2021-11-05

Gdzie zgłosić zawiadomienie o zbyciu pojazdu?

Czym jest zbycie pojazdu? Jak się je zgłasza? Kto powinien to zrobić?

Gdzie zgłosić zawiadomienie o zbyciu pojazdu?

Planujesz sprzedać swój samochód? Konieczne będzie powiadomienie kilku instytucji o tym fakcie. Możesz to zrobić szybko i sprawnie, jeśli będziesz posiadać odpowiednie dane oraz dokumenty. Zobacz, o czym musisz pamiętać.

Kto powinien zgłosić zbycie pojazdu?

Zbycie pojazdu to nic innego jak sprzedaż auta. Gdzie zgłosić ten fakt? Jest kilka instytucji, które musisz powiadomić, aby Twój samochód został wyrejestrowany, a Ty nie będziesz już widniał jako właściciel pojazdu. Formalności nie są za bardzo skomplikowane. Zgodnie z prawem, musisz powiadomić urząd o tym fakcie w odpowiednim terminie, bo inaczej zapłacisz karę.

Zbycie pojazdu musisz zgłosić jako dotychczasowy właściciel pojazdu. Koniecznie zrób to, kiedy np. sprzedasz samochód, ale też przekażesz go komuś w darowiźnie. Z kolei osoba, której przekazujesz auto, powinna zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji. Warto zaznaczyć, że niedopełnienie formalności jako zbywca wiąże się z poniesieniem konsekwencji. Przykładowo, jeśli nie zgłosisz tego faktu w urzędzie, możesz dostać karę w wysokości od 200 do 1000 złotych. Ale nie jest to jedyny minus, o czym wspominamy w dalszej części tego artykułu.

Uwaga!

Pamiętaj też, że sprzedając samochód, musisz przekazać nowemu właścicielowi wszystkie dokumenty związane z ubezpieczeniem OC. 

Sprzedaż auta - gdzie zgłosić?

Gdzie zgłosić sprzedaż auta? Najważniejsze są dwie instytucje, a mianowicie urząd, czyli odwiedzając wydział komunikacji zgodny z miejscem Twojego zamieszkania, a także towarzystwo ubezpieczeniowe. Przede wszystkim, jeśli sprzedasz samochód, musisz powiadomić o tym wydział komunikacji. Zastanawiasz się, w którym urzędzie konkretnie powinieneś to zrobić? Dokładnie w tym samym, w którym zarejestrowałeś auto.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Masz także możliwość zgłoszenia tego faktu przez internet. Wystarczy, że wejdziesz na stronę urzędu, zalogujesz się, wpiszesz odpowiednie dane i dołączysz dokument potwierdzający zbycie pojazdu. W odpowiedzi dostaniesz poświadczenie przedłożenia. Na miejscu w urzędzie konieczne będzie spisanie oświadczenia, jednak nie jest to równoznaczne z jego wyrejestrowaniem auta. Usługa związana ze zgłoszeniem zbycia pojazdu jest całkowicie bezpłatna. Drugą firmą, do której musisz się zgłosić to towarzystwo ubezpieczeniowe. Powinno ono poznać nowe dane właściciela. 

To ważne!

Zgłoszenie sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela leży zawsze po stronie zbywcy, a nie nabywcy. Oznacza to, że powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego nie jest obowiązkiem nowego właściciela, choć ten może kontynuować polisę po zbywcy lub ją zakończyć. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jak przepisać OC po kupnie samochodu?. Mimo wszystko konieczne jest zawiadomienie o zbyciu pojazdu ubezpieczyciela przez dotychczasowego właściciela auta. 

Uwaga!

Niezgłoszenie sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela wiąże się z konsekwencjami, szczególnie jeśli nowy właściciel nie będzie płacił za ubezpieczenie albo dojdzie do szkody. Oczywiście dokument umowy kupna-sprzedaży będzie tu dokumentem potwierdzającym to, że nie jesteś już właścicielem auta. Jest to jednak niepotrzebny stres i dodatkowe formalności.

Ile masz czasu na zgłoszenie sprzedaży auta?

Jedną z ważniejszych informacji jest to, ile czasu na zgłoszenie sprzedaży auta ma dotychczasowy właściciel. Jeśli chodzi o konkretne terminy, masz 30 dni na zgłoszenie sprzedaży lub przekazania auta w urzędzie. Z kolei dane o nowym właścicielu są potrzebne ubezpieczycielowi w ciągu 14 dni. Musisz dopełnić tych formalności jak najszybciej, o czym mówi Prawo o ruchu drogowym oraz ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Uwaga!

W ostatnim czasie doszło do pewnych zmian dotyczących tego, ile czasu na zgłoszenie sprzedaży samochodu ma dotychczasowy właściciel. Od 1 lipca 2021 roku termin składania dokumentów w urzędach został wydłużony do 60 dni, ze względu na trwającą pandemię.

Jakich danych potrzebujesz do zgłoszenia sprzedaży w urzędzie?

Wiesz już, gdzie trzeba zgłosić sprzedaż samochodu. Przyda Ci się też krótki poradnik na temat tego, jakie informacje przygotować. Aby zgłosić zbycie samochodu w wydziale komunikacji, potrzebujesz podstawowych danych pojazdu, które przydadzą Ci się do wypełnienia wniosku. Obejmują one markę i model, typ, numer VIN lub nadwozia oraz numer rejestracyjny. Przydadzą Ci się informacje na temat nabywcy oraz skan dokumentu potwierdzającego sprzedaż lub przekazanie auta. Chodzi tu np. o umowę kupna-sprzedaży, fakturę VAT czy umowę darowizny pojazdu.

Jak przy każdej formalności załatwianej w urzędzie, konieczne będzie okazanie dowodu potwierdzającego Twoją tożsamość. W sytuacji, w której Twój pojazd był zarejestrowany na więcej niż jednego właściciela, konieczna będzie obecność tych osób w urzędzie. Jeśli nie ma takiej możliwości, przyda Ci się pełnomocnictwo dołączone do zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Taki dokument jest płatny, a kwota w postaci opłaty skarbowej wynosi 17 złotych. 

Jak i gdzie trzeba zgłosić sprzedaż samochodu?

Pierwszym działaniem, jakie powinien wykonać dotychczasowy właściciel, jest zawiadomienie o zbyciu pojazdu w wydziale komunikacji. Może to być urząd miasta, starostwo albo oddział, np. na jednym z osiedli. Pamiętaj o tym, aby wziąć ze sobą dowód osobisty (albo inny dokument, który służył Ci wcześniej do potwierdzenia tożsamości podczas rejestracji auta), umowę kupna-sprzedaży oraz zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Możesz go dostać na miejscu albo pobrać ze strony internetowej.

Ponadto masz możliwość wysłania dokumentów pocztą. Zgłoszenie sprzedaży samochodu jest darmowe, a urzędnicy zazwyczaj natychmiast wydają zgłoszenie o zbyciu pojazdu. Jeśli będzie brakować dokumentów, dostaniesz takie powiadomienie i cała formalność może potrwać nieco dłużej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Drugą opcją jest zgłoszenie sprzedaży samochodu, OC przez Internet, logując się do profilu zaufanego. Tutaj przydadzą się dane nabywcy pojazdu oraz skan lub czytelne zdjęcie umowy kupna-sprzedaży (lub faktury). Wszystkie informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej urzedu. Jeśli chodzi o zgłoszenie sprzedaży samochodu w towarzystwie ubezpieczeniowym, potrzebujesz również podstawowych danych, takich jak dane osobowe dotychczasowego właściciela, numer ubezpieczenia OC, dane ubezpieczyciela, informacje o marce i modelu samochodu, numer rejestracyjny i VIN oraz dane nabywcy pojazdu.

Przede wszystkim numer PESEL wymagany do prawidłowego zgłoszenia zbycia pojazdu w TU. Trzeba też dołączyć dowód sprzedaży auta, czyli umowę kupna-sprzedaży lub fakturę. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe również dają możliwość zgłoszenia sprzedaży samochodu przez Internet. 

Dlaczego warto jak najszybciej zgłosić sprzedaż auta?

W momencie zgłoszenia zbycia pojazdu przestajesz być jego właścicielem. Oznacza to, że podczas poważnego wypadku czy popełnienia przestępstwa tuż po sprzedaży Twojego auta, nie będziesz ponosić żadnych konsekwencji za działania nowego właściciela pojazdu. Do tej pory, będziesz widnieć jako właściciel w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów. Z tym wiąże się wiele konsekwencji. Przede wszystkim będziesz musiał się tłumaczyć, jeśli dojdzie do szkody komunikacyjnej nie z Twojej winy.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Ponadto jeśli dojdzie do zrobienia zdjęcia przez fotoradar czy nowy właściciel dostanie mandat za parkowanie, także sytuacja może być nieprzyjemna dla dotychczasowego właściciela. Nabywca może też popełnić wykroczenie drogowe, a nawet... przestępstwo. Z tym wiąże się niepotrzebny stres i tłumaczenie się nie ze swojego czynu niedozwolonego.

Właśnie dlatego istotne jest jak najszybsze zgłoszenie tego faktu w urzędzie. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu jest także bardzo istotne dla ubezpieczyciela. Chroni to Ciebie jako sprzedającego przed problemami, kiedy kupujący nie będzie opłacać składek lub wyrządzi szkodę. 

Kupuj OC i ciesz się z superochrony

Teraz możesz błyskawicznie poznać cenę składki za OC w naszym kalkulatorze online. Odwiedź też naszą placówkę lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku