2024-02-14

Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Co zrobić, aby wydatek tytułem OC komunikacyjnego był mniej dotkliwy? Towarzystwa proponują nam rozwiązanie!

Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Posiadanie samochodu daje nam ogromną wygodę, ale generuje również koszty związane z jego codzienną eksploatacją. Tankowanie, wymiana części, nieoczekiwane naprawy czy okresowe przeglądy techniczne to tylko niektóre z niezbędnych wydatków. Musimy również pamiętać o pakiecie ubezpieczeń, z których część jest obowiązkowa, a reszta dobrowolna. Co zrobić, aby wydatek z tytułu niezbędnego OC komunikacyjnego był mniej dotkliwy? Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują nam na to sposób – płatność za polisę rozłożoną na raty.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – OC a ustawa

Zgodnie z przepisami polskiego prawa regulowanego ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczenie OC komunikacyjne jest obowiązkowe dla każdego samochodu, a za niedopełnienie tego o obowiązku przewidziane są kary finansowe. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi więc zawrzeć umowę ubezpieczenia OC, która z reguły zapewnia 12-miesięczny okres ochrony.

Jakie kary grożą za brak OC w 2024 roku?

Dla każdego kierowcy auta osobowego, który od 1 stycznia 2024 roku nie dopełnił obowiązku zapłaty, zwlekając z tym ponad 14 dni, przewidziana jest kara za brak OC w wysokości 8480 zł (równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia). Od 1 lipca 2024 r. przewidziano kolejną podwyżkę kary – w przypadku aut osobowych przy zwłoce powyżej 14 dni wyniesie ona aż 8600 zł!  Kara za brak ciągłości ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w 2024 roku może wahać się od 280 do 12 900 złotych. Jej wysokość zależy bowiem od rodzaju pojazdu i okresu, w którym jego właściciel nie posiadał ważnej polisy.

Jak zatem uniknąć kary z UFG za brak OC? Właściwie, jeżeli polisa nie została zawarta, nie można uniknąć kary za brak OC. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, na wniosek ukaranego, UFG może podjąć decyzję o umorzeniu lub rozłożeniu opłaty na raty. Jeśli natomiast doszło do sytuacji, w  której UFG niesłusznie obarczyło Cię karą za brak OC, będziesz musiał udokumentować posiadanie ważnej polisy. Zasadniczo, UFG nie anuluje jednak kar za brak ubezpieczenia OC. Umorzenie bądź rozłożenie kary na raty możliwe jest jedynie z przyczyn związanych z trudną sytuacją materialną właściciela pojazdu.

Na czym polega ubezpieczenie OC samochodu na raty?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zróżnicowane ceny za ubezpieczenie komunikacyjne samochodu. Stawka za OC może zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj pojazdu, pojemność silnika, wiek i przebieg auta, a także sposób użytkowania samochodu. Dla kierowców przewidziane są także zniżki. Zdarzają się jednak sytuacje, w których posiadacz auta z przyczyn materialnych nie jest w stanie pokryć kwoty składki ubezpieczenia za jednym razem. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest rozłożenie płatności na raty.

Standardem oferowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe są raty półroczne i kwartalne. Jeśli ubezpieczenie OC w ratach zakłada płatność składki podzieloną na dwie części, to będą one płacone przez kierowcę co pół roku. Analogicznie, polisa OC podzielona na 4 raty będzie opłacana co kwartał. W CUK wychodzimy jednak naprzeciw bardziej złożonym oczekiwaniom klientów i proponujemy też inny system płatności – nawet do 12 rat!

Jeśli w trakcie spłacania polisy OC w zadeklarowanych ratach Twoja sytuacja materialna ulegnie znacznej poprawie i będziesz w stanie opłacić resztę jednorazowo lub choćby zmniejszyć liczbę rat, to w tej sytuacji również warto skontaktować się z doradcą, ponieważ istnieje duża szansa na to, że będzie możliwość przeliczenia należności w oparciu o aktualne (być może lepsze) warunki, co zmniejszy należną kwotę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ratalny system spłaty ubezpieczenia?

Zanim zdecydujemy się na spłacanie ubezpieczenia OC w ratach, powinniśmy zwrócić uwagę na istotne szczegóły, które wpłyną na całkowity koszt polisy. Przede wszystkim przeanalizujmy, ile będą wynosiły wszystkie prowizje i dodatkowe opłaty. Może bowiem okazać się, że po ich odliczeniu pozornie tanie ubezpieczenie będzie finalnie zdecydowanie droższe!

Kluczową kwestią będzie też analiza aktualnych promocji dotyczących rat u konkretnego ubezpieczyciela. Warto zapytać o to doświadczonego doradcę, który z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości dotyczące OC na raty. Znalezienie najlepszej oferty ułatwi Ci nasz intuicyjny kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych online, skorzystanie z infolinii (22 27 00 337) lub wizyta w najbliższej placówce CUK!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Korzystne OC na raty – co oferuje obecnie CUK Ubezpieczenia?

CUK Ubezpieczenia oferuje obecnie korzystny program opłacania rat za OC (Drobna Ratka), który umożliwia nie tylko odroczenie terminu pierwszej płatności, ale także rozłożenie całej kwoty ubezpieczenia na korzystną liczbę rat. Stanowi to świetną opcję pozwalającą podzielić i rozłożyć w czasie konieczne opłaty, co znacznie odciąża budżet każdego właściciela auta.

Wyróżniki systemu ratalnego Drobna Ratka:

 • wysoka akceptowalność umów kredytowych,
 • płatność może być rozłożona aż na 12 miesięcy,
 • płatność przez 12 miesięcy przelewem bankowym (bez rejestracji karty, bez polecenia zapłaty),
 • konkurencyjne koszty kredytowania (około 23%),
 • łatwa akceptacja umowy (za pomocą kodów SMS),
 • oferta dostępna dla klientów indywidualnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,
 • minimalny wiek 18 lat, maksymalny – 78 lat,
 • minimalna składka za polisę 400 zł, maksymalna 8484 zł.
 • pierwsza rata płatna 10 dnia kolejnego miesiąca (umowa zawarta 2 września, pierwsza rata płatna 10 października; umowa zawarta 28 września, pierwsza rata płatna 10 października).
 • Możliwość zmiany harmonogramu płatności. Koszt dokonania zmiany to 20 zł. Należy skontaktować się z Drobną Ratką (infolinia, mail), następnie wykonać przelew (na konto z umowy) w wysokości 20 zł, w tytule maila wpisać: „Zmiana daty harmonogramu do umowy nr XXX”. Kolejnym krokiem jest ponowne skontaktowanie się mailowo lub telefonicznie z Drobną Ratką i poinformowanie o chęci zmiany daty spłaty rat, ze wskazaniem dnia spłaty.

Raty za OC w CUK: Drobna Ratka a inflacja

Poziom inflacji wciąż wzrasta i mimo podwyżki minimalnego wynagrodzenia wielu posiadaczy aut z pewnością będzie szukać oszczędności przy zakupie ubezpieczenia OC. Nie zawsze bowiem będą oni w stanie podołać jednorazowym opłatom za polisę. Systemy ratalne, takie jak Drobna Ratka mogą być w tym wypadku najlepszą formą doraźnej pomocy.

W pożyczkach, dzięki którym można rozłożyć płatność za polisę, stopa referencyjna nie wpływa na wysokość raty, ponieważ oprocentowanie pożyczki nie ulega zmianie. Rozłożenie płatności przez system ratalny Drobna Ratka powinno być korzystne dla klienta, który dzięki temu może rozłożyć płatności w czasie, a w przypadku nagłego napływu gotówki – zyskuje szansę wcześniejszej spłaty. W proponowanym przez CUK systemie ratalnym oprocentowanie jest stałe – zatem wysokość raty nie zmienia się, nawet jeśli stopy referencyjne ulegną zmianie.

Podstawowe korzyści z Drobnej Ratki – podsumowanie

Klienci, którzy pragną rozłożyć płatności na 12 dogodnych rat w systemie Drobna Ratka, zyskują następujące korzyści:

 • dogodne miesięczne raty,
 • zabezpieczenie przeciw ciągłemu wzrostowi cen,
 • możliwość odroczenia płatności w czasie,
 • stabilne rozwiązanie na rosnący poziom inflacji.

Znajdź korzystną polisę OC na raty w CUK Ubezpieczenia!

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe umożliwia właścicielowi pojazdu rozłożenie opłaty tytułem OC komunikacyjnego na raty. Ich ilość nie jest jednak dowolna, ale uzależniona od polityki danego ubezpieczyciela. Jeśli chcesz szybko i sprawnie dopasować ofertę do swoich potrzeb, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń online. Szczegółowe informacje na temat ilości rat proponowanych przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe przedstawi doradca CUK po przygotowaniu indywidualnej oferty w placówce lub za pośrednictwem naszej infolinii: 22 27 00 337 czynnej cały tydzień. Zachęcamy do kontaktu!

Oceń artykuł

4.57
(7)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku