ubezpieczenia!

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe umożliwia właścicielowi pojazdu rozłożenie opłaty tytułem OC komunikacyjnego na raty. Ich ilość nie jest jednak dowolna, ale uzależniona od polityki danego ubezpieczyciela. Jeśli chcesz szybko i sprawnie dopasować ofertę do swoich potrzeb, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń online. Szczegółowe informacje na temat ilości rat proponowanych przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe przedstawi doradca CUK po przygotowaniu indywidualnej oferty w placówce lub za pośrednictwem naszej infolinii.

Oceń artykuł

5
(1)