2023-10-23

Czy można wykupić samo assistance? Zobacz, jakie masz opcje!

Sprawdź, czy możesz kupić assistance bez OC.

Czy można wykupić samo assistance? Zobacz, jakie masz opcje!

Masz już wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale potrzebujesz znacznie szerszej ochrony? Holowanie w razie wypadku, pojazd zastępczy, dostarczenie paliwa, a nawet uruchomienie samochodu z rozładowanym akumulatorem to tylko niektóre rodzaje pomocy, które możesz otrzymać dzięki assistance. Zazwyczaj kojarzone jest z rozszerzeniem obowiązkowej polisy. Zobacz, czy można wykupić samo assistance bez OC i na jakie wsparcie możesz liczyć.

Assistance samochodu bez OC – kiedy ma sens?

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które często kojarzone jest z rozszerzeniem obowiązkowego OC. Nic dziwnego, jest jego świetnym uzupełnieniem. To przydatne wsparcie na trasie, które najczęściej docenia się w niespodziewanych okolicznościach. Przebita opona, brak paliwa, wypadek to tylko niektóre z sytuacji, w których możesz zadzwonić do swojego ubezpieczyciela i poprosić o pomoc. Assistance obejmować może podstawową lub kompleksową ochronę. Najczęściej wymienia się kilka przypadków, w których możesz liczyć na wsparcie: kradzież, wypadek oraz awaria.

Jeśli zastanawiasz się, czy można wykupić samo assistance – oczywiście jest taka możliwość. Nie musisz zatem decydować się na rozbudowany pakiet od razu przy zakupie OC. Przeprowadziłeś się i musisz pokonywać więcej kilometrów na trasie? A może przydarzyła Ci się sytuacja, w której utknąłeś na drodze i musiałeś ponieść przez to dodatkowe koszty? To częste zdarzenia, po których kierowcy decydują się na assistance samochodu bez OC.

To ważne!

Większość ubezpieczycieli proponuje assistance jako rozszerzenie OC lub AC. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu decydować się na takie ubezpieczenie. Polisy takie jak CUK Assistance możesz wykupić w każdym momencie, co przekłada się na elastyczność oraz pełen komfort dla kierowcy. Nie musisz też ograniczać się co do czasu trwania umowy, czyli korzystać z assistance przez cały rok. Ubezpieczenie można wykupić nawet na 7 dni (!).

Oto kolejne sytuacje, w których przydaje się assistance:

  • częste podróże na długich dystansach,
  • intensywne korzystanie z pojazdu w dużych miastach,
  • okres wakacyjny i planowanie wycieczek po Polsce,
  • podróż za granicę,
  • dzielenie się autem z wieloma kierowcami,
  • chęć uzupełnienia obowiązkowego OC o praktyczną pomoc w razie awarii, kradzieży czy wypadku.

Samodzielny assistance pozwoli Ci poczuć się bezpieczniej na trasie. Choć najbardziej doceniają go kierowcy, którzy często podróżują na dalekich dystansach, przyda się także w mieście. Nagły brak paliwa czy holowanie do warsztatu po stłuczce to dodatkowe koszty związane z pomocą drogową. Nie musisz się o nie martwić, jeśli będziesz mieć assistance. Co więcej, może ono działać nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Planując wycieczkę za granicę, będziesz czuć się pewniej. Warto jednak upewnić się, jaki jest zakres terytorialny danego wariantu. O tym, na co zwrócić uwagę, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Co obejmuje ubezpieczenie assistance bez OC?

Zakres ochrony jest uzależniony od tego, z jakim towarzystwem masz podpisaną umowę oraz jaki wariant wybrałeś. Najczęściej do wyboru jest kilka opcji, które oczywiście różnią się ceną i zakresem działania.

Samodzielny assistance bez OC może obejmować:

  • samochód zastępczy po wypadku, kradzieży i awarii,
  • naprawa auta na miejscu zdarzenia (jeśli to możliwe),
  • dostarczenie paliwa,
  • pomoc w przypadku rozładowanego akumulatora,
  • naprawa uszkodzonego ogumienia lub wymiana na nowe,
  • wsparcie w razie zatrzaśnięcia kluczyków.

Warto zaznaczyć, że assistance bez OC to nie tylko pomoc drogowa. Może dotyczyć też wsparcia dla kierowców i pasażerów, którzy znajdują się w trudnej i stresującej sytuacji, np. spowodowanej nagłym wypadkiem na trasie. Co możesz znaleźć w zakresie ochrony?

  • Transport kierowcy i pasażerów do najbliższego hotelu,
  • nocleg dla podróżujących,
  • pomoc tłumacza przez telefon (w razie zdarzenia za granicą),
  • opieka nad dziećmi na czas pobytu w szpitalu,
  • opieka nad zwierzętami w razie pobytu w szpitalu,
  • dostarczenie leków,
  • pomoc prawna,
  • informacje na temat najbliższej apteki czy ośrodka zdrowia.

Czy można wykupić assistance na miesiąc?

Dużym atutem assistance bez OC jest to, że ubezpieczyciele proponują taką polisę na krótszy czas niż rok. Dzięki temu możesz skorzystać ze wsparcia wyłącznie podczas zaplanowanej podróży, bez względu na to kiedy kończy się Twoje obowiązkowe ubezpieczenie.

Warto przemyśleć, na ile czasu wykupić assistance krótkoterminowe bez OC. Do wyboru masz warianty na tydzień, dwa tygodnie (lub 15 dni) albo na cały miesiąc. Wszystko zależy od tego, co dany ubezpieczyciel ma w swojej ofercie. To duże udogodnienie, a także atrakcyjne cenowo oferty. Możesz zapłacić nawet kilkanaście złotych za szeroki zakres ochrony z pomocą drogową na czas wycieczki. Jeśli doliczysz to do kosztów całej podróży turystycznej, cena nie obciąży mocno Twojego budżetu. 

Mini assistance to nie to samo co polisa krótkoterminowa!

Jako świadomy właściciel samochodu musisz wiedzieć, że ubezpieczenie OC to absolutny obowiązek. O zakupie tej polisy często decyduje cena, bo zakres ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie. Związane jest to oczywiście z przepisami prawa w Polsce. Ubezpieczyciele, chcąc zachęcić do skorzystania ze swojej oferty, dodają do obowiązkowego OC tzw. mini assistance. To mocno ograniczona polisa, która może jednak przydać się podróżującym po mieście czy okolicy zamieszkania. Nie stanowi dużego wydatku, towarzystwa zaznaczają też często, że jest ono bezpłatnym dodatkiem do obowiązkowej polisy. Czy to jednak jest wystarczające?

Jeśli interesuje Cię wykupienie samego assistance zobacz, jakie są różnice pomiędzy ubezpieczeniami dostępnymi na rynku.

Mini assistance do OCAssistance bez OC

Pomoc w razie wypadku

Tak

Tak

Pomoc w razie kradzieży

Zależy od oferty

Tak

Pomoc w razie awarii

Nie

Tak, wybierając odpowiedni wariant

Holowanie

Tak, najczęściej wyłącznie do najbliższego warsztatu

Tak, do wybranej odległości-

Pomoc za granicą

-Zależy od oferty

-Zależy od oferty

Transport po wypadku

Zależy od oferty

Zależy od oferty

Pojazd zastępczy

Zależy od oferty

Tak

Okres trwania umowy

12 miesięcy (tyle samo co OC)

Zależy od oferty

Wiesz już, czy można wykupić assistance na miesiąc i czym różni się ono od wersji mini dodawanej jako rozszerzenie obowiązkowego OC. Druga opcja sprawdzi się dla kierowców, którzy codziennie dojeżdżają do pracy lub nie planują długich podróży. Cena może wydawać się atrakcyjna, ale pomoc w razie awarii, samochód zastępczy czy transport po wypadku mogą okazać się niezwykle przydatne w praktyce. Jeśli nie chcesz mieć ograniczeń w tym zakresie, wykup pełne assistance bez OC w wybranym wariancie.

Wykupienie samego assistance – na co zwrócić uwagę?

Tak jak w przypadku innych dobrowolnych ubezpieczeń, warto zwrócić uwagę na szczegóły umowy. Tylko dobrze dopasowana polisa do Twoich potrzeb będzie pomocna w praktyce. Zapoznaj się z warunkami umowy, a poniższe aspekty potraktuj priorytetowo.

Zakres terytorialny assistance bez OC

Sprawdź, w jakich krajach obowiązuje assistance. Może okazać się, że najtańszy wariant obejmuje wyłącznie Polskę, a bardziej rozbudowany – Polskę i Europę. To szczególnie ważne, kiedy planujesz zagraniczne podróże i chcesz być spokojniejszy. Ubezpieczyciel może też zaznaczyć, że jeśli do zdarzenia dojdzie dosłownie pod domem, nie udzieli Ci pomocy. Warto wiedzieć, kiedy w rzeczywistości otrzymasz wsparcie.

Limity holowania samochodu

Ubezpieczenie assistance bez OC obejmuje holowanie samochodu, np. do najbliższego warsztatu? Upewnij się, jaka jest maksymalna odległość w ramach konkretnego pakietu. Sprawdź też, czy w razie podróży za granicę, również możesz liczyć na holowanie auta.

Auto zastępcze? Na jaki czas?

Jeśli organizacja auta zastępczego leży po stronie ubezpieczyciela, możesz liczyć na naprawdę duże wsparcie. Nie zostaniesz bez samochodu z dnia na dzień. Koniecznie sprawdź w warunkach umowy, na ile dni będzie Ci przysługiwał pojazd zastępczy.

Szczegółowy zakres ochrony

Kradzież i wypadek to główne zdarzenia, podczas których możesz liczyć na wsparcie w ramach podstawowego assistance bez OC. Kolejne warianty mogą mieć też w zakresie ochrony nagłą awarię. Sprawdź, na jakie dokładnie wsparcie możesz liczyć, np. wymian opon, dowóz paliwa, rozładowanie akumulatora, transport pasażerów, zakwaterowanie, opieka nad dziećmi itd.

Ograniczenie wieku pojazdu

Kradzież i wypadek to główne zdarzenia, podczas których możesz liczyć na wsparcie w ramach podstawowego assistance bez OC. Kolejne warianty mogą mieć też w zakresie ochrony nagłą awarię. Sprawdź, na jakie dokładnie wsparcie możesz liczyć, np. wymian opon, dowóz paliwa, rozładowanie akumulatora, transport pasażerów, zakwaterowanie, opieka nad dziećmi itd.

Wyłączenia odpowiedzialności

To specjalne sytuacje, w których ubezpieczyciel nie udzieli Ci pomocy. Z listą wyłączeń odpowiedzialności koniecznie zapoznaj się przed podpisaniem umowy.

Kontakt z ubezpieczycielem

Choć zakres ochrony, cena i wyłączenia odpowiedzialności to główne aspekty assistance bez OC, sposoby kontaktu są niemniej ważne. Dlaczego? W sytuacji stresującej powinieneś jak najszybciej i najwygodniej zgłosić się do ubezpieczyciela, a następnie otrzymać pomoc.

Gdzie kupić samo assistance?

Tylko kilka towarzystw ubezpieczeniowych proponuje assistance bez OC. Generali i Uniqa to niektóre z nich. Warto też wziąć pod uwagę CUK Assistance, które ma szeroki zakres ochrony oraz atrakcyjną cenę. Działa w razie wypadku, kolizji, awarii pojazdu, kradzieży, a nawet pęknięcia szyby.

Zobacz, co możesz zyskać:

  • holowanie auta nawet do 1100 kilometrów w Polsce i za granicą,
  • pojazd zastępczy do 15 dni po wypadku i kradzieży oraz do 7 dni po awarii,
  • auto zastępcze o takim samym przeznaczeniu i klasie,
  • wiele wariantów do wyboru,
  • pomoc drogowa nawet pod Twoim domem,
  • ubezpieczenie szyb do pakietu podstawowego (i wyższego),
  • możliwość rozszerzenia ochrony o NNW,
  • ochronę na 30 dni lub cały rok,
  • w zależności od wybranego wariantu zakres terytorialny w Polsce lub w Polsce i Europie.

W błyskawiczny sposób poznasz też cenę za polisę, odwiedzając nasz kalkulator assistance. Wystarczą podstawowe dan do poznania składki i minimum formalności do podpisania umowy. Nie wychodząc z domu możesz cieszyć się z rozszerzonej ochrony. To nie jest jedyne rozwiązanie. Do dyspozycji masz wiele placówek CUK Ubezpieczenia, infolinię, aplikację na smartfona oraz wygodną w obsłudze Strefę Klienta.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie można wykupić samo assistance dla samochodu osobowego, terenowego, dostawczego do 3,5 tony, a nawet motocykla – CUK Assistance jest dla Ciebie!

Porównanie CUK Assistance i innych polis na rynku

Wiesz już, czy można wykupić samo assistance i jakie towarzystwa mają taką opcję w ofercie. Porównamy teraz dla Ciebie wybrane warianty na rynku. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdecydować, które assistance krótkoterminowe jest dla Ciebie.

Weźmy pod lupę wariant podstawowy (standard) na 30 dni:

CUK AssistanceGeneraliUniqa

Cena

243 złote

240-340 złotych w zależności od auta

189 złotych

Wiek pojazdu

do 15 lat, licząc od daty produkcji

bez limitu wieku

do 15. roku eksploatacji

Holowanie

do 400 kilometrów

po wypadku w Polsce bez limitu, po awarii lub wypadku w Europie do 500 kilometrów

po wypadku i awarii 250 kilometrów

Pojazd zastępczy

do 5 dni po wypadku i kradzieży, do 3 dni po awarii, limit 1 zdarzenia

do 5 dni, limit 2 zdarzeń, po wypadku, awarii i kradzieży

na 3 dni, limit 1 zdarzenie, po wypadku, awarii i kradzieży

Zakres terytorialny

Polska

Polska i Europa

Polska i Europa

Dodatkowe udogodnienia

ubezpieczenie szyb, transport osób, pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyków, uszkodzenia ogumienia, rozładowania akumulatora i braku paliwa

Transport podróżnych bez limitu kilometrów

Zarówno w Generali, Uniqa, jak i CUK Assistance, możesz wybrać rozszerzony wariant. Porównaj oferty i zdecyduj, która opcja jest dla Ciebie!

FAQ

  • 1
    Czy można kupić assistance bez OC?

    Można kupić samo assistance bez OC, zarówno na pełny rok, jak i krótszy czas obowiązywania ochrony (np. 7, 14 czy 30 dni).

  • 2
    Gdzie kupić samo assistance?

    Jedną z polis jest CUK Assistance, w którym masz wiele wariantów do wyboru. Obejmuje ona pomoc w razie wypadku, awarii oraz kradzieży. Uniqa, Generali i PZU także mają w swojej ofercie assitance bez OC. Najlepiej porównać ceny oraz zakres ochrony, aby zdecydować o zakupie.

  • 3
    Czy można dokupić assistance do polisy?

    Assistance można wykupić zarówno do polisy OC/AC, jak i jako samodzielną polisę.

  • 4
    Czy ubezpieczenie assistance jest obowiązkowe?

    Ubezpieczenie assistance jest dobrowolne.

  • 5
    Co wchodzi w zakres assistance?

    W zakres assistance wchodzi głównie pomoc w razie awarii. W zależności od wariantu możesz liczyć na wsparcie podczas wypadku i kradzieży. Każde towarzystwo oferuje inny zakres ochrony. Często obejmuje on holowanie, pojazd zastępczy, naprawę na miejscu zdarzenia czy transport do najbliższego hotelu w razie wypadku.

  • 6
    Ile kosztuje assistance krótkoterminowy?

    Assistance krótkoterminowe to koszt od kilkunastu do kilkuset złotych, w zależności od okresu trwania umowy oraz zakresu ochrony. Przykładowo, wariant mini na 30 dni w CUK Ubezpieczenia to koszt 46 złotych, a wariant podstawowy na 30 – 243 zł.

Oceń artykuł

3.50
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku