2019-07-08

Stłuczka na parkingu centrum handlowego

Miałeś stłuczkę na parkingu centrum handlowego? Poznaj swoje prawa i dowiedz się, co zrobić!

Stłuczka na parkingu centrum handlowego

Na parkingach galerii handlowych bywa tłoczno. Przejazdy między rzędami samochodów są wąskie, a zastosowanie zasad pierwszeństwa nie zawsze jasne. Takie okoliczności nie sprzyjają koncentracji i chwila nieuwagi może skończyć się wgniecionym zderzakiem czy zbitym reflektorem.

Co zrobić od razu po stłuczce?

Po pierwsze, staraj się zachować spokój i opanować nerwy. W kontakcie z drugim kierowcą bądź rzeczowy, dodatkowe napięcie może tylko pogorszyć sytuację. Skup się na faktach i przypomnij sobie dokładny przebieg zdarzeń. Czy na pewno dobrze rozejrzałeś się przed cofaniem? Czy drugi kierowca prawidłowo zasygnalizował skręt kierunkowskazem? Jeśli podzielacie wspólną wersję wydarzeń, łatwiej będzie wam znaleźć winnego całego zajścia.
Kiedy ustaliliście już, co się stało, a sprawca przyznaje się do winy, kolejnym krokiem jest spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Będzie podstawą do wypłaty odszkodowania poszkodowanemu. Oświadczenie należy sporządzić w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. W tym celu możesz wykorzystać zwykłą kartkę, ale warto na wszelki wypadek wozić w samochodzie stosowny formularz. Wypełniając specjalny druk, zyskujesz pewność, że nie pominiesz żadnej istotnej dla sprawy informacji. Warto także zrobić zdjęcia dokumentujące szkodę na miejscu zdarzenia.
 

Stłuczka a rodzaj parkingu

Nie każdy parking przy centrum handlowym rządzi się tymi samymi prawami, a co za tym idzie, nie wszędzie będzie tak łatwo dojść do sprawiedliwości. Zgodnie z przepisami część parkingów funkcjonuje jako droga wewnętrzna i podlega wyłącznie jej zarządcy, czyli np. właścicielowi galerii handlowej. Inaczej ma się sprawa z parkingami opatrzonymi specjalnym oznaczeniem „strefa ruchu”. W takim przypadku parking spełnia funkcje drogi publicznej i nie różni się zbytnio od zwykłej drogi.

Czy policja może ukarać sprawcę?

Spodziewalibyśmy się jednoznacznej odpowiedzi twierdzącej, ale okazuje się, że uprawnienia służb mundurowych nie zawsze mają znaczenie w świetle zdarzeń drogowych na parkingach. Jesteś poszkodowanym w stłuczce, a winny nie poczuwa się do odpowiedzialności? Interwencja policji nie zawsze pomoże. Musisz wiedzieć, że funkcjonariusze mogą nakładać mandaty tylko w obrębie „strefy ruchu”. Na pozostałych parkingach nie mówimy o wykroczeniu, lecz jedynie o złamaniu regulaminu. Oczywiście, zasada nie dotyczy sytuacji poważniejszych niż lekkie uderzenie i wgniecenie karoserii. Policja zawsze zainterweniuje w razie zagrożenia zdrowia lub życia. Przykładowo, doszło do wypadku i są ranni lub jeden z kierujących prowadzi auto w stanie nietrzeźwości. W takich przypadkach winny kierowca zostanie ukarany niezależnie od rodzaju parkingu, na jakim miało miejsce zdarzenie.

Czy za stłuczkę na parkingu dostanę odszkodowanie z OC?

Sprawca stłuczki na parkingu przyznaje się do winy? Bez względu na rodzaj parkingu, przysługuje Ci odszkodowanie z jego polisy OC!
Sytuacja komplikuje się, gdy sprawca nie czuje się odpowiedzialny za stłuczkę. Nie jesteś w stanie udowodnić mu winy, a policja nie może interweniować na tym rodzaju parkingu? Niestety OC sprawcy nie będzie mogło Ci pomóc. Możesz skorzystać z własnej polisy AC lub pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni.

Potrzebujesz ubezpieczenia samochodu?

Odwiedź naszą placówkę lub kup polisę bez wychodzenia z domu przez Internet lub telefon.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku